Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Djeca kod psihologa zbog bježanja iz škole, nasilja i - nošenja oružja!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66429
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 27.10.2011. 17:15 
Naslov:  Djeca kod psihologa zbog bježanja iz škole, nasilja i - nošenja oružja!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Čak 302 sata psiholoških intervencija, odnosno savjetovališnog i terapijskog rada ostvarili su u samo devet mjeseci psiholozi Društva za psihološku pomoć “Sunce”.

Intervenirali su u slučajevima kada tinejdžeri bježe iz škole, tuku se s vršnjacima i lome im ruke, noge ili rebra, fizički su nasilni prema majci, kradu automobile od roditelja, opijaju se i uništavaju imovinu, pljačkaju trgovine.

"Takve probleme rješava deset naših stručnjaka psihologa, članova “Sunca”, u sklopu programa Psihološki tretman mladih s poremećajem u ponašanju i njihovih obitelji. Ovo je druga godina toga programa koji je odobrilo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi. Do sada je bio slučaj da se takvu djecu šalje u Centar za socijalnu skrb, tamo se obavi nekoliko razgovora i tu sve stane. Do sada u Osijeku nije bilo grupnog edukacijsko-savjetodavnog rada i podrške pa smo odlučili krenuti s programom i ponuditi pomoć takvoj djeci”, kaže Silvija Mihaljević, predsjednica Društva za psihološku pomoć “Sunce”.

Voditeljica programa Marina Perković Kovačević ističe da mogu pomoći i u težim slučajevima, no nužan je minimum motivacije mlade osobe. “Najčešće pomaže strah od zatvora, no ako tog straha nema, često dolazi do recidiva neželjenog ponašanja”, ističe Perković Kovačević.

Djeca i mladi koja dolaze u “Sunce” u dobi su između 10 i 18 godina, a prosječna dob je 14 godina i tri mjeseca. Najčešće su iz Osijeka te bliže okolice (Sarvaš, Josipovac, Aljmaš, Erdut, Bilje, Višnjevac, Darda, Laslovo). Problemi zbog kojih se javljaju za pomoć raznovrsni su, ali su svi iz spektra poremećaja u ponašanju: ometanje nastave, nepoštivanje autoriteta, neizvršavanje vlastitih obveza, verbalna i fizička agresivnost, brojni sukobi s vršnjacima i odraslima, obiteljsko nasilje, te drugi oblici kaznenih djela (ometanje javnog reda i mira, nelegalno posjedovanje oružja, tučnjave, te alkoholiziranost u noćnim izlascima).

Kako potražiti pomoć?

U Društvu za psihološku pomoć “Sunce” kažu da program provode u partnerstvu s Centrom za socijalnu skrb, adolescentnom psihijatrijom KBO-a, školama, Prekršajnim sudom, Uredom pravobraniteljice i brojnim drugim suradnicima. Svi kojima treba pomoć “Sunca” mogu se javiti na telefonski broj 368-888, ponedjeljkom, srijedom i petkom, od 16 do 19 sati.

Rizične skupine

Ciljana su skupina djeca i mladi s poremećajem u ponašanju, ali i oni koji su u riziku za nastanak poremećaja. Nude im dvije vrste usluga: individualno savjetovanje i psihoterapijski rad te grupni rad u obliku radionica za roditelje i djecu.

U individualnom tretmanu od rujna prošle do kraja svibnja ove godine uključeno je i obrađeno 92 korisnika od planiranih 80. Od toga su 46 bila djeca, a isto toliko bilo je i roditelja. Pri tome su nekoj djeci dolazila oba roditelja, nekoj samo po jedan, a neki su dolazili sami. U šest grupa podrške roditeljima i isto toliko grupa podrške djece i mladih s poremećajima u ponašanju, obuhvaćena su 123 korisnika, od čega 72 djece i 51 roditelj”, ističe predsjednica Mihaljević.

Tekst: Vesna Latinović/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: