Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prognoza: Snijeg i jutarnje temperature do -11°C!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2012. 13:35 
Naslov:  Prognoza: Snijeg i jutarnje temperature do -11°C!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Snijeg i hladnoća znaci su najhladnijeg doba u godini. S obzirom da nismo imali 'bijeli Božić', velika je vjerojatnost da ćemo imati 'bijeli siječanj'. Naime, tijekom tjedna bi nas mogao zamesti snijeg i to u četvrtak, petak, subotu i ponedjeljak.

Tijekom sljedećih sedam dana prevladavat će oblačno vrijeme s umjerenom količinom snijega i pokojom zrakom sunca. Zimi hladnoća nije najneugodniji faktor, već i vjetar zbog kojega se stvara dojam da se temperature nalaze još koji stupanj niže na termometru. Toplo se obucite jer nas očekuju vrlo hladni dani uz jutarnje temperature između -11°C i -7°C te dnevne između -6°C i 0°C.

Uživajte u zimskim radostima, ali s oprezom i pripazite na svoje zdravlje!



Napomena:
Skriveno: 
"Računalna" ili "kompjutorska", prognoza vremena izravan je rezultat jednog prognostičkog modela. Znak vremena određen je iz prognoze količine naoblake, te vrste i količine oborine određenog dana. Ako se pojavljuje kiša ili snijeg, to ne znači da će padati cijeli dan, nego barem u jednom njegovom dijelu. Pritom se srednja naoblaka i ukupna količina oborine izračunavaju iz četiri uzastopna prognostička šestsatna termina (6, 12, 18 i 00 UTC). Najviša i najniža temperatura zraka također su izravan rezultat modela, bez ispravaka prognostičara.

Dosadašnje praćenje ostvarenja prognoza pokazalo je da temperatura izravno uzeta iz modela odstupa od stvarnih vrijednosti mnogo više od službenih prognoza meteorologa (što naravno ima svoje razloge). Stoga te sedmodnevne prognoze valja shvatiti tek kao trend vremena, tj. najavu dana u kojima se očekuju zatopljenja i/ili zahladnjenja, kao i oborine. Također, ne smije se zanemariti pouzdanost prognoza koja je sve manja, što je prognostičko razdoblje dulje.

Tekst: Ana Mišin

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jack Fate
Offline
Ukupno postova: 81
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2012. 14:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›
velika je vjerojatnost da ćemo imati [b]'bijeli siječanj


Ocete, ocete.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mladjo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2890
Lokacija: Madrid
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.01.2012. 14:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jutros je bilo - 12. čini mi se da već godinama temperature nisu išle toliko nisko.

_________________
"When bad men combine, the good must associate; else they will fall one by one, an unpitied sacrifice in a contemptible struggle"

osijek031.com smile" Bolje jedno vruće pivo nego četri ladna, bolje jedna stara baba nego djeva mlada!" osijek031.com smile
Motor"Whose bike is it baby? It's Zeds. Who is Zed baby? Zed's dead."Motor
osijek031.com smile"Važno je zvati se Mladen!" osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ivana2903
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2012. 14:30 
Naslov:  Re: Prognoza: Snijeg i jutarnje temperature do -11°C!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Smile
Dobro se utoplite ovih dana!
Eto,samo toliko Smile


Zadnja promjena: Ivana2903; 31.01.2012. 14:47; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.01.2012. 14:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osijek031.com smile   Jaja se lede od hladnoće, a od računa za plin oči ispadaju. Da prdim u jebenu plinsku cijev, više bi se ugrijao. Mogli bi nam malo za promjenu pustiti i plina u te cijevi, jer ako ga još malo razrijede zrakom moći ćemo ga i udisati. Jebena banda, oca im jebem lopovskog ...
osijek031.com smile . . .

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65796
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2012. 14:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ivana2903 je napisao/la: ›
Poštovani,
zovem se Ivana, Vaša sam Osječanka, dipl.ing.fizike (meteorolog).
Molim Vas da uzimate s rezervom podatke objavljene na službenoj stranici DHMZ-a. Ovo su dakle "Sedmodnevne prognoze za Hrvatsku i svijet - IZRAVNI REZULTAT NUMERIČKOG MODELA"!!! Što znači da ove podatke nije "obradio" meteorolog već je to izravna numerička prognoza koja najčešće nije točna, osobito za više od 72h!
Eto,samo sam htjela upozoriti da nema potrebe uvijek za "bombastičnim" naslovima, premda je zaista izvjesno da nas čekaju LEDENI dani (s min.temp. ispod -10°C, a u najtoplijem dijelu ispod 0°C).
Lijep pozdrav svima i dobro se utoplite ovih dana!

Klikom na "Skriveno" prikazat će Vam se tekst sljedećeg sadržaja:

Citat: › "Računalna" ili "kompjutorska", prognoza vremena izravan je rezultat jednog prognostičkog modela. Znak vremena određen je iz prognoze količine naoblake, te vrste i količine oborine određenog dana. Ako se pojavljuje kiša ili snijeg, to ne znači da će padati cijeli dan, nego barem u jednom njegovom dijelu. Pritom se srednja naoblaka i ukupna količina oborine izračunavaju iz četiri uzastopna prognostička šestsatna termina (6, 12, 18 i 00 UTC). Najviša i najniža temperatura zraka također su izravan rezultat modela, bez ispravaka prognostičara.

Dosadašnje praćenje ostvarenja prognoza pokazalo je da temperatura izravno uzeta iz modela odstupa od stvarnih vrijednosti mnogo više od službenih prognoza meteorologa (što naravno ima svoje razloge). Stoga te sedmodnevne prognoze valja shvatiti tek kao trend vremena, tj. najavu dana u kojima se očekuju zatopljenja i/ili zahladnjenja, kao i oborine. Također, ne smije se zanemariti pouzdanost prognoza koja je sve manja, što je prognostičko razdoblje dulje.


Numerički model se do sada pokazao vrlo točnim, stoga i radimo prognoze prema istom.

Lijep pozdrav!


Zadnja promjena: Redakcija 031; 31.01.2012. 14:40; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2012. 14:36 
Naslov:  Re: Prognoza: Snijeg i jutarnje temperature do -11°C!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ivana2903 je napisao/la (Pogledaj post): › Poštovani,
zovem se Ivana, Vaša sam Osječanka, dipl.ing.fizike (meteorolog).
Molim Vas da uzimate s rezervom podatke objavljene na službenoj stranici DHMZ-a. Ovo su dakle "Sedmodnevne prognoze za Hrvatsku i svijet - IZRAVNI REZULTAT NUMERIČKOG MODELA"!!! Što znači da ove podatke nije "obradio" meteorolog već je to izravna numerička prognoza koja najčešće nije točna, osobito za više od 72h!
Eto,samo sam htjela upozoriti da nema potrebe uvijek za "bombastičnim" naslovima, premda je zaista izvjesno da nas čekaju LEDENI dani (s min.temp. ispod -10°C, a u najtoplijem dijelu ispod 0°C).
Lijep pozdrav svima i dobro se utoplite ovih dana!

Gospodin iz redakcije redovito mjeri i nutarnju i vanjsku temperaturu toplomjerom tako da sam siguran da se nije samo oslanjao na podatke DHMZ-a. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Ivana2903
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.01.2012. 14:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ivana2903 je napisao/la: ›
Poštovani,
zovem se Ivana, Vaša sam Osječanka, dipl.ing.fizike (meteorolog).
Molim Vas da uzimate s rezervom podatke objavljene na službenoj stranici DHMZ-a. Ovo su dakle "Sedmodnevne prognoze za Hrvatsku i svijet - IZRAVNI REZULTAT NUMERIČKOG MODELA"!!! Što znači da ove podatke nije "obradio" meteorolog već je to izravna numerička prognoza koja najčešće nije točna, osobito za više od 72h!
Eto,samo sam htjela upozoriti da nema potrebe uvijek za "bombastičnim" naslovima, premda je zaista izvjesno da nas čekaju LEDENI dani (s min.temp. ispod -10°C, a u najtoplijem dijelu ispod 0°C).
Lijep pozdrav svima i dobro se utoplite ovih dana!

Klikom na "Skriveno" prikazat će Vam se tekst sljedećeg sadržaja:

Citat: › "Računalna" ili "kompjutorska", prognoza vremena izravan je rezultat jednog prognostičkog modela. Znak vremena određen je iz prognoze količine naoblake, te vrste i količine oborine određenog dana. Ako se pojavljuje kiša ili snijeg, to ne znači da će padati cijeli dan, nego barem u jednom njegovom dijelu. Pritom se srednja naoblaka i ukupna količina oborine izračunavaju iz četiri uzastopna prognostička šestsatna termina (6, 12, 18 i 00 UTC). Najviša i najniža temperatura zraka također su izravan rezultat modela, bez ispravaka prognostičara.

Dosadašnje praćenje ostvarenja prognoza pokazalo je da temperatura izravno uzeta iz modela odstupa od stvarnih vrijednosti mnogo više od službenih prognoza meteorologa (što naravno ima svoje razloge). Stoga te sedmodnevne prognoze valja shvatiti tek kao trend vremena, tj. najavu dana u kojima se očekuju zatopljenja i/ili zahladnjenja, kao i oborine. Također, ne smije se zanemariti pouzdanost prognoza koja je sve manja, što je prognostičko razdoblje dulje.


Numerički model se do sada pokazao vrlo točnim, stoga i radimo prognoze prema istom.

Lijep pozdrav!


Hvala lijepa!
Ispričavam se, nisam uočila da ste objavili tu informaciju!
U zimskom periodu godine ECMWF je prilično točan, malo je teže prognozirati u proljeće i jesen Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 31.01.2012. 15:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jack Fate je napisao/la (Pogledaj post): ›
Redakcija 031 je napisao/la: ›
velika je vjerojatnost da ćemo imati [b]'bijeli siječanj


Ocete, ocete.

velika vjerojatnost...znači da u idućih 9 h očekujemo snijeg Smile Smile hahahaha

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.01.2012. 20:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

samo da nam "cestare" ne iznenadi...opet....

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
alex os
Offline
Ukupno postova: 312
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.01.2012. 20:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
osijek031.com smile   Jaja se lede od hladnoće, a od računa za plin oči ispadaju. Da prdim u jebenu plinsku cijev, više bi se ugrijao. Mogli bi nam malo za promjenu pustiti i plina u te cijevi, jer ako ga još malo razrijede zrakom moći ćemo ga i udisati. Jebena banda, oca im jebem lopovskog ...
osijek031.com smile . . .
jao Simo što ti mene nasmiješ....nakon što sam pročitao držao me smijeh pola sata,....... a nisam na ničemu.. Bravo

_________________
osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.01.2012. 20:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

alex os je napisao/la: ›
.... a nisam na ničemu.. Bravo


 Ja jesam . Na računu za jebeni plin. Puca me do jaja...
Drago mi je ako sam te na trenutak oraspoložio.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: