Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Upisi u prvi razred osnovne škole - 250 učenika više nego prošle godine

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65827
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.06.2012. 13:12 
Naslov:  Upisi u prvi razred osnovne škole - 250 učenika više nego prošle godine
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U osječkim osnovnim školama traje dvodnevni upis djece u prvi razred osnovne škole. Procjenjuje se da će u školske klupe u sedamdeset osnovnih škola u osječko-baranjskoj županiji ove godine sjesti oko 3.450 djece što je oko 250 više nego prošle godine.

Iako je još uvijek riječ o neslužbenim brojkama, ako se ova predviđanja ostvare, to će značiti da su se konačno počeli mijenjati demografski pokazatelji na istoku Hrvatske. Većina je roditelja u ponedjeljak i utorak u odabranu školu došla upisati dijete sama, bez budućeg prvašića u pratnji, no to nije bilo ni obvezno za razliku od liječničkog pregleda koji su sva djeca morala obaviti.

Pregled kod liječnika sastavni je dio psihofizičkog pregleda djeteta, koji je obvezan prije polaska u školu. Iako je prethodnih godina to bio slučaj ovoga puta liječnici nisu zabrinuti tjelesnom težinom šestogodišnjaka, veći su problemi, doznajemo zabilježeni sa vidom i govorom. Djeca su morala u školama proći i razgovor sa psihologom i pedagogom te rješavati testove prilagođene njihovoj dobi, a pomoću kojih su stručnjaci procijenili njihovo znanje i vještine te im dali uvid u psihološko stanje djeteta.

Obveznici polaska u osnovnu školu za sljedeću školsku godinu djeca su rođena u razdoblju od 1. travnja 2005. godine do 31. ožujka 2006. godine. To znači da se u prvi razred upisuju djeca koja su do 1. travnja ove godine navršila šest godina. U prvi razred mogu se upisati i djeca koja nemaju navršenih šest godina. U tom slučaju roditelj, skrbnik ili osoba koja se brine za dijete, podnosi pismeni zahtjev Uredu za prijevremeni upis djeteta u osnovnu školu.

Sve će osnovne škole prvoga dana nastave za nove prvašiće pripremiti svečani doček uz nastupe starijih učenika. Ono što bi svaki roditelj sada trebao učiniti, ako to nije učinio ranije, jest naučiti svoga školarca kako se treba ponašati u prometu. I ove će godine akcije usmjerene sigurnosti djece provoditi i škole i prometna policija, no zasigurno nije na odmet s djecom o tome početi razgovarati već sada iako će mnoge od njih još dugo u školu voditi roditelji.

Tekst: R.K./Osijek031.com
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rafa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 358
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 05.06.2012. 14:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Romi nam dizu natalitet...tako je i u Cakovcu gdje je velika romska manjina nastanjena..Hrvati zenite se,pravite djecu a ne samo kafici,pabovi i kod mame i tate docekat 40 godina.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.06.2012. 17:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rafa je napisao/la (Pogledaj post): › Hrvati zenite se,pravite djecu a ne samo kafici,pabovi i kod mame i tate docekat 40 godina.


 Da bi se osnovala obitelj potrebno je ispuniti neke preduvjete. Zaposlenje recimo ... A kako prosječan građanin RH prvi ozbiljan posao dobije negdje u četrdesetima kad je biološki sat već dobrim dijelom učinio svoje, klasična obiteljska idila ostaje mu uglavnom nedosanjani san. Slijedom toga i sposobnosti i želje naših političara da se ekonomska situacija u zemlji izmijeni, Hrvati kao nacija su osuđeni na izumiranje.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rafa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 358
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 05.06.2012. 18:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
rafa je napisao/la (Pogledaj post): › Hrvati zenite se,pravite djecu a ne samo kafici,pabovi i kod mame i tate docekat 40 godina.


 Da bi se osnovala obitelj potrebno je ispuniti neke preduvjete. Zaposlenje recimo ... A kako prosječan građanin RH prvi ozbiljan posao dobije negdje u četrdesetima kad je biološki sat već dobrim dijelom učinio svoje, klasična obiteljska idila ostaje mu uglavnom nedosanjani san. Slijedom toga i sposobnosti i želje naših političara da se ekonomska situacija u zemlji izmijeni, Hrvati kao nacija su osuđeni na izumiranje.


A kako su nasi djedovi i bake prije 50 godina imali po 5 ili 6 djece u jos goroj situaciji,poslje drugog svjetskog rata,glad,bolesti..pa opet su imali obitelj i veliki natalitet,pogledaj Osijek i natalitet prije rata i sada??Doseljavanjem Hrvata iz cetinske krajine,imotskog,hercegovine,bosne Osijek se penje na 100 tisuca ljudi a sada pada ispod 80 isuca.Ljudi dolazili iz siromasnih krajeva bosne i drugih krajeva i pravili veliku obitelj,osli na rad u inostranstvo i opet su prehranili obitelj.A sada je najbitnije da dame imaju novi mobitel,auto,da se oblace i uzivaju na godisnjim odmorima po grckoj,turskoj,karibima a djeca i obitelj im nije ni na kraj pameti i oni koji imaju uslove za 5 djece nece da se udaju ZNAM IH i imam ih u susjedstvu..to je problem a ne posao i egzistencija ,problem je sto mladi su naucili uz mamu i tatu pa onda lakse sve,cuga,auto,mob..kako sam se ja ozenio sa 23 godine,nisam znao da cu imat uslove koje imam..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.06.2012. 21:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

rafa je napisao/la: ›

A kako su nasi djedovi i bake prije 50 godina imali po 5 ili 6 djece u jos goroj situaciji,poslje drugog svjetskog rata,glad,bolesti..pa opet su imali obitelj i veliki natalitet,pogledaj Osijek i natalitet prije rata i sada??Doseljavanjem Hrvata iz cetinske krajine,imotskog,hercegovine,bosne Osijek se penje na 100 tisuca ljudi a sada pada ispod 80 isuca.Ljudi dolazili iz siromasnih krajeva bosne i drugih krajeva i pravili veliku obitelj,osli na rad u inostranstvo i opet su prehranili obitelj.A sada je najbitnije da dame imaju novi mobitel,auto,da se oblace i uzivaju na godisnjim odmorima po grckoj,turskoj,karibima a djeca i obitelj im nije ni na kraj pameti i oni koji imaju uslove za 5 djece nece da se udaju ZNAM IH i imam ih u susjedstvu..to je problem a ne posao i egzistencija ,problem je sto mladi su naucili uz mamu i tatu pa onda lakse sve,cuga,auto,mob..kako sam se ja ozenio sa 23 godine,nisam znao da cu imat uslove koje imam..

 Mogao si se vratiti još koji korak dalje na evolucijskoj ljestvici, dok su naši preci visili sa drveta, jeli plodove sa istog, čačkali šupak i nos istim kažiprstom, i pri tom su ipak imali čopor djece. U njihovom vremenu niti njima nije ništa falilo. No ne može se živjeti ni bitno ispred, ni iza vremena u kojem živi društvo u kojem smo.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
pandora
Offline
Avatar

Ukupno postova: 61
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 05.06.2012. 22:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
rafa je napisao/la: ›

A kako su nasi djedovi i bake prije 50 godina imali po 5 ili 6 djece u jos goroj situaciji,poslje drugog svjetskog rata,glad,bolesti..pa opet su imali obitelj i veliki natalitet,pogledaj Osijek i natalitet prije rata i sada??Doseljavanjem Hrvata iz cetinske krajine,imotskog,hercegovine,bosne Osijek se penje na 100 tisuca ljudi a sada pada ispod 80 isuca.Ljudi dolazili iz siromasnih krajeva bosne i drugih krajeva i pravili veliku obitelj,osli na rad u inostranstvo i opet su prehranili obitelj.A sada je najbitnije da dame imaju novi mobitel,auto,da se oblace i uzivaju na godisnjim odmorima po grckoj,turskoj,karibima a djeca i obitelj im nije ni na kraj pameti i oni koji imaju uslove za 5 djece nece da se udaju ZNAM IH i imam ih u susjedstvu..to je problem a ne posao i egzistencija ,problem je sto mladi su naucili uz mamu i tatu pa onda lakse sve,cuga,auto,mob..kako sam se ja ozenio sa 23 godine,nisam znao da cu imat uslove koje imam..

 Mogao si se vratiti još koji korak dalje na evolucijskoj ljestvici, dok su naši preci visili sa drveta, jeli plodove sa istog, čačkali šupak i nos istim kažiprstom, i pri tom su ipak imali čopor djece. U njihovom vremenu niti njima nije ništa falilo. No ne može se živjeti ni bitno ispred, ni iza vremena u kojem živi društvo u kojem smo.


osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: