Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Zajedničkim kartiranjem do boljeg suzbijanja ambrozije!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.06.2012. 7:04 
Naslov:  Zajedničkim kartiranjem do boljeg suzbijanja ambrozije!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[20.06.2012 11:29] Osječani od danas mogu kartirati raširenost ambrozije na području grada kako bi doprinjeli suzbijanju tog problematičnog alergenog korova. U projektu „Lovci na ambroziju“ tijekom ljeta zajedno ćemo izraditi interaktivnu kartu s lokacijama zaraslih površina na kojima treba suzbijati ovu zdravstveno, ekološki i ekonomski neželjenu biljku u regiji

Građani koji uoče zemljišta pod ambrozijom u Osijeku trebaju ih ucrtati putem Crowdmap karte na adresi , dojaviti putem telefona, elektronsko pošte i facebook profila. Korisnici mobitela s instaliranim Androidom mogu koristiti vrlo praktičnu aplikaciju Ushahidi koja omogućava slanje upravo snimljene fotografije s podatkom o lokaciji izravno na Crowdmap. Predviđene kategorije prijavljenih zemljišta su – male površine do 100 kvadratnih metara, srednje velike površine od 100 do 1000 kvadratnih površina te velike površine. Pored lokacije karta će sadržavati fotografije i opis zemljišta.

Informacije o karti i prijavama:
URL: https://ambrozijaosijek.crowdmap.com
Telefon: 092 163 2154
Elektronska pošta: [email protected]
http://www.facebook.com/LovciNaAmbroziju

Projekt provodi Press centar za okoliš u suradnji s T-portalom i uz medijsku podršku HRT Radio Osijeka te sufinanciranje Zaklade „Slagalica“. Ova karta doprinjet će borbi protiv ambrozije, koju je potrebno suzbijati prvenstveno zbog javnozdravstvenih problema koje uzrokujuju visoke razine njene peludi u zraku tijekom cvatnje u ljetnim mjesecima. Posebno je to izraženo u Osijeku, središtu širenja ambrozije u Europi. U Kliničkom bolničkom centru Osijek evidentirano je 6500 odraslih i djece oboljelih od alergijskih bolesti, od kojih velik broj je alergično na pelud ambrozije.

Od hrvatskih gradova jedino Osijek i Zagreb redovno mjere razinu peludnih zrnaca ambrozije u zraku. Gradski Plan aktivnosti suzbijanja ambrozije u Osijeku predviđa košnju zaraslih površina prema dojavi građana, obavezu građana na košnju ambrozije na svojim zemljištima, prekršajne mjere protiv fizičkih i pravnih osoba te promidžbene plakate sa slikom ambrozije i pozivom na uništavanje.

Osječki komunalni redari vlasnicima lani su prekršajno prijavili vlasnike 65 zemljišta zaraslih u ambroziju, koji nakon usmenog upozorenja nisu uklonili korov. Od tog broja, 57 prijava bilo je protiv fizičkih osoba, a osam protiv pravnih osoba. Gradska komunalna tvrtka Unikom obavio je košnju oko 250 tisuća četvornih metara zahvaćenih ambrozijom, koje inače nisu u planu redovite košnje.

Ali koncentracija peludi u Osijeku se ne smanjuje. Lani je najveća dnevna koncentracija peludi u Osijeku iznosila 1132 zrnaca po prostornom metru, što je podatak koji je 5. rujna zabilježila nadležna služba Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije. Tijekom prošlog ljeta pelud ambrozije 45 dana bila je u zraku viša od granice koja izaziva alergenu reakciju - 30 zrnaca po prostornom metru. Iako se ova biljka u Osijeku suzbija već deset godina razina peludi u zraku se povećava – pa je primjerice još 2006. iznosila 983 zrnaca, a 2008. 345 zrnaca po prostornom metru.

Ambrozija je strana invazivna biljna vrsta izuzetno prilagodljiva našoj klimi i podneblju. Raste na neobrađivanim, zapuštenim i degradiranim prirodnim površinama. Brzo se širi i oduzima prostor domaćim biljnim vrstama. Zato se smatra i ekološkim problemom, jer pred njoj uzmiču domaće livadske, korovske i ruderalne vrste te gospodarskim kao opasan i raširen korov u poljoprivredi.


Građani Osijeka od jučer mogu kartirati raširenost ambrozije na području svoga grada kako bi doprinijeli suzbijanju tog problematičnog alergenog korova. U projektu "Lovci na ambroziju tijekom ljeta će se izraditi interaktivna karta s lokacijama zaraslih površina na kojima treba suzbijati ovu zdravstveno, ekološki i ekonomski neželjenu biljku u regiji. Projekt provodi Press centar za okoliš u suradnji s T-portalom i uz medijsku podršku HRT Radio Osijeka te sufinanciranje Zaklade Slagalica.

Svi koji uoče zemljišta pod ambrozijom u Osijeku, trebaju ih ucrtati putem Crowdmap karte, dojaviti putem telefona, elektronsko pošte i Facebook profila Lovci na ambroziju. Korisnici mobitela s Android operativnim sustavom mogu koristiti vrlo praktičnu aplikaciju Ushahidi koja omogućava slanje upravo snimljene fotografije s podatkom o lokaciji izravno na Crowdmap. Predviđene kategorije prijavljenih zemljišta su: male površine do 100 kvadratnih metara, srednje velike površine od 100 do 1000 kvadratnih površina te velike površine. Pored lokacije karta će sadržavati fotografije i opis zemljišta.



Ova karta doprinijet će borbi protiv ambrozije, koju je potrebno suzbijati prvenstveno zbog javnozdravstvenih problema koje uzrokujuju visoke razine njene peludi u zraku tijekom cvatnje u ljetnim mjesecima. Posebno je to izraženo u Osijeku, središtu širenja ambrozije u Europi. U Kliničkom bolničkom centru Osijek evidentirano je 6500 odraslih i djece oboljelih od alergijskih bolesti, od kojih velik broj je alergično na pelud ambrozije.

Od hrvatskih gradova jedino Zagreb i Osijek sustavno mjere razinu peludnih zrnaca ambrozije u zraku. Gradski Plan aktivnosti suzbijanja ambrozije u Osijeku predviđa košnju zaraslih površina prema dojavi građana, obavezu građana na košnju ambrozije na svojim zemljištima, prekršajne mjere protiv fizičkih i pravnih osoba te promidžbene plakate sa slikom ambrozije i pozivom na uništavanje.

Osječki komunalni redari vlasnicima su lani prekršajno prijavili vlasnike 65 zemljišta zaraslih u ambroziju, koji nakon usmenog upozorenja nisu uklonili korov. Od tog broja, 57 prijava bilo je protiv fizičkih osoba, a osam protiv pravnih osoba. Gradska komunalna tvrtka Unikom obavila je košnju oko 250 tisuća četvornih metara zahvaćenih ambrozijom, koje inače nisu u planu redovite košnje.

Ali koncentracija peludi u Osijeku se ne smanjuje. Lani je najveća dnevna koncentracija peludi u Osijeku iznosila 1132 zrnca po prostornom metru, što je podatak koji je 5. rujna zabilježila nadležna služba Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije. Tijekom prošlog ljeta pelud ambrozije bila je u zraku 45 viša od granice koja izaziva alergenu reakciju - 30 zrnaca po prostornom metru. Iako se ova biljka u Osijeku suzbija već deset godina, razina peludi u zraku se povećava – pa je primjerice još 2006. iznosila 983 zrnaca, a 2008. 345 zrnaca po prostornom metru.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: