Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Izložba Matije Drozdeka - Nakon Kanade, Meksika, Australije, Velike Britanije, konačno u Osijeku [intervju]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65872
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.05.2012. 9:58 
Naslov:  Izložba Matije Drozdeka - Nakon Kanade, Meksika, Australije, Velike Britanije, konačno u Osijeku [in
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek ima izuzetno zadovoljstvo i čast ugostiti mladog umjetnika Matiju Drozdeka i njegovu izložbu grafika i digitalnih kolaža "Odnosi". Izložbu je, uz ravnateljicu GISKO-a Dubravku Pađen Farkaš, otvorio Boris Matešić iz dizajnerskog studija MIT, a možete je pogledati tijekom mjeseca lipnja u izložbenoj auli Knjižnice.

Matija Drozdek rođen je 1985. godine u Osijeku. Djetinjstvo je proveo u Njemačkoj i Belgiji, a danas živi u rodnome gradu. Tijekom pohađanja jezične gimnazije u Osijeku, javlja mu se interes za multimedijom te upisuje studij informatičkog dizajna u Zagrebu koji trenutno završava. U dvije godine aktivnog rada izlaže fotografije, grafike i kolaže u Kanadi, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Srbiji, a u Hrvatskoj sudjeluje na prvom "Dan D" za mlade dizajnere u Zagrebu. U tiskanim izdanjima njegovi se radovi pojavljuju u SAD-u, Australiji, Meksiku i više puta u Srbiji.

Iako ima dosta izložbi iza sebe, od ovog mladog umjetnika ipak su očekivali dozu treme i nervoze. Međutim, na samom otvorenju pokazao je upravo suprotno.

Zadovoljan što svoje radove po prvi put prikazuje građanima rodnoga grada, Matija je odgovorio na nekoliko pitanja vezanih uz njegov dosadašnji rad, ali i planove za budućnost.

Kao mlada osoba sudjelovali ste u brojnim izložbama izvan Hrvatske. Iz toga je vidljivo da imate što pokazati i da ste tražen umjetnik. Kako Vam je uspjelo probiti se na inozemnu kulturnu scenu? Kakav je bio Vaš put i koje bi savjete dali mladim umjetnicima koji pokušavaju isto?

- Prvenstveno mi je tu pomogao kontakt s kreativcima i izlagačima preko interneta. Postoji veliki broj dobrih internetskih stranica koje promoviraju mlade kreativce i koje su posjećene sa strane "headhuntera", ali i stranice koje same nude natječaje formalnijeg tipa, koje same organiziraju izložbe, tiskaju publikacije ili jednostavno nude mogućnost stvaranje svoje galerije ili portfolija. U Hrvatskoj postoji nekoliko stranica koje redovno ažuriraju rubrike s natječajima.

Makar današnja hiperprodukcija i količina informacija na mreži može uplašiti osobu u na početku stvaralačkog rada, mislim da je to idealan način kako prezentirati svoj rad i upoznati osobe koje će Vam pomoći u daljnjem procesu, stvaranju i promociji. Dakle držite oči otvorene, budite radoznali i bez straha kontaktirajte ljude čiji rad cijenite, volite ili čak i kopirate! Nitko Vam neće zamjeriti što ste im poslali e-mail sa pohvalom, konstruktivnom kritikom ili prijedlogom za suradnju, a odgovor na takav e-mail vam nekada može promijeniti život.


Možete li usporediti svoja spomenuta inozemna iskustva iz Kanade, Velike Britanije, Njemačke, SAD-a s iskustvima iz domovine? Ima li razlike u pristupu umjetniku i vrednuju li se Vaši radovi različito od zemlje do zemlje?

- Najpozitivnija iskustva sam imao u Srbiji gdje sam izlagao više puta i bio gost jedne radionice u organizaciji Kulturanove i A3.Formata - novosadske ekipe koja me od prvih dana podržavala. (Velika hvala ovim putem!)

Također, na samom sam početku svoga rada imao sreću i priliku izlagati na jednoj žiriranoj prodajnoj izložbi u Vancouveru. To mi je dalo kratki uvid u jedno sasvim drugačije društvo od ovoga našeg. Rekao bih u "idealno", pomalo utopijsko društvo, ovisi li to sada o njihovoj financijskoj situaciji, o interesu za umjetnost općenito ili kombinaciji navedenoga, ostaje pitanje. Iako nisam imao mogućnost posjetiti Kanadu, još sam uvijek u kontaktu sa spomenutim izlagačima, pratim njihov rad i moram priznati da im zavidim na kvalitetnom programu, učinkovitoj organizaciji i educiranoj publici koja cijeni umjetnost na zidovima galerije, ali i u svom domu. U Hrvatskoj sam međutim do sada izlagao samo u Zagrebu na “Danu D”, i sada kod Vas u GISKO-u, stoga bih se uz spor, ali dobar početak ipak zapitao zašto sam tako rijetko na domaćem terenu.


Kako nastaju vaši radovi i koje tehnike koristite?

- To mi je vrlo drago pitanje na koje nemam izravniji odgovor od ovih par koraka - Negdje uočim barem jedan element koji mi se svidi - stavim ga na papir te počnem slagati oko njega druge elemente.

Onda se u nekom stadiju desi ''Aha-trenutak'' nakon čega mi se tek iskristalizira priča ili simbolika rada.

Neki radovi nastali su skoro isključivo slaganjem na računalu, a neki su proizvod crtanja, pisanja, skeniranja, fotografiranja, rezanja i lijepljenja. Nekog pravila u izradi dakle nema.


Imate li uzore u području kojim se bavite?

- Najveći su mi uzori u kategoriji digitalnih kolaža dvije žene. Cristiana Couceiro iz Portugala i Vesna Pešić iz Srbije. Njihov je rad imao veliki utjecaj na ono što radim danas, ali već i u samom početku toliko mi je bio logičan i razumljiv njihov način vizualnog izražavanja, da sam odmah za sebe prepoznao u tome ispušni ventil za svoje vizije.

Postoji naravno još bezbroj drugih umjetnika iz tog područja koji su mi vrlo dragi, to su npr. legendarni Matthew Leibowitz ili naš dizajner Vanja Cuculić.


Gdje pronalazite inspiraciju?

- Inspiraciju pronalazim u neočekivanim i novim situacijama, na putovanjima, u sreći, ali i u nesreći.

Planovi za budućnost?

- Trenutno radim na jednom projektu s ilustratorima i crtačima stripa iz cijele Hrvatske. To će mi biti glavna okupacija sljedećih nekoliko mjeseci, a po završetku projekt bi trebao kulminirati putujućom izložbom od Berlina do Bukurešta.

Ako pored toga nađem vremena, vrlo bih rado posjetio skupnu izložbu beogradskih kolega "Laserskog Samita" koja će se održati u Splitu. Na njoj sudjelujem s jednom grafikom.


S obzirom da izlažete u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek moram vas pitati kako da ste se odlučili za Knjižnicu, što trenutno čitate i imate li određeno literarno područje koje Vas posebno zanima?

- Relativno često posuđujem stručnu literaturu u Vašoj knjižnici i jednom prilikom sam vidio plakat na kojem ste tražili kreativce da Vam se jave za suradnju i izlaganje. Uz to mi se i sȃm plakat svidio, pa smo ubrzo stupili u kontakt.

U Vašoj knjižnici često posuđujem knjige o vjeri, filozofiji, fizici i nerijetko o Osijeku i njegovoj povijesti. Daniel Dennett, Feđa Vukić i Zvonko Maković su neki od autora kojih se mogu sada sjetiti.

Trenutno čitam Johannes von Buttlar - Brže od svjetlosti.


Na kraju, Matiji želimo puno uspjeha i sreće u daljnjem radu, a vas pozivamo da iskoristite priliku i pogledate ove izvrsne radove u radnom vremenu knjižnice. Ulaz slobodan.









Tekst i foto: Srđan Lukačević (Đelo od GISKO)

Najava 031: GISKO: Otvorenje izložbe grafika i digitalnih kolaža Matije Drozdeka "Odnosi"

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: