Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Najteža osuda ikad izrečena za drogu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.07.2006. 0:56 
Naslov:  Najteža osuda ikad izrečena za drogu
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pokušaj prevoženja 25 kilograma i 365 grama heroina, vrijednih čak četiri milijuna kuna, preko graničnog prijelaza Bajakovo 22. travnja, dvojicu je bugarskih državljana skupo stajao: Emin Hayati (29) jučer je osuđen na 20 godina zatvora nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Osijeku, dok je njegov kolega Yusein Mustafov (30) dobio 15 godina.

Uz to, trajno im je zabranjen ulazak u Hrvatsku. Tijekom čitanja presude Hayati je kratko pitao: "Dvadeset godina?! Zašto?", na što mu je sudac Krunoslav Barkić rekao da će objašnjenje dobiti. Prema optužnici USKOK-a, okrivljeni su drogu kupili u Prištini, s namjerom preprodaje u Zagrebu. Zapakiranu u 51 paketić, prevozili su je u prtljažniku opela zafire, no obojica su poricala počinjeno kazneno djelo.

Na suđenju je, naime, Hayati kazao da je na tržnici u Sofiji upoznao Mustafu, kojemu prezime nije znao, a taj mu je ponudio da iz Prištine preveze stari numizmatički novac u Austriju, no tvrdio je da mu nije spominjao nikakvu drogu. Budući da je bila noć kada je u Prištini preuzeo automobil, rekao je, nije provjeravao je li novac ispod sjedala, kao što mu je rečeno. Dodao je i da je od Mustafe dobio kartu za lakši izlazak iz Kosova.

Hayatijev bratić Mustafov branio se tvrdeći da nije znao ni za spomenuti novac, a još manje za heroin. Tvrdio je da je u Austriju krenuo provjeriti cijene polovnih automobila. No, obrana im je bila neuvjerljiva. Sud, nadalje, smatra da su uhvaćeni Bugari bili samo kuriri. Švercani je heroin, pak, bio izrazite čistoće pa je stoga imao i veliku vrijednost.

Presude za slične količine droge

Na temelju novinske arhive istražili smo kakva je bila dosadašnja praksa presuda za slične količine zaplijenjene droge. Lani u travnju je Vlado Zeljko (49), profesionalni vozač iz BiH, pravomoćno osuđen na devet godina zatvora zbog šverca 15 kilograma heroina, koji je prije godinu dana pronađen u gumi njegova teretnjaka u splitskoj Gradskoj luci. U Čakovcu su pak lani u listopadu zbog šverca 19,9 kg heroina na 27,5 godina zatvora osuđeni Zlatko Novak-Horvat zvani Šoška, Ante Crnjac iz Splita, Mijo Rubić iz Ploča, Borislav Rebić iz Vinjana Donjih, te Damir Bačić-Bach iz Marinića. Crnjac i Rubić dobili su po sedam, Novak i Bach po pet, dok je Rebiću dosuđeno tri i pol godine. Još 1992. uhvaćeni su u švercu 19,9 kg heroina.

Autorica: Suzana Lepan
Prenosimo s Vecernji-list.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.07.2006. 11:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Uvijek sam u nedoumici kad se radi o kažnjavanju ljudi za dilanje, prenošenje droge. Kazne budu stvarno gadne. Znam slučaj susjeda koji je nešto sitno dilao, a više bio ovisnik. Objavljen je u našem gradskom kupusnom listu kao najveći kriminalac imenom i prezimenom (kako su se osjećali njegovi roditelji?) i odsjedio je u zatvoru nekoliko godina. A zapravo je zlo učinio prvenstveno sebi.
Oni koji su pokrali pola države ne idu ni na informativni razgovor a kamoli u ćuzu da 20 godina. I ne objavljuje ih se na stranicama osuđenih, crne kronike, iz sudskih dosijea i sl. kao da su narodni heroji.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
yellowica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 272
Lokacija: haven
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.07.2006. 13:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kak mi ih je žao... jadni, zarađuju za život bvožnjom i osude ih na 20 godina bez zraka... Sad baš bed...

_________________
www.panonius.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
gaap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2694
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.07.2006. 14:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni je bed kad šamaraju klince zbog pol džointa

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=U2olCKnTVPI
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2006. 9:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moj susjed se isto tako opekao na konzumiranje i dilanje, ali je to u našem malom mjestu odjeknulo kao takav skandal da je nakon javne sramote odustao: tko zna, možda bi postao veći kriminalac da se to nije dogodilo. Mislim, radi se o klincu 2-3 godine mlađem od mene, balavcu ustvari. Zbog njegove mame koja je danima šokirana hodala po dvorištu ja ne mogu imati pozitivan stav prema bilo kojoj "kontroliranoj supstanci", pa čak ni travi.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Marigold
Offline
Avatar

Ukupno postova: 511
Lokacija: krevet
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2006. 10:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Meni mama stalno govori da joj nabavim koji džoint za bolove al eto sad me strah da me ne uhapse..

_________________
you know im gonna want some,want some
lets do this like a prison break,
I wanna see you scream and shake.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.07.2006. 12:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Marigold je napisao/la: ›
Meni mama stalno govori da joj nabavim koji džoint za bolove al eto sad me strah da me ne uhapse..
Kod nas mnogo ljudi upotrebljava travicu za olaksavanje bolova. Nisam siguran koliko je toga istina ali ih ima mnogo koji te stvari (travu, razne kreme, pica (c sa kvakom)) smatraju vrstom lijeka. Cak je i zakonski priznato. Svaka punoljetna osoba moze imati jednu biljku. Mislim da je dozvoljena visina 1.5m, ili jednaka kolicina osusene trave. Ukoliko se pronade da ta osoba prodaje travu, onda je druga pjesma.
DanicaV je napisao/la: ›

Uvijek sam u nedoumici kad se radi o kažnjavanju ljudi za dilanje, prenošenje droge. Kazne budu stvarno gadne. Znam slučaj susjeda koji je nešto sitno dilao, a više bio ovisnik. Objavljen je u našem gradskom kupusnom listu kao najveći kriminalac imenom i prezimenom (kako su se osjećali njegovi roditelji?) i odsjedio je u zatvoru nekoliko godina. A zapravo je zlo učinio prvenstveno sebi.
Sto se tice dilera, nikada nisam bio u neumici. Imao sam ih priliku promatrati cak ispred osnovnih skola. Ispocetka daju male tabletice "djeci" besplatno nekada cak i par puta. Te tabletice su obilno obojene i pakirane kao mali bomboni. Djeca kao djeca... Kad se vrate drugi ili treci put onda vise nema besplatno. Ili plate, ili sami postaju dileri. Svakih 10 koji prodaju svojim prijateljima dobiju 1 besplatno za svoju upotrebu. Zloban krug...

Na ovaj nacin pocnu dva problema. Imamo jos jednog ovisnika. Drugo, taj ovisnik sada vjerojatno postaje diler ili postaje kriminalac koji sada nema drugi nacin za podrzavanje te navike. Mnogo toga danas vise nema...
Glavni razlog je beskompromisno sudjenje dilerima, narocito onima uhvacenim u blizini skolskih ustanova. Osoba uhvacena u blizini skolske ustanove dobija automatski duplu kaznu.

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2006. 12:15 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@FatCat,

slažem se s tobom što se tiče dilera oko škola. samo želim reći da su kazne nesrazmjerne u odnosu na neke druge kriminalne radnje. pokradeš pola države ili ubiješ nekoliko ljudi i prođeš kao nacionalni heroj ili godinu, dvije...

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatcat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1181
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.07.2006. 12:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DanicaV je napisao/la: ›
... želim reći da su kazne nesrazmjerne u odnosu na neke druge kriminalne radnje. pokradeš pola države ili ubiješ nekoliko ljudi i prođeš kao nacionalni heroj ili godinu, dvije...
Dileri imaju jos veci utjecaj, ali to nije vidljivo kao te drzavne stvari.

_________________
Sooner or later you will have to stand up for something or in the end you will stand up for nothing at all.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DanicaV
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4765
Lokacija: ... gdje caruje drugarstvo...
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 16.07.2006. 12:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatcat je napisao/la: ›
Dileri imaju jos veci utjecaj, ali to nije vidljivo kao te drzavne stvari.


to ti je naš narodni običaj. pune novine vijesti tipa: uhvaćen kako je džepario u tramvaju, ukrala iz blagajne 500 kuna....
s tim da problem droge, mislim bar, nije tako raširen kao možda u Australiji, ili općenito u razvijenijem dijelu svijeta.
informacija o štetnosti droge ima koliko hoćeš - u školi, na tv, i onda dolazi pitanje zašto se djeca ipak navuku.

_________________
"To je nepravda" Kalimero
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.07.2006. 11:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Marigold je napisao/la: ›
Meni mama stalno govori da joj nabavim koji džoint za bolove al eto sad me strah da me ne uhapse..


I treba te biti strah! I mene je.. Sad za joint ladno ideš u zatvor na 3 godine bez mogućnosti uvjetne osude... Pa si ti misli...
Jel čitao tko intervju s ministricom pravosuđa u Jutarnjem u četvrtak ili petak? Pa ta dobro da zna gdje je šuplja, a o zakonima koje donosi zna samo da "će spasiti mladež od propasti".. katastrofa..

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.07.2006. 22:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Loona je napisao/la: ›
Marigold je napisao/la: ›
Meni mama stalno govori da joj nabavim koji džoint za bolove al eto sad me strah da me ne uhapse..


I treba te biti strah! I mene je.. Sad za joint ladno ideš u zatvor na 3 godine bez mogućnosti uvjetne osude... Pa si ti misli...
Jel čitao tko intervju s ministricom pravosuđa u Jutarnjem u četvrtak ili petak? Pa ta dobro da zna gdje je šuplja, a o zakonima koje donosi zna samo da "će spasiti mladež od propasti".. katastrofa..

ja pročitao. lijepa gomila imecilnih odgovora na jednoj stranici...svaka joj čast...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.07.2006. 10:21 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Loona je napisao/la: ›
Marigold je napisao/la: ›
Meni mama stalno govori da joj nabavim koji džoint za bolove al eto sad me strah da me ne uhapse..


I treba te biti strah! I mene je.. Sad za joint ladno ideš u zatvor na 3 godine bez mogućnosti uvjetne osude... Pa si ti misli...
Jel čitao tko intervju s ministricom pravosuđa u Jutarnjem u četvrtak ili petak? Pa ta dobro da zna gdje je šuplja, a o zakonima koje donosi zna samo da "će spasiti mladež od propasti".. katastrofa..


Jes, i ja sam čitala komentar na tekst: s jedne strane otvara striptiz barove u kojima će se neminovno pojaviti i droga, a s druge strane zagovara progon narkomana i dilera... Tako biti nepripremljen!

Ipak, ne bih se složila da ne treba proganjati i one koji su ukrali 500 kn iz blagajne ili ušmrkali samo jednu malu lajnicu: na kraju krajeva, pravosudni sustav ima načine kako da one koji su učinili manja kaznena djela lakše kazni, a one koji su učinili veća, teže kazni. Ono što piše u novinama... hm: znaš da će se oni "veliki" dobro pokriti da im se ime ne pojavi u novinama, možda su i oni zaglavili, ali to se neće pisati... Ono što piše u novinama, dakle, ne čini mi se kao dobar kriterij.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.07.2006. 11:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma svejedno meni šta će ona otvarati ili zatvarati ali neka prouči barem osnovnu literaturu o temi za koju donosi zakon, a evidentno je iz članka da pojma nema o čemu priča.
Čak se i dr. Sakoman protivio ovome novom zakonu jer to neće pomoći nikome.. Hrpa konzumeanta će biti zatvorena a "narko bossovi" će i dalje raditi što rade...

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Loona
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3713
Lokacija: somewhere on Mars
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.07.2006. 11:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"Možemo li očekivati da u noćnom klubu u kojemu je Ana Lovrin izložila ministarski ugled neće biti droge? Teško. I zato njene izjave dvostruko ne znače ništa: prvo, ona ne zna razliku između ecstasyja i konoplje i, drugo, donosi i pravda stroge zakone otvarajući klubove u kojima se iste te večeri mladi neometano drogiraju" - piše Jutarnji list..
A evo i linka za one koji nisu pročitali članak....

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2006,7,13,ministrica_lovrin,35668.jl


Ooooh, God, we are doomed... Sad Sad

_________________
Svako rješenje ima problem.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: