Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ne uspiju li problem riješiti mirno, one su obučene savladati prosječnog muškarca

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65867
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.07.2012. 19:11 
Naslov:  Ne uspiju li problem riješiti mirno, one su obučene savladati prosječnog muškarca
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Žene u policiji više i nisu tako rijetka pojava, no donedavno ih je zaista bilo teško vidjeti u odori. Marija Jukić i Tihana Pavlović dvije su mlade policajke koje se izvrsno snalaze u ovom katkad opasnom zanimanju i koje ne nailaze na predrasude i prepreke u svom radu.

- Za ovaj posao odlučila sam se tako što sam cijeli život gledala tatu policajca, oduvijek me privlačilo to zanimanje. Nakon završene srednje škole upisala sam Policijsku akademiju u Zagrebu koju sam prije tri godine i završila. Na početku roditelji nisu bili zadovoljni mojim izborom zanimanja, smatrali su da je to pregrub posao, ali nakon nekog vremena su to prihvatili - kaže Marija Jukić, policijska službenica za graničnu kontrolu na Međunarodnom cestovnom graničnom prijelazu Erdut.

Činjenica je da žene u toj struci donose niz prednosti, posebice kada je riječ o senzibilitetu i empatiji za probleme građana, što je posebice važno u rješavanju slučajeva vezanih uz osjetljive skupine stanovništva.

- Često konfliktnu situaciju nastojimo riješiti mirnim putem, prvo ćemo upotrijebiti komunikacijske vještine, a ako rezultat toga ne bude pozitivan, spremni smo upotrijebiti silu. Ipak, rad na graničnom prijelazu i nije toliko stresan i opasan, jer u blizini je uvijek netko od muških kolega koji će priskočiti u pomoć - kazala je Marija.

Kako na njih gledaju muški kolege i koliko su ravnopravne u ovom, kako ga još uvijek neki nazivaju muškim zanimanjem, upitali smo Tihanu Pavlović, policijsku službenicu Prve policijske postaje iz Osijeka.

- U svom sam radu do sada imala podršku muških kolega, koji se često i zaštitnički postavljaju prema nama. Na terenu sam uvijek s kolegom koji je blizu kad dođe do nezgodne situacije. Predrasuda nema i potpuno smo ravnopravne, a u takvom je okruženju onda ugodno i raditi. Nezgodnih situacija ima, ali ako je potrebno upotrijebiti fizičku silu, ipak će uskočiti muški kolega, mada nakon obuke koju smo prošle smatram da mogu savladati prosječnog muškarca. Okolina također odlično reagira na nas, kada sam tek počela raditi prije nekoliko godina, znalo je biti čudnih pogleda, ali sada to više nije slučaj i u svakom pogledu smo ravnopravne s muškim kolegama - kazala je Tihana.

Deset posto žena

Da još uvijek broj žena u MUP-u nije ni blizu broja muških kolega, potvrđuje i Ivana Delaš, glasnogovornica PU osječko-baranjske.

- Policijskih službenica u PU osječkoj-baranjskoj ima otprilike deset posto, ali taj je broj iz godine u godine sve veći pa tako u posljednje vrijeme imamo sve veći broj djevojaka koje se odlučuju za to zanimanje - pojašnjava Delaš.

Tekst: Ivana Mihaljević/Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 28.07.2012. 20:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Inače medij kojim se koristimo se zove internet. Novine diljem svijeta se bore protiv njega tako da imaju što ekskluzivnije članke, pa npr. novine u Americi i ostatku Europe objavljuju nekakve svoje analize vijesti i svoja mišljenje o vijestima čak i cesce i više nego same vijesti. Razlog zbog kojega ne objavljuju vijesti je taj da ih internet portali preduhitre u prijenostu vijesti i ljudi jednostavno ne žele u novinama čitati ono što su pročitali na internetu. U Slavoniji i Osijeku to očito ide obrnuto. Mi ono što smo pročitali u Glasu Slavonije dan poslije objavljujemo na internetu.

Ne pljujem ničiju profesiju i sve poslove cijenim, kakvi god oni bili, ali sačuvaj me bože ovakvog novinarstva Laughing

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbird700
Offline
Ukupno postova: 106
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.07.2012. 20:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nekako mi se najviše sviđa granični prijelaz kamensko, kod splita, hr strana, ofc

kud god pogledaš - žena u uniformi. muške su natjerale u one barake Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
slavonija
Offline
Ukupno postova: 315
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 28.07.2012. 23:11 
Naslov:  Re: Ne uspiju li problem riješiti mirno, one su obučene savladati prosječnog muškarca
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ova mlada generacija policije što je stigla prije par godina neće okusit policijskog posla, ceste i prašine, tučnjava, narkomana, pješačkih patrola, noćnih smjena...koliko vidim postavili ih ko kufere na granične prijelaze i tamo će kao ispeći zanat!!! Zar nebi trebali tamo bit murjaci pred penzijom...a mlade generacije da se natežu sa pijancima po birtijama!!?? Kod nas sve naopačke!! Confused

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.07.2012. 7:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čemu nasilje? Nekako mi puno ljepša vijest o 2 farme i jednoj u izgradnji. Smile

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.07.2012. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

http://www.youtube.com/watch?v=nnqfdr25uCw

u svakom slucaju ljepše je vidjeti mladu žemsku policajku...nego nekog brku policajca....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.07.2012. 12:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Žena u uniformi...mmmm Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.07.2012. 22:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Boost je napisao/la: ›
Žena u uniformi...mmmm Very Happy
žena bez uniforme...e to je "mmmm Very Happy"

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: