Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ipak ne ostaje vlak na međunarodnoj liniji Sarajevo-Budimpešta preko Osijeka

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65430
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.10.2012. 20:09 
Naslov:  Ipak ne ostaje vlak na međunarodnoj liniji Sarajevo-Budimpešta preko Osijeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[12.10.2012. 10:49] U nastavku donosimo službeno pripćenje Hrvatskih željeznica u vezi međunarodne linije Sarajevo - Budimpešta preko Osijeka.

Nakon završene analize cjelokupnog međunarodnog prijevoza i niza razgovora s međunarodnim željezničkim partnerima HŽ Putnički prijevoz d.o.o. će u voznom redu za 2012./2013. održavati veze s europskim metropolama. Sukladno odluci vodstva tvrtke svakodnevno će voziti po jedan par vlakova na relacijama:

Zagreb - Beč
Vinkovci - Zagreb - Villach
Zagreb - Villach - Frankfurt
Ploče - Sarajevo
Beograd - Zagreb - Zurich
Rijeka - Ljubljana (s vezom za Beč)
Rijeka - Ljubljana (s vezom za Munchen)
Zagreb - Villach
Sarajevo - Zagreb
Zagreb - Munchen
Budimpešta - Zagreb

U ljetnoj sezoni vozit će po jedan par vlakova na relaciji Budimpešta – Split.

Dakle, od 56 međunarodnih linija u voznom redu 2011./2012. u novom voznom redu ostat će 24 linije. S pojedinim međunarodnim partnerima još uvijek se razgovara o mogućem uvođenju još nekih linija. O dogovoru pravodobno ćemo izvijestiti javnost.




[11.10.2012] Još jedan doprinos prometnoj izolaciji Slavonije i Baranje stigao je ovog ljeta iz HŽ Putničkog prometa koji je u srpnju najavio ukidanje, pardon, "prilagođavanje" svojih međunarodnih linija.

Naime, HŽ je najavio obustavu prometovanja na 46 od postojećih 56 međunarodnih linija zbog, pogodili ste, financijskih gubitaka i male popunjenosti vlakova izračunavši da 46 od 56 međunarodnih linija stvara gubitke u iznosu od 38,6 milijuna kuna na godinu. No, nakon što se cjelokupna domaća i regionalna javnost digla na noge, uključujući i međunarodnu aktivističku mrežu World Carfree Network koja je pokrenula online peticiju protiv ukidanja međunarodnih linija i koja je do sada skupila više od 1.700 potpisa, HŽ je modificirao svoju prvotnu odluku.

Po novom, ostaju 24 međunarodne linije, odnosno svakodnevno će voziti po jedan par vlakova na relacijama: Zagreb - Beč, Vinkovci - Zagreb - Villach, Zagreb - Villach - Frankfurt, Ploče - Sarajevo, Beograd - Zagreb - Zurich, Rijeka - Ljubljana (s vezom za Beč), Rijeka - Ljubljana (s vezom za Munchen), Zagreb - Villach, Sarajevo - Zagreb, Zagreb - Munchen te Budimpešta - Zagreb. U ljetnoj sezoni vozit će po jedan par vlakova na relaciji Budimpešta - Split. Kako je u jučerašnjem radio intervjuu rekao novi direktor HŽ Putničkog prijevoza Dražen Ratković, pregovara se i o novom paru vlakova na relaciji Sarajevo-Strizivojna-Vrpolje (10. koridor) ali još se ne zna hoće li ta veza doista biti uspostavljena. S međunarodnim partnerima pregovara se i o uvođenju još nekih linija, ali još ništa nije konkretizirano.

Što to zapravo znači za Slavoniju i Baranju? Ukidanje međunarodnog vlaka Budimpešta – Sarajevo, jedine izravne veze koju Osijek u ovom trenutku ima sa svijetom (ta linija prolazi kroz Osijek, Beli Manastir i Pečuh) izravno bi pogodilo našu regiju i dodatno bi ju izoliralo. Unatoč prosvjedima s bosanske i mađarske strane neizvjesno je hoće li taj vlak nastaviti prometovati, baš kao i vlak koji prometuje na relaciji Beli Manastir – Pečuh a kojega najviše koriste studenti koji se školuju u susjednoj Mađarskoj. Dođe li do toga bit će prekinute sve veze naše regije sa susjednom državom, po prvi put još od vremena Austro-Ugarske, a situacija je još više poražavajuća ako se zna da ne postoji niti jedna autobusna veza između Osijeka i Madžarske.

Na željezničkim kolodvorima u Osijeku i Belom Manastiru nisu nam mogli potvrditi koje će linije biti ukinute a koje zadržane jer još nisu dobili novi vozni red. Do zaključenja ovog teksta nismo dobili odgovor iz Uprave HŽ-a o konačnoj sudbini predmetnih linija. Inače, novi vozni red stupit će na snagu 8. prosinca.

I dok su financijski pokazatelji na predmetnim međunarodnim linijama doista poražavajući, postavlja se pitanje plaćaju li međunarodni vlakovi cijenu promašene prometne politike koju su sve hrvatske Vlade vodile u posljednjih desetak godina forsirajući autoceste, a ostavljajući željeznicu zapuštenom i u rasulu iako je najudobniji i ekološki prihvatljiv oblik transporta za putovanja. Pitanje je također moraju li putnici ispaštati za rastrošnost i gramzivost čelnika HŽ-a koji su zahvaljujući dotacijama iz državnog proračuna živjeli k'o bubreg u loju (Slučaj "passat") i gomilali gubitke, a kad je državna sisa presušila odlučili su rezati i po pravdi i po krivdi. Hrvatskim željeznicama treba modernizacija a ne izolacija...

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Foto-arhiv 031


Zadnja promjena: Redakcija 031; 12.10.2012. 10:56; ukupno mijenjano 5 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.10.2012. 10:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jel' tko uopće putovao ovom linijom?

Ja sam jednom trebala u Sarajevo, red vožnje je bio takav da uopće nije imalo smisla putovati vlakom, ako se ne želi i prespavati u Sarajevu.

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65430
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2012. 10:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[12.10.2012. 10:49] U nastavku donosimo službeno pripćenje Hrvatskih željeznica u vezi međunarodne linije Sarajevo - Budimpešta preko Osijeka.

Nakon završene analize cjelokupnog međunarodnog prijevoza i niza razgovora s međunarodnim željezničkim partnerima HŽ Putnički prijevoz d.o.o. će u voznom redu za 2012./2013. održavati veze s europskim metropolama. Sukladno odluci vodstva tvrtke svakodnevno će voziti po jedan par vlakova na relacijama:

Zagreb - Beč
Vinkovci - Zagreb - Villach
Zagreb - Villach - Frankfurt
Ploče - Sarajevo
Beograd - Zagreb - Zurich
Rijeka - Ljubljana (s vezom za Beč)
Rijeka - Ljubljana (s vezom za Munchen)
Zagreb - Villach
Sarajevo - Zagreb
Zagreb - Munchen
Budimpešta - Zagreb

U ljetnoj sezoni vozit će po jedan par vlakova na relaciji Budimpešta – Split.

Dakle, od 56 međunarodnih linija u voznom redu 2011./2012. u novom voznom redu ostat će 24 linije. S pojedinim međunarodnim partnerima još uvijek se razgovara o mogućem uvođenju još nekih linija. O dogovoru pravodobno ćemo izvijestiti javnost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
LaLe
Offline
Ukupno postova: 20
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2012. 11:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Carobnica je napisao/la (Pogledaj post): › Jel' tko uopće putovao ovom linijom?

Ja sam jednom trebala u Sarajevo, red vožnje je bio takav da uopće nije imalo smisla putovati vlakom, ako se ne želi i prespavati u Sarajevu.


ja znam puno ljudi koji je putovalo tom linijom do budimpeste, ali isto tako i znam puno ljudi koji bi koristili ovu liniju vise da taj vlak ne kasni svaki put i po nekoliko sati

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
okruglic
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2012. 12:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja sam išla par puta tim vlakom Sarajevo-Osijek-Budimpešta i nikada nije kasnio, a povratna karta je bila 180kn...tak da... jako će mi biti žao da ga ukinu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 12.10.2012. 12:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@okruglic, možeš početi žaliti - ukinuli su tu liniju.

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
okruglic
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.10.2012. 12:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma znam, ali se nadam da će se predomisliti i vratiti ju Smile
uvijek kad sam putovala je bilo podosta ljudi u vlaku...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tomi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 205
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2012. 14:08 
Naslov:  Re: Ipak ne ostaje vlak na međunarodnoj liniji Sarajevo-Budimpešta preko Osijeka
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa nije to bila losa veza, npr. shopping u Arkadu. Iz Os u 7:40, presjedanje u Belom u mađara i tamo se dodje oko pola 11. Za nazad u 16:55 u BM dosao oko pola 7. I to sve za 50kn povratna.
Druga stvar, putujes vlakom, pa si ogranicen u kolicini stvari koje mozes kupiti Laughing


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 12.10.2012. 15:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

okruglic je napisao/la (Pogledaj post): › ma znam, ali se nadam da će se predomisliti i vratiti ju Smile
uvijek kad sam putovala je bilo podosta ljudi u vlaku...


??? podosta ? ... pa godinama vozi samo lokomotiva i jedan vagon ... kako to moze biti isplativo ?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Inertia
Offline
Ukupno postova: 236
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2012. 16:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: ›
??? podosta ? ... pa godinama vozi samo lokomotiva i jedan vagon ... kako to moze biti isplativo ?


Vozio sam se dva puta tim vlakom, zadnji puta ljetos. Bila su dva vagona koja su bila ispunjena 90%. To što su samo dva vagona nije problem jer se ionako ta dva vagona spajaju s mađarskom kompozicijom koja ide za Pečuh te dalje Budimpeštu.

Sada smo i službeno zadnja vukojebina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Matek
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.10.2012. 20:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Carobnica je napisao/la: ›
Jel' tko uopće putovao ovom linijom?

Ja sam jednom trebala u Sarajevo, red vožnje je bio takav da uopće nije imalo smisla putovati vlakom, ako se ne želi i prespavati u Sarajevu.

Ja sam išao prije nekoliko godina...Osijek-Budimpešta i drugi put Osijek-Sarajevo

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: