Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Za dodatnu zaradu riskiraju život čisteći snijeg s krovova

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65888
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.02.2012. 9:20 
Naslov:  Za dodatnu zaradu riskiraju život čisteći snijeg s krovova
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od snijegom prekrivenih pločnika, za građane su opasniji snijeg i led s krovova. I dok vatrogasci imaju pune ruke posla uklanjajući snježne nanose i kidajući višemetarske ledenice, procvjetalo je krpanje budžeta na ovaj opasan način.

Iako se, prema novim propisima, rad na crno više ne može oglasiti u medijima bez obveznog OIB-a, ponuda poslova čišćenja snijega i leda na oglasnim stupovima nije rijetkost. Jedan od vlasnika oglasa tako nam je rekao da je pronašao odličan način zarade te da čišćenje krovova naplaćuje jeftinije od vatrogasaca, pa zbog toga ima i puno više posla. O eventualnoj pogibiji ne razmišlja i kaže da su ovi i idući dani kad se predviđa topljenje snijega idealni za dodatnu zaradu. Neka samo očisti dva krova dnevno, napominje, u džep će spremiti više od tisuću kuna, što mu je odlična dodatna zarada.

Vještinu hodanja po krovu i krovopokrivači su zamijenili radom na zaleđenim krovovima. Jedan od njih već duže vrijeme oglašava da zajedno s djelatnicima privatne građevinske tvrtke lomi ledenice i uklanja led s krovova.

- Na krovu vam je kao na Alpama, kad krenete prema dolje, letite oko 150 km na sat! Nisam još, srećom, sad pao, iako sam imao padova prije, no mi smo, dakako, opremljeni kvalitetnom opremom, i što je najvažnije, obućom. Inače, po krovu je nezgodno kretati se i ljeti, a kamoli sad, no znam i za neke druge da se time bave, što radi vlastite egzistencije, a što radi pomoći građanima - rekao nam je vlasnik tvrtke čiji je broj dostupan u oglasnicima.

Kad je u pitanju cijena, kaže, 800 kuna na sat koliko naplaćuju vatrogasci je previsoka. Cijenu određuje ovisno o površini krova, a kako kaže, za manje poslove, čak, stranci neće izdati račun. Na posljetku, iako jeftiniji od drugih, ovaj privatnik naglašava da tek očekuje puno posla, a sve dok snijeg ne okopni, nema sumnje da će ga i imati.

Odvoz snijega za 300 kuna

Ne samo da se građani prihvaćaju čišćenja krova i uklanjanja ledenica nego zarađuju i na uklanjanju snježnih nanosa s javnih i privatnih površina. U oglasima se već duže može pronaći broj za odvoz snijega i čišćenje pločnika.

- Rade to i mnogi kolege prijevoznici. Imamo kamion s kranom i naplaćujemo od 250 do 300 kuna po kamionu. Snijeg odvozimo na deponij i na druga mjesta, no ne mogu reći da imam previše posla. Građani se više oslanjaju na promjenu vremena, što ih ne stoji ništa - kaže privatnik koji je želio ostati anoniman.

Tekst: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/Foto-arhiv 031


Pročitajte i...
Vatrogasci moraju naplaćivati skidanje ledenica

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.02.2012. 12:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Tko ne riskira, ne profitira! Laughing Šalu na stranu. Nadam se da neće završiti kao onaj čovjek koji je smrtno stradao na Tiffonu.

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: