Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ne znaju sami izaći iz sobe, ali voze auto?!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2011. 11:47 
Naslov:  Ne znaju sami izaći iz sobe, ali voze auto?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nedavna priča o starijem čovjeku koji je zaboravio kod koga i u kojem je mjestu zaboravio automobil izazvala je i sažaljenje i simpatije. Slučaj je dobio sretan epilog, no svakako je potrebno zapitati se smije li dementan čovjek uopće imati vozačku dozvolu?

- To su potencijalni ubojice. Imala sam u ambulanti osobu koja nije ni znala gdje se nalazi. Rekla sam mu da je pao na testu, a onda me upitao je li on na pregledu za vozački ispit. Bio je jedan koji nije uspio pogoditi vrata, već je pokušao izići kroz ormar. Problem zapravo leži u tome što su liječnici opće prakse zakonski dužni izvijestiti policiju o svakom izvanrednom liječničkom pregledu, no to ne čine - tvrdi to dr. Roberta David, psihologinja u Medicini rada osječkoga Doma zdravlja.

Kod svake izmjene stanja pacijenta koje je kontraindikacija za sigurno upravljanje motornim vozilima, poput mrene, neuroloških stanja, psiholoških promjena i sličnog, liječnik opće prakse mora reagirati, no nikada nitko, tvrdi dr. David, to nije učinio. Poznato joj je da se liječnici izvlače s činjenicom da bi u tom slučaju ostao bez zdravstvenih kartona ne samo jednog već više pacijenata. Zakonski propisi nalažu da je kazna za liječnika koji ne prijavi promjenu čak 5.000 kuna po pacijentu, no zanimljivo je da prema njezinim saznanjima brojni liječnici čak ni ne znaju za obavezu prijave.

- Suludo je to da osoba koja je u psihičkom tretmanu uredno vozi automobil bez liječničkih pregleda. Istovremeno, ljudi s naočalama moraju na pregled dolaziti svake tri godine. Pitam se tko je problematičniji, onaj u tretmanu ili onaj s naočalama - zaključuje dr. David.

Ministarstvo Zdravstva: Mi smo zakon donijeli!

O problemu neprovođenja zakonskih propisa u vezi izmjene stanja pacijenata i izvješća policiji, dr. David se interesirala i u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi.

- U dopisu kojeg sam im poslala upitala sam zbog čega nema inspekcijskih nadzora. Odgovorili su mi da ne vide problem, jer su oni donijeli zakon. Pitam se sad tko je tu lud i žao mi je što nisam sačuvala taj mail - kaže dr. David.

Tekst: Marija Mihelić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Cacan/Foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
freedom.fighter
Offline
Ukupno postova: 199
Lokacija: OS
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2011. 11:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pitanje je kako svi PTSPjevci mogu voziti auto. Kada sam vidio jedan medicinski karton prosječnog PTSPjevca to je bilo puno fobija i duševnih smetnji - da netko dođe sa 18. godina na pregled i kaže da sve to ima nikada ne bi prošao vozački lječnički pregled!

_________________
Sudba kleta jednaka je, bio gospodin ili drug!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2011. 12:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

freedom.fighter je napisao/la: ›
Pitanje je kako svi PTSPjevci mogu voziti auto. Kada sam vidio jedan medicinski karton prosječnog PTSPjevca to je bilo puno fobija i duševnih smetnji - da netko dođe sa 18. godina na pregled i kaže da sve to ima nikada ne bi prošao vozački lječnički pregled!

Svi se to pitamo, osim onih koji bi trebali...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
a_reel
Offline
Avatar

Ukupno postova: 163
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2011. 13:40 
Naslov:  Re: Ne znaju sami izaći iz sobe, ali voze auto?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

... a PTSP - ovce i držanje oružja bolje da ne spominjemo... Shocked

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oggy031
Offline
Ukupno postova: 125
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2011. 14:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

neki dan stojim na kolodvoru kad pored mene parkira novi passat... i ne bi bilo tu ništa čudno da nije iz njega izašla baba, visoka metar i žilet sa štapom u ruci koja jedva hoda... o.O
i to je sigurnost na cesti... al bitno da ja dobijem 700 kn kazne jer mi je svjetlo pregorilo usred noći petnaest minuta prije nego što me policija zaustavila... -.-'

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2011. 14:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

oggy031 je napisao/la: ›
neki dan stojim na kolodvoru kad pored mene parkira novi passat... i ne bi bilo tu ništa čudno da nije iz njega izašla baba, visoka metar i žilet sa štapom u ruci koja jedva hoda... o.O
i to je sigurnost na cesti... al bitno da ja dobijem 700 kn kazne jer mi je svjetlo pregorilo usred noći petnaest minuta prije nego što me policija zaustavila... -.-'


sad ti je kriva starica i njen passat što si dobio kaznu jer ti je vozilo tehnički neispravno, a ovo "pregorilo baš maloprije " više ne prolazi, smisli nešto drugo Wink

žena zato i vozi jel ne može da hoda više ha ha ha

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
grissom
Offline
Ukupno postova: 265
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2011. 16:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

freedom.fighter je napisao/la: ›
Pitanje je kako svi PTSPjevci mogu voziti auto.


Većina su foliranti, ZNA SE kako su došli do "statusa", pa jasno da ih nitko ne dira.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.12.2011. 19:56 
Naslov:  Re: Ne znaju sami izaći iz sobe, ali voze auto?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Valjalo bi malo pomesti i ispred svojih vrata.

Koliko je vas došlo na liječnički pregled i odglumilo dobar vid (u situaciji kad je liječnik malo nemaran) ili prešutjelo taj podatak, samo iz razloga da ne morate svakih nekoliko godina na provjeru vida i produženje vozačke?

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MissTake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 8773
Lokacija: Somewhere over the Rainbow
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 15.12.2011. 21:57 
Naslov:  Re: Ne znaju sami izaći iz sobe, ali voze auto?!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

josephine01 je napisao/la (Pogledaj post): › Valjalo bi malo pomesti i ispred svojih vrata.

Koliko je vas došlo na liječnički pregled i odglumilo dobar vid (u situaciji kad je liječnik malo nemaran) ili prešutjelo taj podatak, samo iz razloga da ne morate svakih nekoliko godina na provjeru vida i produženje vozačke?

da i?
ako ne vidim dobro naravno da ću ići po naočale jer bez njih ne mogu ni gledati ni voziti...
jel' normalno da svake 3 godine plaćam pregled kod liječnika?? a na koliko zabranu upravljanja ili obavezu dolaženja imaju osobe koje su npr doživjele moždani udar ili imaju epilepsiju?
ne želim nikoga omalovažavati, ali oni su opasniji u prometu jer u svakome trenutku mogu dobiti napad
osobe koje imaju malu dioptriju najčešće i ne nose naočale, ne opradavam ih, ali male dioptrije ne smetaju, a oni koji imaju veliku htjeli ili ne moraju ići na preglede inositi naočale

_________________
► Play ♫♫♫ ılılllıllıı ♫♫♫ ılılllıllıı Pause ll

SVI SMO MI VUCO
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2011. 22:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

 Statistike nažalost kažu da najviše prometnih nezgoda, i to onih sa najtežim posljedicama,
izazivaju mladi vozači koji su odličnog zdravlja. Stariji i bolesni ljudi su svjesni svojih zdravstvenih
smetnji te su zbog toga daleko oprezniji u prometu.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.12.2011. 23:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Imamo li mi u Lijepoj Našoj možda neadekvatan sustav obuke i nadzora vozača? Imamo.

Govorimo o nekom europskom standardu u zemlji gdje 5% vozača posjeduje neku opću vozačku kulturu, gdje kandidati za polaganje vozačkog ispita nemaju pristup kvalitetnim poligonima za intenzivniju obuku vožnje (vožnja po skliskoj podlozi, vježbe spretnosti u prometu itd.), gdje se vozače ne provjerava sustavno jesu li uopće u stanju voziti (psihički i fizički)... Jednostavno, ne možemo reći da je Hrvatska zemlja vozača. Hrvatska je zemlja ljudi koji voze aute (neki od njih presnažne aute) i onda zbog (većinom) svog neiskustva, adrenalinskog udara u mozak i pokušaja iskazivanja svoje muškosti (žalosno, ali istinito) pogibaju po cestama i voze bez da svoju vožnju prilagode uvjetima na cesti. Pogledajmo kako to rade malo razvijenije civilizacije, pogotovo skandinavske zemlje kao što su Finska (gdje vozački ispit obuhvaća gotovo sve što vozača može susresti na cesti), Švedska (gdje vlada jednom ili dvaput godišnje zatvori dio autoceste i pusti trkače da ispuste višak energije iz sebe) i Norveška (koja nema apsolutno nikakvu toleranciju na alkohol+vožnju i gdje je društvo odgojeno na način da već od rane dobi znaju da alkohol i auto ne idu jedno uz drugo).

isto vrijedi i za vozače treće životne dobi. Potreban je stroži nadzor i češće zdravstvene provjere, no situacija je takva da niti ima dovoljno preciznih istraživanja na ovu temu, niti ima ljudstva i financija, tako da tapkamo po zasad nedovoljno istraženom području, ali svodi se na sljedeće:

simo031 je napisao/la: › Statistike nažalost kažu da najviše prometnih nezgoda, i to onih sa najtežim posljedicama,
izazivaju mladi vozači koji su odličnog zdravlja. Stariji i bolesni ljudi su svjesni svojih zdravstvenih
smetnji te su zbog toga daleko oprezniji u prometu.


Ako su to ljudi čije zdravstvene smetnje utječu na sposobnost vožnje i ugrožavaju druge sudionike u prometu, takvim ljudima nije mjesto za upravljačem motornog vozila.

Demencija je jedan vrlo kompliciran poremećaj jer može, ali ne mora (!) utjecati na kognitivne i motoričke sposobnosti do te mjere da je osoba nesposobna za vožnju. Kao što sam i napisao - još nema dovoljno čvrstih argumenata i detalja. No za PTSP... oduzeti vozačku dozvolu, svima, bez pardona.


Moje isprike ako se nisam 100% držao teme (jer znam da će biti prigovora u inbox kao i inače).


Zadnja promjena: Frost; 15.12.2011. 23:44; ukupno mijenjano 2 put/a.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.12.2011. 23:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: ›
Statistike nažalost kažu da najviše prometnih nezgoda, i to onih sa najtežim posljedicama,
izazivaju mladi vozači koji su odličnog zdravlja. Stariji i bolesni ljudi su svjesni svojih zdravstvenih
smetnji te su zbog toga daleko oprezniji u prometu.


Ako su to ljudi čije zdravstvene smetnje utječu na sposobnost vožnje i ugrožavaju druge sudionike u prometu, takvim ljudima nije mjesto za upravljačem motornog vozila.

Mnogima nije mjesto za upravljačem motornog vozila, a nemaju ozbiljnih zdravstvenih smetnji...

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.12.2011. 23:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: › Mnogima nije mjesto za upravljačem motornog vozila, a nemaju ozbiljnih zdravstvenih smetnji...

Pretpostavit ću da mislimo na iste ljude, a tu onda dolazimo do onih temeljnijih stvari, kao što su kućni odgoj, vozačka kultura i nepotpuna/neadekvatna vozačka obuka.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.12.2011. 0:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Frost je napisao/la: ›
simo031 je napisao/la: › Mnogima nije mjesto za upravljačem motornog vozila, a nemaju ozbiljnih zdravstvenih smetnji...

Pretpostavit ću da mislimo na iste ljude, a tu onda dolazimo do onih temeljnijih stvari, kao što su kućni odgoj, vozačka kultura i nepotpuna/neadekvatna vozačka obuka.

Odlično si pretpostavio ...
Dodao bih još samo one koji imaju veze u policiji (a cijepljeni su od stida i srama), pa za njih zakon ne vrijedi.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.12.2011. 8:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: › Odlično si pretpostavio ...
Dodao bih još samo one koji imaju veze u policiji (a cijepljeni su od stida i srama), pa za njih zakon ne vrijedi.

Protiv korupcije nas čeka duga, duga borba.

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: