Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



GLUO: Dvjesto godišnjica slike Johanna Friedricha Gottlieba Liedera

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65911
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.10.2011. 14:29 
Naslov:  GLUO: Dvjesto godišnjica slike Johanna Friedricha Gottlieba Liedera
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Od 03.- 08. listopada 2011. u Galeriji likovnih umjetnosti, Osijek restaurira se slika iz 1811. godine Obitelj Pejačević u perivoju virovitičkog dvorca njemačkog/austrijskog slikara i grafičara F. J. G. Liedera (Potsdam, 1780.-Budimpešta, 1859.).

Slika ove godine obilježava svoj 200. rođendan. Njena obnova je započela u proljeće 2010. godine u fazama(ovo je 4 faza-4 tjedna), kao priprema za veliku izložbu Likovne baštine grofova Pejačević planirane za 2013. godinu u GLUO.

Radove izvode studenti Akademije likovnih umjetnosti iz Zagreba, Odsjeka za restauriranje i konzerviranje umjetnina, pod vodstvom profesorice doc. dr. Tamare Ukrainčik.
Obitelj Pejačević u perivoju virovitičkog dvorca, 1811. ulje na platnu, 285 x 298 cm

Jednu od najreprezentativnijih slika u Galeriji likovnih umjetnosti u Osijeku naslikao je prije 200 godina, vrsni njemačko-austrijski portretist i litograf Fridrich Johann Gottlieb Lieder. Stručnjacima zanimljiv zbog čiste linije francuskog klasicizma koja potječe iz davidovske škole, a posjetiteljima zbog svojih megadimenzija (285 x 398 cm). Slika je najveća u fundusu Galerije te jedna od većih štafelajnih slika u Hrvatskoj. Likovi na slici pripadnici su grofovske obitelji Pejačević-virovitičke loze. Vlasnici dvorca u Virovitici željeli su svoje novoizgrađeno zdanje (1800-1804.) prikazati u pozadini grupnog obiteljskog portreta. U parkovnom okruženju s dubokim pejsažom u pozadini prikazani su u intimnoj atmosferi Antun IV. i Marija Sidonija rođ. pl. Janković s djecom Antunom V., Ivanom Nepomukom, Terezijom i dadiljom te bratom Stjepanom i njegovom suprugom Marijom rođ. pl. Kiss.

Lieder, Friedrich Johann Gottlieb (Potsdam, 1780. - Budimpešta, 1859.)

Već sa 17 godina pojavljuje se na akademijskoj izložbi u Berlinu, a 1802. izrađuje portret Napoleona i izlaže u Potsdamu. Odlazi na daljnje školovanje u Pariz 1804. g., na Ecole de Beaux Arts, a kasnije postaje i učenik najznačajnijeg, francuskog, klasicističkog slikara Jacques Louis Davida. Davidov utjecaj će se očitovati u daljnjem Liederovom slikarstvu, ispunjenom klasicističkom hladnoćom i preciznošću portretiranih likova i pejsaža. Radio je dosta u Budimpešti i Bratislavi te u drugim mjestima za visoko plemstvo.

Od 1812. živio je u Beču, gdje je na njega snažno utjecao slikar J. B. Isabey. Austrijski ministar Metternich ga je protežirao i vodio sa sobom u Veronu, omogućio mu je i izučavanje litografije u Parizu. Tijekom boravka u Berlinu, 1816. - 1819., bio je opunomoćen od pruskog kralja Fridricha Wilhelma III.(1770.-1840.) za portretiranje članova obitelji i ilustriranje pruskih vojnih propisa te imenovan za dvorskog slikara. Od 1820. bio je naizmjence zaposlen u Beču i Budimpešti te postaje članom bečke Akademije.

Slikao je portrete visokog plemstva, zatim minijaturne portrete, a osobito su brojni njegovi portreti u litografiji. Postao je poznat kao specijalist za reproduciranje odora.

Njegovi radovi obilježeni su pomnim akademskim crtežom, a na portretima uočljivi su elegantni modni efekti. Njegove brojne portrete karakterizira precizan crtež, minuciozna izvedba i naglašena elegancija kostima.

Poznat je kao jedan od najboljih austrijskih portretista. Djela mu se nalaze u kolekcijama važnih europskih muzeja.

Obavještavamo Vas o ovom važnom i značajnom događaju za kulturu naše zajednice kojim Galerija likovnih umjetnosti, Osijek predstavlja svoju primarnu djelatnosti, a to je skupljanje, čuvanje i zaštita svoje muzejske građe kao važne i vrijedne sastavnice hrvatske kulturne baštine.

Restauracija najveće slike u GLUO vrlo je zahtjevan, kompleksan i skupocjen proces financiran posredstvom programa ALU Zagreb i GLUO od strane Ministarstva kulture RH.

Restauracije se odvija na prvom katu Galerije svakim danom od 9-18h i otvorena je za javnost.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jaz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 142
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 04.10.2011. 15:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...zar se ne kaže ili "dvjestota godišnjica" ili "dvjesto godina"?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: