Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Interes srednjoškolaca za deficitarna zanimanja skočio u nebo!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65825
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.09.2012. 13:15 
Naslov:  Interes srednjoškolaca za deficitarna zanimanja skočio u nebo!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ove školske godine u srednje škole na području Osječko-baranjske županije upisano je nešto preko 4.000 učenika. To je brojka koja je na razini prethodnih godina, iako zabrinjava podatak da je sve veći broj srednjoškolaca koji dolaze iz drugih županija.

Već po tradiciji, najveći je interes bio za gimnazije, zanimljiva je činjenica da je interes za takozvana deficitarna zanimanja skočio u nebo! Prošle se godine svega 11 učenika opredijelilo za zanimanja zidara, keramičara ili ličilaca, a ove se godine njihov broj više nego udeseterostručio, na čak 130! Tako osječka Graditeljska škola po prvi put nakon dugo godina ima upisan cijeli razred zidara, a sličan je rezultat postignut i u drugim gradovima u županiji gdje postoje trogodišnje strukovne škole.

Kao i prijašnjih godina i ove će godine županija dodijeliti stipendije takvim učenicima. Pored 65 stipendija koje se dodjeljuju darovitim učenicima iz ostalih škola, predviđeno je i 15 stipendija za učenike strukovnih škola. No, obzirom na neočekivano velik priljev učenika, postoji realna mogućnost da se taj broj i poveća.

Inače, u županijskom Odjelu za prosvjetu, kulturu i sport busaju se u prsa junačka tvrdeći kako je ovakvo zanimanje posljedica njihove akcije predstavljanja strukovnih škola koju su provodili pred početak nove školske godine. Možda je to jedan od razloga, no logičnije je pretpostaviti da je taj interes izazvan stvarnom životnom situacijom i potrebama na tržištu rada. Naime, učenici deficitarnih zanimanja nakon trogodišnje škole mnogo će lakše doći do posla, na bijelo ili na crno, dok je Zavod za zapošljavanje pretrpan gimnazijalcima i studentima ekonomije i prava koji su se uključili u Vladinu akciju iz škole na biro. Takvih imamo na izvoz, još samo kad bi ih netko htio uvesti.

Tekst: M.M./Osijek031.com
Foto: Cacan/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oblak
Offline
Ukupno postova: 68
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.09.2012. 15:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a zar nije tragično da klinci s 15 godina već o sebi razmišljaju kao o radnoj snazi?
umjesto da se školuju u srednjoj po programu koji vole i planiraju koji faks upisati.
uvijek je materijalna egzistencija bila neizvjesna,teška i blabla..ali vjerujem da nikada nije bilo ovakvog terora "tržišta rada" na koji čovjek pristaje. da bude roba.
planiraju "tko će me zaposliti" umjesto "što želim postići i pokrenuti",pasivno umjesto aktivno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
ožiljak
Offline
Avatar

Ukupno postova: 170
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.09.2012. 16:53 
Naslov:  Re: Interes srednjoškolaca za deficitarna zanimanja skočio u nebo!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajde molim te... a da su upisivali gimnaziju, pa pravo/ekonomiju, onda bi bilo drvlje i kamenje kao i uvijek... vječita gunđala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!nnovation
Offline
Ukupno postova: 304
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.09.2012. 18:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

oblak je napisao/la (Pogledaj post): ›
planiraju "tko će me zaposliti" umjesto "što želim postići i pokrenuti",pasivno umjesto aktivno.


pun nam biro tih aktivnih;)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 21.09.2012. 21:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

trebali bi svi na fakultete, pa zgrade nek gradi onaj ko oče, poporavlja auto ko oče.

kužiš ti dA jedan keramičar dobar, može zaradjivat super dobre novce, više nego niki fakultetski obrazovan. pogotovu u novije vrijeme.
ksd nakon 4 godinje srednje i 4 godine faxa,
odeš ljepo u ljepoj našoj radit za 1600kn,
a ne znam autoelektričar za jedno popodne, ili moler ili keramičar zarade isto tolko.

ja sam propali autoelektričar, da radim to, volio bi svoj poso.
za razaliko od nekog faxa, kojeg nisam čuo baš da ima neki da bi ja to htjeo radit

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.09.2012. 9:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Danas svatko ima fakultet pa i po dvije tri diplome ... postalo je to normalno u ovom prljavom gradu . Ajd konačno latite se ozbiljnijeg posla previše se spava . Dolaze Austrougari sa srednjom školom sposobni poduzetnici za koje treba raditi...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dani_os
Offline
Ukupno postova: 307
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 22.09.2012. 9:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

aha nikako da shvatim, treba mi diploma da bi kuko kak nema posla i spavam kod kuče. jbg kasno sam shvatio

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
 



 Skoči u forum: