Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Inventura zelenila - 15.000 stabala u gradu dobiva "osobnu iskaznicu"

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65873
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 13.01.2012. 11:45 
Naslov:  Inventura zelenila - 15.000 stabala u gradu dobiva "osobnu iskaznicu"
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Do kraja ove godine svako bi stablo u Osijeku, a procjene govore kako ih je nešto više od 15.000 (neki spominju čak i do 20.000), trebalo dobiti svoju "osobnu iskaznicu" u kojoj će stajati koliko je staro stablo, kako mu je formirana krošnja, "povijest bolesti"...

Riječ je o projektu GIS (geoinformacijski sustav) - Zeleni katastar, koji je na incijativu Zelenih Hrvatske pokrenut 2009. godine, u sklopu kojega je već obrađeno prvih 200 hektara središta grada. Krajem prošle godine gradska uprava je sklopila ugovor za tzv. ocjenjivanje stabala, geodetske radove na sljedećih 200 ha.

- Mi to zovemo inventurom gradskog zelenila. Zbog velike svote novca koji se ulažu u održavanje javnih zelenih površina i komunalne opreme, potrebno je evidentirati sve što imamo i u kakvom je stanju; izraditi male 'osobne iskaznice' svakog stabla. To je, inače, treća faza u GIS projektu - kaže pročelnik za komunalu Milan Kamenko.

U prvoj je fazi, pojašnjava, Zavod za informatiku izradio informacijsku podlogu, druga se odnosi na geodetske radove (- Geodet mora obići teren i usnimiti svaku geodetsku točku na kojoj se nalazi stablo, a unutar prvih 200 ha ucrtavali smo i komunalnu opremu - kaže Kamenko), a treći je tzv. šumarski dio - fotografiranje i ocjenjivanje, odnosno upis atributa svakog stabla. Pokraj toga, popisuju se i mjere parkovi, travnjaci i cvjetnjaci sa svim niskim raslinjem. Kamenko vjeruje kako će svih 1.400 ha biti obrađeno do kraja godine.

- Tada ćemo klikom miša znati kakve je vrste i u kakvom je stanju pojedino stablo, kada ga treba orezati ili ukloniti, a time i mogući dirigirati tempo nove sadnje. Također, znat ćemo kad je bila posljednja košnja na kojem travnjaku ili kada je okopan pojedini cvjetnjak. Ovo je, inače, 'živi' projekt, u koji treba stalno unositi aktivnosti provedene na terenu - zaključuje Kameko. Ukupna vrijednost projekta je 1,3 milijuna kuna.

Tekst: M. Mihaljević/Glas-Slavonije.hr
Foto: Ana Mišin/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: