Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mladi Osječanin Robert Prosan krenuo pješice put Kine

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65780
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.04.2012. 17:11 
Naslov:  Mladi Osječanin Robert Prosan krenuo pješice put Kine
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

S osječkog Trga Ante Starčevića jučer u 13.30 sati devetnaestogodišnji Robert Prosan zaputio se pješice put Kine! Na put do Šangaja dug 50.000 kilometara, kaže, polazi jer želi mir u svijetu. U humanitarnu avanturu, nazvanu "Put mira" na koju se odlučio razočaran sve hladnijim odnosima među ljudima, ali i krizom koja uništava živote, ići će sam, s ruksakom na leđima.

Pomagat će volonterima

Koliko sam mogao, pripremio sam se psihički i fizički za put. Idem u odori osječkh profesionalnih vatrogasca i nosim vreću za spavanje, a budući da pješačim iz humanitarnih razloga, nadam se da će mi usput dobri ljudi ponuditi smještaj – rekao je uzbuđeni Robert, koji o pomalo suludom pohodu sanja već dvije godine. Posljednja dva mjeseca intenzivno se pripremao za put. Pješači, vježba, uči o zemljama kroz koje planira proći, ali i dogovara nužnu pomoć sponzora.

Bilo je ismijavanja, neki su me i odgovarali, govorili da neću ni do Srbije stići, ali ja sam odlučio pokušati. Uvijek postoji mogućnost da me vrate s granice, posebice me strah kod dolaska na rusku granicu, ali vjerujem da će prepoznati moju želju i misiju. Nikad si ne bih oprostio da ne pokušam – kaže mladić koji na put krenuo sa znanjem ruskog jezika i osnovama engleskoga.

Nada se, ipak, da će njegove dobre namjere biti prepoznate bez obzira kojim se jezikom i koliko dobro ili loše služio.

Ljudi su danas negativni, okrenuti sami sebi. Nema većih donacija potrebnima, sućuti. Najvažnije je nešto ismijati. Zato ja hodam za mir u svijetu, ljude koji su gladni, siromašne, bolesne, rasno diskriminirane, za podršku u radu brojnim volonterskim udrugama – objašnjava nezaposleni konobar.

Vraća se za dvije godine

Aktivan je u Volonterskom centru Osijek, DVD-u Retfala i nizu humanitarnih udruga. Pohađao je i tečaj za palijativnu skrb te je radio u interventnoj postrojbi Civilne zaštite.

Pomalo me strah, ali odustajanja nema – zaključuje Robert, koji planira dnevno prijeći 50 kilometara i kući se vratiti za dvije godine.

Planira do Kine doći preko Srbije, Rumunjske, Moldavije, Ukrajine, Ruske Federacije, Kazahstana i Mongolije, a iz Kine se vraćati preko Vijetnama, Laosa, Mijanmara, Bangladeša, Tibeta, Nepala, Indije, Pakistana, Afganistana, Irana, Iraka, Sirije, Turske, Bugarske, Rumunjske i Srbije.

Tekst: S.L./Vecernji.hr
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
partwish
Offline
Ukupno postova: 516
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2012. 18:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Genije

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.04.2012. 18:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Decko ima razne vjestine koje bi mu mogle koristiti u prezivljavanju (ako je vjerovati napisanome), no iz teksta nije jasno koliko je zapravo spreman.

U svakom slucaju - samo naprijed i neka se javlja s pojedinih etapa i neka zapisuje dogodovstine, mogla bi to biti odlicna prica za knjigu, mozda i film...

Roberte, sretan put!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 01.04.2012. 18:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Dnevno planira proći 50km, vratit se za 2 godine, a preć 50 000km. osijek031.com smile

Evo kratki izvještaj:
Robert Prosan O'Brien
2 hours ago via Mobile
Evo ovako od juce se sluzbeno nalazim u Novom Sadu. Mogu reci da nije lijepo pocelo. Domaca Vatrogasna Brigada MUP-a Srbije me lijepo ugostila kao i ostali djelatnici Sekretarijata Unutrasnjih Poslova Repubike Srbije (SUP), kao i pripadnici Policije i ovim putem im se zelim zahvaliti. I naravno mojoj seki Aleksandri. Na zalost tuga se rano jutros nadvila nad Novi Sad. Nikada prije nisam ovoliko suza isplakao. Naime, tek sto sam dosao u vatrogasnu stanicu, javljeno je da gori poznata diskoteka u Kisackoj ulici u centru grada, zaputili smo se tamo i zatekli stravican prizor: Nakon sto je pozar stabiliziran u toaletu je pronadjeno pet mladih ljudi koji su se ugusili i jednog ozlijedjenog koji je na zalost podlegao ozlijedama u novosadskoj bolnici. Porodici preminulih ovim putem zelim izraziti iskrenu sucut i reci da sam uz njih...

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
dr. zoidberg
Offline
Avatar

Ukupno postova: 643
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2012. 18:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne dajem mu neke šanse, ne vidim mu neke žari u očima i objasnio je razlog tog čina preko k čini mi se..

_________________
I have come here to chew bubblegum and kick ass...and I'm all out of bubblegum.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.04.2012. 18:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

dr. zoidberg je napisao/la (Pogledaj post): › ne dajem mu neke šanse, ne vidim mu neke žari u očima i objasnio je razlog tog čina preko k čini mi se..

Ja se mogu kladiti da će završiti u Kini.

Samo nadam se da neće u svakom gradu kojem bude izbiti požar. Malo mi je sumnjiv, prvo Osijek, pa Novi Sad, koji je grad slijedeći !? Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.04.2012. 18:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja bi rađe krenuo na zapad...

puno sreće mu želim!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
moonshiner
Offline
Avatar

Ukupno postova: 101
Lokacija: Third Mall from the Sun
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2012. 18:47 
Naslov:  Re: Mladi Osječanin Robert Prosan krenuo pješice put Kine
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaka čast momku, neka mu je sa srećom, ali me živo zanima je li se uopće raspitao o ruskim i mongolskim zimama? Sumnjam da su jedan ruksak i vreća za spavanje dovoljni za sva godišnja doba koja stoje pred njim na putu. Osim ako ruskak nije Sport Billy ruksak Smile

Nije da Rusiju 'osvaja' na isti način, ali valjda je nešto naučio od Napoleona i Hitlera, taman dok dođe do nje bit će lipanj Smile

A i da ne uspije, barem je pokušao. Prije će se pomiriti s tim nego da nije nikad ni pokušao.

_________________
I mjesečina može biti pogled na svijet.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.04.2012. 18:59 
Naslov:  Re: Mladi Osječanin Robert Prosan krenuo pješice put Kine
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

moonshiner je napisao/la (Pogledaj post): › Svaka čast momku, neka mu je sa srećom, ali me živo zanima je li se uopće raspitao o ruskim i mongolskim zimama? Sumnjam da su jedan ruksak i vreća za spavanje dovoljni za sva godišnja doba koja stoje pred njim na putu. Osim ako ruskak nije Sport Billy ruksak Smile

Nije da Rusiju 'osvaja' na isti način, ali valjda je nešto naučio od Napoleona i Hitlera, taman dok dođe do nje bit će lipanj Smile

A i da ne uspije, barem je pokušao. Prije će se pomiriti s tim nego da nije nikad ni pokušao.

Imaš potpuno pravo. Trebao je ponijeti 5-6 ruksaka namanje jer jedan mu neće biti dovoljan.

Pridružujem se željama. Sretno momak, i nadam se da ćeš uspjeti preskočiti Kineski zid !

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2012. 19:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Mislim da mu je najveći minus samo osnove engleskog. U biti bilo bi dobro da je učio mandarinski zadnje dvije godine kad se već prirpremao. Al želim mu sve najbolje i sretan put.

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 01.04.2012. 19:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la: ›
Mislim da mu je najveći minus samo osnove engleskog. U biti bilo bi dobro da je učio mandarinski zadnje dvije godine kad se već prirpremao. Al želim mu sve najbolje i sretan put.

I meni je čudno da lik zna ruski i osnove engleskog. Zar ne bi trebalo biti obratno? Koliko se sjećam, ljudi su davno učili ruski, a engleski baš i ne pa me ovo iznenađuje.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
moonshiner
Offline
Avatar

Ukupno postova: 101
Lokacija: Third Mall from the Sun
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2012. 19:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Stella1989 je napisao/la (Pogledaj post): ›
cane je napisao/la: ›
Mislim da mu je najveći minus samo osnove engleskog. U biti bilo bi dobro da je učio mandarinski zadnje dvije godine kad se već prirpremao. Al želim mu sve najbolje i sretan put.

I meni je čudno da lik zna ruski i osnove engleskog. Zar ne bi trebalo biti obratno? Koliko se sjećam, ljudi su davno učili ruski, a engleski baš i ne pa me ovo iznenađuje.


Da, to je prilično čudno jer prije će u školi učiti engleski nego ruski osobito ako ima 19 godina. Doduše, možda je Rus ili ruskih korijena, ali čemu onda strah baš od ruske granice? Smile

Valjda je našao mjesta u ruksaku za priručnik 'Loftyja' Wisemana i valjda je bio dovoljno bistar pa se cijepio ili će se cijepiti kad krene put kući. Samo mu treba kakva malarija ili takvo što...

edit: i do Šangaja ne može biti 50 tisuća kilometara kad je duljina ekvatora oko 40 tisuća.


Zadnja promjena: moonshiner; 01.04.2012. 22:20; ukupno mijenjano 1 put.

_________________
I mjesečina može biti pogled na svijet.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pravda87
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.04.2012. 19:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sretno mu bilo i da se vrati kuci ziv i zdrav, ali brate mili hodati do kine? pa ja sam lijen od tvrde do retfale a ne do kine....... i 2 godine zivota baciti u vjetar , neznam stvarno ima neku ludu volju! Sretno

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tux
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2376
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2012. 19:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kud baš povratak preko Afganistana, Irana, Iraka, Sirije, nije baš mirno u tim državama. Sretno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 01.04.2012. 20:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

120 km u par sati? pješice? wtf?

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: