Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Nakon 99 godina zauvijek zatvoreno kino Urania!

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.10.2011. 9:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Duminske Trake je napisao/la: ›
zlusch je napisao/la (Pogledaj post): ›
Ljudima koji imaju relativno pristojne prihode je svejedno hoće li dati 20 ili 35 kn za kartu dvaput mjesečno... a uvijek će izabrati kristalno čistu sliku i zvuk naspram one jade u Uraniji i Europi.

Uopće nije jada u Uraniji i Europi,meni su baš multipleksi jadni. Preglasan zvuk,preveliko platno i glavobolja poslije odgledanog filma jer ne stignem ni popratiti sve koliko je platno ogromno ali nepotrebno.

Samo da ti argumentiram moj stav.... kad sam rekao "jada" mislio sam na loše projektore, mutnu sliku, loš zvuk, premala sjedala i uske redove. Ono, gledaš film i navikneš se na boje i oštrinu, kad se na pola filma promijeni projektor, a slika dobije punije boje, ali bude i mutnija nego maloprije. Gledao sam u Europi mislim Terminatora, ne sjećam se koji dio, i zadnji lijevi zvučnik nije radio.
Obzirom da je centar grada, moraš platiti parkiranje i to uvijek negdje daleko jer pokraj kina u pravilu nikad nema mjesta.

Onda pomisliš, okej, za stare filmove ne trebaš neku tehniku prikazivanja.... i onda dobiješ Casablancu i Ben Hura na blurayu i jednostavno ne možeš vjerovati kakav je to gušt gledati...

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Mikro
Offline
Avatar

Ukupno postova: 500
Lokacija: Osijek VBK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 16.10.2011. 21:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ZVEČEVO ZAKON!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
morgan
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3963
Lokacija: gone to North Pole
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.10.2011. 21:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la: ›
Tko se uopće sjeća da je do rata bilo čak pet kina koja su imala svoju redovnu publiku?

eh ima nas...tad si mogao pratiti film iz kina u kino i tako par tjedana.
sve ima svoj vijek trajanja pa i ova kina,prošla i sadašnja.vjerujem da će se ljudi ponovo vratiti kulturi gledanja filma a pod tim mislim da će doista gledati film a ne zamarati se jesu li ponijeli dovoljno kokica,da li je ambijent ugodan....nekad je postojao Klub ljubitelja filma gdje su ljudi sjedili i na stepenicama ne bi li vidjeli nešto drugačije od kino ponude. danas su rijetki takvi izleti u alternativnu kinematografiju, pogotovo u Osijeku.
ako netko izorganizira kakav festival neka ga "udomi" u ova 2 kina u centru.
a i distributeri imaju tu svoje prste...

_________________
Zašto bi se izlagali mamurluku? Ostanite pijani
Kad čovjek umre, ne zna da je umro, i to je samo teško drugima.
Isto je i kada je čovjek glup.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 16.10.2011. 23:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilo je 5 punih kina, jer nije bilo VCR-a, BluRaya, torrenta, 1000 satelitskih kanala, ali prije svega - jer je nacin zivota bio drugaciji i jer je sustav vrijednosti bio drugacije poslozen.

Ne mozes u sustavu vrijednosti gdje se na tronu ljudskih "potreba" nalaze posjedovanje i konzumiranje ocekivati da ljudi imaju zelje i vremena provesti nekoliko sati gledajuci u nesto sto nije stvarno ili potice na razmisljanje.

Osijek je jedini veci grad u RH u kojem nekidan nitko nije dosao na trg prosvjedovati protiv globalnog ekonomskog sranja. Prosvjednika je, doduse, bilo nesto malo na onim prosvjedima protiv vlade - ali i na tim prosvjedima je bilo sarolike motivacije - od suparnickih stranaka i siromastva do prezentacije.

No, to sto bas nitko nije dosao prosvjedovati ovaj viked potvrdjuje tezu da je u Osijeku jako malo onih koji se zele zamarati, ili razmisljaju o svjetskoj nepravdi, odnosno, puno je vise onih kojima je vrhunac dana/tjedna/mjeseca otici u neki shopping centar i provesti stotine sati obilazeci trgovine, jeduci ili gledajuci kakav brain-dead filmic s puno rokanja (u svako smislu).

Zato u Osijeku vise ne uspijeva (i mozda vise nikada nece uspjeti) nikakva art, ovakva ili onakva scena, odnosno uvijek ce biti u zapecku, plam ce odrzavati sacica entuzijasta (raznih motiva) i to je otprilike to.

Zato se OLJM pretvorio u cisti seljakluk i izgubio svoju izvornu viziju, zato vise ne postoje i nema nikakvih studentskih inicijativa (cast pokojim udrugama, uglavnom onima koje se bave razmjenom studenata - ne bi ni toga bilo da se studenti cesto u ovome ne vode pukom sebicnoscu), tu i tamo zabljesne umjetnicka akademija...

Uglavnom, razlika u ovim kinima sada i kinima od prije 30 godina je u promjeni sustava vrijednosti, svjetonazora, motivacije. Zato bi art scena zivjela onoliko koliko bi se toj sacici "alternativaca" dalo dolaziti na projekcije i same sebe uvjeravati da je moguce imati takvu scenu.

A sto se tice gasenja kina - zao mi je iz nekog sentimenta, but then again - kina su privatno vlasnistvo. Ako nece biti kina, bit ce kockarnice, kuglane ili cevabdzinice. Te zgrade ionako nitko ne moze staviti na kamion i odnijeti.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Otofx
Offline
Ukupno postova: 168
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2011. 0:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 


_________________
http://similarpetshop.blogspot.com
http://twitter.com/IzSesira
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anaaM
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2011. 0:47 
Naslov:  Re: Nakon 99 godina zauvijek zatvoreno kino Urania!
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pa, moram iskreno reći, da otkad se otvorio Cinestar ja ne idem vise u ova stara kina..iako je cijena u Cinestaru veća, kino je puno bolje i kvalitetnije od ovih nasih kina, tako da mi je drago jer smo i mi dobili jedno moderno, suvremeno kino! Razz

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2011. 9:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: ›
Bilo je 5 punih kina, jer nije bilo VCR-a, BluRaya, torrenta, 1000 satelitskih kanala, ali prije svega - jer je nacin zivota bio drugaciji i jer je sustav vrijednosti bio drugacije poslozen.

Ovo je živa istina.... išlo se u kino i zbog toga jer je na TV-u bilo dva programa, a filmovi su bili stari kao biblija. Kino je donosilo filmove sa zakašnjenjem od samo par mjeseci ili možda godinu dana i nije bilo interneta i IMDB-a da ljudi saznaju kada je zapravo koji film izašao i za koliko će doći kod nas. Bilo je svjetsko čudo kada se za neki film (ne sjećam se sad točno koji) najavilo da će biti prikazan u isto vrijeme kada i u cijeloj Europi.

Danas na kabelu/IPTV-u za par desetaka kuna ima hrpa filmskih kanala, a DivX/MKV se može ukrasti isti dan kada izađe na blurayu u USA.

Na koncu, zašto platiti nešto što si navikao dobijati džabe u vlastitom domu, bez potrebe izlaska van? Kao što već rekoh, netko voli gledati telesync kopije zguren na stolici pred monitorom, netko voli bluray na plazmi i 5+1, a netko sjesti u kino i uživati u doživljaju.

I život teče dalje....

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2011. 13:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la: › Te zgrade ionako nitko ne moze staviti na kamion i odnijeti.


Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!nnovation
Offline
Ukupno postova: 304
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2011. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la (Pogledaj post): ›
Leteci mungos je napisao/la: ›
Bilo je 5 punih kina, jer nije bilo VCR-a, BluRaya, torrenta, 1000 satelitskih kanala, ali prije svega - jer je nacin zivota bio drugaciji i jer je sustav vrijednosti bio drugacije poslozen.

Ovo je živa istina.... išlo se u kino i zbog toga jer je na TV-u bilo dva programa, a filmovi su bili stari kao biblija. Kino je donosilo filmove sa zakašnjenjem od samo par mjeseci ili možda godinu dana i nije bilo interneta i IMDB-a da ljudi saznaju kada je zapravo koji film izašao i za koliko će doći kod nas. Bilo je svjetsko čudo kada se za neki film (ne sjećam se sad točno koji) najavilo da će biti prikazan u isto vrijeme kada i u cijeloj Europi.

Danas na kabelu/IPTV-u za par desetaka kuna ima hrpa filmskih kanala, a DivX/MKV se može ukrasti isti dan kada izađe na blurayu u USA.

Na koncu, zašto platiti nešto što si navikao dobijati džabe u vlastitom domu, bez potrebe izlaska van? Kao što već rekoh, netko voli gledati telesync kopije zguren na stolici pred monitorom, netko voli bluray na plazmi i 5+1, a netko sjesti u kino i uživati u doživljaju.

I život teče dalje....


u pravu ste obojica ali ne slazem sa da je kultura odlazenja u kino umrla.
Naravno da su nabrojane stvari uzele dio kolaca kinematografima, ali dovoljno je vidjeti zarade koje filmovi ostvaruju u kinima.
Da ti se zavrti.
Dodajmo tome da cak i u ovoj jadnoj drzavi cinestari i plexi nicu kao gljive poslije kise, stvar je jasna.
Poanta je da nitko pametan nece otici u uraniju ili europu kada par km dalje ima vrhunsku sliku, zvuk, sav komfor..za 5-10 kn vise.
2 stara kina su se trebala okrenuti tematsim vecerima,stranom filmu i tako to..ali budimo realni, nisu znali poslovati dok su imali monopol, tko je uopce ocekivao da ce znati sada?
Zelim zaposlenicima srecu u pronalazenju posla, mozda ih uzmu nova kina, ali mi uranije i europe uopce nije zao.
kao sto sam rekao..filma ce i dalje biti, samo u boljim uvjetima..to je jedino sto me zanima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
silence
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1135
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2011. 14:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

i donji grad je imao svoju Uraniju pa je nema već odavno, sve ima svoj "rok" trajanja

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zlusch
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2038
Lokacija: Sjenjak
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2011. 14:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

!nnovation je napisao/la: ›
2 stara kina su se trebala okrenuti tematsim vecerima,stranom filmu i tako to..ali budimo realni, nisu znali poslovati dok su imali monopol, tko je uopce ocekivao da ce znati sada?

Samo da te malo korigiram.... kina su bila pred propadanjem i prije dolaska multipleksa u grad. Baš negdje u to doba je direktorica postala Marijana (sad se ne mogu sjetiti prezimena) i pokrenula kojekakve akcije tipa jeftino pivo, džabe parking.... i izvadila Kinematografe iz banane.

Ipak, dolazak ova dva lanca bio je glogov kolac u srce starim kinima...

_________________
Lega, nije ti dumina što praviš diklića od butre kraj kondora u treski.... a ti Anonymous dođi k sebi dok još imaš kome!

47! Još se trese na udici.... osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 17.10.2011. 15:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

!nnovation je napisao/la: ›
Poanta je da nitko pametan nece otici u uraniju ili europu kada par km dalje ima vrhunsku sliku, zvuk, sav komfor..za 5-10 kn vise.

jesam li pametan ili ne ostavljam na prosudbu drugima, ali mi je (osim za neke filmove koje stvarno vrijedi gledati u 3d-u, a takvih je malo) uvijek bilo draže otići u stara kina. to mi je kao rock'n'roll, autentičniji zvuk daje gramafonska ploča nego cd ili dvd. neki to nikad neće razumjeti, ali je to ok.

zlusch je napisao/la: ›
Baš negdje u to doba je direktorica postala Marijana (sad se ne mogu sjetiti prezimena)

marijana bošnjak.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Comrade Nimoy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 46
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2011. 15:30 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
!nnovation je napisao/la: ›
Poanta je da nitko pametan nece otici u uraniju ili europu kada par km dalje ima vrhunsku sliku, zvuk, sav komfor..za 5-10 kn vise.

jesam li pametan ili ne ostavljam na prosudbu drugima, ali mi je (osim za neke filmove koje stvarno vrijedi gledati u 3d-u, a takvih je malo) uvijek bilo draže otići u stara kina. to mi je kao rock'n'roll, autentičniji zvuk daje gramafonska ploča nego cd ili dvd. neki to nikad neće razumjeti, ali je to ok.

zlusch je napisao/la: ›
Baš negdje u to doba je direktorica postala Marijana (sad se ne mogu sjetiti prezimena)

marijana bošnjak.


Što je to autentičan zvuk ili slika?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zaljubljena u Osijek
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2366
Lokacija: OS
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 17.10.2011. 16:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la: ›
Samo da te malo korigiram.... kina su bila pred propadanjem i prije dolaska multipleksa u grad. Baš negdje u to doba je direktorica postala Marijana (sad se ne mogu sjetiti prezimena) i pokrenula kojekakve akcije tipa jeftino pivo, džabe parking.... i izvadila Kinematografe iz banane.
Ipak, dolazak ova dva lanca bio je glogov kolac u srce starim kinima...

Takvih glogovih kolaca nagledali smo se na svim poljima unatrag dvadesetak godina Crying or Very sad
što je ostalo od poznatih mjesta za izlaske u našem gradu??? Sad

_________________
Ljudi su stvoreni da se vole. Stvari su stvorene da se koriste. Svijet je u neredu zato što se stvari vole, a ljudi koriste! osijek031.com smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
!nnovation
Offline
Ukupno postova: 304
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.10.2011. 17:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zlusch je napisao/la (Pogledaj post): ›
!nnovation je napisao/la: ›
2 stara kina su se trebala okrenuti tematsim vecerima,stranom filmu i tako to..ali budimo realni, nisu znali poslovati dok su imali monopol, tko je uopce ocekivao da ce znati sada?

Samo da te malo korigiram.... kina su bila pred propadanjem i prije dolaska multipleksa u grad. Baš negdje u to doba je direktorica postala Marijana (sad se ne mogu sjetiti prezimena) i pokrenula kojekakve akcije tipa jeftino pivo, džabe parking.... i izvadila Kinematografe iz banane.


sve je to bilo mlacenje prazne slame, kako bi nasi stari rekli.
najjace mi bilo kad su klimatizirali u vrijeme dok je svaka supa vec bila klimatizirana, i iskakali par tjedana iz svake pastete..eto klimatizirali smo!!!
hehe strasno.
gle, nova kina rade dobro i to je pokazatelj da osijek ima publiku..a zasto ju nisu imali europe i uranija dok su drzali monopol...pitam se pitam.
Sjecam se da sam svaki put kad bi otisao u europu govorio pobogu kada ce osijek dobiti normalno kino da vise nikad ne primirisem tu...i eto dogodilo se, i eto ocito nisam jedini tako razmisljao.

@don sorry krivo sam se izrazio..uvijek ce postojati nostalgicari, ali od njih se ne zivi:)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: