Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Od 200 testiranih troje ima AIDS

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.08.2006. 10:16 
Naslov:  Od 200 testiranih troje ima AIDS
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U prvih 17 mjeseci rada Centra za HIV oboljele osobe u sklopu osječke podružnice Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na ovu opaku bolest testirale su se samo 202 osobe, od čega su tri imale pozitivan rezultat.

Naime, Ministarstvo zdravstva i Global fond za borbu protiv AIDS-a, tuberkuloze i malarije početkom ožujka prošle godine pokrenuli su projekt pod nazivom HIV 2, kojim je, uz Zagreb, Rijeku, Split i Zadar, i Osijek dobio centar za zaražene HIV-om, u kojem rade tri educirane osobe.

- Prednost ovakvog centra je što u njemu pružamo savjetovanje u slučaju pozitivnog nalaza te liječnici u centru odmah organiziraju početak bolničkog liječenja, pa se oboljela osoba ne osjeća napuštenom od svih - objašnjava dr. Karlo Kožul, epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo. Testiranje je potpuno besplatno i anonimno, a doznajemo da profil osoba koje mu najčešće pristupaju čine mlađe obrazovane, uglavnom muškarci.

- Odaziv je prilično dobar iako smatram da bi mogao biti i bolji, ali treba napomenuti da je AIDS bolest koja u Hrvatskoj nije zastupljena u visokom postotku, a Osječko-baranjska županija ima najmanji broj oboljelih u Hrvatskoj - napominje dr. Kožul.

Inače, sve što je potrebno za testiranje u Osječkom centru je dati uzorak krvi, koji se vodi pod određenim brojem, a svi uzorci testiraju se u Osijeku tzv. Elisa testovima. Pokaže li se rezultat pozitivnim, uzorak se šalje u Zagreb na Western blot testiranje.

- Ovim putem apeliram na sve one osobe koje su imale sumnjive spolne kontakte ili uzimale intravenske droge da se jave na testiranje jer mnogo je gore živjeti u neznanju i bolje je saznati istinu, kakva god bila. Danas se AIDS ne može izliječiti, ali se može dobro liječiti uz tzv. trojnu terapiju - napominje dr. Kožul.

Text: Nefreteta Zekić
Photo: Ivica Pejić
Prenosimo s Jutarnji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.08.2006. 11:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

IMHO najbolji test je dobrovoljno davanje krvi. Ako i nadju nekakvu bolestinu, jave ti odmah telefonom. Doduse, ako ne lazes u upitniku, a imao si 'sumljive spolne kontakte' - ni ne mozesh pristupiti davanju krvi.

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 09.08.2006. 11:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dobrovoljno davanje krvi je najbolji nacin za redovno kontroliranje opceg zdravlja...
Ljudi koji nisu odlicnog zdravlja niti ne mogu dati krv, mjeri se tlak, razina zeljeza, puls, uz razgovor sa lijecnikom opce prakse...

_________________
Ja sam srbin, ustaša, crnac, nacist, peder, jevrej i ne kupam se!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.08.2006. 14:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dobro je što nema toliko AIDS-a u Osječko-baranjskoj županiji, ali i ovih troje svjedoči da je to ipak nešto što se ne događa samo "nekom drugom"... Treba pazit, jer si inače zapeo s bolešću koje se nećeš riješiti nikad...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.08.2006. 14:56 
Naslov:  Re: Od 200 testiranih troje ima AIDS
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni 3 pozitivne osobe od 202 dovoljno osviještene osobe koje su se odlučile testirati ne izgleda baš malo (1,5%). Koliko je onih koji se nisu testirali i uopće ih nije briga?

Evo nekih podataka:

"S četiri zaražena na milijun stanovnika Hrvatska se svrstava u zemlje s izrazito niskim stupnjem pojavnosti AIDS-a."

"Lani /misli se na 2004.godinu/ je na virus HIV-a obavljeno više od 175000 testiranja, od čega je pozitivno bilo 104 ili 0,06%........"

cijeli članak: http://www.gay.hr/portal/opsirno-3080.php

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.08.2006. 14:58 
Naslov:  Re: Od 200 testiranih troje ima AIDS
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › Meni 3 pozitivne osobe od 202 dovoljno osviještene osobe koje su se odlučile testirati ne izgleda baš malo (1,5%). Koliko je onih koji se nisu testirali i uopće ih nije briga?

Evo nekih podataka:

"S četiri zaražena na milijun stanovnika Hrvatska se svrstava u zemlje s izrazito niskim stupnjem pojavnosti AIDS-a."

"Lani /misli se na 2004.godinu/ je na virus HIV-a obavljeno više od 175000 testiranja, od čega je pozitivno bilo 104 ili 0,06%........"

cijeli članak: http://www.gay.hr/portal/opsirno-3080.php

poučnog štiva ima na:
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=x&cat=x&id=594&show=1

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 14.08.2006. 12:13 
Naslov:  Re: Od 200 testiranih troje ima AIDS
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › Meni 3 pozitivne osobe od 202 dovoljno osviještene osobe koje su se odlučile testirati ne izgleda baš malo (1,5%). Koliko je onih koji se nisu testirali i uopće ih nije briga?



Ne slažem se! Mislim kako većina osoba pristupa ovakvim testiranjima iz objektivnih razloga, dakle, on/ona imala je spolni(e) odnos(e) sa jednim ili više partnera koje je jednom u životu vidio/vidjela... Iako, bilo bi zanimljivo vidjeti rezultate testa na spolne bolesti na maturantima ;-)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.08.2006. 12:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zar nije jučer, prekjučer bilo 25 godina od "otkrića" AIDS-a?
meni se nekako čini da ima dosta neodgovornih koji uopće ne mare.....

"Na HIV se u Hrvatskoj testiralo samo 1% spolno aktivnih osoba
Iako je u Hrvatskoj omogućeno anonimno i besplatno HIV-testiranje, u protekle se 2 godine na takav korak odlučilo tek 2300 osoba, ili oko 1% svih spolno aktivnih osoba. "

"Po podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, lani je u nas registrirano novih 49 osoba zaraženih HIV-om, što je nezabilježeno u posljednjih 20 godina.
Najveći broj novozaraženih dolazi iz skupine promiskuitetnih homoseksualaca, a najveću skupinu zaraženih čine upravo homoseksualne osobe. "


zanimljivo:
"U vezi prijenosa bolesti heteroseksualnim odnosom, zanimljivo je da je najveći broj zaraza "uvoznog podrijetla", jer zarazu uglavnom šire muškarci koji su dugo živjeli i radili u inozemstvu.
Najveći broj zaraženih HIV-om nalazi se u dobnoj skupini od 30. do 34. godine, a najčešće su homoseksualci i biseksualci."


http://www.plivazdravlje.hr/?section=sex&cat=x&id=13938&show=1

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.08.2006. 13:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la (Pogledaj post): › zar nije jučer, prekjučer bilo 25 godina od "otkrića" AIDS-a?


Vrlo vjerojatno, zato sto je AIDS vec neko vrijeme officially funny.



_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.08.2006. 13:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da, izuzetno funny........

meni ovo frivolno&morbidno i što sve ne.......

društvo, kako biste reagirali da znate osobu koja je zaražena ili oboljela???????????

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.08.2006. 17:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A ovo ti je dobro pitanje, Danice: znaš za slučaj onih dviju djevojčica koje su trebale kod Splita u OŠ, a bile su zaražene HIV-om? Tu sam si uzela rezervu: znam da se ništa ne može dogoditi, i znam da bi i učitelji, i učenici, pa i same djevojčice, jako pazili da ne dođe do prijenosa, ali opet - razumijem i te roditelje: nijedan roditelj ne želi dovesti svoje dijete čak ni u potencijalno i eventualno opasnu situaciju, tako da ne znam što bih napravila.
No s druge strane, da mi netko od prijatelja kaže da je zaražen HIV-om, ne bih prekinula prijateljstvo niti bi osuđivala tu osobu, HIV je prenosiv samo krvlju i spolnim putem, pa nema zime. A čak znam za slučajeve u kojima je HIV-pozitivna osoba održavala spolne odnose s nezaraženom osobom upotrebom dva kondoma, da ne bi došlo do zaraze...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.08.2006. 21:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

znam za slučaj djevojčica i mislim da im, uz to što su HIV pozitivne, nije bila potrebna dodatna trauma koja im je priuštena.
nekako mi se čini da je to stvar prosvijećenosti.
djeca znaju biti nemilosrdna i za manje nego da im neko kaže da su te djevojčice HIV pozitivne, ok, oni ne kuže što to konkretno znači, ali su im sigurno rekli da ih ne smiju dirati i sl......tko zna...
meni je sve to bez veze, prilično mi je svejedno da li je netko od mojih prijatelja hetero, homo ili bi, o bolestima i da ne pričamo. otkud znamo da je AIDS "star" baš 25 godina? ta, kod nas čovjek naprosto umre od nečega i gotovo. a budući sam rođeni skeptik, mislim da je dosta bolesti izašlo iz laboratorija, slučajno ili namjerno.........
baš kao što ni dan danas ne vjerujem da su "blizance" srušili Muslimani......
evo, najednom na TV filmovi u kojima su Ameri ugroženi. kad malo pratiš politiku i filmski program......... ispadne da ništa nije slučajno.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.08.2006. 16:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bolest je identificirana kao ta bolest tek 1981. godine - možda (tj. najvjerojatnije) je bolest uzimala živote i prije, ali je njezino postojanje kao specifične bolesti otkriveno baš 1981. godine.
Nadalje, prvo se (dakle, u prvom desetljeću nakon otkrića) smatralo da je AIDS bolest koja pogađa samo homoseksualce zbog njihovog "devijantnog" načina života, no ubrzo je otkriveno da to i nije baš tako.
Inače, virus je mutirao od virusa moždane bolesti zelenih majmuna iz srca Afrike - smatra se da je prenesen ljudima i zatim mutiran u ljudsku bolest time što su određena plemena imala naviku jesti mozgove zelenih majmuna... a opet, možda i tko zna što drugo Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
puki
Offline
Ukupno postova: 1114
Lokacija: Kokuće zasad
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.08.2006. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Američka vlada je kriva Very Happy stoposto!

_________________
Ná glac pioc comhairle gan comhairle ban.

übergefickt osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.08.2006. 21:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kao i za sva druga zla u svijetu Smile
Btw, kako mozes biti siguran da nisi zarazen?
Dovoljno je spavati sa samo jednom osobom.
Ako je ta osoba spavala sa samo jednom osobom, a ta iduca osoba sa samo jednom, mozda je ta iduca sa dvije, a svaka od te dvije sa jos tri...
Popis se moze nastaviti unedogled.
Svodi se na to da kad spavas s jednom osobom, spavao si i sa svim njenim partnerima, ali i sa svim partnerima partnera...
Tako da je to sto su se 202 osobe testirale u 17 mjeseci zapravo jaaaaako malo. Svi se osjecaju nadmocnima sa stavom: "to se meni ne moze dogoditi".
Itekako moze.

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: