Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Lamza: Korisnici nisu vlasnici zemljišta na kojemu se nalazi grobno mjesto

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66390
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.02.2012. 17:36 
Naslov:  Lamza: Korisnici nisu vlasnici zemljišta na kojemu se nalazi grobno mjesto
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ukopovih tisuću upozorenja neplatišama grobne naknade zbog višegodišnjeg duga alarmiralo je pojedine na plaćanje u strahu od "likvidacije" grobnice ili kamata, a dio urednih platiša isprovociralo jer ne znaju zašto plaćaju "namet"?

- Grobno mjesto platila sam 11.000 kuna i od tog novca Ukop može održavati groblje. Nije li to dovoljno za komadić zemlje, malo okvira i ploču? Zar za mrtve moramo plaćati? Ako ne plaćam 10 godina, oduzet će "mjesto" koje sam kupila i moje je vlasništvo! Po kojem to zakonu plaćamo Ukopu svotu na godišnjoj razini - nezadovoljno pita Marija Kereš.

Grobna naknada za sva groblja u Osijeku prosječno stoji 180 kuna po mjestu.

- Sredstva grobne naknade koriste se za održavanje zajedničkih dijelova groblja. Konkretno: za košnju 8 puta godišnje, čišćenje 4 puta godišnje, tjedno prikupljanje i odvoz otpada, održavanje ograda, staza, klupa, koševa za smeće, mjesta za vodu te nabavu metli i kanti, orezivanje i sadnju raslinja, održavanje objekata na groblju, plaćanje režija groblja i te čišćenje snijega - nabraja Davor Lamza, direktor Ukopa.

Kaže kako je problematika groblja regulirana Zakonom o grobljima i Odlukom o grobljima.

- Vlasnik svih groblja na području grada je Grad Osijek. Fizičke osobe su korisnici grobnih mjesta i vlasnici su nadgrobnih uređaja. Zemljište koje zauzima grobno mjesto dodijeljeno je korisnicima na korištenje na neodređeno vrijeme. Dakle, korisnici nisu vlasnici zemljišta na kojem se nalazi grobno mjesto, nego im je zemljište samo dodijeljeno na korištenje - zaključuje.

Napušteni grob se prodaje.

- Prema Zakonu o grobljima, grobno mjesto za koje grobna naknada nije plaćena 10 godina smatra se napuštenim i može se ponovno dodijeliti na korištenje, ali tek poslije proteka 15 godina od posljednjeg ukopa u grob, odnosno nakon proteka 30 godina od ukopa u grobnicu - kaže Lamza.

Tekst: N.Špoljarić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Dino Spaić/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.02.2012. 17:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa zašto se onda ne provede etažiranje grobnih mjesta kako bi se rješio taj problem vlasništva?

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Vic.Mackey
Offline
Ukupno postova: 640
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.02.2012. 17:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako je dodijeljeno samo na korištenje, onda ste definitivno pretjerali s cijenama BANDO grobarska

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 20.02.2012. 19:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 



_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bibyman
Offline
Ukupno postova: 21
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.02.2012. 22:34 
Naslov:  Re: Lamza: Korisnici nisu vlasnici zemljišta na kojemu se nalazi grobno mjesto
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Istina, treba pomalo pogledati cijene usluga koje su ponekad prilično frivolne npr. nošenje križa košta neznamkoliko kuna, pa uklanjanje vijenaca s groba kad uvenu i sl. Bilo bi interesantno kada bi netko rekao gdje odlaze kosti pokojnika iz grobova za koje se ne plaća grobna naknada.
Osim toga, ako se prošetamo nekim od našig groblja može se točno primijetiti smjena generacija pokojnika: datuma onih rođenih ili umrlih u 19 st. je jako malo (osim na zaštićenim spomenicima), prevladavaju datumi rođenja i smrti iz druge polovice 20. stoljeća.
Uf! Eto što ispadne kada se ufuram u tematiku!!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sokac031
Offline
Ukupno postova: 31
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.02.2012. 22:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A zanimljivo još uvijek je Ukop u gubitku,silna se voda potroši na pranje, silne se metle potroše na metenje,to je strašno...
Ma samo da se prostom računicom izračuna...koliko radnika ima Ukop,kolika im je plaća....otprilike....a kolika su grobna mjesta po Osijeku,na stotine,možda i tisuće....pa puta 150 kuna u prosjeku...a koliko je sahrana godišnje.....i još uvijek im nije dosta novaca.
Svejedno je meni idu li ti novci ,kao davno prije u Beograd ili kao nešto kasnije u Zagreb ili što sada idu u Hercegovinu....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 20.02.2012. 23:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ako ja nisam vlasnik tog mjesta, već država, jel to znači da se mogu zakopat i negdje u retfali, sjenjaku, jugu 2 pa izbjeć plaćanje pizdarija u vezi grobnog mjesta ?

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 1:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Provokator je napisao/la: ›
ako ja nisam vlasnik tog mjesta, već država, jel to znači da se mogu zakopat i negdje u retfali, sjenjaku, jugu 2 pa izbjeć plaćanje pizdarija u vezi grobnog mjesta ?

Je li kao oni kauboji u filmovima - pod drvetom na imanju???

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 1:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zna li netko može li se pepeo iz urne prosuti po Dravi ili držati u kući ili se mora imati mjesto na groblju i za to?

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Pyroclasm
Offline
Avatar

Ukupno postova: 61
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 21.02.2012. 5:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma samo prospi. 'Ko te gleda?

_________________
Chaos is the only true answer.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 8:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zaljubljena u Osijek je napisao/la (Pogledaj post): › Zna li netko može li se pepeo iz urne prosuti po Dravi ili držati u kući ili se mora imati mjesto na groblju i za to?


...to bi i ja htjela znati......koliko znam, zakonski ne možeš prosuti pepeo nigdje, no - tko će i znati ako to i napraviš.... Embarassed

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PEGY
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2664
Lokacija: Seychelles
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.02.2012. 9:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la (Pogledaj post): ›
zaljubljena u Osijek je napisao/la (Pogledaj post): › Zna li netko može li se pepeo iz urne prosuti po Dravi ili držati u kući ili se mora imati mjesto na groblju i za to?


...to bi i ja htjela znati......koliko znam, zakonski ne možeš prosuti pepeo nigdje, no - tko će i znati ako to i napraviš.... Embarassed


a kako mislite doć do pepela?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 10:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...spalit će me kao i svaku vješticu....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 12:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

anakonda je napisao/la: ›
...spalit će me kao i svaku vješticu....

...i mene također...

Koliko sam čula, urnu dobiješ iz krematorija, ali ne znam kako je po zakonu dalji postupak... ima li kakav propis i za to?

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 21.02.2012. 12:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zaljubljena u Osijek je napisao/la: ›
anakonda je napisao/la: ›
...spalit će me kao i svaku vješticu....

...i mene također...

Koliko sam čula, urnu dobiješ iz krematorija, ali ne znam kako je po zakonu dalji postupak... ima li kakav propis i za to?

"Prema hrvatskom zakonu, s urnom i pepelom preminule osobe ne možete slobodno raspolagati i čuvati je, primjerice, u svome domu ili jednostavno prosuti pepeo u more, rijeku, vjetar, kako znamo vidjeti u američkim filmovima.

Urnu s pepelom čak ne možete sami slobodno iznijeti iz krematorija.

Naime, Zakon o grobljima urnu tretira jednako kao lijes te propisuje da se niti jedan ukop, pa tako ni prosipanje pepela ne može obaviti izvan granica groblja, osim uz posebnu dozvolu. U Zagrebu je za prosipanje pepela predviđeno jedno mjesto, u ružičnjaku Sunčane staze. U 2010. godini bilo je takvih 25 slučajeva."

Izvor: Spomen.hr

P. S. Nemojte se bojati Google-a, ne grize. Wink


Zadnja promjena: Stella1989; 21.02.2012. 12:49; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: