Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Moderno roblje nisu Britanci izmislili.....

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 25.01.2012. 22:32 
Naslov:  Moderno roblje nisu Britanci izmislili.....
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...pitajte o tome radnike Dalmacijavina i sličnih firmi koji rade, a ne dobivaju plaću mjesecima

Veliku priču o izrabljivanju mladih nezaposlenih ljudi donosi britanski list The Guardian. Prema pisanju lista nezaposlene se šalje na rad bez plaće u velike lance korporativnih supermarketa. Ako odbiju tu – doslovno robovlasničku – ponudu, zavod za zapošljavanje ukinut će im sve beneficije, a beneficije za nezaposlene mnogima su jedino na temelju čega preživljavaju.
Prema novom programu koji je donijela britanska vlada, mladi nezaposleni izuzeti su iz zakona koji propisuje minimalnu plaću radnika koji obavlja neki posao.
Zavod za zapošljavanje, u suradnji s najvećim korporacijama, stvorio je sistem koji mlade ljude pretvara u neplaćeno roblje.
Kako bi ostvarivali beneficije, nezaposleni se moraju redovno javljati na zavod za zapošljavanje. Kada mlada osoba dođe na zavod predstavljen joj je popis poslodavaca koji trenutačno traži zaposlenike. Prema novom kontroverznom programu dovoljna je samo “verbalna zainteresiranost” osobe pa da se nju/njega upiše kao kandidata za taj posao.
Kada dođu na razgovor za “posao” ispostavlja se da se radi o neplaćenom poslu dok je opis posla identičan plaćenim zaposlenicima.
Prema riječima onih koji su nasjeli na ovaj program, radi se o najtežim poslovima – čišćenje podova i polica, nošenje teškog tereta, rad u skladištu itd. Radi se 30 i više sati tjedno, a moraju biti dostupni od 9 ujutro do 10 navečer.
Posao se izdaje na rok od 2 mjeseca bez ikakve garancije da će nakon tog perioda dobiti poziciju koja bi se plaćala.
Ono što mladim ljudima koji nasjednu na ovaj prgram nije rečeno na zavodu za zapošljavanje je da ukoliko “ponudu” službeno ne odbiju u roku od 7 dana – onda moraju odraditi cijela 2 mjeseca bez plaće, u suprotnom im se ukidaju sve beneficije koje primaju kao nezaposleni radnici.
Cait Reilly, diplomirana geologinja, rekla je za Guardian: “Iskorištavaju nas kao besplatnu radnu snagu, pogotovo u ovom periodu pred blagdane.”
Nadalje navodi: “Posjetila sam sajam karijera u sklopu zavoda za zapošljavanje i nakon toga su mi rekli da sada moram prihvatiti taj posao kao dio programa “stjecanja novog iskustva”. Nije mi potrebno nikakvo iskustvo, jer sam već i ranije radila u prodajnom centru. Ali tada su mi rekli da moram otići raditi za njih ili će mi ukinuti sve beneficije. Nitko mi u zavodu uopće nije rekao da imam pravo odbiti posao u roku od 7 dana, to skrivaju od nas.”
Priča mladog nezaposlenog radnika Like Reilly-a slična je: “Trebali su mi platiti za posao koji sam radio. Radio sam sve što i drugi zaposlenici kompanije Tesco. Imao sam uniformu i jeo sam s drugim radnicima u kantini, ali to je sve što sam ikada dobio od njih. Ovo je strašno – to je kao da ušetate u veliki prodajni centar i kažete: Hej, ja bih vam besplatno pomagao.”
Broj nezaposlenih mladih ljudi u Britaniji prema najnovijim informacijama popeo se preko 1 milijun.
Nije poznata informacija koliko mladih trenutačno radi o ovim neo-robovlasničkim uvjetima, ali pretpostavlja se da ih ima na tisuće, prenosi The Guardian.
Da stvar bude još i kontroverznija, zavod sve te ljude briše s popisa ukupnog broja nezaposlenih – tako da kada se aktualna vlada pohvali s padom stope nezaposlenosti, dio tog postotka zapravo radi kao moderno roblje u stotinama velikih prodajnih centara.
Ovo je gola borba za opstanak i vrhunac izrabljivanja. Ti jadni mladi ljudi čak se i natječu jedni s drugima radeći u tim centrima, nadajući se kako će najbolji i najefikasniji od njih možda dobiti priliku za plaćenim poslom. Da je to još samo jedna iluzija dokazuje i razgovor s upravom korporacije Tesco – prema njima, rad koji obavljaju ti mladi ljudi smatra se isključivo volonterskim i nema nikakve indicije da bi ih se zaposlilo na plaću, saznaje Guardian.
Sve je jasno – zašto bi jedna korporacija zaposlila i jednog novog radnika kada im zavod svakodnevno šalje stotine njih koji su prisiljeni raditi besplatno?
Odvjetnička organizacija “Public Interest Lawyers” iz Birminghama, na zahtjev 2 klijenta, već je pokrenula proces protiv kontroverznog programa citirajući povredu ljudskih prava prema članku 4(2) u kojem stoji: “Nitko se ne smije siliti na prisilan ili obvezatan rad.”
U ova teška vremena eksplotacija radnika postaje sve dublja i temeljitija. Korporacije kao što su Tesco (prema zadnjem izvještaju korporacija je ostvarila profit od čak 3,5 milijarde funti) i brojne druge u direktnoj su suradnji s državnim institucijama, donose se čak i zakoni koji u konačnici omogućavaju stvaranje jednog novog robovlasničkog sistema.
U isto vrijeme ovakvim praksama sistem sam sebi kopa grob, potencirana eksplotacija radničke klase samo će ubrzati vrijeme do opće pobune. Kada ti isti mladi nezaposleni ljudi, bačeni da mjesecima robuju po prodajnim centrima, u jednoj noći porazbijaju prozore tih istih centara, njihova vlada ih proglašava vandalima i izriče im drakonske zatvorske kazne kao što se desilo prije nekoliko mjeseci.
Ali u tom činu oni ne smatraju kako razbijaju izloge svoga grada – oni razbijaju ulazna vrata svoje tamnice.
izvor(i): The Guardian
Prenosi: advance.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: