Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Alergičari u panici - bez kapi kiše još bar dva tjedna

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 66068
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 25.08.2011. 19:25 
Naslov:  Alergičari u panici - bez kapi kiše još bar dva tjedna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Posljednjih desetak dana koncentracija peludi ambrozije u zraku sve je veća, a nesnosne vrućine i dani bez kapi kiše dodatno pogoduju razvoju te mrske biljke.
Koliko ambrozija stvara probleme Osječanima, najbolje govori podatak da županijskoj Hitnoj medicinskoj pomoći najviše poziva upravo upućuju alergičari!

"Zove nas veliki broj astmatičara i osoba s kroničnim bronhitisom. Iz dana u dan ih je sve više. Njima visoke koncentracije peludi ambrozije jako štete. Guše ih i pojačavaju im teškoće sa zdravljem koje i inače nisu zanemarive. Na žalost, moram reći da je trenutna situacija očekivana, kraj kolovoza “rezerviran” je upravo za taj tip pacijenata", kaže dr. Blaženko Vinković, voditelj Hitne.

Kritičnoj situaciji za alergičare ne vidi se kraj. Naime, trenutno su idealni vremenski uvjeti za cvjetanje i širenje tog mrskog korova - suho, sunčano i vjetrovito vrijeme - koje će se, prema prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda, održati još najmanje dva tjedna! Potvrđuju to i u Zavodu za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, koje redovno obavlja mjerenja prisutnosti alergena u zraku.

"U utorak, 23. kolovoza 2011., u zraku je po prostornom metru izmjereno čak 173 zrnca peludi, za 50 više nego prije tjedna dana. Dakle, koncentracija ambrozije kontinuirano je visoka, a prema našim procjenama ovakva će situacija potrajati do sredine rujna." kaže Zdenka Šušić iz županijskog ZZJZ-a, te dodaje kako bi eventualno iznenadna kiša mogla smanjiti broj zrnaca.

No, kiši, bar obilnijoj, koja bi umanjila koncentraciju peludi ne treba se nadati. Tek nekoliko kapi u Osijeku moglo bi pasti u noći sa subote na nedjelju, nakon čega Slavoniju očekuje bar još desetak suhih i sunčanih dana.

Rekord - čak 1.610 zrnaca!
Lani je na području Osijeka postavljen i novi rekord kada su u pitanju zrnca peludi ambrozije u zraku. I to 27. kolovoza 2011. kada je Služba za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije zabilježila čak 1.610 zrnaca po prostornom metru. Rekordna koncentracija peludi do tog datuma bila je ona iz rujna 2006. godine koja je iznosila 983 zrnca.

Tekst: Ivana Kukić Solar/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Duminske Trake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 25.08.2011. 21:52 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nije bitno koliko će biti zrnaca,150 ili 1500...onaj tko ima alergiju dobit će jednaku reakciju. Najveći je problem što je sve veći broj novih alergičara a i ja sam među njima. Nikad nisam bio alergičan ni na šta a eto sada sam na ambroziju...taj glupi korov ne bira žrtvu.

_________________
Lega moj...to su ti te dumine.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Đeđa_zaboravih_lozinku_od
Offline
Avatar

Ukupno postova: 161
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 26.08.2011. 8:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

vjeruj mi, nije ista reakcija ima li 150 ili 1500 zrnaca, ja sam alergična na ambroziju od 1987.g.

_________________
:->o=
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bentena
Offline
Avatar

Ukupno postova: 224
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 26.08.2011. 19:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

O zrncima.

Ljubavna prica, ispocetka plaha i njezna,a sto dalje sve intezivnija i bahato gruba, izmedju mene i razlicitih alergerna u zraku krece u svibnju...i traje i traje i traje...do drugog,treceg postenog mraza...
Godinama .
A ljubav nam naprosto procvijeta kad nam u vezu uskoci i gospodjica Ambrozija.

Ove sam godine odlucila biti poduzetna pa sam isla u slanu sobu, pa sam isla iridologu po homeopatske tabletice, pa sam isla i na more...pa sam pozitivno razmisljala o alergenima i emotivno se gradila i jacala (jer,jelte postoji i teorija da se mi alergicari ustvari samo mazimo i da je problem negdje u nama,duboko u nekim nerjesenim emocionalnim odnosim,kao kontakt...ovo ono...je vraga... nerjesen je jedino odnos izmedju mog nosa i zraka nafutrovanog peludom ambrozije...)
Pa sam opet zavrsila na Telfastu, sa Flixonase bocicom u torbetini punoj papirnatih maramica...

Ovako izgleda moja svakodnevnica zadnjih desetak dana...
Zatvoreni prozori(haha,da me ne cuju susjedi kad zaorim kihajuci rafalno na desetke puta u setu...),ja unutra pod klimom koju ne volim(zaogrnuta dekicom i hrpom balavog papira) ,stisnutih krvavih okica ,nosa koji se guli u slojevima...sizim na sve prisutno sto hoda i dise bez problema...
Izlazim van samo po debelom mraku (Bogu hvala na ljetnim praznicima i kracim danima kolovoza)...i to samo autom "od-do" gdje vec moram (eto i neke koristi shoping centara koji rade do 21h) s maramom na glavi da ne unosim pelud u kosi (hanuma,hanuma).
Vampiram nocu,kuham,spremam,zivim...tada mogu disati bez da po svim dzepovima vucem role mekanog a dobro upijajuceg troslojog papira (btw. Zewa nista ne valja,docim su iz Lidla i DM-a oni kao najskuplji njihovi oooodlicni...)
Nocu cak i otvorim prozor (samo da nije propuh jer i on dize pelud grrrr...)Ljezem pred zoru i onda ukradem pola dana ambroziji po ovoj vrucini...heheheh...
K tomu jos,treba dodati da sam i pms-om gadjala dragog nemilosrdno i temeljito.

I,unatoc svemu tomu danas sam dobila kortikosteroidic u guzicu.Pa sam prespavala i popodne(sto je i nace dobra tehnika izbjegavanja svjesnog udisanja alergena u kontoriliranim uvijetima,dakako...hehehe...)

Ne mogu vise.Preiscprljena sam.

Kaze mi ljecnica..."Odi u planine".
Eto,jos samo to nisam probala...Morati cu dati otkaz,prodati nekretnine i otici zivjet s lickim medvjedima.
Jednog cu pripitomiti i nauciti ga da cupa korov.
To mi je plan .

Inace,zimi je lakse.Sredim govanca od grinja sa skupim usivacem(koji uvlaci i paucinu sa stropa susjedima ispod mene i kosta kao posve dobar,stari studentski autic za izlaske,nasljedjen od tetka koji ga je garazirao i lickao godinama),pobrisem prasinu,i u goste mi ne dolaze pusaci i mir.

Eto tako.Toliko o broju zrnaca.150 naspram 1500 je rajska brojka...
Neznam kako rade ljudi koji sad moraju raditi.


Apciha.

_________________
Jel' se smije tu spomenuti ime proizvodjaca omiljene mi cokolade u europskim krajevima?Znam,o u/okusima se kao ne raspravlja...al' ***** EXCELLENCE 99% CACAO je ocaravajuce odlicna...Smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Duminske Trake
Offline
Avatar

Ukupno postova: 401
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 26.08.2011. 21:12 
Naslov:  Re: Alergičari u panici - bez kapi kiše još bar dva tjedna
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Heheh koji referat...pa ne znam meni je isto kao i prošle godine kada je bilo 1500,nekako sam jednako sjeban ali možda meni to dolazi slabije do izražaja pošto sam novi alergičar. Najbolje je zapravo u ovo vrijeme otići na more...bio sam na moru i bilo je super,bio sam i u planinama pa opet nije najbolje jer i tamo ima ambrozije...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Đeđa_zaboravih_lozinku_od
Offline
Avatar

Ukupno postova: 161
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 29.08.2011. 8:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

samo nemoj na Rab - i tamo ima ambrozije, da ne povjeruješ

@Bentena - ti si stvarno sva u ljubavi Smile Wink

_________________
:->o=
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Bentena
Offline
Avatar

Ukupno postova: 224
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 30.08.2011. 10:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Kortikosteroid djeluje.Od petka disem.Malcice smrcam,ali malcice...nista strasno...
A,danas je utorak...Smile
I jucer sam cijeli dan visila vani...Smile

_________________
Jel' se smije tu spomenuti ime proizvodjaca omiljene mi cokolade u europskim krajevima?Znam,o u/okusima se kao ne raspravlja...al' ***** EXCELLENCE 99% CACAO je ocaravajuce odlicna...Smile
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
FunkyLady
Offline
Ukupno postova: 613
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 30.08.2011. 14:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Duminske Trake je napisao/la (Pogledaj post): › Nije bitno koliko će biti zrnaca,150 ili 1500...onaj tko ima alergiju dobit će jednaku reakciju. Najveći je problem što je sve veći broj novih alergičara a i ja sam među njima. Nikad nisam bio alergičan ni na šta a eto sada sam na ambroziju...taj glupi korov ne bira žrtvu.

Broj zranaca itekako ima veze... osobno sam i alergičar i astmatičar, no već 5 godina svoju astmu držim pod kontrolom. Ove godine mi baš i ne ide... na prste dvije ruke ovo ljeto ne bih mogla nabrojati dane da sam mogla disati bez poteškoća... no valjda će i to uskoro proći... nadam se Very Happy

_________________
„Koja se to bit otkriva nakon što svi društveni snovi iščeznu, a čovjek uvidi da su "mogućnosti vjere za njega posve dokinute"? Tijelo. Samo ecce homo, očiti patetični, konkretni čovjek. Jer "jedno je sigurno: meso smo, potencijalne lešine. Kad god uđem u mesnicu začudim se što nisam ondje, umjesto tih životinja."“
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: