Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U Aljmašu očekuju više od 50.000 hodočasnika

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2006. 2:30 
Naslov:  U Aljmašu očekuju više od 50.000 hodočasnika
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Najveće istočnohrvatsko marijansko svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu ove godine za blagdan Velike Gospe očekuje rekordan broj hodočasnika koji bi, prema procjenama župnika Ante Markića, mogao prijeći 50.000 vjernika.

Stoga su Turistička zajednica općine Erdut i župni ured Aljmaš i ove godine pripremili iscrpan raspored hodočašća, koji će osiguravati prometna i krim policija s čak 39 službenika.

Pobožnosti u omiljenom svetištu Slavonaca započet će već u ponedjeljak u poslijepodnevnim satima, kad će se prvi put uoči Velike Gospe, i to nakon više od 40 godina, održati i pobožnost Križnog puta na obnovljenoj Kalvariji, koju je prije 54 godine srušila JNA.

Vrhunac svečanosti dogodit će se na sam blagdan, kada prva misa počinje već u šest sati ujutro, a svečana, koju će predvoditi dijecezanski biskup msgr. Marin Srakić, bit će u 10 sati. Posljednja blagdanska misa u Aljmašu bit će u 18 sati.

Inače, i ove godine već u četiri sata u noći iz Osijeka kreće grupa hodočasnika koja će kao znak pokore uz pjesmu i molitvu do Aljmaša stići pješice, a nažalost ove godine im se prvi put neće pridružiti i 100-postotni invalidi, za koje će misu u nedjelju 20. kolovoza predvoditi pomoćni biskup msgr. Đuro Hranić.

- Za obavljanje bogoslužja ove godine sagrađen je novi podij na kome će biti postavljen i novi oltar, a cijeli prostor bit će natkriven. Inače, radovi će u potpunosti biti završeni tek krajem rujna, za što su glavni "krivci" arheolozi koji su više od dva mjeseca istraživali teren - naglasio je župnik Ante Markić.

Kako ne bi došlo do prometnog kolapsa, ni ove godine neće biti dopušteno prometovanje samim mjestom, a za sve automobile bit će osiguran parkirališni prostor na 17 jutara polja, prema kojima će vozila usmjeravati prometni policajci i članovi vatrogasnog društva Aljmaš.

Prodavače križića prijaviti policiji!

Organizatori su posebno apelirali na sve hodočasnike da ne nasjedaju uličnim prodavačima križića i svetih sličica, jer je takva aktivnost zabranjena te trgovce takvom robom treba prijaviti najbližem policijskom službeniku.


Autorica: Nefreteta Zekić
Photo: Ivica Pejić
Prenosimo s Jutarnji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.08.2006. 10:35 
Naslov:  Re: U Aljmašu očekuju više od 50.000 hodočasnika
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la (Pogledaj post): › Prodavače križića prijaviti policiji!

Organizatori su posebno apelirali na sve hodočasnike da ne nasjedaju uličnim prodavačima križića i svetih sličica, jer je takva aktivnost zabranjena te trgovce takvom robom treba prijaviti najbližem policijskom službeniku.


Prije par tjedana u Puli sam prisustvovao jednoj nemiloj sceni u blizini jednog hotela.
Stariji gospodin s naramkom krafni u kartonskoj kutiji pokunjeno se udaljavao, a vlasnik hotela je za njim psovao, prijetio mu fizickim obracunom i pozivanjem policije uz argumente "Imamo i mi krafni u hotelu".
Tada se u "rapavu" ukljucila i zena starijeg gospodina s krafnama koja ga je cekala pokraj stojadina. "Samo vi tajkuni smijete prodavati krafne, a sirotinja nek crkne!", psovka, kletva.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.08.2006. 22:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u kontekstu onoga što je Steam napisao, ne kontam tko ima "monopol" prodavati križiće...... zaista odvratno.

i pitala sam tete u kancelariji, koja razlika ako se pomole kod kuće ili u obližnjoj crkvi, ili ako budu dio gomile.........
sudeći prema odgovorima, neki vole biti viđeni.
vještica.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
who gives a fuck
Offline
Ukupno postova: 45
Lokacija: Osijek naravno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.08.2006. 14:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja vec jaaako dugo imam misljenje o crkvi da je to jedna iskverena institucija u kojoj ljudi puse svakakva sranja!! kad ti svecenik govori na misi za koga treba glasati,mislim ono osijek031.com smile !!!!!! i samo mlate pare od ljudi i kupuju si pasate a4 i a6!! tko je uvijek imao najvise para!? CRKVA! tko je uvijek omao svoju neku posebnu ulogu? CRKVA! tko najvise manipulira ljudima? CRKVA
prije sam stvarno bio vjernik i isao u crkvu al odkad sam u 5 razredu dobio neku kuju od vjerouciteljice sam sa svime prekinuo!! i do sada sam svasta i vidio i cuo o svecenicima i crkvi!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
who gives a fuck
Offline
Ukupno postova: 45
Lokacija: Osijek naravno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.08.2006. 1:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dajte komentirajte!!! ili da otvorim novu temu?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.08.2006. 8:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo komentara, ko za tebe:
SVE si pametno napisao, u crkvu ulazim samo ako spada pod kulturno-povijesnu baštinu pa se ima što vidjeti.
manipuliranje ljudima kroz institucije crkve je stvarno posebna tema......... doslovno bi bila filozofska rasprava.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.08.2006. 8:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ili čisto praktična... Smile Moji su roditelji strogo protiv crkve i njenih obreda, tako da sam odgajana u tom duhu, pa sve što kažem treba uzeti s određenom dozom rezerve.
Što se tiče konkretno Aljmaša, i opet snobovski nastrojeni Osječani i oni iz okolnih sela hrle na hodočašća ne zbog duhovne obnove nego zato što je to hoh i nobl i šta sve ne - zato se piči po cesti u gluvo doba noći pa se onda kuć ide autobusom ili netko dođe po tebe... Podsjeća na dolazak pape (iako, tu moram postaviti razgraničenje - papa nam je bio jednom, Gospa je svake godine...)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.08.2006. 8:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

tvoji roditelji su te imali pravo odgojiti u takvom duhu, kao što je većina drugih roditelja svojoj djeci nametnula odlazak u crkvu. a rekla bih da dovoljno znaš misliti svojom glavicom i vidjeti što je isforsirano u našem društvu, što nije, što moraš raditi da bi te smatrali punopravnim članom zajednice. najbolji su mi oni koji kažu da idu jer idu i drugi. da ih ne bi sutra slučajno netko pitao jesu bili, a oni pokunjeno počnu izmišljati razloge zašto ove godine nisu.
već napisah da je dobar dio išao da bi bio viđen.
a i na tv je bilo kako su svi poslije navalili na pečenu prasetinu i sl. žderačinu, od silne vjere.

budući se ne guram biti dio gomile........

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.08.2006. 17:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la: ›
Ili čisto praktična... Smile Moji su roditelji strogo protiv crkve i njenih obreda, tako da sam odgajana u tom duhu, pa sve što kažem treba uzeti s određenom dozom rezerve.
Što se tiče konkretno Aljmaša, i opet snobovski nastrojeni Osječani i oni iz okolnih sela hrle na hodočašća ne zbog duhovne obnove nego zato što je to hoh i nobl i šta sve ne - zato se piči po cesti u gluvo doba noći pa se onda kuć ide autobusom ili netko dođe po tebe... Podsjeća na dolazak pape (iako, tu moram postaviti razgraničenje - papa nam je bio jednom, Gospa je svake godine...)
Moja djeca nisu bila odgajana u nekom posebnom duhu zbog toga sto vjerujem da je to jedan nacin pranja mozga. Duznost roditelja je dostavak informacija koje bi omogucile djecu da sami dodju do osobnog misljenja/stava.

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.08.2006. 18:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la (Pogledaj post): › Moja djeca nisu bila odgajana u nekom posebnom duhu


Ovo znaci da imas vec odgojenu/odraslu djecu? Smile

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.08.2006. 20:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

steam je napisao/la: ›
Ovo znaci da imas vec odgojenu/odraslu djecu? Smile
Dvoje, nije tajna...

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.08.2006. 20:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
steam je napisao/la: ›
Ovo znaci da imas vec odgojenu/odraslu djecu? Smile
Dvoje, nije tajna...


ta vidiš kakav je avatar stavio, ruke iza leđa, mrgud faca i drži djeci predavanje..... Razz

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.08.2006. 13:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
fatcat je napisao/la: ›
steam je napisao/la: ›
Ovo znaci da imas vec odgojenu/odraslu djecu? Smile
Dvoje, nije tajna...


ta vidiš kakav je avatar stavio, ruke iza leđa, mrgud faca i drži djeci predavanje..... Razz


Aha, fatcat, vidiš sad kako je kad tebi netko čita bukvicu! Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.08.2006. 18:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neka cita, avatar je 90% slican... WYSIWYG. Danica zna da nije potreban "disclaimer" kao nekim drugima. Wink

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
goose
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1245
Lokacija: tenja
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.08.2006. 18:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni roditelji nikad nisu nametali ništa vezano uz vjeru niti su me silili na mise i te sheme,ali opet svake godine idem pješke iz Tenja u Aljmaš radi svog duhovnog mira. čak ne idem ni s ostalim hodočasnicima nego krenem sat vremena kasnije s manjom grupom.

ali mi nikad nije palo na pamet reći nešto loše o onima koji uopče ne idu niti protiv hordi kvazi hodočasnika koji između ostalog većim dijelom zaustavljaju promet i bacaju usput smeće po kanalima.
Question

_________________
Žak je osmi kontinent Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: