Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Osječe, sretan ti 225. rođendan!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65792
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.12.2011. 1:54 
Naslov:  Osječe, sretan ti 225. rođendan!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kad bi grad bio osoba, Osijek bi danas slavio 225. rođendan. Možda nije osoba, ali ima osobnost. Nekima sve bolju, drugima sve lošiju. Kako bilo, ostaje tužna činjenica da svojih najboljih prijatelja - svojih građana, ima sve manje. Do rata i početka "osječkog gospodarskog čuda", kako su ga nazvali neki političari, Osijek je imao sve više i više prijatelja, konstantan razvoj industrije, standarde obrazovanja i poprilično sretne i zadovoljne stanovnike, ali posljednjih 20 godina okolnosti su dovele do toga da broj prijatelja rapidno opada. Samo u posljednjih 10 godina (dovoljno daleko od izravnog utjecaja rata), Osijek je izgubio skoro 8% stanovnika. Kad sadašnjost i budućnost ne nude previše - pronađimo utjehu u prošlim vremenima - manje je štetno od gledanja u prazno dno čašice.

Za Osijek su važna da događaja - ujedinjenje gradskih četvrti i proglašenje slobodnim gradom. 2. prosinac 1786. je dan kad su se, dekretom Marije Terezije, u jedinstvenu cjelinu ujedinile tri gradske četvrti: Gornji grad, Donji grad i Tvrđa. Upravo se taj događaj uzima kao dan kad se rodio grad kojeg toliko volimo - Osijek.

Ujedinjenje je prethodilo dodjeli Diplome slobodnog kraljevskog grada Osijeka, kojom austrijski car Franjo I 24. ožujka 1809. daje na znanje da je Osijek proglašen slobodnim kraljevskim gradom. Ako se spajanje četvrti može smatrati rođenjem, onda je dodjela Diplome svojevrsno priznanje punoljetnosti.

Za prvog gradonačelnika izabran je Franjo Blažić, trgovac i stanovnik starogradske jezgre unutar Tvrđave. Nova gradska uprava ujedinjenoga grada bila je smještena u zgradi Magistrata grada i Tvrđave Osijek, a danas se u toj zgradi nalazi Muzej Slavonije.

Budući da su naši vjerni građani i stanovnici sadašnjih triju komorskih općina Osijeka, koji se nalazi u Virovitičkoj županiji, jednoglasno zamolili Naše veličanstvo poniznim molbama, da se udostojimo ranije gradske općine naše Komore podići na slobodni i kraljevski grad kraljevine te ga primiti iubrojiti među ostale slobodne i kraljevske gradove naše Ugarske kraljevine, milostivo uvažismo premnoge i vrlo korisne Nama mile i drage usluge i zasluge koje su nam iskazali građani i stanovnici spomenutih naših komorskih općina Osijeka




U 225 godina Osijek je dobro startao, odradio odličnu srednju dionicu, ali u zadnje vrijeme pomalo šteka. Nadamo se i držimo palčeve da čuva snagu za fantastičnu završnicu, dionicu koju bismo voljeli vidjeti za života...

Osječe, sretan rođoš! Valjda te neće uništiti i poseljačiti do kraja!



Najava031: Dan grada Osijeka 2011. [program]


Video031: Jesen u gradu [by Daniel Antunović]



Zadnja promjena: Redakcija 031; 02.12.2011. 8:40; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Gala_pia
Offline
Ukupno postova: 138
Lokacija: osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.12.2011. 2:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

osijek <3

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.12.2011. 8:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Redakcija 031 je napisao/la: ›

Osječe, sretan rođoš! Valjda te neće uništiti i poseljačiti do kraja!




.....ja bi dala sve kikoshe autoru samo radi ove rečenice.....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
inspektormaska
Offline
Ukupno postova: 343
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.12.2011. 9:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

katastrofa, užas u najmanju ruku, zaustavite bubala i njegovu seljačiju....

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Chule
Offline
Avatar

Ukupno postova: 200
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.12.2011. 10:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"U 225 godina Osijek je dobro startao, odradio odličnu srednju dionicu, ali u zadnje vrijeme pomalo šteka. Nadamo se i držimo palčeve da čuva snagu za fantastičnu završnicu, dionicu koju bismo voljeli vidjeti za života..."

Ne znam za ostale no osobno ne bi volio vidjeti "završnicu" pa makar bila fantastična.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.12.2011. 10:30 
Naslov:  Re: Osječe, sretan ti 225. rođendan!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 



_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
pattinson
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.12.2011. 10:35 
Naslov:  Re: Osječe, sretan ti 225. rođendan!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svaka čast, kao da sam ja pisala tekst! moj grad više nije moj grad, to nije moj Osijek, više ništa me ne veže za njega. Da mogu, već dugo znam da bi ga mogla napustiti. Žalosno... Crying or Very sad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Besmrtnik_Turms
Offline
Avatar

Ukupno postova: 151
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.12.2011. 11:25 
Naslov:  Re: Osječe, sretan ti 225. rođendan!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Joj daj ne kenjajte, nema ljepšeg grada za život od Osijeka. Istina je i slažem se da imamo sileđije i seljačiju na vlasti, istina je i da su masakrirali dosta toga, ali jebiga, nema tog stvora koji će mi zgadit moj Osijek ;-)
Kontaš lega moj...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
HokusPokus
Offline
Avatar

Ukupno postova: 148
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 02.12.2011. 11:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sretan rođendan gradu moj!

Žalosno je da ste izgubili niti povezanosti s gradom jer dok sam živ uvijek ću biti Esseker i ništa više. To mi ni sadašnja stranka na vlasti, ni one bivše ne mogu oduzeti. Jer tu sam rođen, odrastao i trenutno tu propadam za umrijeti za sada ne znam. Grad nisu političari i dnevna doza slaganja ili neslaganja oko nečega. Grad je duša svih nas, sretnih i nesretnih, voljenih i ne. Lijepota prošlosti u secesiji, u cigli i kamenu Tvrđe. Zelenom Osijeku i Dravi što okrijepu daje i život uzima. Osijek je srce što kuca i čuva nas kad to ne zaslužujemo i kad nismo svjesni to.

_________________
... uvijek na početku i uvijek na kraju ...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anakonda
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6288
Lokacija: ...tu sam....
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.12.2011. 11:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...izgleda da upadam u kategoriju vrlo malobrojnih koji su se nakon podosta godina odlučili vratiti u Osijek i sretno živjeti u njemu, odnosno biti zadovoljan svime što ovaj grad pruža....pa makar bila magla cijelu zimu.....

_________________
Ismijavati glupost je moralna dužnost svakog normalnog čovjeka, ne činiti to bi bilo jednako ignoriranju požara na benzinskoj pumpi u centru grada
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.12.2011. 12:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja sr sjecam plakata po Osijeku prije 15 godina kad se slavilo 800 godina...Smile

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.12.2011. 13:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sretan rođendan najljepši grade!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
josephine01
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2125
Lokacija: ispred ogledala
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 02.12.2011. 13:33 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

cane je napisao/la (Pogledaj post): › Ja sr sjecam plakata po Osijeku prije 15 godina kad se slavilo 800 godina...Smile


Slažem se. 1996. godine proslavljali smo 800. obljetnicu spomena imena grada Osijeka, pa me ovomalo zbunjuje.

_________________
Za mene je svinja kralj životinja dok ne probam lava.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Osječanin
Offline
Ukupno postova: 2492
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.12.2011. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

jedno je spomen imena a drugo Dan grada Osijeka..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cane
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2460
Lokacija: Cherryville
Spol: Muško Muško
Post Postano: 02.12.2011. 15:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Osječanin je napisao/la: ›
jedno je spomen imena a drugo Dan grada Osijeka..

Pa iskreno mislim da je baš pisalo proslava 800. obljetnice grada Osijeka. Nije pisalo rođendan koliko se sjećam, ali je mislim pisalo 800 godina postojanja grada...

Cijeli grad je bio izbombardiran tim plaktima. Na svim tramvajskim stanicama su bili... Pa eto ako se netko još sjeća...

_________________
Global warming is coming in two days before the day after tomorrow!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: