Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nova Sveučilišna knjižnica u Osijeku dobila idejno rješenje

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65848
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.11.2012. 16:51 
Naslov:  Nova Sveučilišna knjižnica u Osijeku dobila idejno rješenje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Priča o gradnji nove Sveučilišne knjižnice u osječkom studentskom kampusu nastavlja se. Završen je natječaj čiji je nositelj izrade bilo Društvo arhitekata grada Osijeka, a među ukupno 42 pristigla rada Ocjenjivački sud odabrao je, kako se neslužbeno doznaje, projekt petorice zagrebačkih arhitekata. Uskoro se očekuje i službena objava rezultata natječaja.



Time je završena tek prva faza u izgradnji buduće knjižnice. Nakon odabira idejnog rješenja slijedi ishođenje lokacijske dozvole, izrada izvedbenog projekta, pa ishođenje građevinske dozvole te raspisivanje natječaja za izbor izvođača radova nakon čega će započeti gradnja. Očekuje se kako bi to sve trebalo biti gotovo do proljeća iduće godine kada bi trebala početi gradnja, a nova knjižnica trebala bi biti dovršena do konca 2014. godine.



Dovršetkom nove zgrade Sveučilišne knjižnice konačno će doći do razdvajanja gradske i sveučilišne knjižnice koje trenutno dijele prostor u ulici Europske avenije. Gradska knjižnica će ostati na staroj adresi. Time će se zaključiti projekt gradnje zasebne sveučilišne knjižnice čija ideja datira još od 1979. godine, no sve aktivnosti ubrzo je prekinuo rat, pa obnova, a sada ih je usporila i kriza naša svagdašnja.



Pobjedničko idejno rješenje predviđa da će zgrada Sveučilišne knjižnice u kampusu biti okrenuta prema Hadrijanovoj ulici, a ispred nje nalazit će se trg. Ukupna površina nove sveučilišne knjižnice bit će oko 9.000 četvornih metara, a u njoj će biti dovoljan broj prostorija kako bi se pohranila sva građu i fundus, plus imat će i svoju dnevnu funkciju za potrebe studenata. Tako će nova zgrada imati i kongresnu dvoranu, dvorane za predavanja, čitaonice, učionice, prostorije za kompjutorsku opremu itd.



Osiguran je i novac potreban za prvu fazu. Nova knjižnica gradit će se iz kredita vrijednog preko 414 milijuna kuna, odobrenog prije nekoliko godina od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja kao dio druge faze izgradnje sveučilišnog kampusa. Vrijednost same zgrade procjenjuje se na preko 100 milijuna kuna.



A kako su izgledala rješenja pristigla na natječaj javnost će moći provjeriti na izložbi natječajnih radova koja bi se najvjerojatnije trebala održati kroz nekoliko mjeseci. Važno je još napomenuti da nagrada za najbolje rješenje iznosi 110 tisuća kuna, druga nagrada iznosi 80 tisuća, a treća 50 tisuća kuna neto.





Tekst: M.M./Osijek031.com
Ilustracije: Sangrad


Zadnja promjena: Redakcija 031; 10.11.2012. 12:09; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Znanstveni novak
Offline
Ukupno postova: 95
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.11.2012. 18:11 
Naslov:  Re: Nova Sveučilišna knjižnica u Osijeku dobila idejno rješenje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Samo malo, pa kako je moguce da Rechner nije pobijedio? Kontao sam da on dobiva svaki kapitalni projekt u Osijeku!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.11.2012. 18:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znanstveni novak je napisao/la: › Samo malo, pa kako je moguce da Rechner nije pobijedio? Kontao sam da on dobiva svaki kapitalni projekt u Osijeku!


Možda zato što je nositelj natječaja bilo Društvo arhitekata, a ne Organizacija?

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
vlado77
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.11.2012. 12:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zašto nije objavljena vizualizacija nagrađenog rješenja ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.11.2012. 8:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...lijepo ti piše: još nije službeno....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Crni Tetrijeb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 54
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.11.2012. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A baš se vidi da je zg škola arhitekture u pitanju. Kao i onaj "vrhunac" inovativnosti i kreativnosti Muzej suvremene umjetnosti.
Od ovog je čak i stari Rechner bolji. Vjerujem da bi napravio bolje, tj, tim koji radi za njega.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.11.2012. 14:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Laički rečeno, ovaj je projekt ružna, siva, poluprozirna kocka. Sa vjerojatno skupim održavanjem. Otprilike kao Esseker centar, možda su isti arhitekti. No neka se gradi, država daje lovu, a netko možda zaradi i koju kunu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bad Baby
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.11.2012. 11:25 
Naslov:  Re: Nova Sveučilišna knjižnica u Osijeku dobila idejno rješenje
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zašto se sve u ovom gradu mora isfuravati na visoku moderniziranost i stakla, stakla, stakla?? Ja dobru knjigu volim pročitati u ugodnom, toplom, ambijentalnom okruženju, a i učiti bih htjela u istom takvom okruženju, a ovo staklo i sivilo mi ne ostavlja takav dojam. Plus što vjerojatno ni neće biti previše toplo jer se grijanje i održavanje neće moći platiti. Pa ćemo imati smrznute tete knjižničarke i praznu knjižnicu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.11.2012. 13:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mani se osobno dopada jer ima dosta dnevne svjetlosti.biosa mu Nacionalnoj knjižnici Švicarske i tamo me je baš ta dnevna svjetlost oduševila,što do mraka nema potrebe za umjetnim svjetlom. bar u ovom dijelu gdje su čitaonice i kompjuterska oprema.takodjer imaju arhiv i skladišta 7 katova pod zemljom što je kod nas, naravno, ne izvedivo (Eurodomov parking,jel) i nadam se da se i kod ovog projekta mislilo bar 10 godina unaprijed a ne da za koju godinu opet krenu priče onestašici prostora za gradju.
takodjer mislim da ocjenuo njoj moraju dati budući korisnici a ne oni koj inikad neće niti ući u nju.
takodjer se nadam da će se riješiti i problem Gradske knjižnice,ove na aveniji i da će i ona dobiti neki novi prostor.

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.11.2012. 18:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U jednu ruku se slazem s Morganom, a u drugu - ja sam jedan od onih koji se ne bi mogao koncentrirati kad bi mi se u vidnom polju stalno nesto micalo.

But, that's just me...

S druge strane, cini mi se da bi se moglo dobro uklopiti u izgled onih novih zgrada u kampusu i to je to.

Anyway, lijepo je vidjeti kako taj prostor stvarno izrasta u pravi mali studentski grad. Ide polako, ali...

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Awatto
Offline
Ukupno postova: 78
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.11.2012. 18:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

50m€ za što?! Tko će to koristiti? Jel' nepostoji niti jedna gotova zgrada koja se slabo ili nikako ne koristi u koju bi se moglo upaciti pokoja knjiga za tih par-sto osječana koji će to korisiti?

Izgleda da u neimaštini skromnost nije vrlina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.11.2012. 10:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Awatto je napisao/la (Pogledaj post): › 50m€ za što?! Tko će to koristiti? Jel' nepostoji niti jedna gotova zgrada koja se slabo ili nikako ne koristi u koju bi se moglo upaciti pokoja knjiga za tih par-sto osječana koji će to korisiti?

Izgleda da u neimaštini skromnost nije vrlina.


Dobro zboriš. Ionako će za 10-15 godina postojati uglavnom online knjige i online knjižnice, a zgrada će zjapiti prazna.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: