Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ništa novo, ali poučno

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Gemi
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2963
Lokacija: Nebesa
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 04.07.2006. 22:39 
Naslov: Idea Ništa novo, ali poučno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako je Osijeku potrebno više biciklističkih staza, mnogi misle kako Zakon o sigurnosti prometa na cestama - ne postoji. Na ovim "pasjim" vrućinama, velik broj naših sugrađana pribjegli su rashlađivanju u vožnji biciklom i motociklom i čini se baš i ne poštuju previše navedeni zakon.

Za one koji ne znaju, nije zgorega podsjetiti kako je kažnjivo biciklom prelaziti cestu ili pješački prijelaz vozeći se na biciklu pa čak i ako ste na biciklističkoj stazi. Kazna za takav prekršaj je 300 kn. Radije siđite i pregurajte bicikl.

Vozači bicikla dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, što bliže desnom rubu kolnika. Ako se dva ili više vozača bicikala, mopeda ili motocikala kreću u skupini, dužni su se kretati jedan iza drugoga. Ujedno, vozač bicikla, mopeda i motocikla mora upravljati vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istovremeno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.

Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi i vozači bicikla mlađi od 16 godina, a novčanom kaznom u iznosu od 700 kn kaznit će se za prekršaj vozač motocikla ili mopeda i osoba koja se prevozi ako za vrijeme vožnje na cesti na glavi ne nosi zaštitnu kacigu.

Ako Vas zanima više o Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, kliknite -ovdje.

Gemi031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 05.07.2006. 7:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš na ovom prijelazu koji ste fotkali, Puki i ja smo izlazili s parkirališta i čekali da se raščisti kolona s Trpimirove, iz smjera Bille prema smjeru mosta je išao biciklist (po cesti!), i uopće ne pogledavši iza sebe, krenuo je skretati ulijevo na pješačkom da bi nastavio voziti kroz onaj prolaz kraj Srednjike. Tako ga je stepao auto koji je vozio iza njega da je to bilo strašno (pola bicikla na jednu, druga polovica bicikla na drugu stranu, on na treću, a naočale na četvrtu stranu...) Sight je bio straaaaaašaaaaaaan za gledanje, ali srećom, dečku na biciklu nije bilo ništa, nakon one sekunde tišine se ustao i pokupio bicikl i naočale...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 05.07.2006. 17:08 
Naslov: Idea Re: Ništa novo, ali poučno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Citat: › Za one koji ne znaju, nije zgorega podsjetiti kako je kažnjivo biciklom prelaziti cestu ili pješački prijelaz vozeći se na biciklu pa čak i ako ste na biciklističkoj stazi. Kazna za takav prekršaj je 300 kn.
Ovo nije tocno. Biciklisticki prijelaz prelazi se vozeci, a ne gurajuci paciklo. Zato je i posebno oznacen kao biciklisticki, a ne pjesacki prijelaz, kojim je pak dopusteno samo guranje nasih ljubimaca.

.

ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA

[...]

7. PROPUŠTANJE VOZILA I PREDNOST PROLASKA

Članak 57.

[...]

(6) Vozač koji pri skretanju presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolnika kojim se kreće, dužan je propustiti bicikle koji se kreću po biciklističkoj stazi ili traci u istom ili suprotnom smjeru.

(7) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka, a vozaču motornog vozila izreći će se i dva negativna boda.

[...]


.

Da bih rascistio eventualno nerazumijevanje Zakona o sigurnosti prometa na cestama, nazvao sam Policijsku upravu Osijek gdje su mi potvrdili da se biciklistickom stazom koja sijece kolnik, tj. biciklistickim prijelazom bicikli -> voze.

Citat: › Radije siđite i pregurajte bicikl.
Naravno, treba biti iznimno oprezan, jer na terenu/u praksi cesto ne vrijedi Zakon o sigurnosti prometa na cestama, vec prirodni Zakon jaceg.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
steam
Offline
Avatar

Ukupno postova: 811
Lokacija: Zagreb
Spol: Muško Muško
Post Postano: 05.07.2006. 17:22 
Naslov: Idea Re: Ništa novo, ali poučno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Vilenjak je napisao/la (Pogledaj post): › (6) Vozač koji pri skretanju presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolnika kojim se kreće, dužan je propustiti bicikle koji se kreću po biciklističkoj stazi ili traci u istom ili suprotnom smjeru.


Cekaj, cekaj, cekaj.
Znaci ako skreces, a biciklisticka se nalazi uzduz ceste kojom se kreces, mroas propustiti bicikle na biciklisticoj.
A ako ne skreces nego zadrzavas smjer i presijecas biciklisticku, onda ne moras propustiti bicikliste?!?

Konkretno, krizanje Zagrebacke i Kralja Zvonimira kod Doma zdravlja. Biciklisticka se proteze duz Kralja Zvonimira.

Dolazis li ulicom K. Zvonimira i skreces u Zagrebacku, moras propustiti bicikliste.
Ides li Zagrebackom i nastavljas ravno, ne moras ih propustiti.

Eto to kaze zakon.

_________________
--
Don't rub the lamp if you don't want the genie to come out.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vilenjak
Offline
Ukupno postova: 442
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 06.07.2006. 18:31 
Naslov: Idea Re: Ništa novo, ali poučno
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

2 Steam

Nije bilo rijeci o prednosti prolaza, vec o nacinu kretanja biciklistickim prijelazom. Clanak 57. sam citirao jer je to jedino mjesto (koliko sam ja uspio pronaci) u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama koje (istina, indirektno) opisuje nacin prelaska kolnika biciklistickim prijelazom. Sto se tice prednosti prolaza na krizanju koje navodis, da, u pravu si. U biti, biciklisticki prijelaz u zakonu ne postoji, vec se samo spominje prijelaz biciklisticke staze preko kolnika. No, imaju li biciklisti pravo gurati bicikl tim prijelazom?

Članak 2.
(61) »pješak« je osoba koja sudjeluje u prometu, a ne upravlja vozilom, niti se prevozi u vozilu ili na vozilu, osoba koja vlastitom snagom gura ili vuče ručna kolica, zaprežno vozilo ili motorno vozilo, dječje prijevozno sredstvo, bicikl ili prijevozno sredstvo na osobni ili motorni pogon za osobe s invaliditetom ili starije osobe, ako se pritom kreće brzinom čovječjeg hoda, te osoba koja klizi klizaljkama, skijama ili saonicama ili se vozi na koturaljkama, skateboardu i sl.,
.
Članak 129.
(1) Pješak je dužan preko kolnika i biciklističke staze ili trake prelaziti pažljivo i najkraćim putem, nakon što se prije stupanja na kolnik uvjeri da to može učiniti na siguran način.
(2) Na cesti koja ima obilježene pješačke prijelaze ili posebno izgrađene prijelaze, odnosno prolaze za pješake, pješak je dužan pri prelaženju ceste kretati se tim prijelazima, odnosno prolazima ako oni nisu od njega udaljeni više od 50 m u naselju, odnosno 100 m izvan naselja.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj pješak ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.


Mi se cini da je kazna za "radije siđite i pregurajte bicikl" upravo -> 300 kunica? osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
vlale
Offline
Avatar

Ukupno postova: 392
Lokacija: os
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 06.07.2006. 18:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

na biciklističkoj na križanju Zagrebačke i K.Zvonimira je za BICIKLISTE postavljen znak stop...ali to niti jedan biciklist ne uvažava...

_________________
I've got plenty of common sense!
I just choose to ignore it.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.07.2006. 10:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vlale je napisao/la (Pogledaj post): › na biciklističkoj na križanju Zagrebačke i K.Zvonimira je za BICIKLISTE postavljen znak stop...ali to niti jedan biciklist ne uvažava...


true Smile
Ja bar usporim i pogledam da li ima prometa - ako ima, stajem. Ne mogu govoriti za ostale, doduše...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
yellowica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 272
Lokacija: haven
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 18.07.2006. 10:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja uvijek stanem... inače sam opsjednuta prometnim znakovima... i uvijek siđem s bicikla kada prelazim cestu... tome je možda uzrok to što imam položen vozački za bicikle Smile

_________________
www.panonius.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.07.2006. 14:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

yellowica je napisao/la (Pogledaj post): › tome je možda uzrok to što imam položen vozački za bicikle Smile


Šta i to postoji? Very Happy
Jel to uključuje i romobile?? Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tonya
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2171
Lokacija: Nedođija
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.07.2006. 10:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Hehe, ne za njih se polaže posebno! Kao i za skejtove i role... Smile

_________________
Space: The final frontier
These are the voyages of the Starship, Enterprise
Its 5 year mission
To explore strange new worlds
To seek out new life and new civilizations
To boldly go where no man has gone before
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
yellowica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 272
Lokacija: haven
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.07.2006. 12:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ozbiljno ja vama kažem... ja imam vozački za bajs... još od 5. razreda

_________________
www.panonius.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alana Bates
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1359
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.07.2006. 18:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To su uvodili skoro kao obvezno, ali su se u zadnji čas predomislili, to sam čula. U isto vrijeme kad je u zakon stavljeno ono da biciklisti moraju nositi kacige.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
allein
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1542
Lokacija: offline
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.07.2006. 11:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Alana Bates je napisao/la (Pogledaj post): › To su uvodili skoro kao obvezno, ali su se u zadnji čas predomislili, to sam čula. U isto vrijeme kad je u zakon stavljeno ono da biciklisti moraju nositi kacige.


Maloljetni biciklisti. Odraslima smiju pucati glave Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: