Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ni trunke srama: Tražio bolovanje do mirovine, pa to je samo dvije godine

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65808
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.04.2012. 19:33 
Naslov:  Ni trunke srama: Tražio bolovanje do mirovine, pa to je samo dvije godine
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Da je 63-godišnji pacijent u stanju otvoreno tražiti od liječnika da ga drži bez osnove na bolovanju pune dvije i pol godine, odnosno do mirovine, teško je za povjerovati.

Upravo se s takvim zahtjevom u osječkom Domu zdravlja pojavio jedan Osječanin, a prema riječima ravnatelja dr. Rudike Gmajnića, ovo nije izdvojen slučaj. Dakako, dugotrajnih bolesti radi iste dijagnoze ima, a svi kojima je to sumnjivo krive liječnike.

- Liječnici su u nezavidnoj situaciji, jer najčešće nas pacijenti, administracija i općenito javnost doživljavaju kao one koji odlučuju o bolovanjima. Obiteljska medicina općenito se okrivljuje za veliku stopu bolovanja, posebice kada je riječ o dugotrajnim izbivanjima s posla, ali o tome ne odlučuju liječnici nego Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, točnije njihovi kontrolori - kaže dr. Gmajnić.

Pojašnjava da obiteljski liječnik može pravdati bolovanje po određenoj dijagnozi, no ne preko razdoblja od sedam ili 14 dana, odnosno najviše nekoliko tjedana što vrijedi za najteže operacije. Konačna odluka o produljenju bolovanja je na kontrolorima HZZO-a, a pacijenti su ti, kaže dr. Gmajnić, koji traže produljenja bolovanja i to uglavnom zbog socijalne situacije, odnosno ostanka bez posla kako bi na bolovanju ostvarili svoja prava.

Loše je, upozorava dr. Gmajnić, što su liječnici etiketirani kao odgovorni za visoke stope bolovanja. Događa se, tvrdi dr. Gmajnić, da pacijenti nakon što iscrpe vrijeme bolovanja po jednoj dijagnozi traže otvaranje bolovanja po drugoj, što je, ocjenjuje, neprihvatljivo.

- Ne mogu povjerovati da je pacijent imao takvu nesreću da boluje od jedne bolesti tri godine, a onda se dan uoči povratka na radno mjesto teško razboli od druge bolesti. Mi odmah konzultiramo HZZO, a svaki pacijent ima mogućnost prigovora. Kad smo iscrpili mogućnost bolovanja mi ga pošaljemo u HZZO i nismo odgovorni za sve više stope bolovanja - naglašava dr. Gmajnić.

Ubrzati zdravstveni sustav za stvarno bolesne osobe

Po isteku trogodišnjeg bolovanja s istom dijagnozom ako nije umirovljen, pacijent nema nikakvih prihoda jer ni HZZO ni poslodavac nisu dužni isplaćivati naknadu. Dr. Gmajnić kaže da takve slučajeve treba razriješiti ili umirovljenjem ili priznanjem da je sustav liječenja spor.

- Priznajmo, primjerice, da je pacijent dugo čekao na dijagnostički pregled i ubrzajmo ga. Podržavam brži protok kroz zdravstveni sustav onima kojima je to zdravstveno potrebno kako ne bi nakon tri godine administrativno stradali - zaključuje dr. Gmajnić.

Tekst: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.04.2012. 19:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što, dotični Osječanin nije ponudio dovoljno u plavoj koverti, pa se doktori odmah obraćaju Glasu Slavonije?

osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: Loše  
NameNo
Offline
Ukupno postova: 32
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.04.2012. 20:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne opravdavam dotičnog gospodina, ali po meni je puno veća sramota da ova država dopušta da se ljudima od 63 godine života i 43 godine radnog staža samo tako da otkaz i izbaci na ulicu.
Ali tko sam ja da sudim... možda i mene čeka isto...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2012. 20:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zbog cega bi trebao imati srama...obzirom kako se država ponaša...doticni gospodin je uz traženje bolovanja mogao naruciti cevape i pivo da mu donesu.....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Awatto
Offline
Ukupno postova: 78
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.04.2012. 21:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

NameNo je napisao/la: ›
Ne opravdavam dotičnog gospodina, ali po meni je puno veća sramota da ova država dopušta da se ljudima od 63 godine života i 43 godine radnog staža samo tako da otkaz i izbaci na ulicu.
Ali tko sam ja da sudim... možda i mene čeka isto...

Pa šta ga ti ne zaposliš kad ti je tako super?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.04.2012. 21:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ne branim ovog gospodina , ali sa 63 god starosti o stažu da i ne pričamo takvi ljudi završavaju na ulici sramotno je . Pa koja su to ljudska prava ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2012. 21:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Awatto je napisao/la: ›
Pa šta ga ti ne zaposliš kad ti je tako super?

 Debilan komentar, neprocjenjivo...

 Da ti je otac ostavljao kosti u nekoj tvrtki 43 godine, i sad ga zbog starosti i bolesti, ta ista tvrtka želi izbaciti na ulicu kao psa, bi li i onda jednako razmišljao o ovom slučaju?
 Ne, ne branim nerad i neradnike, ali ovaj najnoviji lopovski društveni poredak (ako se to može nazvati društvenim poretkom) kojeg su dobrim dijelom ustrojili bauštelci došli sa kamena kojima je najveći doseg prije devedesetih bio lopatanje na miješalici ili upravljač nekog teretnjaka, će nam svima (koji za život zarađuju svojim radom) isisati život na slamku i tada nas bolesne, stare i nemoćne izbaciti na ulicu.
Mi na ulicu, a rođaci sa kamenjara u fotelje. Zemljo otvori se!

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.04.2012. 21:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
Awatto je napisao/la: ›
Pa šta ga ti ne zaposliš kad ti je tako super?

 Debilan komentar, neprocjenjivo...

 Da ti je otac ostavljao kosti u nekoj tvrtki 43 godine, i sad ga zbog starosti i bolesti, ta ista tvrtka želi izbaciti na ulicu kao psa, bi li i onda jednako razmišljao o ovom slučaju?
 Ne, ne branim nerad i neradnike, ali ovaj najnoviji lopovski društveni poredak (ako se to može nazvati društvenim poretkom) kojeg su dobrim dijelom ustrojili bauštelci došli sa kamena kojima je najveći doseg prije devedesetih bio lopatanje na miješalici ili upravljač nekog teretnjaka, će nam svima (koji za život zarađuju svojim radom) isisati život na slamku i tada nas bolesne, stare i nemoćne izbaciti na ulicu.
Mi na ulicu, a rođaci sa kamenjara u fotelje. Zemljo otvori se!


Gdje se u ovom slučaju spominje 43 godine radnog staža ili otkaz?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2012. 22:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar ne postoji invalidska mirovina ako je netko ostavio kosti u firmi?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2012. 22:53 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mzzi je napisao/la: ›
Gdje se u ovom slučaju spominje 43 godine radnog staža ili otkaz?

 U vrijeme kad je dotični gospodin počinjao raditi išlo se iz škole na posao .
Kako sad ima 63 godine i dalje je zaposlen, malo je vjerojatno da je odjednom postao neradnik pa zbog toga želi na bolovanje.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2012. 22:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kurbla je napisao/la: ›
Zar ne postoji invalidska mirovina ako je netko ostavio kosti u firmi?

 Postoji, ali za one koji ju mogu kupiti. Isto vrijedi i za bolovanje.
Ljude sa preteškim dijagnozama vraćaju na posao, mnoge zato što si ne mogu platiti daljnje liječenje.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2012. 23:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da je takva mirovina manja nego što bi bila da prođu te dvije godine i da je u tome problem :ne zna:

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2012. 23:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kurbla je napisao/la: ›
Mislim da je takva mirovina manja nego što bi bila da prođu te dvije godine i da je u tome problem :ne zna:

 Naravno da je manja, no ako je radnik dočekao 63. godinu na poslu tad zaslužuje i dostojanstvenu mirovinu, a ne srezanu administrativnim škarama. Osim toga uvjeti u kojima hrvatski radnici rade niti ne sliče onima u razvijenim zemljama čije zakone o radu smo prepisali . Radni vijek u Hrvatskoj bi treba biti znatno kraći od onog u razvijenim zemljama, pa ne bi niti bilo problema sličnih ovome.


Zadnja promjena: simo031; 10.04.2012. 23:13; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
mzzi
Offline
Ukupno postova: 284
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.04.2012. 23:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
U vrijeme kad je dotični gospodin počinjao raditi išlo se iz škole na posao .
Kako sad ima 63 godine i dalje je zaposlen, malo je vjerojatno da je odjednom postao neradnik pa zbog toga želi na bolovanje.


Nemoj na temelju vlastitih pretpostavki donositi zaključke. I ako je išao iz škole na posao, definitivno nema 43 godine staža nego 45 ili 46. A sve su to samo tvoje pretpostavke, kao i ono za otkaz i slične gluposti.

simo031 je napisao/la: ›
kurbla je napisao/la: ›
Zar ne postoji invalidska mirovina ako je netko ostavio kosti u firmi?

 Postoji, ali za one koji ju mogu kupiti. Isto vrijedi i za bolovanje.
Ljude sa preteškim dijagnozama vraćaju na posao, mnoge zato što si ne mogu platiti daljnje liječenje.


Koga ti znaš s preteškom dijagnozom, a da radi?
Jedino što je istina jest da kod nas ima previše lažnih invalida i lažnih umirovljenika.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kurbla
Offline
Avatar

Ukupno postova: 230
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.04.2012. 23:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kako god, mirovine idu po principu međugeneracijeske solidarnosti. Sigurno ima mladih koji znaju, hoće i mogu na takvo radno mjesto. Međugeneracijska solidarnost!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: