Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Više od 90.000 radnika ima plaću manju od 2.500 kuna

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66063
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2012. 7:13 
Naslov:  Više od 90.000 radnika ima plaću manju od 2.500 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ovoga siječnja broj zaposlenih u Hrvatskoj iznosio je 1,119.294, s prosječnom isplaćenom neto plaćom po zaposlenome, također za siječanj, 5.463 kune. Odnosno prosječna bruto plaća iznosila je 7.846 kuna.

Pa, ipak, posljednje objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da je više od 90.000 zaposlenih u pravnim osobama u Hrvatskoj u ožujku prošle godine primilo plaću manju od 2.500 kuna. Nije potrebno puno istraživati da je, gledano po djelatnostima, riječ o dobrom dijelu zaposlenih u tekstilnoj i kožarskoj industriji te proizvodnji namještaja. Njihov prosjek u ovom dijelu prerađivačke industrije, koji je s ukupno nešto manje od 183.000 zaposlenih najmasovniji, podižu zaposleni u proizvodnji pića i duhanskoj industriji.

Među 13 statističkih odjeljaka po visini plaće relativno su najzastupljeniji oni u rasponu od 5.001 do 6.000 kuna, s udjelom od 16,2 posto, te od 6.001 do 8.000 kuna, s udjelom od 17,2 posto. Statistika potvrđuje da najniže plaće imaju zaposleni u radno intenzivnim djelatnostima u prerađivačkoj industriji. Tako je, primjerice, u proizvodnji odjeće neto plaću do 3.100 kuna za ožujak prošle godine primilo 78,9 posto zaposlenih u toj djelatnosti, odnosno od ukupno 14.484 zaposlena u toj djelatnosti njih gotovo 11.430, a u proizvodnji kože i srodnih proizvoda od ukupno 7.714 radnika njih 80,9 posto ili 6.240.

S druge stane, na vrhu piramide po visini plaća nalaze se zaposleni u financijskim institucijama, farmaceutskoj industriji i zračnom prometu. Tako je veću plaću od 8.000 kuna primilo 60 posto zaposlenih u farmaceutskoj industriji pa dalje, prema dostupnim podacima, 40 posto zaposlenih u zračnom prometu, 35 posto u znanstvenom istraživanju, 33 posto u financijskim uslužnim djelatnostima te, primjerice, 32,8 posto zaposlenih u promidžbi i istraživanju tržišta.

Naposljetku, iznos sadašnje prosječne plaće, dakle 5.463 kune, prije godinu dana primilo je gotovo 70 posto zaposlenih u pravnim osobama u Hrvatskoj.

Tekst: D.Ku./Glas-Slavonije.hr
Foto: Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2012. 8:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

e da je meni neto 3100....sva sreca pa imamo saborske zastupnike pa nam dignu placu sa minimalca na duplo veci drzavni prosjek...

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
maxxine
Offline
Ukupno postova: 8
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.03.2012. 9:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eh da a tko spominje trgovce koji rade svakako i nedjelje i praznike i plaća je nešto više od 2000kn..znači i ispod državnog minimalca...mi dobijemo tu posječnu plaću kad zbrojimo moju i suprugovu plaću osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
moonshiner
Offline
Avatar

Ukupno postova: 101
Lokacija: Third Mall from the Sun
Spol: Muško Muško
Post Postano: 30.03.2012. 10:40 
Naslov:  Re: Više od 90.000 radnika ima plaću manju od 2.500 kuna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Prosječna plaća u vrijeme krize će uvijek rasti, to je tako normalno...

Jer kad otpadnu radnici i krenu otpuštanja ostanu samo kojekakvi šefovi, političari i menadžeri kojima su ti isti radnici svojim plaćama rušili prosjek.

Nije problem u plaći od 2500 kuna, već u kupovnoj moći, ali to je druga priča.

_________________
I mjesečina može biti pogled na svijet.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lehi
Offline
Ukupno postova: 1463
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2012. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tako niske plaće i mizerne mirovine o standardu da i ne pričamo. Puno veća brojka je i bez plaća žalosno tako bogata zemlja i mali narod da nismo sposobni osigurati pristojan život . Loša politika sve neki magistri ... sposobnjakovići uništiše sve , pa onaj zagorac je bio bravar ,i sve narode nahranio i svi su imali plaću ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2012. 14:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

taj drž. zavod za statistiku trebao bi to malo razumnije urediti! neka se objavi postotak i broj radnika koji primaju plaće po visini plaće, neka ih rangiraju po svakih 2000kn, recimo od 0-2000, 2001-4000....100.001kn-102.000..., pa da vidimo pošto radimo! i neka ne zaborave one koji ne primaju plaće! neka to poslože u tablicu da mi je lakše skužiti.
pa ako onda ispadne da 50% zaposlenih prima prosječnu plaću ili više onda je sve super i onda sam očito pesimista i depresivna i idem se liječiti.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.03.2012. 14:11 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PEGY je napisao/la (Pogledaj post): › taj drž. zavod za statistiku trebao bi to malo razumnije urediti! neka se objavi postotak i broj radnika koji primaju plaće po visini plaće, neka ih rangiraju po svakih 2000kn, recimo od 0-2000, 2001-4000....100.001kn-102.000..., pa da vidimo pošto radimo! i neka ne zaborave one koji ne primaju plaće! neka to poslože u tablicu da mi je lakše skužiti.
pa ako onda ispadne da 50% zaposlenih prima prosječnu plaću ili više onda je sve super i onda sam očito pesimista i depresivna i idem se liječiti.

Barem ovaku neku statistiku nek naprave kao iz ove ankete.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: