Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Studentski zbor: 50 bodova je previše, studenti će padati!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65847
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2012. 8:00 
Naslov:  Studentski zbor: 50 bodova je previše, studenti će padati!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od iduće akademske godine, dakle već od jeseni, studenti svih smjerova i programa Građevinskog fakulteta – sveučilišnog preddiplomskog i diplomskog te stručnog studija – za upis u višu godinu studija morat će ostvariti 50 od maksimalno mogućih 60 ECTS bodova, što je čak osam bodova više nego što je bilo potrebno do sada. Ovakav prijedlog vodstva fakulteta odobrio je i Senat osječkog Sveučilišta, a dekan Građevine Damir Markulak pojasnio je razlog za ovakvu izmjenu.

- "To činimo isključivo u korist studenata. Naime, oni su po dosadašnjim uvjetima još uspijevali upisati 2. godinu studija, ali onda su najčešće nastajali problemi jer je mnogima, zbog prenošenja prevelikog broja ECTS bodova, ostajalo previše ispita. Stoga na višim godinama nisu uspijevali ispunjavati uvjete pa bi ili ponavljali godine ili bi im se vrijeme studiranja produžilo. Vjerujemo da će ovaj potez polučiti pozitivne rezultate", kaže Markulak.

Tvrdi kako "prag" od 50 ECTS bodova nije prevelik jer, primjerice, Građevinski fakulteti u Zagrebu i Zadru imaju još veće zahtjeve – 55, odnosno svih 60 bodova, što znači da studenti moraju "očistiti" sve ispite. Međutim, studenti, očekivano, ne dijele mišljenje čelnika svojeg fakulteta. Desetak njih s kojima smo razgovarali naglašavaju kako se planiraju i izravno pobuniti vodstvu, a čini se da će u tome imati potporu krovne organizacije, Studentskog zbora. Naime, Tomislav Martinušić, predsjednik ogranka SZ-a na Građevini, slaže se kako je novi "prag" previsok.

- "Ako je vodstvo fakulteta zaista željelo ići u korist studenata putem ovakve mjere, onda je 'prag' trebalo povisiti na maksimalno 46 ECTS bodova. Na prvoj godini najteži ispiti, Matematika 1 i Mehanika 1 nose osam, odnosno šest bodova, i oni bi se tako mogli prenijeti u kombinaciji, a sada ne mogu, praktički čak ni s jednim drugim težim ispitom. Drugim riječima, do sada se moglo prenijeti tri, a od sada će praktički moći samo jedan ispit", upozorava on.

Ističe kako su čuli da je vodstvo fakulteta ovakav prijedlog napravilo prema izračunima i analizama koje su navodno pokazale da većina studenata, sada kada po linearnom modelu 1 ECTS bod koji prenesu moraju platiti više od 450 kuna, želi dati što više ispita, odnosno smanjiti broj bodova koje prenose.

- "Vjerujemo u dobre namjere čelnika fakulteta, ali broj od 50 ECTS bodova je prevelik. Posljedica će biti da će mnogi ponavljati godine", zaključio je Martinušić, no fakultet neće mijenjati odluku.

Najveći "prag" na Kulturologiji – 54 boda
Na ostalim fakultetima uvjeti upisa u višu godinu preddiplomskih, diplomskih i stručnih studija nisu se mijenjali, a najviše njih traži ECTS bodove u rasponu 42-48 od mogućih 60. Tako je najmanji "prag" od 42 ECTS boda potrebno ostvariti na Elektrotehničkom, Poljoprivrednom, Prehrambeno-tehnološkom, Strojarskom i Učiteljskom fakultetu te sveučilišnom Odjelu za fiziku. Dva boda više (44) moraju imati studenti Pravnog fakulteta i Umjetničke akademije, 45 je donja granica za upisane na Ekonomski fakultet i Odjel za matematiku, a 48 bodova za studente Filozofskog fakulteta te Odjela za biologiju i Odjela za kemiju. Slijedi Građevinski s 50 bodova, a više od njega traži samo Medicinski fakultet (51) i, najviše, Odjel za kulturologiju. Polaznici smjerova Kulturalni menadžment, Medijska kultura i Knjižničarstvo, naime, za upis u višu godinu moraju ostvariti čak 54 ECTS boda.

Autor: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
johnlock
Offline
Ukupno postova: 4
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2012. 8:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma nije problem skupit bodove, meni osobno je problem ovaj sistem ispita 3+1...da barem promjene na 6+1 ili 7+1 koliko bi samo bilo lakse svima, ali to je samo moje misljenje Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
s1504975
Offline
Ukupno postova: 93
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.06.2012. 9:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovaj nacin studiranja je komedija, svatko tko je redovit(nema pismeni, a za usmeni ima unaprijed pripremljena pitanja!), bez problema sve rjesava od prve u roku. Tko to nije u stanju, neka ne trosi novce poreznih obveznika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
pootzko
Offline
Avatar

Ukupno postova: 155
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2012. 9:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zašto je problem ako ne daju svi godinu? zašto bi svi morali dati godinu? naši fakulteti su i tako lakrdija koju završi tko god hoće i treba podić kriterije i trebaju bit teži. tko hoće proć godinu neka se izvoli potrudit.

_________________
...I put on my robe and a wizard hat...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
feedmatekill
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2012. 10:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fakultetska diploma vrijedi gotovo ništa.....ili jako malo....
što se mene tiče treba potpuno ukinuti kriterije izvrsnosti i napraviti otvorena predavanja da čovjek može doći i poslušati/sudjelovati nevezano za matični faks, ta predavanja bi imala više smisla jer bi ih slušali samo oni koje materija zanima....(ok, naravno da ne bi funkcioniralo po tom modelu ali neka varijacija Wink...)
u principu hoću reći da mene kao poslodavca zaboli za tvoju ocjenu u indexu ako ti pojma nemaš o svome poslu - jedino što vrijedi je ono što ZNAŠ raditi, s faxom ili bez.

i u vrijeme dok sam tražio posao nitko me nije pitao koji sam fax završio nego što znam raditi...
nedavno sam tražio 3 čovjeka za jedan projekt, posao su dobila 2 dečka bez faksa i jedan što je odustao na 3. godini....znali su javascript i još neke stvari specifične za projekt bolje od ovih s diplomom.....
po meni je to potpuno logično i jednostavno za shvatiti - ti dečki su 5 godina umjesto na studiranje uložili za specijalizaciju u svom polju.....i imali su radnog iskustva....
na kraju krajeva ja sam se "specijalizirao" još na prvoj godini faksa, ostale kolegije položio kako god ali sam i otvorio firmu još za vrijeme studija i praktički se samoobrazovao.....sada za razliku od svojih kolega "genijalaca" s projekom 4.7 imam iskustva i praktičnog znanja pa i više nego dobar dio novopečenih profesora, pardon doktora znanosti, koji plagiraju jedni druge i pišu pregledne radove na temu praktički ničega....nedavno sam vidio u jednom stručnom časopisu da profesori citiraju moje članke jer više nitko nema ideje za izvorni rad - a profesoru citirati studenta je valjda najveće moguće poniženje u njihovom kvazielitnom svemiru.....(još nisam diplomirao, vučem 3 ispita i diplomski)
naši fakulteti su leglo nepotizma, nekulture i nestručnosti - što se nekih kolegija tiče više sam naučio na određenim forumima nego na predavanjima i vježbama.....da ne spominjem golgotu u vidu nekoliko kolegija što smo imali na ekonomiji i pravu - to je za nevjerovati kako se ti ljudi tamo ponašaju prema studentima, njihovom vremenu i kako tretiraju ljude kao idiote s barkodom.....

tako da treba pustiti lijepo svaku budali da završi faks i da obriše dupe s tom diplomom jer ako nema znanja iza nje vrijedi manje od dobre role toaletnog papira.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.06.2012. 11:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Aj hvala Bogu, možda će sad studenti građevine konačno biti natjerani završavati fakultete u nekom normalnom roku. Čast iznimkama.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Guybrush
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2012. 12:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

feedmatekill je napisao/la (Pogledaj post): › fakultetska diploma vrijedi gotovo ništa.....ili jako malo....
što se mene tiče treba potpuno ukinuti kriterije izvrsnosti i napraviti otvorena predavanja da čovjek može doći i poslušati/sudjelovati nevezano za matični faks, ta predavanja bi imala više smisla jer bi ih slušali samo oni koje materija zanima....(ok, naravno da ne bi funkcioniralo po tom modelu ali neka varijacija Wink...)
u principu hoću reći da mene kao poslodavca zaboli za tvoju ocjenu u indexu ako ti pojma nemaš o svome poslu - jedino što vrijedi je ono što ZNAŠ raditi, s faxom ili bez.

i u vrijeme dok sam tražio posao nitko me nije pitao koji sam fax završio nego što znam raditi...
nedavno sam tražio 3 čovjeka za jedan projekt, posao su dobila 2 dečka bez faksa i jedan što je odustao na 3. godini....znali su javascript i još neke stvari specifične za projekt bolje od ovih s diplomom.....
po meni je to potpuno logično i jednostavno za shvatiti - ti dečki su 5 godina umjesto na studiranje uložili za specijalizaciju u svom polju.....i imali su radnog iskustva....
na kraju krajeva ja sam se "specijalizirao" još na prvoj godini faksa, ostale kolegije položio kako god ali sam i otvorio firmu još za vrijeme studija i praktički se samoobrazovao.....sada za razliku od svojih kolega "genijalaca" s projekom 4.7 imam iskustva i praktičnog znanja pa i više nego dobar dio novopečenih profesora, pardon doktora znanosti, koji plagiraju jedni druge i pišu pregledne radove na temu praktički ničega....nedavno sam vidio u jednom stručnom časopisu da profesori citiraju moje članke jer više nitko nema ideje za izvorni rad - a profesoru citirati studenta je valjda najveće moguće poniženje u njihovom kvazielitnom svemiru.....(još nisam diplomirao, vučem 3 ispita i diplomski)
naši fakulteti su leglo nepotizma, nekulture i nestručnosti - što se nekih kolegija tiče više sam naučio na određenim forumima nego na predavanjima i vježbama.....da ne spominjem golgotu u vidu nekoliko kolegija što smo imali na ekonomiji i pravu - to je za nevjerovati kako se ti ljudi tamo ponašaju prema studentima, njihovom vremenu i kako tretiraju ljude kao idiote s barkodom.....

tako da treba pustiti lijepo svaku budali da završi faks i da obriše dupe s tom diplomom jer ako nema znanja iza nje vrijedi manje od dobre role toaletnog papira.


Naravno da diploma nista ne vrijedi, zato su mobitele, automobile, maglev vlakove itd smislili varioci, vozaci tramvaja itd ( nije da ih vrijedjam ) a ne izenjeri, doktori znanosti itd. Ne kazem da je sve idealno na fakultetima, ali ipak ima sve to smisla.
Jel bi radje dao da te operira doktor medicine ili neki kvazi doktor koji je gledao sve sezone hitne sluzbe?
Ja samo znam da ti ne bi dao da projektiras moju kucu bez diplome.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
feedmatekill
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2012. 12:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Guybrush je napisao/la: ›
feedmatekill je napisao/la (Pogledaj post): › fakultetska diploma vrijedi gotovo ništa.....ili jako malo....
što se mene tiče treba potpuno ukinuti kriterije izvrsnosti i napraviti otvorena predavanja da čovjek može doći i poslušati/sudjelovati nevezano za matični faks, ta predavanja bi imala više smisla jer bi ih slušali samo oni koje materija zanima....(ok, naravno da ne bi funkcioniralo po tom modelu ali neka varijacija Wink...)
u principu hoću reći da mene kao poslodavca zaboli za tvoju ocjenu u indexu ako ti pojma nemaš o svome poslu - jedino što vrijedi je ono što ZNAŠ raditi, s faxom ili bez.

i u vrijeme dok sam tražio posao nitko me nije pitao koji sam fax završio nego što znam raditi...
nedavno sam tražio 3 čovjeka za jedan projekt, posao su dobila 2 dečka bez faksa i jedan što je odustao na 3. godini....znali su javascript i još neke stvari specifične za projekt bolje od ovih s diplomom.....
po meni je to potpuno logično i jednostavno za shvatiti - ti dečki su 5 godina umjesto na studiranje uložili za specijalizaciju u svom polju.....i imali su radnog iskustva....
na kraju krajeva ja sam se "specijalizirao" još na prvoj godini faksa, ostale kolegije položio kako god ali sam i otvorio firmu još za vrijeme studija i praktički se samoobrazovao.....sada za razliku od svojih kolega "genijalaca" s projekom 4.7 imam iskustva i praktičnog znanja pa i više nego dobar dio novopečenih profesora, pardon doktora znanosti, koji plagiraju jedni druge i pišu pregledne radove na temu praktički ničega....nedavno sam vidio u jednom stručnom časopisu da profesori citiraju moje članke jer više nitko nema ideje za izvorni rad - a profesoru citirati studenta je valjda najveće moguće poniženje u njihovom kvazielitnom svemiru.....(još nisam diplomirao, vučem 3 ispita i diplomski)
naši fakulteti su leglo nepotizma, nekulture i nestručnosti - što se nekih kolegija tiče više sam naučio na određenim forumima nego na predavanjima i vježbama.....da ne spominjem golgotu u vidu nekoliko kolegija što smo imali na ekonomiji i pravu - to je za nevjerovati kako se ti ljudi tamo ponašaju prema studentima, njihovom vremenu i kako tretiraju ljude kao idiote s barkodom.....

tako da treba pustiti lijepo svaku budali da završi faks i da obriše dupe s tom diplomom jer ako nema znanja iza nje vrijedi manje od dobre role toaletnog papira.


Naravno da diploma nista ne vrijedi, zato su mobitele, automobile, maglev vlakove itd smislili varioci, vozaci tramvaja itd ( nije da ih vrijedjam ) a ne izenjeri, doktori znanosti itd. Ne kazem da je sve idealno na fakultetima, ali ipak ima sve to smisla.
Jel bi radje dao da te operira doktor medicine ili neki kvazi doktor koji je gledao sve sezone hitne sluzbe?
Ja samo znam da ti ne bi dao da projektiras moju kucu bez diplome.


apsolutno si u pravu.
pričam o trenutnom stanju u Hrvatskoj s obzirom na kvalitetu studija i to u IT sektoru....nisam se dovoljno precizno izjasnio.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ratni_heroj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 21.06.2012. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

sto im vrijedi i da budu doktori u ovom gradu pošto ovdje samo moraš imati veze i novaca i biti ćeš što poželiš kad poželiš,...pogotovo pravni i medicinski fakultet..samo moraš keša imati i sve prolaziš ^^ tako da studenti učenici nisu problem bodovi ili to što znate nešto ili ne...nemate dovoljno para da budete obrazovani Wink

da se mene pita treba upucat pištoljem 80 posto profesora na faxu i krenuti ispočetka jel ovaj grad kao i fakulteti i općenito sve je toliko već razjebano da nema tu nikakve pomoći....

_________________
Idite svi u 3 PM od prvog do zadnjeg Osječana!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.06.2012. 14:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ratni_heroj je napisao/la: ›
sto im vrijedi i da budu doktori u ovom gradu pošto ovdje samo moraš imati veze i novaca i biti ćeš što poželiš kad poželiš,...pogotovo pravni i medicinski fakultet..samo moraš keša imati i sve prolaziš ^^ tako da studenti učenici nisu problem bodovi ili to što znate nešto ili ne...nemate dovoljno para da budete obrazovani Wink

da se mene pita treba upucat pištoljem 80 posto profesora na faxu i krenuti ispočetka jel ovaj grad kao i fakulteti i općenito sve je toliko već razjebano da nema tu nikakve pomoći....


Ne seri. Sve se pitam koji si ti fakultet završio, pa se razumiješ u svaki. Da nisi možda na više fakulteta diplomirao?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
lik444
Offline
Ukupno postova: 17
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.06.2012. 17:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mogli su tu odluku donjeti i prije, ali na početku akademske godine a ne u 6. mjesecu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 21.06.2012. 21:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lik444 je napisao/la: ›
Mogli su tu odluku donjeti i prije, ali na početku akademske godine a ne u 6. mjesecu...


Preporučujem ti da ponovno pročitaš prve 4 riječi ovog članka.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
crveni
Offline
Ukupno postova: 457
Lokacija: Mannheim
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.06.2012. 22:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

s1504975 je napisao/la: ›
Ovaj nacin studiranja je komedija, svatko tko je redovit(nema pismeni, a za usmeni ima unaprijed pripremljena pitanja!), bez problema sve rjesava od prve u roku. Tko to nije u stanju, neka ne trosi novce poreznih obveznika.


Građevina ima pismene i usmene. Iz drvenih, betona i metala imaju pismeni (zadatak iz statike i dimenzioniranje) + pismeni iz teorije + usmeni. Tak da, trljaš bez veze. Raspitaj se malo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.06.2012. 0:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Guybrush je napisao/la (Pogledaj post): ›
feedmatekill je napisao/la (Pogledaj post): › fakultetska diploma vrijedi gotovo ništa.....ili jako malo....
što se mene tiče treba potpuno ukinuti kriterije izvrsnosti i napraviti otvorena predavanja da čovjek može doći i poslušati/sudjelovati nevezano za matični faks, ta predavanja bi imala više smisla jer bi ih slušali samo oni koje materija zanima....(ok, naravno da ne bi funkcioniralo po tom modelu ali neka varijacija Wink...)
u principu hoću reći da mene kao poslodavca zaboli za tvoju ocjenu u indexu ako ti pojma nemaš o svome poslu - jedino što vrijedi je ono što ZNAŠ raditi, s faxom ili bez.

i u vrijeme dok sam tražio posao nitko me nije pitao koji sam fax završio nego što znam raditi...
nedavno sam tražio 3 čovjeka za jedan projekt, posao su dobila 2 dečka bez faksa i jedan što je odustao na 3. godini....znali su javascript i još neke stvari specifične za projekt bolje od ovih s diplomom.....
po meni je to potpuno logično i jednostavno za shvatiti - ti dečki su 5 godina umjesto na studiranje uložili za specijalizaciju u svom polju.....i imali su radnog iskustva....
na kraju krajeva ja sam se "specijalizirao" još na prvoj godini faksa, ostale kolegije položio kako god ali sam i otvorio firmu još za vrijeme studija i praktički se samoobrazovao.....sada za razliku od svojih kolega "genijalaca" s projekom 4.7 imam iskustva i praktičnog znanja pa i više nego dobar dio novopečenih profesora, pardon doktora znanosti, koji plagiraju jedni druge i pišu pregledne radove na temu praktički ničega....nedavno sam vidio u jednom stručnom časopisu da profesori citiraju moje članke jer više nitko nema ideje za izvorni rad - a profesoru citirati studenta je valjda najveće moguće poniženje u njihovom kvazielitnom svemiru.....(još nisam diplomirao, vučem 3 ispita i diplomski)
naši fakulteti su leglo nepotizma, nekulture i nestručnosti - što se nekih kolegija tiče više sam naučio na određenim forumima nego na predavanjima i vježbama.....da ne spominjem golgotu u vidu nekoliko kolegija što smo imali na ekonomiji i pravu - to je za nevjerovati kako se ti ljudi tamo ponašaju prema studentima, njihovom vremenu i kako tretiraju ljude kao idiote s barkodom.....

tako da treba pustiti lijepo svaku budali da završi faks i da obriše dupe s tom diplomom jer ako nema znanja iza nje vrijedi manje od dobre role toaletnog papira.


Naravno da diploma nista ne vrijedi, zato su mobitele, automobile, maglev vlakove itd smislili varioci, vozaci tramvaja itd ( nije da ih vrijedjam ) a ne izenjeri, doktori znanosti itd. Ne kazem da je sve idealno na fakultetima, ali ipak ima sve to smisla.
Jel bi radje dao da te operira doktor medicine ili neki kvazi doktor koji je gledao sve sezone hitne sluzbe.

Ne možeš uspoređivati informatiku s medicinom. Jednostavno ne možeš. Ne znam jesi li upućen u to, ali dosta kvalitetnih programera su "propali studenti". Dakle, ljudi koji nisu uspjeli završiti faks iz nekog razloga, bilo da je to što su faksovi bzvz i što nikakve koristi od teorije bez prakse, bilo da ih je život primorao na rad...bilo što.

U vezi informatike se možeš dobro obrazovati putem Interneta i puno toga sam naučiti ut pomoć (besplatnih) tutoriala, dok je medicina totalno druga stvar. Ne možeš operirati čovjeka preko foruma ili web stranice. Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: