Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



‘Flashmob’ akcija HPD-a ‘Lipa’ iz Osijeka iznenadila građane grada Zagreba, 'lipaši' posjetili predsjednika Ivu Josipovića

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65829
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.03.2012. 19:01 
Naslov:  ‘Flashmob’ akcija HPD-a ‘Lipa’ iz Osijeka iznenadila građane grada Zagreba, 'lipaši' posjetili preds
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nešto iza podneva u središtu Zagreba organizirana je flashmob akcija. Da, dobro ste pročitali - Zagreba. ;-) Nismo i nećemo postati Zagreb01.com, a spona između Zagreba i portala Osijek031.com su udruge Grupa građana iz Osijeka i Urbani ured iz Zagreba, odnosno 50-ak članova Hrvatskog pjevačkog društva "Lipa" iz Osijeka.

Udruge Grupa građana i Urbani ured nastavljaju s promocijom različitih oblika urbane kulture, a nova ideja je javna prezentacija flashmoba, u svijetu prilično raširenog načina provedbe neke kratke i organizirane javne akcije, koja u Hrvatskoj još nije dovoljno zaživjela. Ukratko, flashmob nije obično spontano okupljanje građana, nego posebna vrsta unaprijed dogovorenog okupljanja (uglavnom preko interneta) veće ili manje skupine ljudi, u svrhu zajedničkog izvođenja neke kratkotrajne radnje (ili performansa) kojom će izazvati čuđenje ili druge reakcije prolaznika i građana (čije se reakcije bilježe i snimaju), nakon čega se skup vrlo brzo razilazi, bez objašnjenja.

U subotu je tako oko pola sata iza podneva, na "cvjetnoj tržnici" između stepenica koje vode na Tržnicu Dolac i Trga bana Jelačića, član "Lipe" Željko Vukadinović odjednom iz gužve zapjevao prve taktove poznate pjesme "The Lion Sleeps Tonight", u čemu mu se odmah "spontano" pridružilo nekoliko članova zbora, a ubrzo i ostali, koji su do tada bili raštrkani. Efekt je bio veći jer su pjevači različite dobi (od 17 do cca. 65 godina) i bili su odjeveni u "civilnu" odjeću. pa su sa strane zbilja izgledali kao skupina prolaznika koji su slučajno počeli pjevati...



U tom cilju, dvije udruge kontaktirale su članove HPD "Lipa" Osijek, koje je po kvaliteti i broju osvojenih nagrada i priznanja u posljednja dva desetljeća ponajbolji amaterski mješoviti zbor u Hrvatskoj. Naime, 50-ak članova "Lipe" je danas u svojoj rezidenciji na Pantovčaku primio predsjednik RH Ivo Josipović. Na primanju su "lipaši" predsjedniku Josipoviću prvo otpjevali tri izabrane raznovrsne skladbe: dvije klasičnije hrvatskih autora - efektne "Plaudite manibus" Branka Starca i "Kad igra kolo" Borisa Papandopula – te jednu iz svojeg pop-rock repertoara, "Yesterday" britanske skupine The Beatles. Predsjednik Josipović, inače i sam obrazovani glazbenik i skladatelj, bio je oduševljen pa je od "lipaša" zatražio da mu, mimo protokola, otpjevaju još jednu pjesmu (izvedena je dalmatinska "Sušna zikva na školju"), a duže od predviđenoga vremena s njima se zadržao u razgovoru o različitim temama, ponajviše iz područja glazbe i kulture. U ime Društva pozdravio je dopredsjednik Stevan Radovančević, a predsjednik Josipović sa zanimanjem je saslušao kratak pregled 136 godina duge povijesti "Lipe", a osobito činjenicu da je zbor u posljednjih 19 godina osvojio čak 16 "zlata" na državnim i inozemnim natjecanjima. "Lipaši" su predsjedniku kao poklon uručili dokumentarij "Naše zlatne godine" o posljednjih 25 godina bogate povijesti Društva, zatim dva objavljena CD-a i veliki "Lipin" srebrnjak.



Reakcije prolaznika bile su različite, od zbunjenosti i čuđenja, preko upita: "Što rade?", a dio građana je i zapjevao s "lipašima". Nakon što su otpjevali tu pjesmu, članovi zbora su se lagano razišli, bez objašnjenja (što je i svrha flashmoba), a u kasnijim izjavama građana za medije pokazalo se kako im se ova akcija, odnosno pjevanje, svidjeli, što je članovima "Lipe" posebno drago.



Pogledajte kako je bilo...







VIDEO: Flashmob HPD-a Lipa u Zagrebu | JutarnjiTV


Zadnja promjena: Redakcija 031; 12.03.2012. 16:00; ukupno mijenjano 7 put/a.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.03.2012. 19:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Baš llijepo, nek i Zagrebčani vide što su Osječke pičoke. Very Happy

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
brekinska88
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 10:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: › Baš llijepo, nek i Zagrebčani vide što su Osječke pičoke. Very Happy
ma sve je to lijepo ali ove stranjske kovanice dovode me do ludila...Sad((((

FLASHMOB???
bljak... nema nase rijeci za taj dogadjaj???
(doduse rekli biste vi EVENT!)
Kakav to jezik promoviramo????

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 14:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

brekinska88 je napisao/la: ›
francika je napisao/la: › Baš llijepo, nek i Zagrebčani vide što su Osječke pičoke. Very Happy
ma sve je to lijepo ali ove stranjske kovanice dovode me do ludila...Sad((((

FLASHMOB???
bljak... nema nase rijeci za taj dogadjaj???
(doduse rekli biste vi EVENT!)
Kakav to jezik promoviramo????


Dakle, što onda ne predložiš riječ. Lako je kritizirati, a biti konstruktivan - e za to treba uključiti vijuge.

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
eseker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 649
Lokacija: moja radna soba
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Inače, riječ je o događaju koji je za svaku pohvalu, ali tko na ovom forumu ima muda za uputiti pohvalu ili napisati nešto pozitivno. MIšlljenja koja se ovdje objavljuju više govore o autorima nego o onima koje kritiziraju.

_________________
šorom šajke a niz Dravu čeze osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mimiz
Offline
Ukupno postova: 92
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 16:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

eseker je napisao/la (Pogledaj post): › Inače, riječ je o događaju koji je za svaku pohvalu, ali tko na ovom forumu ima muda za uputiti pohvalu ili napisati nešto pozitivno. MIšlljenja koja se ovdje objavljuju više govore o autorima nego o onima koje kritiziraju.


Ne primijetih da je netko kritizirao. Confused
Meni se više čini da neki vole govoriti kako drugi kritiziraju i kako jedva to čekaju da bi mogli dalje komentirati...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
brekinska88
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 17:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

al' smo osjetljivi:))))))

pa nitko ne kritizira SAM DOGADJAJ, dapace!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Znanstveni novak
Offline
Ukupno postova: 95
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 19:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja ću samo reći da je stvarno tužno, i znak progresivnog provincijalizma u terminalnoj fazi, da tako lako i bez imalo razmišljanja prihvaćamo strane riječi i to onda kada postoji savršeno funkcionalna riječ u hrvatskom. Zašto da koristimo flashmob, ili recimo event (ne znam koja mi je više antipatična riječ od ove dvije), kada recimo riječ događaj savršeno opisuje radnju, i u duhu je našeg jezika. Trebamo se ostaviti pomodarstva i vratiti se svojim korijenima, u svakom smislu: jezičnom, kulturnom, povijesnom.

Ako će netko ovo protumačiti kao kritiku, u smislu evo još jedan koji brblja a ne nudi alternativu, samo naprijed! Događaj umjesto flashmoba je ta alternativa.

Što se Lipe tiče, sve je za pet, ALI (uvijek postoji ali) nije mi uopće jasno zašto su od svog repertoara morali izabrati baš ovu pjesmu, koja kako god mi to okrenemo, djeluje blesavo i plitko! Pa mislim, ako će te već flešmobovat po Metropoli, pa raspalite nešto kvalitetno, a ne "ee e e um um a weh, ee e e um um a weh, wimoweh, wimoweh, wimoweh, wimoweh, in the jungle, the mighty jungle, the lion sleeps tonight...".

Ajd živili! Idem flešmobovat ženu u kuhinji!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leon
Offline
Admin
Avatar

Ukupno postova: 4121
Lokacija: space
Spol: Muško Muško
Post Postano: 11.03.2012. 20:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Znanstveni novak, koja hrvatska rijec moze zamijeniti rijec "flashmob" i gdje ste tocno u tekstu vidjeli rijec "event"?

_________________
--
Leon Linde
portal Osijek031.com
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 20:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znanstveni novak je napisao/la (Pogledaj post): › Ja ću samo reći da je stvarno tužno, i znak progresivnog provincijalizma u terminalnoj fazi, da tako lako i bez imalo razmišljanja prihvaćamo strane riječi i to onda kada postoji savršeno funkcionalna riječ u hrvatskom. Zašto da koristimo flashmob, ili recimo event (ne znam koja mi je više antipatična riječ od ove dvije), kada recimo riječ događaj savršeno opisuje radnju, i u duhu je našeg jezika. Trebamo se ostaviti pomodarstva i vratiti se svojim korijenima, u svakom smislu: jezičnom, kulturnom, povijesnom.

Ako će netko ovo protumačiti kao kritiku, u smislu evo još jedan koji brblja a ne nudi alternativu, samo naprijed! Događaj umjesto flashmoba je ta alternativa.

Što se Lipe tiče, sve je za pet, ALI (uvijek postoji ali) nije mi uopće jasno zašto su od svog repertoara morali izabrati baš ovu pjesmu, koja kako god mi to okrenemo, djeluje blesavo i plitko! Pa mislim, ako će te već flešmobovat po Metropoli, pa raspalite nešto kvalitetno, a ne "ee e e um um a weh, ee e e um um a weh, wimoweh, wimoweh, wimoweh, wimoweh, in the jungle, the mighty jungle, the lion sleeps tonight...".

Ajd živili! Idem flešmobovat ženu u kuhinji!

To nije događaj, to je predstava u javnosti. Baš danas sam gledao film Flashdance i mogu reći da je preodličan film o plesu pod reflektorima. Dugo nisam gledao tako dobar film!

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mrzim_cenzuru
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 20:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

15.03.2012. 30-ak članova Hrvatskog pjevačkog društva "Lipa" iz Osijeka je stiglo u Retkovce i skupno pustilo vjetar...

23.03.2012. 37 članova Hrvatskog pjevačkog društva "Lipa" iz Osijeka je na središnjem gradskom trgu u Osijeku popilo kavu spontano zapjevavši najnoviju pjesmu "The lion sleeps tonight" koju građani Osijeka još nisu imali prilike čuti. Događaj je uzrokovao totalni delirij kod svih onih koji su se u tom trenutku zatekli na trgu, a od glasnogovornika "lipaša" T. L. doznali smo da upravo spremaju veliki projekt pod nazivom "Dum-bum, Lipa ples, zum" koji će biti prava "bomba".

27.04.2012. 13 članova Hrvatskog pjevačkog društva "Lipa" iz Osijeka susreli smo na popularnoj "kopiki" i oni su - šetali!!

16.06.2012. Danas je zabilježen nesvakidašnji događaj u Osijeku. Nekoliko članova Hrvatskog pjevačkog društva "Lipa" iz Osijeka je viđeno u Tvrđi dok su predstavljali svoj novi projekt pod nazivom "The lion sleeps tonight"... Radi se naime o vrlo originalnoj ideji gdje će zbor koji je do sada osvojio 17235 zlatnih medalja na 1425 natjecanja u zemlji i inozemstvu izvesti nešto strahovito neobično. Glasnogovornik T. L. nas je zamolio da za sada ne otkrivamo detalje, ali reći ćemo samo da će vas "lipaši" kao i nebrojeno puta do sada baciti u trans.

...NASTAVLJA SE (nažalost)


Zadnja promjena: mrzim_cenzuru; 11.03.2012. 20:31; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocjena: 5  
Znanstveni novak
Offline
Ukupno postova: 95
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 20:27 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leon je napisao/la: ›
@Znanstveni novak, koja hrvatska rijec moze zamijeniti rijec "flashmob" i gdje ste tocno u tekstu vidjeli rijec "event"?


Događaj čovječe, događaj je ta riječ koja može zamijeniti flashmob. Može i javni nastup ili nešto treće. Zar je tebi apstraktno da ljudi očekuju da se u hrvatskom jeziku koriste naše riječi?

Eventa nema u tekstu, to je bila opća opaska.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Znanstveni novak
Offline
Ukupno postova: 95
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 20:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Znanstveni novak je napisao/la (Pogledaj post): › Ja ću samo reći da je stvarno tužno, i znak progresivnog provincijalizma u terminalnoj fazi, da tako lako i bez imalo razmišljanja prihvaćamo strane riječi i to onda kada postoji savršeno funkcionalna riječ u hrvatskom. Zašto da koristimo flashmob, ili recimo event (ne znam koja mi je više antipatična riječ od ove dvije), kada recimo riječ događaj savršeno opisuje radnju, i u duhu je našeg jezika. Trebamo se ostaviti pomodarstva i vratiti se svojim korijenima, u svakom smislu: jezičnom, kulturnom, povijesnom.

Ako će netko ovo protumačiti kao kritiku, u smislu evo još jedan koji brblja a ne nudi alternativu, samo naprijed! Događaj umjesto flashmoba je ta alternativa.

Što se Lipe tiče, sve je za pet, ALI (uvijek postoji ali) nije mi uopće jasno zašto su od svog repertoara morali izabrati baš ovu pjesmu, koja kako god mi to okrenemo, djeluje blesavo i plitko! Pa mislim, ako će te već flešmobovat po Metropoli, pa raspalite nešto kvalitetno, a ne "ee e e um um a weh, ee e e um um a weh, wimoweh, wimoweh, wimoweh, wimoweh, in the jungle, the mighty jungle, the lion sleeps tonight...".

Ajd živili! Idem flešmobovat ženu u kuhinji!

To nije događaj, to je predstava u javnosti. Baš danas sam gledao film Flashdance i mogu reći da je preodličan film o plesu pod reflektorima. Dugo nisam gledao tako dobar film!


Francika, ti si nadam se svjestan da događaj, iliti ono što se zbilo, dogodilo u neko odredivo vrijeme i na odredivu mjestu može biti javnog karaktera, tj. odvijati se u javnom prostoru?

Kakve veze Flashdance ima sa ičime što sam ja napisao? Jesi ti normalan momak?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 20:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Znanstveni novak je napisao/la (Pogledaj post): ›
Leon je napisao/la: ›
@Znanstveni novak, koja hrvatska rijec moze zamijeniti rijec "flashmob" i gdje ste tocno u tekstu vidjeli rijec "event"?


Događaj čovječe, događaj je ta riječ koja može zamijeniti flashmob. Može i javni nastup ili nešto treće. Zar je tebi apstraktno da ljudi očekuju da se u hrvatskom jeziku koriste naše riječi?

Eventa nema u tekstu, to je bila opća opaska.

Znanstveni novak je napisao/la (Pogledaj post): ›
Francika, ti si nadam se svjestan da događaj, iliti ono što se zbilo, dogodilo u neko odredivo vrijeme i na odredivu mjestu može biti javnog karaktera, tj. odvijati se u javnom prostoru?

Kakve veze Flashdance ima sa ičime što sam ja napisao? Jesi ti normalan momak?

Događaj može biti svašta, a javni nastup kako si i sam rekao, kao i predstava u javnosti što sam ja rekao je nešto konkretno, kao janjetina ispod peke.
Ples na osvjetljenoj bini (ili pod reflektorom) ima itekako veze sa Flashdance-om i odlično objašnjava kako bi se Flashmob mogao prevesti na hrvatski.
A ti gušteru bolje nemoj vrijeđati jer bi mogao dobiti opomenu žutim kartonom.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Znanstveni novak
Offline
Ukupno postova: 95
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 11.03.2012. 20:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

@Francika

Ajde, opet si jadan nervozan i nitko te ne razumije (šta je novog u tom, jel?). Izgleda da te melodrame uveseljavaju i smiruju. Odi pogledati još jednu rundu, pozovi i mamu pa da joj možeš plakiti na ramenu, gologuzu jedan.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: