Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ostala dužna jer se HZZO i HZMO ne mogu dogovoriti je li sposobna za rad!?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.04.2012. 12:16 
Naslov:  Ostala dužna jer se HZZO i HZMO ne mogu dogovoriti je li sposobna za rad!?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko ni krivim ni dužnim običnim ljudima država može naštetiti pokazuje primjer 36-godišnje Osječanke Marije Župarić.

Mogla bi, kaže, ostati bez oko 4.000 kuna i to samo zato što je u razmaku od nekoliko mjeseci najprije dobila rješenje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje da je radno sposobna, a potom da nije, zbog čega država njezinog poslodavca, a on nju, tereti za značajan financijski iznos.

- Najprije je utvrđeno da sam radno sposobna i početkom studenog zaposlila sam se kao spremačica. Mjesec dana poslije otišla sam na bolovanje i 42 dana bila na teretu poslodavca, no čim je to razdoblje isteklo, iz HZZO-a su utvrdili da sam radno nesposobna. Iako sam još na bolovanju, sada poslodavac plaća naknadu za mene, a taj mu se iznos ne refundira - priča Marija, dodajući da joj nije jasno kako je moguće da liječnička komisija ima toliko oprečna mišljenja, zbog čega se ona osobno može naći u velikom financijskom problemu. Za početak, poslodavac od nje traži povrat novca koji je isplatio po isteku 42 dana od početka bolovanja.

- HZMO je utvrdio da sam sposobna, a potom HZZO da nisam i ja ne znam tko je tu lud. Ne mogu platiti toliki iznos i ne krivim za problem svoga poslodavca. Jedino mi mogu kožu zguliti s leđa, ništa više, jer imam troje djece i samo jednu plaću u obitelji, a sad zbog nečijeg propusta moram ispaštati - ispričala je Marija.

I poslodavac se nalazi, smatra, u nezavidnoj situaciji i do sada joj je, kaže, isplatio manje od 900 kuna, a te novce od države nije dobio natrag. Oboje su, kaže, ostali bez novca i to pogreškom zdravstvenog sustava zbog čega će se, kaže, žaliti na svim razinama kako bi doznala razlog zbog čega je država odjednom digla ruke od nje.

HZZO: Župarić ima pravo žalbe!

- Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) gospođi Župarić nije izdao nikakvo rješenje 29. rujna 2011. godine, pa ni o eventualnoj radnoj sposobnosti. HZZO prema Zakonu ima pravo i obvezu provjeravati da li postoje okolnosti na osnovi kojih je prijava podnesena, odnosno na osnovi kojih je osobi priznat taj status. Ako, nakon detaljno provedenog postupka i temeljem svih utvrđenih činjenica, HZZO ne prihvati podnesenu prijavu, osiguranoj osobi donosi rješenje na koji ona ima pravo žalbe - stoji u dopisu HZZO-a.

Tekst: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: