Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



IAESTE otvara Natječaj za dodjelu stručne prakse u inozemstvu

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65806
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 02.11.2011. 17:49 
Naslov:  IAESTE otvara Natječaj za dodjelu stručne prakse u inozemstvu
02.12.2011. 23:59
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

IAESTE Croatia hrvatska je udruga za međunarodnu razmjenu studenata prirodnih i tehničkih znanosti, a glavna aktivnost udruge je prikupljanje stručnih praksi od hrvatskih poslodavaca te razmjena istih s nekima od 85 zemalja IAESTE članica. Princip razmjene studenata bazira se na načelu reciprociteta što znači da za svakog studenta s inozemnog sveučilišta koji dolazi u Hrvatsku na praksu, jedan hrvatski student odlazi na praksu u inozemstvo.

Udruga IAESTE Croatia je otvorila 31. listopada 2011. godine Natječaj za dodjelu stručne prakse u inozemstvu na koji se mogu prijaviti svi redovni studenti treće ili viših godina studija na području Republike Hrvatske. Studenti se na Natječaj mogu prijaviti putem web stranice www.iaeste.hr/natjecaj, zaključno s 02. prosinca 2011. godine.

Stručna je praksa u inozemstvu vrlo važna za mlade studente koji žele upotpuniti svoju stručnu naobrazbu te teorijsko znanje stečeno na fakultetu primijeniti u praksi. Iskustva koja studenti steknu za vrijeme svoje stručne prakse su uvijek pozitivna i zanimljiva. Donosimo Vam priču studenta Tomislava Žubrinića sa stručne prakse u Finskoj.



- Dugo sam sanjao o boravku i životu u Finskoj - "zemlji tisuću jezera", prepunoj šuma i prekrasne prirode. Nisam ni slutio da će mi se taj san ostvariti. Ovo ljeto sam zahvaljujući IAESTE-u proveo dva nezaboravna mjeseca u Espoou, gradu pokraj prijestolnice Finske, Helsinkija. Puno sam čitao o zatvorenosti Finaca, ali moje iskustvo je u potpunosti suprotno tim tvrdnjama. Svi su bili vrlo pristupačni i spremni pomoći oko svega u bilo kojem trenutku, tako da sam nakon nekog vremena imao osjećaj kako su mi svi ljudi u Finskoj prijatelji.

Bio sam smješten u studentskom kampusu u Otaniemiju, koji je nešto poput malog studentskog grada u kojemu kroz akademsku godinu boravi dvadesetak tisuća studenata iz cijelog svijeta. Sve se nalazi na jednom mjestu; sveučilište sa svim odjelima, studentske zgrade, trgovine, pošta, banka, igrališta, i mnogi drugi sadržaji. Od radnog mjesta sam bio udaljen 100 m. Radio sam na Aalto sveučilištu, odjel za energetiku, na projektu "Calorimetric setup for measurement of synchronous device losses" u sklopu doktorskog rada njihovog studenta. Radno iskustvo koje sam stekao radeći na ovom projektu je od velikog značaja za moju profesionalnu budućnost, kao i usavršavanje znanja engleskog jezika u području struke.



Na stručnu praksu u Espoo i Helsinki preko IAESTE-a je u istom razdoblju došlo još dvadesetak studenata sa svih kontinenata. IAESTE Helsinki je organizirao brojne sadržaje, poput radionica učenja finskog jezika, posjeta muzejima, znamenitostima, te brojna putovanja. Posjetili smo mnoga mjesta unutar i izvan Finske poput grada Turku koji je prije Helsinkija bio glavni grad Finske, te prijestolnice Estonije i Švedske. Svaki tjedan smo organizirali druženja, tradicionalne saune, a dva puta tjedno su se održavale prezentacije zemalja iz kojih su praktikanti došli, uz pripremu nekog tradicionalnog jela za tu zemlju. Stekao sam brojne prijatelje, a s nekima je već dogovoren ponovni susret!

Doživotno sam zahvalan IAESTE-u koji mi je omogućio ljeto iz snova!


Tekst & foto: IAESTE

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: