Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Prije Krista ili prije nove ere?

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
chager
Offline
Ukupno postova: 389
Lokacija: Prigradsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2011. 12:08 
Naslov:  Prije Krista ili prije nove ere?
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Išao sam u školu i prije '90-tih. Sjećam se sata povijesti i nastavnika koji je povijest čovječanstva dijelio na staru i novu eru. U to vrijeme mi nije bilo jasno što to točno znači, ali je bilo jasno da se tada nešto važno dogodilo kad se do tada brojilo unazad, a sad unaprijed(eee). Odmah nakon "demokratskih promjena" u škole je uveden termin prije i poslije Krista. Sada je konačno bilo jasno o čemu se radi, iako mi se nastavnik nije činio baš pretjerano sretan koristeći novu terminologiju. Ne ulazim u razloge tko je i zbog čega uvodio ove ili one termine, to je više politika.
Već 20 godina povijest dijelimo po Kristovom rođenju. Nismo jedini. Muslimani, koji broje godine po svom (1389), ŽIdovi, Kinezi...pa i Srbi koji još imaju uporabu julijanskog kalendara u liturgiji...svi oni (barem u našem društvu) priznaju da je danas 2011. Zašto?
Na BBC-u je pokrenuta kampanja da se više ne koristi termin prije i poslije Krista. Navedeni razlozi se uglavnom tiču multikulturalnosti, multietičnosti, multireligioznosti...ne daj Bože da nekoga povrijedimo. Treba li uvijek biti tako nastrojen, ili iza toga stoje moćni lobiji koji koriste politički i financijski utjecaj kako bi do kraja uništili i ono malo što Europa ima sa kršćanstvom? Očito se svi mole novcu i za novac, a tada "svetinje" ne dolaze u obzir. Ili je to pranje savjesti moćnih koji tako nominalno žele "vratiti" nazovisamopoštovanje izrabljenim narodima i religijama - kad su im već sve uzeli i uzimaju i dalje. Britanija nije više društvo lordova i sireva, već doseljenika iz kolonija...nije sve tako crno-bijelo.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.10.2011. 13:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kamo srece da je ovo bila jedina promjena koja je uvedena u Hrvatsku. Nazalost, uveli su i mnoge druge.

Muslimani, Zidovi i ostali ne priznaju taj kalendar u religijskom smislu, vec kao opceprihvaceni standard, a standard je postao u srednjem vijeku i na teritoriji onoga sto nazivamo "zapadnom civilizacijom". Kasnije su zemlje "zapadne civilizacije" kolonizirale svijet i u velikoj mjeri uspjele prosiriti taj standard.

Dakle, radi se o standardu zbog komunikacije, proizaslog iz povijesne dominacije, a ne nekakvo "priznavanje".

Dakle, sad kad to znamo, sasvim je jasno da se na to treba gleadati kao na vremenesku epohu, a ne vrijeme od rodjenja jednog od stotina tisuca samozvanih prororka sto su tumarali svijetom, ne znajuci od koje F bolesti boluju.

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2011. 15:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): › Dakle, sad kad to znamo, sasvim je jasno da se na to treba gleadati kao na vremenesku epohu, a ne vrijeme od rodjenja jednog od stotina tisuca samozvanih prororka sto su tumarali svijetom, ne znajuci od koje F bolesti boluju.

Da, ali opet se postavlja pitanje koje je gore navedeni rekao (ŠTO SE TADA DOGODILO?).
chager je napisao/la: › Treba li uvijek biti tako nastrojen, ili iza toga stoje moćni lobiji koji koriste politički i financijski utjecaj kako bi do kraja uništili i ono malo što Europa ima sa kršćanstvom? Očito se svi mole novcu i za novac, a tada "svetinje" ne dolaze u obzir.

Upravo to!

chager je napisao/la: › Ili je to pranje savjesti moćnih koji tako nominalno žele "vratiti" nazovisamopoštovanje izrabljenim narodima i religijama - kad su im već sve uzeli i uzimaju i dalje. Britanija nije više društvo lordova i sireva, već doseljenika iz kolonija...nije sve tako crno-bijelo.
I ovo, ali opet radi krajnjeg interesa NOVCA!

Iole normalnim ateistima ili bilo kome drugome nesmeta simboličan naziv nečega kao npr. prije i poslije Krista.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2011. 15:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kad su toliko multikulturalni, zašto nedaju svim stanovnicima ove planete radne dozvole, zelene karte i sl. Pa sve je to jedna planeta, zašto svi mi nebi imali priliku ostvarivati isti "američki" san? Very Happy

Najlakše je pričati o multikulturalnosti kada nekome drugome treba nešto mijenjat. Very Happy

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2011. 15:28 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

chager je napisao/la: ›
Muslimani, koji broje godine po svom (1389), ŽIdovi, Kinezi...pa i Srbi koji još imaju uporabu julijanskog kalendara u liturgiji...svi oni (barem u našem društvu) priznaju da je danas 2011.

što se mene tiče, može se komotno odrediti neka bitna točka za cijelo čovječanstvo oko koje bi se razvio novi univerzalni kalendar, a kršćani slobodno mogu zadržati svoje računanje vremena, kao danas muslimani, židovi, kinezi, pravoslavci...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2011. 15:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

DonQuijote je napisao/la (Pogledaj post): ›
chager je napisao/la: ›
Muslimani, koji broje godine po svom (1389), ŽIdovi, Kinezi...pa i Srbi koji još imaju uporabu julijanskog kalendara u liturgiji...svi oni (barem u našem društvu) priznaju da je danas 2011.

što se mene tiče, može se komotno odrediti neka bitna točka za cijelo čovječanstvo oko koje bi se razvio novi univerzalni kalendar, a kršćani slobodno mogu zadržati svoje računanje vremena, kao danas muslimani, židovi, kinezi, pravoslavci...

Zašto bi onda sve mijenjali i komplicirali AKO TI JE SVEJEDNO?
Ili ti nije svejedno pa bi htio sve samo da se Krist ne spominje?
Ako je ovo drugo, to onda nije multikulturalnost, nego vid mržnje. Wink

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 06.10.2011. 16:02 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

mali_ivica je napisao/la: ›
Zašto bi onda sve mijenjali i komplicirali AKO TI JE SVEJEDNO?

meni jest svejedno, ali ako drugima nije. meni su krist, buda, alah, jahve i ostali sasvim ok.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.10.2011. 16:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

A šta će nam uopće godine? Možda jedino da znamo koliko je koja vlast vladala.

Pa ni pas nezna koja je godina, pa zašto bi onda mi to morali znati?

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Leteci mungos
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6728
Lokacija: Priory of Semen
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 06.10.2011. 23:22 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: › A šta će nam uopće godine? Možda jedino da znamo koliko je koja vlast vladala.
Dok nije komunikacije, svako selo je imalo svoje mjerenje. Dakle, moze se reci da je unificiranje mjerenja vremena doslo iz potrebe. Nikakvi proroci, bogovi, pingvini ili mali zeleni, vec cista potreba, sila, nuzda. Eto, mi imamo tu "srecu" da pripadamo (rubu) civilizacije koja je u povijesti palila i zarila ovom nasom plavetnom kuglicom, pa vec po obicaju mislimo kako se cijeli svijet vrti oko nas. Garniramo tu cinjenicu s tipicniom hrvatskim kompleksom neupecatljivsoti [neka znaju za mene u svakoj vukojebini, pa makar i po klanju] i dobivamo teze da bi bilo sasvim ok kad bi se svagdje u svijetu spominjao Krist, navodni prorok i osoba znacajna samo jednoj od mnogih religija.

Bas zato sto netko misli da se opci standard treba definirati bas njegovom vjerovanju, pa bio to Krist, Buda ili cjediljka za tijesto, treba uvesti univerzalni i neovisni standard. Zapravo on vec postoji! Zove se "prije nove ere".

Citat: › Pa ni pas nezna koja je godina, pa zašto bi onda mi to morali znati?
A eto, valjda zato sto zajedno s njim ne seremo po dvoristu. Ili...?

_________________
Omnium gadgetum mecum porto!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.10.2011. 6:55 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Leteci mungos je napisao/la (Pogledaj post): ›
Bas zato sto netko misli da se opci standard treba definirati bas njegovom vjerovanju, pa bio to Krist, Buda ili cjediljka za tijesto, treba uvesti univerzalni i neovisni standard. Zapravo on vec postoji! Zove se "prije nove ere".
Ili se zove "prije Krista" tako svejedno, bez obzira što neke ovaj drugi naziv dira, stvar je samo simboličke prirode... time je neshvatljivo njihovo isčuđavanje. A pogotovo opravdavanje nekom mulitkulturalnosti i sl.?!
Kao što sam i ranije rekao, svakom normalnom čovjeku nesmeta taj naziv. Smeta onome koji to nešto pa bio to i Krist ne voli, a ne iz razloga što mu je "stalo do drugih".
francika je napisao/la: › A šta će nam uopće godine? Možda jedino da znamo koliko je koja vlast vladala.
Pa ni pas nezna koja je godina, pa zašto bi onda mi to morali znati?

Iz razloga što za razliku od životinja mi neke stvari planiramo, a nema razloga da si planiramo nešto od danas pa za godinu, sedam mjeseci i pet dana. Nego taj neki plan tada planiramo datumom, koji je svima jasno definiran i opće prihvatljiv. Datume koji su prošli tada nazivamo prošlošću, te oni služe da se njima podsjetimo na neke događaje dobre, loše te da na osnovu njih učimo o svojim greškama ili pak nekim dobrim stvarima...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
simo031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6329
Lokacija: Ludoland
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.10.2011. 7:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Pa ni pas nezna koja je godina, pa zašto bi onda mi to morali znati?


Reci da se šališ ... osijek031.com smile osijek031.com smile

_________________
http://essekeri.hr/svi-essekeri
Veži konja gdje ti gazda kaže, osobito ako ti je konj gazda.
Živim kao pas, a zamjeraju mi kad lajem.
Djecu učimo da budu iskrena, vrijedna i poštena. Sjeća li se tko zašto?
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.10.2011. 9:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja bih vrijeme mjerio u sekundama od 1970. godine i tocka!
Kaki Krist balarachi! Very Happy

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Angelium
Offline
Avatar

Ukupno postova: 874
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 07.10.2011. 9:18 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko se ja razumijem u to, prije nove ere i prije Krista (i poslije u oba slučaja) u biti uopće ne znače isto. Nova era počinje 0-om godinom a stara završava nastupanjem iste. Prije i poslije Krista je religijsko mjerilo temeljeno na starom i novom Zavjetu. Da su neki pazili na vjeronauku znali bi sa se Krist nije rodio na 0-tu godinu, no točna godina se ne zna, ali kažu da je to bilo negdje oko 30-e (ako se i ja dobro sjećam Very Happy) Ako se ne varam tek negdje u 6. stoljeću je uspostavljeno kršćansko brojanje godina... Kako su odredili da je to sad baš 6. stoljeće nemam pojma Smile. Ali činjenjčno govoreći, era je povijesni termin, prije i poslije Krista reigijski.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2703
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 07.10.2011. 9:40 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Angelium je napisao/la (Pogledaj post): › Da su neki pazili na vjeronauku znali bi sa se Krist nije rodio na 0-tu godinu, no točna godina se ne zna, ali kažu da je to bilo negdje oko 30-e (ako se i ja dobro sjećam Very Happy)
Ne, kaže se da se rodio na nultu iako kažu da je to zapravo bilo par 5-6 godina prije nulte a da je živio oko 30ak godina.
Jeli to povijesno značenje? Religijsko je pošto se radi o osobi koja je opće prihvaćena kao Božiji sin u religiji koja se naziva kršćanstvom. S povjesnog stajalište i tu stoji prije i poslije nove ere. ALI isto tako stoji prije i poslije krista. ZAŠTO? Zato što je to jedini veliki događaj prema kojem možemo orijentirati se i reči ovo je nova era, a ono prije je bila stara. I ZBOG TOGA JE KASNIJE TO TAKO I IMENOVANO VJEROJATNO.

NOVA ERA počinje nekim važnim događajem, ako to nije dolazak Krista, tada bi morali nači u to ili neko dalje vrijeme neki dovoljno važan događaj da njega kao stanovitom prekretnicom imenujemo početkom NOVE ERE. To bi eventualno moglo biti OTKRIĆE PISMA kao takvog, a to definitivno nije bilo 0te godine. STOGA PRIJE I POSLIJE KRISTA. (Koliko god nekima to smetalo - IMA POVIJESNI ZNAČAJ)

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
bazooka_joe
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3237
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 07.10.2011. 14:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ukoliko je,naravno,osoba Isusa ikada postojala. Po svemu sudeci - nije. Wink

_________________
"We've arranged a global civilization in which most crucial elements profoundly depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no one understands science and technology. This is a prescription for disaster. We might get away with it for a while, but sooner or later this combustible mixture of ignorance and power is going to blow up in our faces." - Carl Sagan
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: