Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Više nema izravnog upisa u prvi razred srednje škole

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 08.05.2012. 12:23 
Naslov:  Više nema izravnog upisa u prvi razred srednje škole
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U koju školu se upisati, koliko bodova će im trebati da se upišu u željenu školu, kada će biti upisi u prvi razred srednje škole, hoće li i koliko dodatnih bodova dobiti za sudjelovanje u natjecanjima, to su najčešća pitanja koja ovih dana postavljaju osmaši i njihovi roditelji.

Mnogo toga još nije poznato, jer čeka se odluka ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića o upisu učenika u prvi razred srednje škole.

- Tada će se znati rokovi upisa, kvote odnosno broj učenika koji će upisati pojedine škole, koji su predmeti bitni za upis u određenu školu i sve ostalo relevantno za upis učenika - objašnjava Zdenka Šuvaković, viši upravni referent u Odsjeku za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu u Uredu državne uprave Osječko-baranjske županije.

Sugovornica dodaje da je do sada mnogo toga odrađeno: škole su planirale upise, županijski Upravni odjel za društvene djelatnosti uskladio je planove upisa s Obrtničkom komorom i Zavodom za zapošljavanje, posebice vezano uz licencirane obrte i taj je plan dostavljen resornom ministarstvu.

U međuvremenu ministar Jovanović donio je Odluku o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole u školskoj godini 2012./2013. Premda je ta odluka slična onoj prošlogodišnjoj, na neke novine ukazuje prof. Slavica Ringel, rukovoditeljica Odsjeka za profesionalno usmjeravanja i obrazovanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područna služba Osijek.

- Više nema izravnog upisa u prvi razred, sada je sve pretvoreno u bodove. To pravilo vrijedi generalno, no postoje neki izuzeci - kaže Ringel.

Pravo na dodatne bodove ostvaruju kandidati na osnovi rezultata koje su postigli na natjecanjima u sedmom i osmom razredu i to iz predmeta posebno značajnih za upis.

Bitno je da se radi o natjecanjima koja se provode u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, međunarodnim natjecanjima ili sportskim natjecanjima. Tako učenik koji je osvojio, primjerice, prvo mjesto na državnom natjecanju iz biologije dobiva četiri boda, za drugo mjesto tri boda, a za treće mjesto dva boda. Prvo, drugo i treće mjesto na županijskim i međužupanijskim natjecanjima nosi jedan bod, kao i nastup na Državnoj smotri Lidrano.

Također, uspjeh na natjecanju iz likovne kulture nosi jedan bod, a daroviti sportaši, ovisno o uspjehu, mogu imati dodatnih od jedan od četiri boda.

Nakon što ministar Jovanović donese odluku o upisu, u Glasu Slavonije najkasnije do 15. lipnja, bit će objavljen natječaj o upisu u prvi razred za Osječko-baranjsku županiju, sa svim bitnim informacijama. Uz to, svaka srednja škola objavit će uvjete upisa na svojoj internetskoj stranici.

U osječkim srednjim školama ne očekuju veće novine. Pretpostavlja se da će upisi biti u prvom tjednu mjeseca srpnja, da će biti dva roka, ljetni i jesenski, a u ljetnom dva kruga, kao i do sada.

Djeca s teškoćama u razvoju

Djeca s teškoćama u razvoju imaju pravo izravnog upisa, ali, upozorava Zdenka Šuvaković, samo u školu koja ima takav program te ako ispunjava uvjete navedene u Odluci o elementima i kriterijima. Od te kategorije treba razlikovati djecu koja imaju zdravstvene teškoće, teškoće u učenju i probleme ponašanja.

- Primjerice, dijete koje ima velik broj izostanaka zbog zdravstvenih problema, kao što su operacija ili neka teža bolest, ima pravo na dodatna tri boda, ali mora priložiti dokumente navedene u Odluci o elementima i kriterijima - objašnjava Šuvaković.

Bodovi za Rome

- Kandidatu za upis koji je pripadnik romske nacionalne manjine, a živi u uvjetima koji su mogli utjecati na njegov uspjeh u osnovnoj školi, dodaju se dva boda na broj bodova koji je utvrđen tijekom postupka vrednovanja. S tako utvrđenim brojem bodova škola rangira kandidata na ukupnoj ljestvici poretka - stoji u Odluci o elementima i kriterijima, u odlomku o upisu kandidata na osnovi Nacionalnog programa za Rome.

No, i Romi će, upozoravaju sugovornice, ostvariti određeni broj bodova jedino ako dokažu da ispunjavaju tražene uvjete. Naime, da bi ostvario dodatne bodove taj učenik mora uz prijavnicu priložiti tražene dokumente, navedene u Odluci o elementima i kriterijima.

Tekst: Vesna Latinović/Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cavino
Offline
Ukupno postova: 200
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.05.2012. 14:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jebali ih i bodovi i sva sranja ..Šuvar je mila majka bio..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokrat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 982
Lokacija: ....ispod mosta....
Spol: Muško Muško
Post Postano: 08.05.2012. 15:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

..pa koliko se ja sjećam i kada sam se ja upisivao u srednju bili su bodovi...a i dok sam radio u školi isto su bili bodovi...i šta se je tu promijenilo..???

_________________
"....jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 09.05.2012. 6:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A mi smo imali prijemni..

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: