Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nagrađivana pravnica na rubu gladi samo zato što je 80% invalid

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2012. 13:04 
Naslov:  Nagrađivana pravnica na rubu gladi samo zato što je 80% invalid
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stotine zamolbi, odbijenica i neuspjelih razgovora za posao svakodnevica su mlade nezaposlene pravnice Silvane Iličević, koja u potrazi za poslom nailazi na diskriminaciju i nerazumijevanje okoline.

Riječ je ne samo o još jednoj mladoj nezaposlenoj osobi s visokom stručnom spremom nego i o djevojci s 80-postotnim invaliditetom zbog cerebralne paralize.

- Završila sam Pravni fakultet u Osijeku i dobila brojna priznanja od kojih i nagradu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta za izniman uspjeh tijekom studija, a također sam i dobitnica državne stipendije. Slala sam molbe za posao po cijeloj Hrvatskoj. Javljala sam se u brojne škole za radno mjesto tajnice, ali me nikad nitko nije zvao na razgovor. Radi se o tome da škole zapošljavaju njima pogodne ljude, a prosvjetna inspekcija ne želi reagirati. Žalila sam se zbog toga Ministarstvu, odakle su mi poručili da se žalim inspekciji, i tako u krug. Roditelji su mi nezaposleni i to još pogoršava moju situaciju - kaže Silvana.

Ona je kao invalid prilikom traženja posla u državnoj i javnoj službi trebala, sukladno članku 10. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, imati prednost! S izvrsnim znanjem engleskog i njemačkog jezika u procesu je imenovanja za stalnog sudskog tumača.

- Ni stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa ne mogu dobiti, jako sam razočarana jer sam dala sve od sebe, unatoč invalidnosti ne mogu kao drugi otići na more raditi sezonski i tako preživjeti, ne dobivam nikakvu pomoć ni ja ni moja obitelj, ne želim biti teret društvu, uvijek sam se borila da uložim maksimum i samo što želim je dostojanstven život. Ja sam invalid i zato me nitko ne želi zaposliti, a kad trebam ostvariti prava iz tog područja, onda nisam dovoljno invalid!? Vrijeme prolazi i ja sam sve očajnija, bar bi državne institucije trebale reagirati i dati mi prednost. Ne tražim milostinju, samo posao - požalila se Silvana.

Poslodavci, dajte joj priliku!

- Država privatnicima daje poticaj za zapošljavanje invalidne osobe, ali ni to nije pomoglo jer bi značilo da moraju pokazati svoje knjige i plan rada, a to ne žele - kaže Silvana te dodaje kako joj godine prolaze, a ništa se ne događa, svi imaju planove, a ona život na čekanju jer joj nitko ne želi pružiti priliku.

Ovoj mladoj pravnici ostaje samo nada da će se stvari uskoro promijeniti i da će netko prepoznati njezinu želju za radom te joj pružiti priliku za dostojanstven život.

Što kaže zakon?

Članak 10. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom:

(1) Tijela državne uprave, tijela sudbene vlasti i druga državna tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, javne službe, izvanproračunski fondovi te pravne osobe u vlasništvu ili u pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske dužni su na primjerenom radnom mjestu, prema vlastitom odabiru, u primjerenim radnim uvjetima imati zaposleno: do 31. prosinca 2012. najmanje jednu osobu s invaliditetom na svaka 24 zaposlena; do 31. prosinca 2016. najmanje jednu osobu s invaliditetom na svakih 19 zaposlenih, a do 31. prosinca 2020. najmanje jednu osobu s invaliditetom na svakih 16 zaposlenih.

Tekst: Ivana Mihaljević/Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.05.2012. 15:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nažalost živimo u državi gdje je partijska iskaznica važnija od stupnja obrazovanja i sposobnosti. Sramotno je da ovo društvo ne da šansu za rad invalidnoj osobi koje bi trebale imati prednost općenito u društvu, ali u ovoj vukojebini rodijačke i partijske veze su glavni uvjet pri zapošljavanju.

p.s. Nadam se da će se Silvana uspjeti brzo zaposliti. Držim fige!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
W.M. Felt
Offline
Ukupno postova: 2158
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2012. 20:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tužna priča. Nadajmo se da se zaista neće sve svesti na partijske iskaznice i rodijačke veze, odnosno potomstvo hrvatskih branitelja. Ostatak tjedna promatrajmo mladiće sa lažnim PTSP-om, kako se šetkaju gradom i piju kavice. Ova pravnica neuspješno traži posao sa cerebralnom paralizom, dok su se deseci tisuća Hrvata umirovili sa dijagnozom psihičkog poremećaja, koji ih u isto vrijeme ne sprječava da voze auto ili imaju dozvolu za pištolj. Neki su i uspješni poduzetnici! Neki i umjetnici! Renta od 6-7 tisućica uredno sjeda, a pravi invalidi neka mole za posao po medijima!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2012. 20:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

evo, sad će joj dragi saborski zastupnici omogućiti da radi za 1600kn

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2012. 21:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije u redu da se ovakve stvari dešavaju želim djevojci što skorije zaposlenje...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
haragei
Offline
Ukupno postova: 29
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2012. 22:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imam kolegicu koja je diplomirala na pravu 2006. i još nije uspjela naći posao, tako da ne vjerujem da je riječ o diskriminaciji

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 11.05.2012. 22:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ova je tek sad zaključila da zapošljavaju podobne ljute ? wtf ?

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rozalija456
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.05.2012. 22:56 
Naslov:  Re: Nagrađivana pravnica na rubu gladi samo zato što je 80% invalid
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne vjerujem da je diskriminirana jer nije jedina nezapolena pravnica u slavoniji ima ih masu.

Drugo ja kao osoba koja radi s osobama s invaliditetom već dugi niz godina znam da mora ispoštovati i članak 3. a ona to očito ne ispunjava što je vidljivo i iz njezinih riječi jer ne spada u neku od niže navedenih kategorija:

Članak 3.

U smislu odredaba članka 2. ovoga Zakona, osoba s invaliditetom smanjenih radnih sposobnosti je:

1. osoba s invaliditetom, korisnik novčane naknade do zaposlenja koja je pravo na profesionalnu rehabilitaciju ostvarila na temelju propisa o socijalnoj skrbi,

2. osoba s profesionalnom nesposobnošću za rad koja je pravo na profesionalnu rehabilitaciju ostvarila prema propisima o mirovinskom osiguranju,

3. osoba koja je ostvarila pravo na profesionalnu rehabilitaciju prema propisima o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata,

4. osoba koja je ostvarila pravo na profesionalnu rehabilitaciju prema propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji,

5. učenik s teškoćama u razvoju koji je pravo na profesionalnu rehabilitaciju ostvario i učenik s većim teškoćama u razvoju prema propisima o srednjem školstvu,

6. osoba s invaliditetom starija od 21 godine koja pravo na profesionalnu rehabilitaciju ili rad ne može ostvariti prema propisima iz točke 1. do 4. ovoga članka.



Svi se nešto žale u ovoj državi danas i oni koji imaju i oni koji nemaju prava !!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
mariox
Offline
Avatar

Ukupno postova: 685
Spol: Muško Muško
Post Postano: 12.05.2012. 9:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E moja rozalija, nisi se ni trebala prijaviti da napišeš ovaj komentar. Pa kako nije riječ o diskriminaciji ? Činjenica je da su u našem društvu invalidne osobe generalno diskriminirane. Ljudi joj ne žele dati šansu jer imaju predrasude prema invalidnim osobama. Ajde malo bolje prouči ovaj članak( a da navedeš zakon) koji su tu navela.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2012. 13:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mariox@ U NAŠEM DRUŠTVU SU DISKRIMINIRANE SVE OSOBE KOJE NEMAJU PODOBNU POZADINU IZA LEĐA !!!!

a ostali, ako imaju sreće, nakon faksa idu raditi za 1600kn što je manje od minimalca koje dobiju oni koji završe srednju školu

sad svi ruku na srce i glasno zapjevat "LIJEEEPAAA NAAAŠAAAA..."

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
hercegbanda
Offline
Ukupno postova: 9
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 12.05.2012. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
mariox@ U NAŠEM DRUŠTVU SU DISKRIMINIRANE SVE OSOBE KOJE NEMAJU PODOBNU POZADINU IZA LEĐA !!!!

a ostali, ako imaju sreće, nakon faksa idu raditi za 1600kn što je manje od minimalca koje dobiju oni koji završe srednju školu

sad svi ruku na srce i glasno zapjevat "LIJEEEPAAA NAAAŠAAAA..."


ajmo zapjevat LIJEPA NAŠA i INATI SE SLAVONIJO skupa....Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ratni_heroj
Offline
Avatar

Ukupno postova: 252
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 12.05.2012. 16:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

MissTake je napisao/la: ›
mariox@ U NAŠEM DRUŠTVU SU DISKRIMINIRANE SVE OSOBE KOJE NEMAJU PODOBNU POZADINU IZA LEĐA !!!!

a ostali, ako imaju sreće, nakon faksa idu raditi za 1600kn što je manje od minimalca koje dobiju oni koji završe srednju školu

sad svi ruku na srce i glasno zapjevat "LIJEEEPAAA NAAAŠAAAA..."


baš se pitam kako bi bilo kad bi ljudi kolektivno jedan dan samo svi prestali ići na posao...samo jedan dan da baš vidim kako bi onda bilo ali bitno da se na forumima sere na sav glas a ujutro s podvijenim repom kod šefa za 2000 kn..dok on ubire tisuće i tisuće i smije se budalama kako ih iskorištava...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: