Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



AIESEC: Studentica Nives Berka proživljava najljepše studentske dane na razmjeni u Poljskoj

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.01.2012. 14:44 
Naslov:  AIESEC: Studentica Nives Berka proživljava najljepše studentske dane na razmjeni u Poljskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Razdoblje studiranja prepuno je izazova, prilika i uživanja, vrijeme je to otkrivanja, upotpunjavanja i izgrađivanja vlastite osobnosti, učvršćivanja starih i stjecanja novih, životnih, prijateljstava, putovanja i sl.. Većina studenata svoje najbolje godine proživljava u maloj sredini grada u kojemu studira ne usudeći se otvoriti novim izazovima i putovanjima - mentalitet je još uvijek svojevrsna kočnica znatiželji i spontanosti skrivenima u svima nama. Nespremni smo učiniti mali korak za veliku stvar. Rijetki su studenti dovoljno odvažni za odlazak na razmjenu ili pak praksu, tako uobičajenu stvar na Zapadu, preko neke od studentskih organizacija, a upravo one nastoje što je moguće više ukazati na prednosti razmjene ili prakse pred kojima ne treba zatvarati oči, već ih širom otvoriti i prepustiti se izazovu!



Jedno od iskustava razmjene u tijeku ono je Nives Berke, studentice 1. godine diplomskog studija na Filozofskom fakultetu u Osijeku, smjer engleski jezik i književnost i filozofija. Inače, Nives je članica AIESEC-a Osijek, a trenutačno najljepšu priču svojih studentskih dana piše na Erasmusovoj razmjeni u poljskom gradiću Poznanu. Kako kaže, nakon učlanjenja i godinu dana djelovanja u AIESEC-u, shvatila je koliko je toga u prve dvije godine studiranja propustila, ali isto tako koliko toga još uvijek može učiniti i iskusiti. Doživjela je u kratkom vremenu neopisivo iskustvo, kako u pogledu određenih vještina i znanja, tako i u obliku multikulturalnog okruženja te prijatelja iz različitih dijelova svijeta koje je upoznala preko AIESEC-a.

- Nakon tri godine studiranja u Osijeku osjetila sam kako je došao trenutak za promjenu, počela sam se osjećati tijesno u vlastitoj koži, a budući da sam oduvijek maštala o putovanjima, životu i studiranju u drugačijoj okolini, razmjena preko Erasmusa ukazala se prilikom koja se ni u kojem slučaju ne propušta.



Program za razmjenu studenata Erasmus i studentska organizacija AIESEC u Nivesinu su se slučaju i više nego uspješno isprepleli i nadopunili.

- Na Erasmus sam se odlučila iz razloga što sam još uvijek studentica, a studiranje u inozemstvu, nakon sada četiri mjeseca provedenih u Poznanu, zasigurno je iskustvo koje bi, po mome mišljenju, trebao proživjeti svaki student. S druge strane, mogu reći kako sam na neki način istovremeno i na AIESEC-ovoj praksi budući da sam se dolaskom u grad priključila jednom od aktualnih programa njihova lokalnog odbora - " Heading for the Future", upoznavši tako prijatelje iz Ukrajine, Egipta, Grčke.

Nadalje, kako kaže, Poznan je grad upravo po mjeri studenta s pristupačnim i susretljivim mještanima, grad uvelike sličan Osijeku, prepun parkova od kojih svaki priča vlastitu priču i jednostavno poziva na opuštanje i uživanje, a sveučilišta ondje jedna su među kvalitetnijima u Europi. Dakako, prepun je i starih građevina, dvoraca, crkava i skulptura gotovo na svakom koraku.

- Poznan je grad u koji se jednostavno zaljubite te se ni u kojem trenutku nisam osjećala kao stranac, što je kada dođete u stranu zemlju jedan od važnijih faktora.



Iznenađenje su i Poljaci, ali i studenti iz drugih zemalja, prilično upoznati sa Hrvatskom, njezinom obalom, morem, ali i istočnim dijelom, tako i Osijekom što, kaže Nives, uvijek probudi ponos i ugodno je za slušati. Pozitivna je u svakom slučaju i prilagođenost gradskih sadržaja upravo studentima, od razno raznih popusta, kao primjerice onaj od 50% u javnom prijevozu sve do besplatnih izložbi u muzejima i galerijama. Sukladno tome, važno je osvrnuti se i na sam obrazovni sustav, prilično aktualan i kod nas danas.

- Obrazovni je sustav na zavidnom nivou, fakulteti su kvalitetno organizirani te se time stvara mogućnost studiranja na čak dva fakulteta istovremeno. Gledajući na ispitna razdoblja, ono važno za nas internacionalne studente obilje je literature na svim stranim jezicima, najviše engleskom. Knjižnice su velike, kvalitetno opremljene i uređene za rad, grupni ili individualni. Očekivanja od studenata postavljena su visoko, no isto tako mogućnosti za ispunjenje istih i više su nego ostvariva.

Budući da je nastavnički smjer upravo onaj za koji se Nives opredijelila, rad na AIESEC-ovom projektu namijenjenom učenicima srednjih škola omogućio joj je da se okuša u predavanju i sudjelovanju na interaktivnim radionicama o toleranciji i multikulturalnosti gdje su oni, studenti, kao predavači iz različitih zemalja poslužili kao primjer te odigrali značajnu ulogu. Zbog takvih, ali i niza drugih razloga, Nives je svoje studiranje u Poljskoj, od planiranog jednog semestra, odlučila produžiti na cijelu godinu, stoga se nakon kratkog povratka kući, vraća svojoj pustolovini. Na svoje iskustvo gleda kao na prednost pri čemu naglašava kako se nikada nije vodila mišlju kako će se i koliko njezino iskustvo studiranja u inozemstvu cijeniti kao crtica u životopisu.



- Za mene je to prednost jedino zbog toga što sam po prirodi znatiželjna, ali i ka iskustvima otvorena osoba, volim proživjeti stvari, a ako za to postoji prilika, zašto ju ne iskoristiti.

- Što se tiče mojih daljnih planova, uvelike ovise o fakultetskim obavezama, koje su trenutno prioritet, iako je iz rečenoga vidljivo kako se sve može iskombinirati ukoliko je osobi zaista do nečega i stalo. Nakon što sam upoznala predivne ljude, ne samo iz Poljske, već i iz drugih zemalja, mogu reći kako je neopisiv osjećaj znati da se lista mogućih zemalja za odlazak na praksu povećava iz dana u dan te se nadam da bi se nešto od toga moglo ostvariti već ovo ljeto.

Također, prema Nivesinim riječima, razmjena je veliko životno iskustvo koje se utiskuje duboko u sjećanje i sa sobom otvara vrata za još veće stvari.

- Različite kulture i običaji na jednome mjestu učinili su me boljom osobom i zahvalna sam na svakom trenutku. Važno je svemu pristupiti kao pustolovini i samo se prepustiti, svatko to može, bez straha i predrasuda, a potom iz svega izvući samo najbolje.

Tekst & foto: AIESEC

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
partwish
Offline
Ukupno postova: 516
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.01.2012. 15:25 
Naslov: Hehehe ! Re: AIESEC: Studentica Nives Berka proživljava najljepše studentske dane na razmjeni u Poljskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma AIESEC je sekta! Very Happy Tj. njihov način vrbovanja mi izgleda sektaški. napadaju brucoše ko Jehivini svjedoci.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zla_tratinčica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1330
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 19.01.2012. 16:08 
Naslov: Hehehe ! Re: AIESEC: Studentica Nives Berka proživljava najljepše studentske dane na razmjeni u Poljskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

partwish je napisao/la (Pogledaj post): › Ma AIESEC je sekta! Very Happy Tj. njihov način vrbovanja mi izgleda sektaški. napadaju brucoše ko Jehivini svjedoci.


Da, grozna sekta koja odbije po 100 ljudi na regrutaciji. Isto kao Jehovini svjedoci, identično. osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nora
Offline
Avatar

Ukupno postova: 126
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.01.2012. 16:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Još kad bi njezina razmjena imala ikakve veze s AIESEC-om bilo bi super. xd
Erasmus je nešto potpuno drugo, a ona je na ERASMUS razmjeni.

_________________
Smile...happy looks good on you... Smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.01.2012. 17:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ajd baš mi drago što ona proživljava najljepše dane.....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bojo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1705
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 19.01.2012. 19:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

proživljava najljepše dane kad se nalazi u EU.... Smile

_________________
TIII ZNAŠ ŠTA JE ISTINA...........IMA...U OVOJ DRŽAVI....KO JE ZADUŽEN....ZA ISTINU !!!!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
PreacheR
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1076
Lokacija: Osijek, JUG II
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.01.2012. 19:43 
Naslov:  Re: AIESEC: Studentica Nives Berka proživljava najljepše studentske dane na razmjeni u Poljskoj
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la (Pogledaj post): › u poljskom gradiću Poznanu.

Dajte ljudi nemojte se blamirati, kakvom gradiću, pa Poznan ima 550.000 stanovnika!
Više nego Split, Rijeka, Osijek i Zadar zajedno!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: