Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



K Topu: MC Fisto [nagradna igra je završena]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65940
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 23.03.2012. 9:47 
Naslov:  K Topu: MC Fisto [nagradna igra je završena]
31.03.2012. 23:46
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nakon prošlog "Big Mamma's Movement-", na kojem su se svi prisutni imali prilike vratiti nazad u '96-u i pokidat patike na najmasnije hip-hop klasike, odlučili su vratiti se još prljaviji i još tvrđi. Big Mamma Session i Movement su ponovno u akciji!

U subotu, 31. ožujka 2012. godine u goste dolaze francuski velemajstor spravljanja flow-a i dobrih rimsona MC Fisto (St. Etienne, Fra) koji u sklopu svoje turneje po hrvatskoj promovira novi album "Future Vintage". Tu je također i Mr. Dirty Hairy (Englez iz Španskog) koji je svojim radom u zadnjih par godina ostavio strahovit utjecaj na hrvatskoj hio hop sceni. Start je u 23:46 sati, a upad 15 kn.

Fisto je čovjek koji na francuskoj jazz-rap sceni definitivno ima kultni status. Hip hopom se bavi više od 10 godina, a glazbu koju radi duboko je ukorijenjena u tradiciji francuskog Hip Hopa.

Album "Future Vintage" produciran je od strane Soul Square-a, i realiziran je u suradnji s DJ Atom-om (BeatTorrent, C2C). Na albumu su surađivali i američki reperi Othello i Rashan Ahmaad, britanski producent DJ Format i francuska soul pjevačica Dajla.

Dijelio je stage sa imenima kao što su: Hocus Pocus, Jazz Liberatorz, Lords of the underground, Krs one, Yarah Bravo, DJ Vadim...

Mr. Dirty Hairy rođen u Londonu sa korijenima u Međimurju. Živi u Zagrebu i jako je aktivan na hrvatskoj hip hop sceni.

Radi glazbu od 1996. Producira, svira, aranžira i gažira kao DJ. Ima izdanja po Americi, Engleskoj, Novom Zelandu i Hrvatskoj. Trenutno je DJ General Woo-a i surađuje s glazbenicima kao što su Edo Maajka, Sett, Kandžija, Krankšvester...

Hairy je jednostavan čovjek koji uživa u kvalitetnom bureku i skupljanju jazz ploča.

Intervju s Fisto-om:
Skriveno: 

Pozdrav Fisto! Dobrodošao u Osijek!

Je li ovo tvoj prvi posjet Hrvatskoj??

- Hvala! Zapravo, ovo je moj drugi posjet Hrvatskoj! Prošle godine moj kolega Dj The Architect i ja bili smo ovdje u sklopu French Speaking Festivala u Zagrebu.

U prijašnjem posjetu nastupao si samo u Zagrebu ili?

- Uglavnom smo svirali po Zagrebu, ali odradili smo i gažu u Splitu.

Na hip hop sceni si više od 10 godina. Što te točno zaintrigiralo i navelo da i sam postaneš umjetnik?

- U samom početku su me me posebno privukli graffiti i graffiti umjetnost, jer sam bio veliki fan stripova kao tinejdžer. To se dogodilo ranih devedesetih i to je ujedno moja uvertira u hip hop kulturu. Drago mi je da sam svjedočio nastanku francuske scene u to vrijeme, gledajući prve francuske hip hop izvođače kao što su: Iam, Ntm, Assassin, i naravno MC Solaar. Solaar je imao taj poseban "vibe" koji me na neki način natjerao da otkrijem jazz i funk muziku, jer je njegov producent Jimmy Jay bio poznat kao strastveni "crate digger" i vrsan "beatmaker". Počeo sam obraćati pozornost i pratiti muziku koja se tada radila u New York-u, posebno ono što su radili "Native Tongue Family" (ATCQ, Jungle Brothers, DeLaSoul) i Gangstarr. Taj period me potaknuo na zvuk koji danas radim. Prve tekstove sam počeo pisati ‘95-’96 pod utjecajem francuskog MC-ja Akhenato-a.

Budući da i nismo baš neki govornici francuskog, možeš li nam dati ubrzani tečaj tema o kojima progovaraš u pjesmama?

- Od mene ne morate očekivati hvalisanje o tome kako sam gengsta ili najveća manga u kvartu. Ponajviše pišem o tome kako se svijet vrti, barem iz moje perspektive. Omiljene teme su mi ljudski odnosi, ljubav i hip hop glazba. Pokušavam u svim temama osigurati introspektivni pristup i nastojim stvarati ono s čime će se ljudi moći povezati – čak i ako nemaju ista životna iskustva i glazbene reference kao ja. Upotrebljavam puno metafora i pančlajnova. Meni su humor i sarkazam puno vrijedniji nego političke izjave.

Većina zagriženih hip hop fanova širom svijeta su slabi na francuski hip hop i uvijek govore samo najljepše stvari. Što misliš zašto je tako, pogotovo uzimajući u obzir da velik broj ovih fanova ne govori francuski?

- Prije svega, francuska produkcija je bila iznimno dobra i zapažena u devedesetima. Od tada, barem što se tiče hip hop glazbe, Francuska je najveće tržište nakon SAD-a. Razvili smo snažnu scenu uz posebno korištenje francuskog slenga i jezičnih posebnosti bez oponašanja američkog naglaska. Osim toga, imamo dugu tradiciju pjesništa i pismenosti, a političari su unijeli novca u kulturalne projekte – uključujući i pojavu hip hopa. Danas, zbog loše prodaje nosača zvuka i skenjanog predsjednika gospodina Sarkozyja, stvari su se promijenile na lošije. Meni je Francuska stara dama koja odbija evoluirati i scena nam nije uzbudljiva kao nekad.

Kakva su tvoja iskustva s velikom izdavačkom kućom?

- Potpisivanje za velikog izdavača je bio vrlo važan korak jer mi je pomogao razmisliti o glazbenoj industriji. Nikad mi predsjednici Sonyja nisu naređivali, puste me da radim što želim. Uostalom, kad razgovaraš s njima, ne razgovarate o glazbi. Oni prodaju tvoje ploče kao da su sapun ili traperice, znaš? Bio sam poprilično mlad i nisam se mogao nositi s takvim pritiskom pa smo se uzajamno dogovorili da nećemo nastaviti suradnju. Kad vidim što je isti izdavač napravio od nekih obećavajućih MC-a, uopće ne žalim zbog svoga izbora.

Što ljudi mogu očekivati od FISTO showa?

- Strast, znoj i puno ljubavi. Također i neke jazzy beatove, funky brejkove i sudjelovanje publike.

Koliko si upućen u hrvatsku hip hop scenu? Za koga si čuo dosad?

- Prije nego sam došao ovdje, čuo sam samo za Kooladea, hrvatskog producenta koji je složio neke beatove za ljude kao što je Masta Ace. Imao sam priliku upoznati DJ Chilla i Dirty Hairya zbog kojih sam otkrio neke bolesne MC-je, kao što su Kandžija i Edo Maajka. Svidjeli su mi se beatovi, stav, spotovi... Volio bih da mogu razumjeti jezik, ali znaš i sam da možeš osjetiti glazbu kad je iskrena.

Radio si s producentima kao što su DJ Format i Soul Square. S kim bi još htio ostvariti suradnje?

- Kad bih mogao kupiti Marty McFlyev vremenski stroj i vratiti se u '95. – surađivao bih s DJ Premierom i Pete Rockom. Od današnjih bitmejkera, volio bih raditi sa JakeOneom, Antom i Damu the Fudgemunkom.

Želiš li nešto poručiti nadolazećim snagama?

- Ne odustajte od škole, ne odustajte od posla, slušajte sve čega se možete dokopati kako biste znali koga možete pobijediti. Nikad ne pomišljajte da možete savladati Nasa, KRS-Onea i Rakima. Držite se onoga što jeste.

Monsieur, hvala vam na vremenu i vidimo se u K Topu!




Nagradna igra

Portal Osijek031.com poklanja 4x1 ulaznicu za MC Fista vjernim korisnicima portala.

Sudjelovati možete:
1] ispunjavanjem obrasca ispod i klikom na gumb "Like" na vrhu ovog članka
2] u Facebook komentar par centimetara ispod upišite "Osijek031.com me vodi na MC Fisto-a"
ili
3] u komentar na ovu Facebook poruku [KLIK!] upišite "Osijek031.com me vodi na MC Fisto-a".


[bit će nam drago ako se prijavite na dva ili tri načina (povećavate mogućnost dobitka)!]

Nagradna igra je završena, a sretni dobitnici su:
Gorana Šplajt
Oliver Marić
Damir Krstanović
Toni Božičević


Dobitnici će u roku 12 sati na e-mail adresu navedenu prilikom prijave primiti obavijest/upute o preuzimanju ulaznice. U slučaju nedobivanja e-maila s obavijesti, molimo Vas da nam se obratite na e-mail redakcije!

Dobitnicima želimo odličan provod, a ostalima više sreće u nekoj od sljedećih nagradnih igara na portalu Osijek031.com!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
saba
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1320
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 23.03.2012. 11:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francuzi su jebaši po tom pitanju hehehehe iako nisam u rpčugi možda i naletim Smile

_________________
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: