Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kinezi će ulagati i modernizirati Zračnu luku Osijek?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66125
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2012. 10:45 
Naslov:  Kinezi će ulagati i modernizirati Zračnu luku Osijek?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hrvatska kreće u diplomatsku i gospodarsku ofenzivu prema Kini. U razdoblju od svega nekoliko tjedana čak četiri hrvatske političke i gospodarske delegacije imaju namjeru posjetiti jednu od vodećih svjetskih sila i prvi put ponuditi niz konkretnih projekata za kineske investicije u Hrvatskoj. Na Daleki istok tako putuju ministri Hajdaš Dončić, Kotromanović i Maras. Kako piše Novi list, Kinezima će, između ostalog, otvoreno ponuditi besplatno zemljište s pratećom infrastrukturom i nizom olakšica u industrijskim zonama.

Prvi će krajem kolovoza ili početkom rujna otputovati predstavnici hrvatskih tvrtki u organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK), a zatim slijedi izaslanstvo pod vodstvom ministra poduzetništva i obrta Gordana Marasa u kojem će biti i predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore. Potom će jednu delegaciju voditi ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić, koji ujedno ima i funkciju predsjednika Povjerenstva za gospodarsku suradnju s Kinom. Na kraju će i ministar obrane Ante Kontromanović sa suradnicima otići u Peking, u bilateralni posjet na poziv kineskog ministra obrane, doznaje Novi list.

Uz ministra Hajdaš Dončića u delegaciji će biti i zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović, zamjenik predsjednika Povjerenstva za gospodarsku suradnju s Kinom. Oni će boraviti u Pekingu na Konferenciji kineskog tajništva za suradnju 16 zemalja jugoistočne Europe, gdje će predstaviti područja moguće gospodarske suradnje izmedu Kine i Hrvatske. Kao moguća kineska ulaganja iz područja infrastrukture razmatraju se modernizacija Zračne luke Rijeka, Zračne luke Osijek te Gradska i Teretna luka u Zadru. Neslužbeno se doznaje da će Hajdaš Dončić sasvim otvoreno ponuditi i korištenje gospodarskih zona u Hrvatskoj po drugačijim i bitno povoljnijim uvjetima u odnosu na dosadašnje. Prvi put Hrvatska bi bila spremna dati besplatno zemljište s pratećom infrastrukturom i nizom olakšica za strane, pa tako i kineske investitore.

Konkretno su u igri dvije industrijske zone. Jedna je sigurno Industrijska zona Kukuljanovo, a druga će vjerojatno biti na sjeverozapadu Hrvatske, u Krapinsko-zagorskoj ili Varaždinskoj županiji. Cilj jest da se pokuša u relativno kratkom roku realizirati otvaranje novih radnih mjesta, a to može značiti i otvaranje kineskih tvornica na Kukuljanovu ili nekoj drugoj zoni. Poticaj je svakako i to što se u RH planiraju uvesti različite porezne olakšice za investitore u što su uključene i novčane stimulacije za svako novotvoreno radno mjesto.

Osnovni nacrt ovakvog pristupa Kini dogovoren je krajem travnja ove godine kada se predsjednik Milanović susreo s kineskim premijerom Wen Jiabaom u Varšavi u vrijeme održavanja sastanka na vrhu predstavnika kineske vlade i vlada država srednje i istočne Europe. Već tada je detektirano kako bi upravo industrijske zone i zračne luke mogle biti zanimljive Kinezima u Hrvatskoj.

Monetizacija autocesta

Neslužbeno će vjerojatno biti riječi i o mogućoj monetizaciji autocesta u Hrvatskoj, odnosno propitkivanju mogućeg kineskog interesa za takvu investiciju u kojoj bi, prema željama i procjenama hrvatske vlade, prihvatljiva bila ponuda na razini između dvije i pol i tri milijarde eura.

Novi list neslužbeno doznaje i za zanimljivu ideju po kojoj bi se zgrada bivše političke škole u Kumrovcu mogla ponuditi za razvoj kineskog tehnološkog centra. Dobar dio navedenog bit će dio kraće prezentacije o glavnim prednostima ulaganja u Hrvatsku, koju priprema hrvatska delegacija.

Izvor: tportal.hr
Foto: Toni/arhiv031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sokios
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Lokacija: Retfala
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 11:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Opet sve po starom, forsiraju se samo regije gdje SDP dominira, Primorsko-goranska i Zagorje. Zašto nebi napravili industrijsku zoniu kod Osijeka, prostor između Nemetina i Vukovara je idealan, blizina riječne luke, zračne luke, autoceste, željeznička pruga. Ali NE, zašto pukušati išta napraviti u "već i od Boga zaboravljenoj Slavoniji" ajmo ulagati u Rijeku i Zagreb a vi ostali crknite. Stvarno palac gore za Kukuriku, a ja odoh tražiti papire za Kanadu. Tko ode zadnji nek ugasi svijetlo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Carobnica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 599
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.08.2012. 11:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovdje je svjetlo odavno ugašeno. 20 godina ga gase.

Možda ovdje iz Vlade nemaju s kim razgovarati. Tko bi normalan htio surađivati sa strankom ratnog zločinca i ljudima koji ne priznaju pravni poredak države?

Za što su Osječani glasali, to su i dobili. Od tih koje su izabrali svi bježe kao od kuge i zato ćemo svi nagrebusiti.

Mene prijateljice koje su otišle zovu i da kojim slučajem izgubim posao odmah bi išla, jer znam da novi ovdje ne bih ponovo našla. Ali i uz posao se pitam kako će moje dijete kad poraste.

_________________
Ignorance is bliss!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 12:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sokios je napisao/la (Pogledaj post): › Opet sve po starom, forsiraju se samo regije gdje SDP dominira, Primorsko-goranska i Zagorje. Zašto nebi napravili industrijsku zoniu kod Osijeka, prostor između Nemetina i Vukovara je idealan, blizina riječne luke, zračne luke, autoceste, željeznička pruga. Ali NE, zašto pukušati išta napraviti u "već i od Boga zaboravljenoj Slavoniji" ajmo ulagati u Rijeku i Zagreb a vi ostali crknite. Stvarno palac gore za Kukuriku, a ja odoh tražiti papire za Kanadu. Tko ode zadnji nek ugasi svijetlo.


Mislim da je 20 godina bilo stvarno i više nego dovoljno da shvatimo da Slavoniju može spasiti jedino Slavonac. Političari iz drugih dijelova su presretni što mogu Slavonce držati ulovljene kao jeftinu radnu snagu koja će bespogovorno izvršavati komande i nije im u interesu da se na istoku poboljša standard jer će to automatski značiti pogoršanje njihove pozicije. Da ne bi slučajno oni morali trbuhom za kruhom u Slavoniju, taman posla... Nažalost, to je tako u zemlji s padajućim BDP-om, nema tu kolektivne svijesti, svatko trga od svakog itd. Da nam raste BDP, ne bi bilo tog politikanstva i ljubomore, ali nažalost nismo te sreće.

Sretno ti bilo u Kanadi!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 12:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

beejay je napisao/la: ›
Mislim da je 20 godina bilo stvarno i više nego dovoljno da shvatimo da Slavoniju može spasiti jedino Slavonac.

 A gdje njega da nađemo?
Slavonac je u Slavoniji, nažalost postao vrlo egzotična i ugrožena vrsta, a osim toga
krvna zrca mu nisu složena za politiku, nego za rad ...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
RoadToNowhere
Offline
Avatar

Ukupno postova: 351
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.08.2012. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Carobnica je napisao/la: ›
Ovdje je svjetlo odavno ugašeno. 20 godina ga gase.

Možda ovdje iz Vlade nemaju s kim razgovarati. Tko bi normalan htio surađivati sa strankom ratnog zločinca i ljudima koji ne priznaju pravni poredak države?

Za što su Osječani glasali, to su i dobili. Od tih koje su izabrali svi bježe kao od kuge i zato ćemo svi nagrebusiti.

Mene prijateljice koje su otišle zovu i da kojim slučajem izgubim posao odmah bi išla, jer znam da novi ovdje ne bih ponovo našla. Ali i uz posao se pitam kako će moje dijete kad poraste.


Mislim da smo mi svi zaksnili sa bježanjem od određenih stranaka, kad smo HDZ pustili da nam pokrade državu i to dugi niz godina.

_________________
Budi to što jesi i uvijek kaži ono što misliš, jer oni kojima to smeta nisu bitni, oni koji su bitni njima to ne smeta.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 13:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
beejay je napisao/la: ›
Mislim da je 20 godina bilo stvarno i više nego dovoljno da shvatimo da Slavoniju može spasiti jedino Slavonac.

 A gdje njega da nađemo?
Slavonac je u Slavoniji, nažalost postao vrlo egzotična i ugrožena vrsta, a osim toga
krvna zrca mu nisu složena za politiku, nego za rad ...


Jako dobro pitanje.

To treba biti netko tko svojom pojavom može dati radna mjesta ljudima oko sebe (u Slavoniji, naravno) bez čijeg prisustva ne bi moglo biti tih radnih mjesta, a ne može biti onaj tko daje radna mjesta, bez čijeg bi prisustva moglo biti duplo više radnih mjesta. To je jedino važno, to je taj toliko traženi Slavonac, totalno nevažno odakle je porijeklom. Ne odnosi se to samo na Slavoniju, nego i na Hrvatsku općenito.

Što se tiče Kineza i njihovih ulaganja, nema teorije da će se to nama isplatiti. Iako je sve još uvijek na riječima, neću ni zamišljati da ćemo mi od toga imati koristi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sokios
Offline
Avatar

Ukupno postova: 26
Lokacija: Retfala
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 14:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Treba ipak biti objektivan i shatiti da bez Zagreba nažalost ne možemo ništa. Osobno mislim da ova politika regionalnih stranaka ne vodi ničemu dobrom. Jer nama trebaju novci i to veliki novci iz proračuna i to hitno,čak i kad bi se napravila reorganizacija po regijama i decentralizirala sredstva iz proračuna osobno mislim da bi nam bilo i gore jer nam je BDP u u Slavonoiji očajan tako da mi sami nebi imali sredstava za rast, a bogate regije poput Istre i Rijeke a da ne govorimo Zagreb bi još brže rasle. Problem je u percepciji ljudi u Zagrebu koji što dalje ide vrijeme jednostavno precrtavaju Slavoniju s karte Hrvatske i to je strašno.
Ja radim u jednoj multinacionalnoj kompaniji te sam nedavno imao razgovor s kolegom iz marketinga koji je naravno iz Zagreba i on mi sam potvrđuje kako je Slavonija zaboravljena u Zagrebu, on je vodio velike marketinške kampanje za nekoliko velikih stranih firmi i uvijek se plan radio: Dalmacija, Zagreb Primorje i Istra , a ja pitam Slavonija, a on odgovara: "Ma Slavonija je zona sumraka tamo niko neide , to već svi znaju." Ja sam ostao zaprepašten njegovom izjavom, Ali nažalost to je postala naša stvarnost, mi smo ostali da izumreno ili eventualno budemo jeftina radna snaga za rad na moru u Hotelima ili po bauštelama u Zagrebu. Uzaš!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
partwish
Offline
Ukupno postova: 516
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 15:19 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sokios je napisao/la (Pogledaj post): › Treba ipak biti objektivan i shatiti da bez Zagreba nažalost ne možemo ništa. Osobno mislim da ova politika regionalnih stranaka ne vodi ničemu dobrom. Jer nama trebaju novci i to veliki novci iz proračuna i to hitno,čak i kad bi se napravila reorganizacija po regijama i decentralizirala sredstva iz proračuna osobno mislim da bi nam bilo i gore jer nam je BDP u u Slavonoiji očajan tako da mi sami nebi imali sredstava za rast, a bogate regije poput Istre i Rijeke a da ne govorimo Zagreb bi još brže rasle. Problem je u percepciji ljudi u Zagrebu koji što dalje ide vrijeme jednostavno precrtavaju Slavoniju s karte Hrvatske i to je strašno.
Ja radim u jednoj multinacionalnoj kompaniji te sam nedavno imao razgovor s kolegom iz marketinga koji je naravno iz Zagreba i on mi sam potvrđuje kako je Slavonija zaboravljena u Zagrebu, on je vodio velike marketinške kampanje za nekoliko velikih stranih firmi i uvijek se plan radio: Dalmacija, Zagreb Primorje i Istra , a ja pitam Slavonija, a on odgovara: "Ma Slavonija je zona sumraka tamo niko neide , to već svi znaju." Ja sam ostao zaprepašten njegovom izjavom, Ali nažalost to je postala naša stvarnost, mi smo ostali da izumreno ili eventualno budemo jeftina radna snaga za rad na moru u Hotelima ili po bauštelama u Zagrebu. Uzaš!


A zašto je to tako? Zato što je Slavonija prvenstveno poljoprivredna regija, a ne proizvodimo ništa jer se velikim igračima kao što je mali Ivica više isplati uvesti krumpir iz pitaj boga koje države i plasirati ga ovdje te pri tome zaraditi 3 puta više nego da ima domaće proizvode. ne treba nama marketing i turizam, nama prvo treba poljoprivreda, a nama su zemljišta obrasla korovom ili pod minama jer eto svake godine se mine uklanjaju sa istih 500 kvadratnih metara na putu prema sarvašu. To je naš problem. Imamo disfunkcionalne političare, tvornice, zračne luke... Osječka zračna luka moći će opstati kao nakakva cargo luka i bilo bi ju pametno dati kinezima u zakup pod uvjetom da svoju robu u regiju izvoze preko nje. A onda je lako utrpati pokoju putničku liniju... Naš bivši dogradonačelnik je preuzeo ministarsku fotelju s velikim obećanjem kako neće zaboraviti sugrađane... što je do sada napravio? Ma ne da mi se ni pisati, samo popizdim.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 15:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sokios je napisao/la (Pogledaj post): › Treba ipak biti objektivan i shatiti da bez Zagreba nažalost ne možemo ništa. Osobno mislim da ova politika regionalnih stranaka ne vodi ničemu dobrom.


Istina, bez Zagreba se ciljevi ne mogu ostvariti, a i slažem se da to cijepanje stranaka ne vodi dobrom, ali to je nažalost samo reakcija na nešto drugo, a cijela situacija bi se dala usporediti s onom u Italiji, a to je da imamo konstantno gušenje proizvodnje, pa je Slavonija prva na udaru se jer se najviše oslanja na sekundarni i primarni sektor. Uspoređujem situaciju s Italijom jer je i tamo Sjeverna liga nastala iz protesta, ali ništa to značajno ne pomaže. Mnogo je samoubojstava poduzetnika, a upada u oči to što se ubijaju poduzetnici-proizvođači, a ne u oni iz turizma ili financijskog sektora:

http://www.vecernji.hr/vijesti/u-italiji-zbog-ekonomske-krize-porastao-broj-samoubojstva-clanak-395173

Mi imamo isti problem: zemljom je zavladao lobi ljudi koji ne znaju raditi (hoću reći da ne znaju proizvoditi) nego su samo maheri u prelijevanju iz šupljeg u prazno i kad treba praviti rezove, udarit će prvo po proizvođačima. U zemlji je jednostavno zgažen industrijski lobi i gurnut na marginu i na pravom smo putu da se po standardu izjednačimo sa nekim Indijcima. S druge strane, jake azijske ekonomije se pouzdaju baš u industrijski sektor i to je razlog njihovog sustizanja zapada.

Sokios je napisao/la (Pogledaj post): › Ja radim u jednoj multinacionalnoj kompaniji te sam nedavno imao razgovor s kolegom iz marketinga koji je naravno iz Zagreba i on mi sam potvrđuje kako je Slavonija zaboravljena u Zagrebu, on je vodio velike marketinške kampanje za nekoliko velikih stranih firmi i uvijek se plan radio: Dalmacija, Zagreb Primorje i Istra , a ja pitam Slavonija, a on odgovara: "Ma Slavonija je zona sumraka tamo niko neide , to već svi znaju." Ja sam ostao zaprepašten njegovom izjavom, Ali nažalost to je postala naša stvarnost, mi smo ostali da izumreno ili eventualno budemo jeftina radna snaga za rad na moru u Hotelima ili po bauštelama u Zagrebu. Uzaš!


Ništa me ne čudi. Baš zbog tog krivog lobija koji vlada državom, propast će ne samo Slavonija već i cijela kontinentalna Hrvatska (osim Zagreba) a i npr. kontinentalna Istra. Pazinski Puris je pred gašenjem, i ništa stanovnicima Pazina ne pomaže to što je Istra bogata kad oni ne žive od turizma nego od proizvodnje, pa će propasti kao i Slavonija.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2012. 15:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne znaju kinezi još u šta se upuštaju Mr. Green

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
beejay
Offline
Avatar

Ukupno postova: 219
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 15:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › ne znaju kinezi još u šta se upuštaju Mr. Green


Smile

Nema šanse da oni ulože u ikakve proizvodne hale. Uložit će eventualno u nizinsku prugu do Rijeke, nakon koje ćemo smi mi skupa u državi biti oguljeni do daske. Isto je i sa zračnim lukama. Renovirat će ih, pa se onda neće imati što prevoziti. To je taj naš IQ.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vic.Mackey
Offline
Ukupno postova: 640
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2012. 18:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jel itko cuo da je koji kinez preminuo u RH... cim rikne, na njegove papire stize zamjena sa istim identitetom Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Crni Tetrijeb
Offline
Avatar

Ukupno postova: 54
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.08.2012. 18:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

puno frustracije vidim.
savjet - raditi na izgradnji EQ, pozitivnog razmišljanja, prvo racionalizirati negativnu automatsku misao, neutralizirati i onda preokrenuti. Ne bi bilo loše ni čitati kakve bestsellere : "How to win friends & influence people".
Gradite sebe, došla su takva vremena da moramo upijati svaku riječ na ovom svijetu u izgradnji vlastite psihe.

Ajde sad lijepo sredite se, i kad dođem slijedeći put, a doći ću ubrzo, ne želim slušati kukež, zaostale primitivne regije, države, ratne zločince i standardni folklor jednog lokalnog poluidiotskog portala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.08.2012. 18:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Crni Tetrijeb je napisao/la: ›
Ajde sad lijepo sredite se, i kad dođem slijedeći put, a doći ću ubrzo, ne želim slušati kukež, zaostale primitivne regije, države, ratne zločince i standardni folklor jednog lokalnog poluidiotskog portala.

  Istina siječe bolje od mača...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: