Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65842
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 16:13 
Naslov:  Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dugačak red u prodavaonici zbog kruha ispečenog dan prije, a time i jeftinijeg, 55-godišnjoj Osječanki donio je sve samo ne uštedu.

Zbog novog propisa Porezne uprave, čiji inspektori ovih dana stoje ispred prodavaonica kontrolirajući izdavanje, ali i čuvanje računa, kruh od četiri kune na kraju ju je zbog kazne stajao 50 kuna!

- Bila sam u šoku kad mi je prišao inspektor i upitao me za račun. Nisam ga uzela jer to ne običavam i tako je bilo i taj put. Uzalud sam objašnjavala inspektoru da kruh nisam ukrala, već da sam ga kupila. Bio je nemilosrdan - ispričala je Osječanka, dodavši da se, osim što je ostala bez znatnog iznosa za samo kilogram kruha, osjećala neugodno među brojnim kupcima, koji su, kako kaže, odmah požurili po svoje račune kako bi izbjegli plaćanje kazne.

Prema slovu zakona, računi se moraju čuvati sve dok traje jamstveni rok za kupljeni proizvod. Iznenađeni su i trgovci, iako su prema zakonu kupcima dužni izdati račun. Naime, kontrole nisu pojačane samo pri izlasku iz prodavaonica nego i u njima, gdje porezni inspektori provjeravaju trgovce jesu li izdali račun te sadržava li sve propisane stavke.

Riječ je o Zakonu o PDV-u, kojim se propisuju kazne pravnim osobama ako račun ne sadržava sve propisane podatke i obavijesti. Kazne su od tisuću do 200 tisuća kuna, a pošteđeni nisu ni trgovci odgovorni za rad trgovine, koje u slučaju nepoštovanja odredbe očekuje od 500 do 10.000 kuna kazne. Iznimka su proizvođači povrća ili voća koji svoje proizvode iznose u za to predviđene prostore na tržnicama. Pri takvoj prodaji nije propisana obveza vođenja trgovačkih knjiga, izdavanja računa i sl.

Popović: Uzmite račun!

- Potrošači moraju voditi računa o svojim obvezama i bez obzira na to što mi zastupamo njihovo pravo, vodimo računa i o tome što moraju učiniti - kaže Tanja Popović, predsjednica Centra za informiranje i edukaciju potrošača, te dodaje da se nitko do sada nije žalio na novu praksu poreznih inspektora.

- Sve je više popraćeno od medija nego od potrošača, koji se uopće ne javljaju zbog prigovora u vezi s tim. Računi se moraju izdavati i primati kako ne bi došlo do malverzacija - kaže Popović, pozivajući potrošače da račun shvate kao ugovor, jer on to u odnosu prodaja - kupnja zapravo i jest.

Tekst: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
partwish
Offline
Ukupno postova: 516
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.06.2012. 16:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I mene je dočekao... kao čita novine i onda opa... sva sreća pa sam imao račun inače bi ga morao usrat od batina! Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ratni_heroj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 02.06.2012. 16:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bude li mi netko naplatio kaznu zato sto nisam imao kod sebe racun za kruh kunem se svime sto imam dati cu ima dobar razlog da me zatvore na 10 godina...

_________________
Idite svi u 3 PM od prvog do zadnjeg Osječana!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Anita_os
Offline
Avatar

Ukupno postova: 468
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.06.2012. 16:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni je rekla teta na blagajni u odredjenoj trgovini da joj je neki policajac rekao kako oni od ljudi nemaju pravo traziti racune, da nisu za to ovlasteni..e sad.....?!

_________________
"Svaki ljudski problem ima rješenje!
Precizno, uvjerljivo i pogrešno."
Dr.House
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 16:39 
Naslov:  Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Inspektorat se sjetio raditi ...kažnjavanje bakica ispred trgovine .. frizerskog salona...Ajmo malo na ozbiljniji posao previše je prljavštine u gradu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 16:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

inspektori bez policije nemaju pravo tražiti račun Smile
a kad su sa policajcem on nema pravo pretresti građana ukoliko nema nalog itd.

tak' da njima njihov zakon pada u vodu... bit će interesting kad mene prvi zaustavi Smile)

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
N.N.
Offline
Ukupno postova: 290
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 16:46 
Naslov:  Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jesam za kontrolu ali pravih kriminalaca, a ne ovo sranje. ne da mu necu pokazat racun nego se necu ni zaustaviti, nek zove policiju pa cemo razgovarati.
i koliko bi se trebao cuvati racun od kruha, mislim kolika je njegova garancija?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.06.2012. 16:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gluposti! Zašto da čuvam račun od 2 šampona ili od čokolade..?! Što sve neće smisliti... Rolling Eyes

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.06.2012. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To nije nikakva nova vijest. Ispred Kauflanda hvataju već godinama. Ovo da račun od bureka moram čuvati sve dok traje jamstveni rok jest nova stvar.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!nnovation
Offline
Ukupno postova: 304
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 17:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la (Pogledaj post): › inspektori bez policije nemaju pravo tražiti račun Smile
a kad su sa policajcem on nema pravo pretresti građana ukoliko nema nalog itd.

tak' da njima njihov zakon pada u vodu... bit će interesting kad mene prvi zaustavi Smile)


Zasto bi te policajac uopce zelio pretresti?da dokaze inspektoru kako imas racun? Very Happy Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 17:22 
Naslov:  Re: Inspektori ispred trgovina traže račun i kažnjavaju!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

lehi je napisao/la (Pogledaj post): › Inspektorat se sjetio raditi ...kažnjavanje bakica ispred trgovine .. frizerskog salona...Ajmo malo na ozbiljniji posao previše je prljavštine u gradu.

Ne kažnjavaju oni bakice nego trgovce koji ne izdaju račune.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
avantgarde
Offline
Ukupno postova: 818
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 17:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa neka stoji u trgovini i pregledava trgovca, a ne kupce ispred trgovine.

_________________
Imali smo i većih problema pa ih nismo riješili!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 18:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koje gluposti Inspektori ispred kauflanda .. konzuma.. i sl traže račun od zaboravnih bakica .. Pa zaista jadno i tužno ...prljavština u gradu... rad na crno .. novopečeni poslodavci .. posla na sve strane ,i u ovom nesretnom vremenu tražiti račun od kruha..... pa gdje ste do sada bili koliko jke krupni nračuna nestalo u ovom opljačkanom gradu....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 1  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.06.2012. 18:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da počnu pregledavati kusur u kojem nikada nema one jedne lipe, a sve izgleda jeftinije kad završava na 99 lipa...to je prevara, a ovo sa računima je ok....

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.06.2012. 19:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

!nnovation@ možda zato jer im ne želim dati i stavim ga u torbu

nema načina da me prisli da mu pokažem račun

osim toga na koji način porezni inspektor misli mene legitimirati??

koliko ja znam samo policija može tražiti osobnu iskaznicu

dakle dođe inspektor i kaže mi da pokažem račun, ja kažem da nemam i na koji način on može meni utvrditi identitet?

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: