Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osuđeni svi iz afere "kiosci"!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.02.2012. 16:50 
Naslov:  Osuđeni svi iz afere "kiosci"!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bivši direktor osječke gradske tvrtke Gradski prijevoz putnika Darko Marković nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Osijeku osuđen je na dvije godine zatvora zbog zlouporabe položaja i ovlasti. Osim njega, osuđeni su i ostali okrivljenici u tzv. slučaju kiosci, koji je tijekom 2008. godine potresao i osječku političku scenu, kada je utvrđeno da su okrivljeni mešetarili gradskim zemljištima na način što su gradske lokacije zakupljene po privilegiranoj cijeni davali u podzakupe za više iznose.

Tako je bivši direktor tvrtke Media Metro iz Osijeka Ivica Džalto osuđen na 4 i pol godine zatvora, a poduzetnici Vladimir Čajo i Željko Babić na godinu i deset mjeseci, odnosno 14 mjeseci. Marković i ostatak ekipe okrivljeni su da su sklapanjem nekoliko ugovora o davanju gradskih lokacija u Osijeku u podzakup zlouporabili položaje i ovlasti, što bi im u konačnici tijekom 25 godina trajanja ugovora o zakupu i podzakupima donijelo protupravnu imovinsku korist u iznosu od gotovo 27 milijuna kuna.

Cijela priča krenula je kada je GPP od Grada Osijeka kao svog većinskog vlasnika dobio u zakup 14 lokacija na kojima je trebao postaviti kioske za prodaju prijevoznih karata. Cijena zakupa iznosila je 1.810 kuna mjesečno za sve lokacije. No, Marković tada, pod obrazloženjem da GPP ne može organizirati posao prodaje karata, svih 14 lokacija daje u podzakup Džaltinoj tvrtki Media Metro i to za 2.000 kuna mjesečno, premda takav ugovor uopće nije smio sklopiti, jer je gradskim uredbama zabranjeno davanje zakupljenih lokacija u podzakup.

No, tada se događa još jedan podzakup, pri čemu Media Metro sa zagrebačkom tvrtkom Smoking sklapa ugovor o podzakupu za svih 14 lokacija, za koje im Smoking prema ugovoru treba plaćati 11.900 eura mjesečno, iliti 40 puta više od prvotne cijene zakupa. U cijelu su priču potom uključeni i ostali okrivljenici, koji su na različite načine sudjelovali u malverzacijama, pa tako i isplatama fiktivnih pozajmica, čime su, ustvrdio je Sud, Markoviću, Džalti i Čaji, prije nego što su otkriveni, osigurali protupravnu imovinsku korist od 788 tisuća kuna.

Od ostalih okrivljenika Nada Ereš je osuđena na 14 mjeseci, Goran Silađi na 15 mjeseci te Danijel i Ivan Paloš na godinu dana. Uvjetne osude dobili su Renata Hirstein i to 14 mjeseci, uvjetno na tri godine, te Đurica Pardon na šest mjeseci, uvjetno na dvije godine.

Ova afera izazvala je i krizu u tadašnjoj gradskoj koaliciji HSP-SDP-HNS-HSU, kada su SDP i HNS bezuvjetno tražili raskidanje ugovora s GPP-om, čemu se ispočetka protivio Markovićev stranački šef Anto Đapić, no na kraju je ugovor ipak raskinut. Marković se inače na sudu branio kako nije znao da ne smije dati lokacije u podzakup, no sudac Darko Krušlin u obrazloženju istaknuo je kako je iz svih vještačenja, saslušanja svjedoka i drugih materijalnih dokaza evidentno da to nije tako. Naime, Marković je, nakon što je dao lokacije u podzakup Media Metrou, u ime GPP-a pri gradskom Odjelu za urbanizam zatražio dozvolu za postavljanje kioska. Učinio je to, kaže se u presudi, jer su i on i Džalto znali da se Media Metro ne smije pojaviti s takvim zahtjevom pred gradskim Odjelom, budući da su lokacije dane u zakup GPP-u, a ne Media Metrou. Isto tako, sud je ustvrdio da je svim tim radnjama rukovodio i tempo diktirao Džalto. Marković je inače prvi osuđeni direktor neke gradske tvrtke u Osijeku, a na izricanju presude nije se pojavio.

- Šokiran sam! Mogu samo reći da je moja namjera postavljanja kioska i cijelog tog posla bila dobra. Htio sam u ovom gradu napraviti nešto novo i moderno i zaposliti 40-ak ljudi u tom procesu - komentirao je Džalto nakon izricanja presude.

Tekst: Nikola Patković/Jutarnji.hr
Foto: Daniel Antunović/Foto-arhiv 031


Pročitajte i...
Slučaj "kiosci": Sat vremena čitana optužnica, optuženici porekli krivnju
Podignuta optužnica u aferi 'kiosci'

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Boost
Offline
Ukupno postova: 765
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.02.2012. 17:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tek prvi osuđeni direktor...žalosno...
Čovjek napravi toliko štete, između ostalog uništi i Zračnu luku Osijek i onda dobije čak 2g zatvora.
Opet žalosno.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.02.2012. 17:41 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

I još ak se voli trpat, čak će i uživat te 2 godine. Very Happy

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wilson
Offline
Ukupno postova: 171
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.02.2012. 17:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa tko će štetu namiriti za ovako nešto ... zaista je sramno..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
123456
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1794
Lokacija: Prostor-vrijeme je relativno
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.02.2012. 18:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kazne bi imale više smisla i bile bi bolnije za slične kriminalce kada bi bile usmjerene isključivo na vraćanje stvorenog duga + kamate + paušalni iznos utvrđen zakonom, te zabrana rada na rukovodećim funkcijama bilo kada do kraja života....

_________________
Znam da ništa ne znam!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osijek u <3
Offline
Ukupno postova: 70
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.02.2012. 20:08 
Naslov:  Re: Osuđeni svi iz afere "kiosci"!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nisam ni procito cijeli clanak a vec imam pitanje.
Svi znamo da se na bilo koji veci polozaj ide po politickoj "preporici" a kad te neko postavi na takav polozaj opet smo svjesni da ocekuje nesto i zauzvrat.
E sada ja pitam ko ga je tu postavio i dali ce biti istrazen, a po kazni od 2 godine vidim da je i u njegovom smanjenju kazne ili uopce osuda na 2godine utjecala politicka paralela.
Da dodamo da 2g dobijes i za paketic trave(koja je btw klasificirana kao teska droga)koju sam konzumiras a u cjeloj povjesti covjecanstva nije zabiljezen slucaj smrti direktno od posljedica trave.
Dakle osim debilnog zakonodavstva, sta li ce tu naci?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokrat
Offline
Avatar

Ukupno postova: 982
Lokacija: ....ispod mosta....
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.02.2012. 20:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...za par mjeseci će oni izaći....kad im prođu 2/3 kazne....zbog dobrog ponašanja...a kad im se ubroji vrijeme provedeno iza rešetaka....izlaze za mjesec dva....a pare...a yebga....pare nisu problem..para se više nema..

_________________
"....jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to..."
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.02.2012. 21:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
I još ak se voli trpat, čak će i uživat te 2 godine. Very Happy
osijek031.com smile

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wilson
Offline
Ukupno postova: 171
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 29.02.2012. 21:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zar je moguće da ovako nešto postoji kod nas , pa kod nas se sve može . Može nagodba ... može odsluženje kazne po izboru, u koju republiku .. Zatim ima uvjetni kazni ,najpopularnije je nagodba i uvjetno. Na kakav način funkcionira sustav da odgovornost za štetu društvu nitko ne snosi ..Samo u Osijeku koliko je poduzeća privatizacijom opljačkano kada će netko odgovarati za ovakav kriminal koji se događa i danas zaista sramno građani su ogorčeni već ovakvim događanjima ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 29.02.2012. 22:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Premale kazne, stvarno premale...

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.02.2012. 22:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

trebali su ih oslobodit i još im se ispričati....sramota bi bila ista

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rafa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 358
Spol: Muško Muško
Zabranjen pristup
Post Postano: 01.03.2012. 12:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kad jedan Sanader se sprda sa drzavom,policijom,sudstvom kako nece ovi sitni kokosari sa osjeckom policijom i sudom gdje 70% je korumpirano i zajedno sa raznim Babanima djele šap...Glavna sutkinja je Zena mafijasa iz jednog sela...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Pearl Jam
Offline
Ukupno postova: 22
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.03.2012. 18:21 
Naslov:  Re: Osuđeni svi iz afere "kiosci"!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

premale kazne ali drago mi je što su barem nešto dobili...samo se bojim da te kazne ne bi na kraju bile još manje zato što je presuda nepravomoćna

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
wilson
Offline
Ukupno postova: 171
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.03.2012. 18:50 
Naslov:  Re: Osuđeni svi iz afere "kiosci"!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Što reći na ovo sve, tuga i jad sustav loš- kakav narod takva vlast..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokac031
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 01.03.2012. 21:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jel se netko sjeća iz Hrvatskog dragovoljca Stjepana Rođe Spajića...???
Svete su bile njegove riječi..:"..sve bih ja to rođo šmajserom.."

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: