Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Kineskinja Dong Li, osječka snaha, učit će Osječane kineski

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.07.2006. 1:07 
Naslov:  Kineskinja Dong Li, osječka snaha, učit će Osječane kineski
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ni hao! Wo shi Dong Li (Pozdrav svima! Ja sam Dong Li) - bit će vjerojatno prve riječi koje će najesen 27-godišnja rođena Kineskinja Dong Li uputiti polaznicima svojega tečaja kineskog jezika na Pučkom otvorenom učilištu Osijek.

- Uz standardne tečajeve, poput engleskog, njemačkog, talijanskog i španjolskog, od rujna bismo prvi put trebali imati i onaj kineskog jezika. Prijave će se primati od 25. kolovoza, a za pokretanje tečaja potrebno je najmanje 8-10 polaznika. Već su se raspitivali neki ljudi, uglavnom oni koju surađuju s kineskim tvrtkama. Cijena tečaja je uobičajena - 1328 kuna za 70 školskih sati u tri mjeseca - otkriva prof. Tatjana Mioković, voditeljica Škole stranih jezika na POU Osijek.

Da Osječani uopće imaju mogućnost naučiti se sporazumijevati sa stanovnicima najmnogoljudnije zemlje svijeta, zaslužna je neobična ljubavna priča 31-godišnjeg Osječanina Zorana Grkinića i Kineskinje Dong Li, čija je snaga pobijedila golemu razdaljinu od čak 13.000 kilometara između Osijeka i Šangaja.

Upoznali su se, kažu, u ljeto 2004., kada je osječko Dječje kazalište gostovalo na Međunarodnom lutkarskom festivalu u Šangaju. Simpatična Li, čije ime na kineskom znači "Ustani", tada je radila za organizatora festivala, Sun Spirit Cultural Development Company.

Kao diplomirana profesorica engleskog jezika bila je domaćin i prevoditelj članovima osječkog kazališta. S osječke strane to je, pogađate, bio Zoran, inače zaposlen kao majstor pozornice. Korak po korak, u dva tjedna njihova boravka u Šangaju buknula je velika ljubav.

- Čim sam se vratio u Osijek, odmah sam ishodio vizu i ponovno otišao na dva tjedna u Šangaj! Nikki (to je ime koje je Dong Li dobila u svojoj školi, dok je uža obitelj primjerice zove A wei, što znači "budućnost", op. a.) bila je presretna što sam ispunio obećanje da ću se vratiti - priča Zoran.

Nakon nekoliko naizmjeničnih posjeta, 20. srpnja prošle godine vjenčali su se u Šangaju, pred 60-ak uzvanika, isključivo njezine rodbine i prijatelja. Potkraj siječnja Dong Li, odnosno Nikki, došla je živjeti u Osijek.

- Osijek je jako lijep, ali mali. Šangaj ima 20-ak milijuna stanovnika i Osijek je kao jedan njegov distrikt... No, ljudi su mu super prihvatili, posebno Zoranova rodbina i prijatelji. Zahvaljujući njima, sve bolje znam hrvatski, iako je jako težak. Naravno, naučila sam i vaše psovke - kroz smijeh u kombinaciji hrvatskog i engleskog kaže vedra Kineskinja, dodavši da se u Kini - ne psuje.

Kineskinji najviše smetaju - komarci

Odakle god došli - iz Europe, Azije, Afrike... - izgleda da se osječkim posjetiteljima i doseljenicima najviše u sjećanje urežu - komarci. Tako je i s novopečenom osječkom snahom. - "Moskitosa" ima i u Šangaju, ali ovdje je strašno - snebiva se Dong Li.

Autor: Tomislav Levak
Photo: Ivica Pejić
Prenosimo s Jutarnji.hr

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.07.2006. 1:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eto, otkrila je izvozni artikl za kinu...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
paperje
Offline
Avatar

Ukupno postova: 794
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2006. 4:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

najiskrenije čestitke Grgi i Li! puno sreće!

ps - svaka čast na odvažnosti Smile

_________________
ne moras biti super-optimist, ali ako na sve gledas crno, za tebe sunce zalazi vec ujutro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Offline
Avatar

Ukupno postova: 70
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.07.2006. 11:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni ne treba taj tecaj ja vec znam kineski...
Gun Tso Sun Tan'Gung Haw Sun !!!
tko prvede ovo dobije onaj vas pistacio (kikiriki)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2006. 11:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...sretan Božić...i gdje mi je kikoš???...


Zadnja promjena: anakonda; 10.07.2006. 12:50; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
yellowica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 272
Lokacija: haven
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.07.2006. 12:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja bi baš voljela naučiti kineski... mogli bi srediti neki kratki tečaj na 031?

_________________
www.panonius.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: