Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Halloween 2011: Bastion, Excalibur & Plan B [Galerija 031]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Ingo
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3470
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 28.10.2011. 13:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

meni je taj haloween pomalo snuff ...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.10.2011. 13:50 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ingo je napisao/la: › meni je taj haloween pomalo snuff ...
Agree.

Morbidno. Ali, tako je to s praznovjerjem, religijama i ostalim tricarijama masovnog zatupljivanja. Mene u svim tim pricama uvjiek fascinira kad ovakvi potezi pokusavaju racionalizirati. Od maskiranja u "strasne" maske za Halloween, do katolickog uskrsa, jaja, zeceva, jelke, jedenja pecenih oblatni i cuganja vina.

Netko im proda pricu, a rulja to slijedi.

Inace, volim maskiranja kao maskiranja i na osjeckim partyima se ljudi uglavnom maskiraju iz fore, sto je sasvim ok. Tako i treba biti - maskirati se iz fore, provoda i zajebancije, a ne nekih ispraznih tumacenja nadnaravnog i ostalih izmisljotina raznoraznih shizofrenika koje su njihovi prijatelji prozvali prorocima.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Besmrtnik_Turms
Offline
Avatar

Ukupno postova: 151
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.10.2011. 0:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

PsychoSoldier je napisao/la (Pogledaj post): ›
Od sutra prestajem je napisao/la (Pogledaj post): ›
PsychoSoldier je napisao/la: ›
tako nikad necemo napredovati, mozemo samo stagnirati, ako ne i nazadovati


A kad sve to obavim napredovat ću munjevito u bolju budućnost.


ne, krivo si shvatio... nema to veze sa americkom produkcijom bilo cega, drzis se ovih mojih rijeci jer ti je to argument kojim ti pljujes amerikanizaciju i sl. ...
da odmah napomenem, ne mislim ni ja da je amerika obecana zemlja, i da sve poteklo iz te zemlje jedino sto valja i sta ja znam. pogledaj recimo svedsku, zemlja koja je jedna od najrazvijenijih zemalja na svijetu, koja pliva u novcu, a nije amerika.

mislio sam na to da ako se ljudi drze nekih vjerovanja koja su prevladavala u doba kada je znanost bila vrlo ogranicena, pa se mnogo prirodnih pojava pripisivalo visim silama (bogovima bilo koje vjere), ne mozemo normalno napredovati u ovome razdoblju 21. stoljeca gdje tehnologija preuzima svijet i znanost objasnjava i otkriva sve vise do sada nepoznatih pojava i kada se ocekuje od ljudi da napuste to zastarjelo razmisljanje o visim silama (bogovima) i okrenu se znanstvenim objasnjenjima nepoznatih cinjenica...


Nema veze s člankom, ali moram prokomentirati tvoj post. Misliš da su religije i vjera u boga (ako mislis pod tim "neka vjerovanja) zaostaci iz nekih davnih "primitivnih" vremena.
Kao prvo, tvoje je mišljenje i argumentacija iz doba industrijske revolucije tako da ti nije ispravno tvrditi da su npr muslimani ili kršćani ostatci nekih davnih vremena - lega zvučiš ko ona najava Ksene. Very Happy Možda bi se tvoje gledište moglo ugurati i u Descartovu filozofiju o nadmoći empirije i znanosti, ali ne ćemo o tome sad. Uglavnom, tehnologija ne može zamijeniti Boga, a ni čovjeka - tj. može, ali to dovodi do propasti. Zašto itd. ne ću sad pisati, ali ako te zanima vrlo rado.
Još nešto, kažeš da su to zatucana vremena. To ti također ne stoji. Čovjek je isti i prije 1000 god i sad. Reći ćeš gluposti, tehnologija je napredovala, letimo u svemir itd. - no "napredak" tehnike nije argument. Ne ću opet navoditi primjere, ali spomenut ću samo jedno polje na kojemu možemo argumentirati, a to su umjetnost i estetika. Premda imamo iphonove ne možemo stvoriti Adamov postanak ili Mona Lisu i sl.

A što se tiče Halloweena... ne živimo u staklenome zvonu, normalno je preuzimanje običaja i navika, samo je jako loše ako zaboravljamo svoje ili prihvatimo stajalište u kojemu je izvorno hrvatsko loše, zatucano, balkanski, a sve što je izvana je moderno, a to se već događa i najočitije na jeziku.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Coca Cola
Offline
Avatar

Ukupno postova: 394
Lokacija: n'djamena
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 31.10.2011. 14:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E vi i vase religije!!! Budite realni ljudima je atmosfera cool i to je to dosli su se zabaviti.. pre obzbiljni ste i pre ozbiljno shvacate sve!! .. peace!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bentena
Offline
Avatar

Ukupno postova: 224
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2011. 15:35 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Besmrtnik_Turms je napisao/la: ›
PsychoSoldier je napisao/la (Pogledaj post): ›
Od sutra prestajem je napisao/la (Pogledaj post): ›
PsychoSoldier je napisao/la: ›
tako nikad necemo napredovati, mozemo samo stagnirati, ako ne i nazadovati


A kad sve to obavim napredovat ću munjevito u bolju budućnost.


ne, krivo si shvatio... nema to veze sa americkom produkcijom bilo cega, drzis se ovih mojih rijeci jer ti je to argument kojim ti pljujes amerikanizaciju i sl. ...
da odmah napomenem, ne mislim ni ja da je amerika obecana zemlja, i da sve poteklo iz te zemlje jedino sto valja i sta ja znam. pogledaj recimo svedsku, zemlja koja je jedna od najrazvijenijih zemalja na svijetu, koja pliva u novcu, a nije amerika.

mislio sam na to da ako se ljudi drze nekih vjerovanja koja su prevladavala u doba kada je znanost bila vrlo ogranicena, pa se mnogo prirodnih pojava pripisivalo visim silama (bogovima bilo koje vjere), ne mozemo normalno napredovati u ovome razdoblju 21. stoljeca gdje tehnologija preuzima svijet i znanost objasnjava i otkriva sve vise do sada nepoznatih pojava i kada se ocekuje od ljudi da napuste to zastarjelo razmisljanje o visim silama (bogovima) i okrenu se znanstvenim objasnjenjima nepoznatih cinjenica...


Nema veze s člankom, ali moram prokomentirati tvoj post. Misliš da su religije i vjera u boga (ako mislis pod tim "neka vjerovanja) zaostaci iz nekih davnih "primitivnih" vremena.
Kao prvo, tvoje je mišljenje i argumentacija iz doba industrijske revolucije tako da ti nije ispravno tvrditi da su npr muslimani ili kršćani ostatci nekih davnih vremena - lega zvučiš ko ona najava Ksene. Very Happy Možda bi se tvoje gledište moglo ugurati i u Descartovu filozofiju o nadmoći empirije i znanosti, ali ne ćemo o tome sad. Uglavnom, tehnologija ne može zamijeniti Boga, a ni čovjeka - tj. može, ali to dovodi do propasti. Zašto itd. ne ću sad pisati, ali ako te zanima vrlo rado.
Još nešto, kažeš da su to zatucana vremena. To ti također ne stoji. Čovjek je isti i prije 1000 god i sad. Reći ćeš gluposti, tehnologija je napredovala, letimo u svemir itd. - no "napredak" tehnike nije argument. Ne ću opet navoditi primjere, ali spomenut ću samo jedno polje na kojemu možemo argumentirati, a to su umjetnost i estetika. Premda imamo iphonove ne možemo stvoriti Adamov postanak ili Mona Lisu i sl.

A što se tiče Halloweena... ne živimo u staklenome zvonu, normalno je preuzimanje običaja i navika, samo je jako loše ako zaboravljamo svoje ili prihvatimo stajalište u kojemu je izvorno hrvatsko loše, zatucano, balkanski, a sve što je izvana je moderno, a to se već događa i najočitije na jeziku.

Uf,sto volim procitati sadrzaj nekog komentara s kojim se mogu sloziti.
Vrati mi se nada da ne komentiraju samo oni sto crno-bijeli svijet(svoj,dakako) dozivljavaju politicki predizborno obojanim,i u svemu vide priliku ispljuvati mozebitno spominjanje iceg hrvatskog jer u tome osjecaju naglasenu prijetnju buducem sustavu i obnovi uspostavljanja dobrosusjedskih odnosa...

_________________
Jel' se smije tu spomenuti ime proizvodjaca omiljene mi cokolade u europskim krajevima?Znam,o u/okusima se kao ne raspravlja...al' ***** EXCELLENCE 99% CACAO je ocaravajuce odlicna...Smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2011. 15:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Besmrtnik_Turms je napisao/la: › A što se tiče Halloweena... ne živimo u staklenome zvonu, normalno je preuzimanje običaja i navika, samo je jako loše ako zaboravljamo svoje ili prihvatimo stajalište u kojemu je izvorno hrvatsko loše, zatucano, balkanski, a sve što je izvana je moderno, a to se već događa i najočitije na jeziku.
Lose je preuzimati lose obicaje. Recimo, pljacku, otimacinu, bogacenje na racun drugih, nasilje, mrznju.

Nego, sto si to tocno smatrao pod "nasim"?! Jesi ikad pomislio da svi tvoji sugradjani pojam "naseg" ne dozivljavaju na jednak nacin?!

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.10.2011. 15:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Haloween je Dan žena ali samo po noći ... (Drele)

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bentena
Offline
Avatar

Ukupno postova: 224
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2011. 16:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

simo031 je napisao/la: ›
Haloween je Dan žena ali samo po noći ... (Drele)
osijek031.com smile


...rece s uzdahom,bolno nostalgicno, vjestica i upali stednu zarulju u spavacoj sobi...

_________________
Jel' se smije tu spomenuti ime proizvodjaca omiljene mi cokolade u europskim krajevima?Znam,o u/okusima se kao ne raspravlja...al' ***** EXCELLENCE 99% CACAO je ocaravajuce odlicna...Smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
visibaba
Offline
Ukupno postova: 74
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2011. 16:19 
Naslov:  Re: Kamo za Halloween u Osijeku? [2011.]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ma ne radi se uopće o tome šta je uvezeno i odakle , koja se vjerovanja i božanstva preferiraju ; bitno je što nikome izgleda osim meni - nije bitno to što je ljudima danas lijepo ono što je najstrašnije , što im je zabavno ono što je smrtno nezabavno ! pa nekada smo se plašili i pogledati sliku kakvog kostura ili slično . a danas ljudi žele oizgledati tako , žele u ruci držati nećiji odrezani dio tijela , pa makar se radilo o gumenom prstu čovječjem !ljudi , dajte se saberite , pa kuda sve to vodi ?! i čudite se otkud današnjem naraštaju već u bebi uzrastu želja za nasiljem , uništenjem , pa i samouništenjem !

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Besmrtnik_Turms
Offline
Avatar

Ukupno postova: 151
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.10.2011. 17:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
Besmrtnik_Turms je napisao/la: › A što se tiče Halloweena... ne živimo u staklenome zvonu, normalno je preuzimanje običaja i navika, samo je jako loše ako zaboravljamo svoje ili prihvatimo stajalište u kojemu je izvorno hrvatsko loše, zatucano, balkanski, a sve što je izvana je moderno, a to se već događa i najočitije na jeziku.
Lose je preuzimati lose obicaje. Recimo, pljacku, otimacinu, bogacenje na racun drugih, nasilje, mrznju.

Nego, sto si to tocno smatrao pod "nasim"?! Jesi ikad pomislio da svi tvoji sugradjani pojam "naseg" ne dozivljavaju na jednak nacin?!


Mislim da pljačka, otimačina i sve što si nabrojao nisu običaji. Možda su negdje toliko česti da su uobičajeni, ali nisu običaji nego devijantna, nepoželjna ponašanja i sl. Mržnja npr. nije običaj, ako si mislio na npr.- ksenofobičnost - isto nije običaj.

Na što sam mislio? Ne mora neki običaj biti loš da bi bio štetan za drugoga, u ovom slučaju pričamo o narodima. U prošlom postu sam spomenuo jezik - pa uzmimo njega kao nekakvu paradigmu. Jasno je da engleski jezik nije štetan i loš sam po sebi, ali ako asimilira manje jezike, guta ih i tako uništava - naravno da je loš. Izvrstan primjer za to su školske zadaćnice u kojima se vidi koliki je utjecaj anglizama i koliko je izbacio hrvatske riječi. Rijetki su slučajevi gdje je engl. riječ prikladnija (kao kod termina iz informatike). Jednako je i s običajima. Po čemu se neki narodi razlikuju - ajmo navest: mentalitet, jezik, možda izgled i vanjske karakteristike, običaji itd. pa ako jedan narod zaboravi svoje običaje, mislim da gubi i svoj indetitet. Da ne ispadnem ko Bilić demagog, navest ću konkretan primjer, zamisli da se pod utjecajem Republike Zagreb u Osijeku umjesto lega počne grkljat frende - zlo i naopako.

Što točno mislim pod našim običajima - mislim na hrvatske običaje - koji mogu, a i ne moraju biti usko vezani uz religiju (premda većina je) pa npr. umivanje u cvijeću, pa polnoćka, pa objed u Uskrsnoj noći, poklade i maškare i sl. Pogledaj kako se "život" prenosi u robne kuće i trgovačke centre, što je opet nekako proamrečki, zapadni način života.


Ne znam kako ti, ali mislim da nije dobro da djeca znaju sve o američkim običajima, a ne znaju odakle naša slavenska "puna šake brade" itd.

Slažem se da se treba opustiti i zajebavati i piti i bariti i maskirati i sve na NOć vještica, ali treba imati i ono gore na umu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2011. 17:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Besmrtnik_Turms je napisao/la: › Mislim da pljačka, otimačina i sve što si nabrojao nisu običaji. Možda su negdje toliko česti da su uobičajeni, ali nisu običaji nego devijantna, nepoželjna ponašanja i sl. Mržnja npr. nije običaj, ako si mislio na npr.- ksenofobičnost - isto nije običaj.
Naravno, nisu obicaji, nego "obicaji". Ono je vise bio kao uvod i reakcija ne one tipicne komentare poput "ovo ili ono smo pokupili od ovih ili onih, jao, kuku lele nama, sad cemo pocrkat'!".

Citat: › Na što sam mislio? Ne mora neki običaj biti loš da bi bio štetan za drugoga, u ovom slučaju pričamo o narodima.
Obicaji, oni bez navodnika, obicno i gotovo u pravilu nisu stetni za druge.

Citat: › Jednako je i s običajima. Po čemu se neki narodi razlikuju - ajmo navest: mentalitet, jezik, možda izgled i vanjske karakteristike, običaji itd. pa ako jedan narod zaboravi svoje običaje, mislim da gubi i svoj indetitet.
A sto je to identitet? Ljudi danas malo previse tripaju na cistocu identiteta i slicne nebuloze. Do sredine 19. stoljeca nije postojao hrvatski identitet. Gledas li on seriju o hrvatskim kraljevima?! Eno, i tamo ti u svakoj epizodi naglasavaju da se pripadnost nije bila etnocentricna, sve do 19. stoljeca.

Dakle, smijesno je zazivati nekakvu stoljetnu "hrvatsku" tradiciju, jer svijest o njoj nije ni postojala. Tja. do sredine 19. stoljeca sluzbeni jezik na ovim prostorima nije bio hrvatski jezik. Dakle, ako cemo se vec pozivati na nekaku hrvatsku tradiciju, mi bi danas trebali pricati latinski, njemacki, madjarski.


Citat: › Da ne ispadnem ko Bilić demagog, navest ću konkretan primjer, zamisli da se pod utjecajem Republike Zagreb u Osijeku umjesto lega počne grkljat frende - zlo i naopako.
Gle, ne moram ja nista zamisljati, nisam kreten da mi se objasnjava u prispodobama koje s realnoscu nemaju veze. Drzi se cinjenica i realiteta.


Citat: › Što točno mislim pod našim običajima - mislim na hrvatske običaje
Koji su to obicaji "hrvatski"? Ne podjebavam, nego stvarno pitam. Sto je to tocno hrvatsko u tim obicajima?! Koliko su to bas hrvatski hrvatski obicaji, a koliko madjarsko-hrvatski, njemacko-hrvatski, tursko-hrvatski, srpsko-hrvatski, vatikansko-hrvatski, francusko-hrvatski?!

Navedi mi tri obicaja koja smatras izvorno hrvatskim obicajima.


Citat: › Pogledaj kako se "život" prenosi u robne kuće i trgovačke centre, što je opet nekako proamrečki, zapadni način života.
Dakle, meni si na pocetku teksta zamjerio sto sam "obicaje" strpao u obicaje, a sad ti meni radis isto. Reci pricamo li o "obicajima" ili obicajima?! Odluci se.

Citat: › Ne znam kako ti, ali mislim da nije dobro da djeca znaju sve o američkim običajima, a ne znaju odakle naša slavenska "puna šake brade" itd.
Mislim da je dobro da djeca sto manje zive po obicajima, navadama i religijskim tripovima. To je dobro za svu djecu i univerzalno je primjenjivo sirom svijeta.

Sad spominjes i slavenske obicaje. Nego, jesu ti Slaveni bili "pogani" animisti, ili su nastali kao katolici?! Sto je onda to izvorno slavensko - animizam ili katolicizam? Trebaju li Hrvati stoga vise stovati i sve znati o bogovima proljeca, rata, sume i bunara, ili o Isusu?!

P.S. Ne provociram, pitanja postavljam zato sto smatram da teza o "hrvatskim" obicajima ne stoji, jer je u tradicijskoj kulturi na ovim prostorima protkano mnostvo obicaja, preuzetih iz svakog tko je s ovim prostorom imao doticaja. I ne mislim da je to nesto lose.

Lose je samo to izdrkavanje i teznja za tzv. prociscenjem obicaja - ponajvise jer ni ti puristi nemaju pojma sto je "izvorno", ali drkaju vodu na svoj mlin ovisno o tome sto ce im vise ovaca u tor stjerati, e ne bi li ih osisali. Ljigavi oportuni supci.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Besmrtnik_Turms
Offline
Avatar

Ukupno postova: 151
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.10.2011. 19:29 
Naslov:  Re: Kamo za Halloween u Osijeku? [2011.]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Naravno, nisu obicaji, nego "obicaji". Ono je vise bio kao uvod i reakcija ne one tipicne komentare poput "ovo ili ono smo pokupili od ovih ili onih, jao, kuku lele nama, sad cemo pocrkat'!".

Ovo nije vrijedno spomena, ali ni komentiranja pa ne ću gubiti vrijeme, premda sam tu već mislio odustat od čitanja daljnjega posta, bilo je mazohistički, ali ajd...

Odmah ću napomenuti - u raspravi smanji doživljaj osobnoga napada, laganini lega, nitko te ne napada, obriši pjenu s usta kad pričaš o Crkvi i barem pokušaj ostati na argumentiranoj raspravi bez povlačenja postova u prepirku.

A sto je to identitet? Ljudi danas malo previse tripaju na cistocu identiteta i slicne nebuloze. Do sredine 19. stoljeca nije postojao hrvatski identitet. Gledas li on seriju o hrvatskim kraljevima?! Eno, i tamo ti u svakoj epizodi naglasavaju da se pripadnost nije bila etnocentricna, sve do 19. stoljeca.

Dakle, smijesno je zazivati nekakvu stoljetnu "hrvatsku" tradiciju, jer svijest o njoj nije ni postojala. Tja. do sredine 19. stoljeca sluzbeni jezik na ovim prostorima nije bio hrvatski jezik. Dakle, ako cemo se vec pozivati na nekaku hrvatsku tradiciju, mi bi danas trebali pricati latinski, njemacki, madjarski.


Što je identitet jednoga naroda? (!) Pa evo nađi mi neke razlike, osobine, obilježja, simbole bilo što koji razlikuju npr. Sjevernu Irsku i Afganistan ili Južnu Koreju i Japan, ili tebe kao xy od nekog yx. Ako pak ne možeš, molim te prestani čitati post i stavi me na ignore.

Uf, lega natrabunjo si ti tu svašta i toliko nebuloza. Prebrzo i netočno izvlačiš zaključak iz jedne epizode koji onda opet pogrješno koristiš kao argument. Naravno da postoji hrvatska tradicija koja ide preko dolaska i Branimirova natpisa, Bašćankse ploče, "glagoljati znači horvatski govoriti", šahovnice, pokrštavanja i krstionice, Kašićeva Biblija, pa Gundulić, pa Mažuraić, pa Jelačić, ostatci ostataka pod turskom najezdom itd itd. eeee nazad u osnovnu! Naravno da mi Hrvati imamo tradiciju. Ona se vidi i u lijepim hrvatskim izvornim božićnim pjesmama, kao i u našemu jeziku, kao i u narodnim nošnjama i fokloru - kultura i etnologija našega naroda je bogata sviđalo se to tebi ili ne i uopće ne razumijem da netko može tvrditi tako nešto da hrvatstvo ne postoji, zapravo ima ih, ali to već ode u drugu stranu.
Nažalost nisam gledao, kažu mi da je jako dobra, no ne moš mi s tim argumentirat :/

Gle, ne moram ja nista zamisljati, nisam kreten da mi se objasnjava u prispodobama koje s realnoscu nemaju veze. Drzi se cinjenica i realiteta.


Nemam namjeru vrijeđati i ponižavati, ako si tako shvatio - krivo si shvatio. A što se tiče "prispodoba" primjera - čemu podcjenjivanje toga...

Koji su to obicaji "hrvatski"? Ne podjebavam, nego stvarno pitam. Sto je to tocno hrvatsko u tim obicajima?! Koliko su to bas hrvatski hrvatski obicaji, a koliko madjarsko-hrvatski, njemacko-hrvatski, tursko-hrvatski, srpsko-hrvatski, vatikansko-hrvatski, francusko-hrvatski?!

Navedi mi tri obicaja koja smatras izvorno hrvatskim obicajima.


Ne treba navodnik kod "hrvatskog". Ne shvaćam tvoje pitanje kao provokaciju. Ako se ti ne možeš sjetiti mogu ti otkriti samo nekoliko, a onda ti probaj sam, pa ako zapne opet ću pripomoći. Samo u fokloru - nošnji u svakome mjestu izvorno hrvatskih.. Ima još jedan veliki občaj i ajmo to tako reći događaj, dvije riječi, prva počinje sa S i završava s A, druga počinje s A i završava s A.. Možeš li se sjetit nekih plesova... Učio si to u osnovnoj, ono s M... Cool

Potrošačko društvo je izvorni proizvod zapada - robne kuće.. ili i to moram objašnjavat...


Lose je samo to izdrkavanje i teznja za tzv. prociscenjem obicaja - ponajvise jer ni ti puristi nemaju pojma sto je "izvorno", ali drkaju vodu na svoj mlin ovisno o tome sto ce im vise ovaca u tor stjerati, e ne bi li ih osisali. Ljigavi oportuni supci.

Nekakva univerzalnost o kojoj ti pričaš nema veze sa zdravim mozgom. Po Habermasu upravo se to događa Europi i kristaliziria se kao svojevrsni fašizam. Imaš jako teške komplekse ako mislis da ćeš time što pljuješ svoje biti veliki europejac ili kao nekakav boemski svjetski čovjek koji ne želi mati veze s tom sićom i rajom koja je zatucana i zadojena jer poštiva svoje običaje.
Odvukao si od teme Halloweena zbog koje sam i počeo ovo komentirati. Također, ako netko spomene Hrvatsku i kaže da je Hrvat, to ne znači da je ksenofob, da je crkveni moljac, da je u adezeu ili da mu je tata junak rata, ili da je zadojena seljačina - nekako mi zvučiš frustrirano upravo po ovim zadnjim redovima... i da, ovo nije osobni napad Wink
dosta priče, idem pit

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2011. 20:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Besmrtnik_Turms je napisao/la: › ... premda sam tu već mislio odustat od čitanja daljnjega posta, bilo je mazohistički, ali ajd...
Ma ti si super-uber-cool tip koji ne cita postove onih koji ti nisu dorasli, ali eto, pocastio si me. Hvala ti, divan si, ganut sam tvojom paznjom! Doista si dorastao samom sebi.

Citat: › Crkvi i barem pokušaj ostati na argumentiranoj raspravi bez povlačenja postova u prepirku.
Ok, javi kad ne vidis argumente, pa podebljam.

Citat: › Što je identitet jednoga naroda? (!) Pa evo nađi mi neke razlike, osobine, obilježja, simbole bilo što koji razlikuju npr. Sjevernu Irsku i Afganistan ili Južnu Koreju i Japan, ili tebe kao xy od nekog yx.
Sto bih ja sada trebao? Napisati po cemu se razlikuju? Ili definirati po cemu su npr. Irci bas Irci. Nedovoljno ih poznam da bih bio sasvim konkretan, stoga bih se zadrzao na Hrvatima, njihovu kulturu poznam, ali siguran sam da i za Irce, Japance i Argentince vrijedi isto sto i za Hrvate - ne postoji izvorno hrvatska, irska, japanska i argentinska kultura, koja bi se mogla smatrati jedinstvenom i bez primjesa drugih. Cini mi se da bas taj dio nisi bio shvatio u mom proslom postu.

Citat: › Ako pak ne možeš, molim te prestani čitati post i stavi me na ignore.
Ne mogu te prestati citati, jer si divan i ganuo si me.

Citat: › Uf, lega natrabunjo si ti tu svašta i toliko nebuloza.
Budi konkretan. Ja na svaku tvoju glupost napisem zasto ju smatram gluposcu i dam kakav-takav argument. Drzi se tog pravila, bit ce nam lakse komunicirati.

Citat: › Prebrzo i netočno izvlačiš zaključak iz jedne epizode koji onda opet pogrješno koristiš kao argument.
Smile Iste zakljucke sam ovdje izvodio i prije emitiranja te epizode, sto mozes zakljuciti iz mojih mnogih ranijih postova koji se ticu hrvatske povijesti. Ovu epizodu sam spomenuo jer sam pretpostavio da si ju gledao. Rijetko kada na TV-u osvane kakva konkretna informacije iz hrvatske povijesti namijenjena sirokom puku. Ali, ako ti prihvacas cinjenicu da Hrvata kao etnicke zajednice svjesne svog etniciteta nije bilo do sredine 19. stoljeca - onda mozemo zakljuciti da se slazemo. Ako smatras da su svjesni bili opet - pogledaj onda tu epizodu za mase, javim ti gdje mozes downloadati.

Citat: › Naravno da postoji hrvatska tradicija koja ide preko dolaska i Branimirova natpisa, Bašćankse ploče, "glagoljati znači horvatski govoriti", šahovnice, pokrštavanja i krstionice, Kašićeva Biblija, pa Gundulić, pa Mažuraić, pa Jelačić,
Koliko je to sto si nabrojao "hrvatska" tradicija? Tradicija ovih prostora jest - ali koliko je to izvorno "hrvatska" u kontekstu iz tvoje prve poruke. To je tada bila "hrvatska" tradicija, koliko je danas i halloween i Djed Mraz.

Citat: › Naravno da mi Hrvati imamo tradiciju.
Kad to ovako samouvjereno kazes, covjek mora poloziti svo oruzje i sloziti se s tobom. ;-)

Citat: › Ona se vidi i u lijepim hrvatskim izvornim božićnim pjesmama, kao i u našemu jeziku, kao i u narodnim nošnjama i fokloru - kultura i etnologija našega naroda je bogata sviđalo se to tebi ili ne i uopće ne razumijem da netko može tvrditi tako nešto da hrvatstvo ne postoji, zapravo ima ih, ali to već ode u drugu stranu.
Kulturna bastina ovih prostora doista jest bogata i dobrim dijelom su ju bastinili Hrvati, kao jedan od naroda, ali i taj tvoj Gundulic i plejada drugih autora je pisala na latinskom, a Vatikan je bio vazniji od svjetovnih vodja sto su ovim prostorom upravljali. Utjecaj Bizanta, Mletacke republike, kasnije Turaka, Francuza, Ugara, Austrijanaca - sve je to ostalo traga na bastini. I to je tako - ono sto mi danas smatramo tradicijom nekad je bilo suvremeno. Ono sto je nama suvremeno (halloween) za 300 godina ce se mozda smatrati "hrvatskom" tradicijom i bastinom.

Nije meni cilj osporiti bogatstvo hrvatske tradicije, vec samo naglasiti da ono sto spada u hrvatsku tradiciju nije Slavenima i Hrvatima dano s neba, vec je stoljecima nastajalo i preuzimanjem iz tudjih (suvremenih) kultura.

Citat: › A što se tiče "prispodoba" primjera - čemu podcjenjivanje toga...
Zato sto je suvisno i uvijek skrene raspravu, buduci da niti jedna usporedba ne moze biti dobra kao original.

Citat: › Ne treba navodnik kod "hrvatskog".
Vidjet ces da treba. Odnosno, ono jesu hrvatski obicaji i hrvatska tradicija, odnosno tradicija koja se bastini na ovim prostorima, ali...

Citat: › Samo u fokloru - nošnji u svakome mjestu izvorno hrvatskih.
Nosnje nedovoljno poznajem, ali vec sama cinjenica da se kod jednog naroda toliko razlikuju daje povoda vjerovati da je razlika plod vanjskih utjecaja.

Citat: › Ima još jedan veliki občaj i ajmo to tako reći događaj, dvije riječi, prva počinje sa S i završava s A
Sinjska alka?! Takvih viteskih igara imas po cijeloj Europi. Sinjska alka je, doduse, zbog svog jedinstvenog konteksta kao takva - doista hrvatska bastina, ali sama igra nije nista revolucionarno - slicih igara ima i drugdje, ali nije samo "igra" ono sto alku cini Alkom. ;-)

Citat: › Možeš li se sjetit nekih plesova... Učio si to u osnovnoj, ono s M... Cool
Moreska? Ili si mislio na talijansku Morescu? http://en.wikipedia.org/wiki/Moresca

A i sama Moreska je nastala kao ratni ples koji oslikava sukob Spanjolaca i Maura. http://hr.wikipedia.org/wiki/More%C5%A1ka

Kao sto vidis, bogata nam je bastina, ali nazivati nesto "hrvatskom" bastinom, a nesto drugo "smecem koje treba zabraniti" je apsurdno i upravo ono sto kasnije spominjes - fasisticki. Zato ce i halloween mozda jednom biti dio hrvatske bastine, mozda nece. Djed Mraz je bio neko vrijeme dio bastine, pa su ga dekretom zabranili, ali on i dalje zivi. Puno je takvih pojava...

Citat: › Potrošačko društvo je izvorni proizvod zapada - robne kuće.. ili i to moram objašnjavat...
Ne moras, ali to smo valjda rijesili s onim "obicaji" i obicaji. ;-)


Citat: › Nekakva univerzalnost o kojoj ti pričaš nema veze sa zdravim mozgom.
Kako nema? Eno, naveo sam ti par primjera za koje si ti tvrdio da su izvorno hrvatska bastina. A ono - ma'una! ;-) Jesu hrvatska bastina, ali samo zato jer su tu tradiciju bastinili narodi koji su zivjeli na ovom podrucju, a oni su - kao sto nas povijest uci - cesto bili na putu mnogih ratnih pohoda i uglavnom pod upravom nekog drugog.

Citat: › Imaš jako teške komplekse
Ovo o kompleksima je univerzalno primjenjivo. Recimo, netko ce komplekse uociti kod ljudi koji ce sve sto im se svidja nazivati vlastitom kulturnom bastinom. To bi bilo sasvim medicinski opravdano, neki kompleksi se manifestiraju upravo na nacin da si osoba pridodaje obiljezja i sposobnosti koja nema, jer sumnja u one koje ima. Smile

Citat: › ako mislis da ćeš time što pljuješ svoje biti veliki europejac ili kao nekakav boemski svjetski čovjek koji ne želi mati veze s tom sićom i rajom koja je zatucana i zadojena jer poštiva svoje običaje.
Ne mislim, ali mislim da cu zadrzavanjem neutralnog i objetkivnog stava bti blizi istini. Vecom vrijednoscu smatram takav stav, nego subjektivno zatvaranje ociju i hranjenjem mitovima.

Citat: › Također, ako netko spomene Hrvatsku i kaže da je Hrvat, to ne znači da je ksenofob
Evo, ja sam Hrvat, tako sam se izjasnjavao i odgajan sam i prije '91. i ne smatram se ksenofobom.

Citat: › nekako mi zvučiš frustrirano upravo po ovim zadnjim redovima... i da, ovo nije osobni napad Wink dosta priče, idem pit
Ha cuj, oni zadnje recenice su upucene fasistima. Svako pozivanje na prociscenje u sebi krije sjeme zdravog i nepatvorenog fasizma (po definiciji). A ti sad vidi tko je fasist, tko nije, mene zapravo ne zanima ta etiketa pojedinaca, vec model fasistickog modela.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 31.10.2011. 20:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Btw. vidim da si slavenski animizam ignorirao, a mozda je upravo to mnogobostvo izvornije hrvatska tradicija nego ono sto su narodi na ovim prostorima preuzeli, ili im je nametnuto iz Vatikana.

Kao sto vidis, jos jedan dodatak tezi da ne postoji apsolutno "hrvatska" bastina, djevicanski cist skup kulture i obicaja kojem bi trebali stremiti, vec je kulturna bastina ziv organizam koji se mijenja - najcesce zbog vanjskih utjecaja.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 31.10.2011. 21:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
... ili im je nametnuto iz Vatikana.

 Nije mi jasno zašto većina ljudi koja ne ide u crkvu, i ne vjeruje u Boga, uporno pokušava imputirati da je vjernicima njihova vjera nametnuta. Vjera je stvar osobnog odabira, i nitko nikog ne tjera silom na molitvu. U djetinjstvu ideš u crvu zato što idu i tvoji roditelji. S vremenom spoznaš neke svoje istine i mudrosti pa po njima živiš.

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: