
U koju školu se upisati, koliko
bodova će im trebati da se upišu u željenu školu, kada će biti upisi u prvi razred srednje škole, hoće li i koliko dodatnih bodova dobiti za sudjelovanje u natjecanjima, to su najčešća pitanja koja ovih dana postavljaju
osmaši i njihovi roditelji.
Mnogo toga još nije poznato, jer čeka se odluka ministra znanosti, obrazovanja i sporta
Željka Jovanovića o upisu učenika u prvi razred srednje škole.
-
Tada će se znati rokovi upisa, kvote odnosno broj učenika koji će upisati pojedine škole, koji su predmeti bitni za upis u određenu školu i sve ostalo relevantno za upis učenika - objašnjava
Zdenka Šuvaković, viši upravni referent u Odsjeku za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu u Uredu državne uprave Osječko-baranjske županije.
Sugovornica dodaje da je do sada mnogo toga odrađeno: škole su planirale upise, županijski Upravni odjel za društvene djelatnosti uskladio je planove upisa s Obrtničkom komorom i Zavodom za zapošljavanje, posebice vezano uz
licencirane obrte i taj je plan dostavljen resornom ministarstvu.
U međuvremenu ministar Jovanović donio je Odluku o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole u školskoj godini 2012./2013. Premda je ta odluka slična onoj prošlogodišnjoj, na neke
novine ukazuje prof.
Slavica Ringel, rukovoditeljica Odsjeka za profesionalno usmjeravanja i obrazovanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područna služba Osijek.
-
Više nema izravnog upisa u prvi razred, sada je sve pretvoreno u bodove. To pravilo vrijedi generalno, no postoje neki izuzeci - kaže Ringel.
Pravo na dodatne bodove ostvaruju kandidati na osnovi rezultata koje su postigli na
natjecanjima u sedmom i osmom razredu i to iz predmeta posebno značajnih za upis.
Bitno je da se radi o natjecanjima koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, međunarodnim natjecanjima ili sportskim natjecanjima. Tako učenik koji je osvojio, primjerice, prvo mjesto na
državnom natjecanju iz biologije dobiva četiri boda, za drugo mjesto tri boda, a za treće mjesto dva boda. Prvo, drugo i treće mjesto na županijskim i međužupanijskim natjecanjima nosi jedan bod, kao i nastup na Državnoj smotri Lidrano.
Također, uspjeh na natjecanju iz likovne kulture nosi jedan bod, a daroviti sportaši, ovisno o uspjehu, mogu imati dodatnih od jedan od četiri boda.
Nakon što ministar Jovanović donese odluku o upisu, u Glasu Slavonije najkasnije do 15. lipnja, bit će objavljen
natječaj o upisu u prvi razred za Osječko-baranjsku županiju, sa svim bitnim informacijama. Uz to, svaka srednja škola objavit će uvjete upisa na svojoj internetskoj stranici.
U osječkim srednjim školama ne očekuju veće novine. Pretpostavlja se da će upisi biti u prvom tjednu mjeseca
srpnja, da će biti dva roka, ljetni i jesenski, a u ljetnom dva kruga, kao i do sada.
Djeca s teškoćama u razvoju
Djeca s teškoćama u razvoju imaju pravo izravnog upisa, ali, upozorava Zdenka Šuvaković, samo u školu koja ima takav program te ako
ispunjava uvjete navedene u Odluci o elementima i kriterijima. Od te kategorije treba razlikovati djecu koja imaju zdravstvene teškoće, teškoće u učenju i probleme ponašanja.
-
Primjerice, dijete koje ima velik broj izostanaka zbog zdravstvenih problema, kao što su operacija ili neka teža bolest, ima pravo na dodatna tri boda, ali mora priložiti dokumente navedene u Odluci o elementima i kriterijima - objašnjava Šuvaković.
Bodovi za Rome
-
Kandidatu za upis koji je pripadnik romske nacionalne manjine, a živi u uvjetima koji su mogli utjecati na njegov uspjeh u osnovnoj školi, dodaju se dva boda na broj bodova koji je utvrđen tijekom postupka vrednovanja. S tako utvrđenim brojem bodova škola rangira kandidata na ukupnoj ljestvici poretka - stoji u Odluci o elementima i kriterijima, u odlomku o upisu kandidata na osnovi Nacionalnog programa za Rome.
No, i Romi će, upozoravaju sugovornice, ostvariti određeni broj bodova jedino ako
dokažu da ispunjavaju tražene uvjete. Naime, da bi ostvario dodatne bodove taj učenik mora uz prijavnicu priložiti tražene dokumente, navedene u Odluci o elementima i kriterijima.
Tekst: Vesna Latinović/Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031