Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Revitalizacija atraktivnih slavonsko-baranjskih dvoraca – zaštićeni spomenici kulture postaju hoteli s pet zvjezdica?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65790
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.10.2012. 11:33 
Naslov:  Revitalizacija atraktivnih slavonsko-baranjskih dvoraca – zaštićeni spomenici kulture postaju hoteli
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvatsku često nazivaju zemljom tisuću dvoraca. I dok su neki dijelovi Hrvatske svoje dvorce odlično iskoristili u turističke svrhe, na području Slavonije, a pogotovo Baranje, to nije bio slučaj. Rat i ratna razaranja, devastacija te nedostatak novca usporili su i otežali punu obnovu tih vrijednih i atraktivnih objekata.

No, priča bi se uskoro mogla pomaknuti s mrtve točke. Naime, Konzervatorski odjel Ministarstva kulture ima velike planove za pretvaranje tih dvoraca u hotele visoke kategorije. Za taj projekt izrađena je studija koja će uskoro biti predstavljena nadležnim ministarstvima koja bi se trebala uključiti u projekt revitalizacije slavonsko-baranjskih dvoraca te njihovu prenamjenu u hotelske kapacitete.

Ideja dakako nije nova jer se već godinama govori o komercijalizaciji tih dvoraca, uz adekvatno očuvanje kulturne baštine obzirom da su svi ti dvorci zaštićeni spomenici kulture, ali ideje su za sada ostale samo ideje. U Konzervatorskom odjelu smatraju da je, po ugledu na nama susjedne zemlje, potrebno te objekte iskoristiti i u smještajno-ugostiteljske svrhe, a ne samo kao muzejske prostore ili prostorije u kojima djeluju javna poduzeća.

Konkretno, najviše se govori o dvorcu Tikveš, dvorcu Eugena Savojskog u Bilju, dvorcu Esterhazy u Dardi te dvorcu Mailath u Donjem Miholjcu. Stoga smo istražili kakva je trenutno situacija u ta četiri dvorca i kakvi su planovi njihovih vlasnika o mogućoj prenamjeni u hotelske kapacitete.

Kada je riječ o dvorcu Esterhazy u Dardi, u općini Darda su nam rekli da konkretni planovi postoje, čak su prije nekoliko godina imali ozbiljne pregovore s jednim stranim hotelijerskim lancem, ali ti su pregovori propali. Dvorac je za vrijeme Domovinskog rata bio teško devastiran i opljačkan, još uvijek čeka kompletnu obnovu i trenutno nije u funkciji i ne može se koristiti. Sredstvima Ministarstva kulture napravljeni su osnovni radovi na obnovi krovišta, ostakljivanju i osnovni hortikulturni radovi na zaštićenom perivoju. Dvorac je do prije nekoliko godina koristilo poduzeće Belje (odnosno koncern Agrokor), no u svibnju 2009. godine Belje je darovalo dvorac općini Darda. Općina i dalje traži potencijalne investitore, idejni projekt obnove i prenamjene dvorca uz očuvanje njegove izvorne vizure postoji, ali projektanska cijena od oko 40 milijuna kuna koliko bi bilo potrebno uložiti do sada je odvraćala potencijalne investitore. Ipak, općina Darda se nada kako će u nekoj bliskoj budućnosti darđanski dvorac Esterhazy, s velikim dvorištem koje gleda na jezero Đolu, postati luksuzni hotel s pet zvjezdica.



Što se tiče dvorca Mailáth u Donjem Miholjcu, u turističkoj zajednici grada doznali smo da su također imali neke kontakte s potencijalnim investitorima koji nisu urodili plodom. Vlasnik dvorca je grad Donji Miholjac i dvorac je dobro očuvan obzirom da grad nije bio u ratnoj zoni i izložen devastaciji. Neki manji zahvati na dvorcu su odrađeni u suradnji s nadležnim ministarstvom, ali ipak postoji potreba za kompletnom obnovom zbog starosti. No, problem kod tog dvorca je druge prirode. Naime, u dvorcu se danas nalaze državne službe: Ured državne uprave, Porezni ured te, što je najzanimljivije, Prekršajni sud pa tako policajci prekršitelje privode u objekt koji je zaštićeni spomenik kulture. Dvorac je i hortikulturni spomenik zaštićen još od 1961. godine zbog rijetkog bilja i nasada. U turističke svrhe danas se koristi samo podrum dvorca, a čak i da se danas-sutra nađe ozbiljan investitor, prvo će biti potrebno iseliti trenutne korisnike prostora što će se morati raditi u suradnji s državom.



Lovački dvorac Eugena Savojskog u Bilju u vlasništvu je Hrvatskih šuma, odnosno kao poslovni prostor koristi ga šumarija Tikveš. Dvorac je u dobrom stanju za što je također zaslužno Ministarstvo kulture, a jednu prostoriju u podrumu dvorca koja je uređena kao izložbena galerija koristi udruga Čuvari tradicije Eugena Savojskog. Nakon završetka radnog vremena šumarije, u poslijepodnevnim satima, moguće je dvorac posjetiti u turističke svrhe uz prethodnu najavu Turističkoj zajednici. Svake godine jedne subote u svibnju mjesecu u dvorcu se održava manifestacija "Dan dvorca Eugena Savojskog" kada je dvorac otvoren za javnost uz bogat kulturno-zabavno-gastronomski program. Obzirom na sve snažniji procvat seoskog turizma u baranjskoj regiji, u Turističkoj zajednici Bilje ocjenjuju da bi pretvaranje dvorca u hotelski prostor bio odličan potez jer postoji potreba za time, ali preduvjet je da Hrvatske šume prepuste vlasništvo nad dvorcem općini, što u ovom trenutku nije izvjesna opcija.



Dvorac Tikveš (u narodu poznatiji kao Titov dvorac jer je Josip Broz tamo znao ugostiti svjetske državnike i voditi ih u lov) nalazi se također u općini Bilje, u vlasništvu je Republike Hrvatske a 2000. godine dodijeljen je na uporabu i upravljanje Javnoj ustanovi Park prirode Kopački rit. Prema riječima v.d. ravnatelja Javne ustanove, jedan dio objekta u kompleksu dvorca (tzv. annex) je obnovljen i u njemu se nalazi uprava Javne ustanove, a koristi se i za organizaciju simpozija, posjete turista itd. Glavna zgrada dvorca, koja je kao i cijeli kompleks bila u potpunosti devastirana tijekom Domovinskog rata, djelomično je obnovljena sredstvima Ministarstva kulture (krovište, potporni stupovi, stolarija...). Nastavak radova na obnovi ovisi o raspoloživim sredstvima Državnog proračuna, a predviđeno je da dvorac u nekoj bliskoj budućnosti služi kao muzejski prostor, dostupan svim građanima. Zasad nema planova da se ide u komercijalizaciju dvorca u smislu njegovog pretvaranja u hotel, ali o tome će konačnu odluku donijeti Vlada.



Dakle, četiri dvorca, četiri različite priče. Činjenica je da bi slavonsko-baranjski hoteli-dvorci mogli biti pravi hit među ljubiteljima kontinentalnog turizma i da bi spoj turizma i očuvane kulturne mogla ekonomski mnogo toga donijeti ovoj regiji, ali dug je put do njihove pune turističke revitalizacije. S jedne strane riječ je o vrlo skupim projektima koji zahtijevaju velika ulaganja, a s druge strane tu je i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, odnosno deložacija državnih službi iz tih prostora što nikada nije bio lak zadatak. Stoga, držimo palčeve da se što prije iznađe rješenje za ova četiri dvorca kako bi Slavonija i Baranja mogle konkurirati Zagorju, Međimurju, Istri i drugim dijelovima Hrvatske koji su od svojih postojećih resursa ostvarili golemu turističku i materijalnu korist.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Wikipedija, Destinacije.com

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kinemat2
Offline
Ukupno postova: 281
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.10.2012. 14:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ako ima imalo zdrave pameti, onda će se svi dionici fokusirati da ih se sačuva, uredi i stavi u funkciju...
S tim se procesom kasni već predugo...gospodo draga...što vrijeme dalje prolazi to ćete imati manje mogućnosti da išta s njima učinite...

Osim što to svakim novim danom postaje sve skuplje i manje moguće... i sa samom funkcionalnošću susjedi nas odavno već šišaju.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: