Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Gentleman: Glazba je važan dio ekstremnog sporta

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65867
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 17.08.2011. 18:15 
Naslov:  Gentleman: Glazba je važan dio ekstremnog sporta
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U bogatom glazbenom programu 12. izdanja festivala Pannonien Challenge, koji će se održati od 17. do 21. kolovoza 2011., uz njujorške ska-legende The Toasters izdvaja se gostovanje svjetski popularnog njemačkog glazbenika Gentlemana.

Višestruko nagrađivani i karizmatični reggae "veleposlanik", poznat po mitskim reggae-himnama posvećenim svijesti, pravednosti i toleranciji, sa svojim bendom The Evolution u Osijek dolazi u petak, 19. kolovoza 2011., u sklopu svjetske turneje, na kojoj predstavlja novi live album "Diversity Live", svojevrsni nastavak posljednjeg studijskog albuma "Diversity".

Zahvaljujući posredovanju osječkog hip-hopera Kanđžije Osjekanovića (nastupa nakon Gentlemana) i Gentlemanove izdavačke kuće Universal, jučer smo dobili kratak, ali ekskluzivan telefonski intervju sa susretljivim glazbenikom.

Nakon nedavnog INMusic festivala u lipnju u Zagrebu ovo vam je drugo ovogodišnje gostovanje u Hrvatskoj. Što očekujete u Osijeku?

"Nisam siguran, ali mislim da sada treći put dolazim u Hrvatsku... Što se tiče INMusic festivala, nastupati tamo bio je izniman doživljaj i zato se dodatno radujem gostovanju u vašem gradu."

U ovoj regiji imate dosta obožavatelja i ljubitelja Vaše glazbe, premda ovdje niste često nastupali. Smatrate li da postoji posebna veza između reggae-glazbe ili poruka iz Vaših pjesama sa stanovnicima ovih područja?

"U glazbi, pa tako i reggaeu, postoji nešto što je gotovo neobjašnjivo... Vrlo je teško objasniti određenu mistiku koju nosi glazbena "vibra". Mislim da na svijetu postoji vrlo jaka globalna mreža ljudi koji vole dobru glazbu, a reggae je vrlo međunarodna vrsta glazbe. Dokaz je što ju vole i slušaju ljudi iz različitih zemalja i kultura širom svijeta. To je i najveći razlog što su ta glazba, pa i moje pjesme, toliko popularne i u ovoj regiji iako koncerte održavam relativno rijetko."

Vjerojatno znate da je Pannonian Challenge, na koji dolazite, u prvom redu popularni festival ekstremnih sportova, ali i glazbe. Na okupu će biti neki od najboljih svjetskih vozača BMX-a i skatea. Što mislite o tim ekstremnim sportovima? Jeste li, ikada, recimo, "skejtali"?

"Da, nekada sam "skejtao", i to s puno strasti! Zato mi je skateboarding vrlo blizak i na njega ne gledam samo kao sport već i kao na zbilja kreativnu umjetnost. Naime, njegova je osnovna ideja kako biti kreativan u "betonskim džunglama". Zato smatram da je posrijedi vrlo buntovan, moćan i duhovan sport. Inače, ekstremni sport gotovo uvijek se kombinira s glazbom i zato je ona njezin vrlo važan dio. Zbog toga smatram da je veza između ekstremnog sporta i glazbe jasna i vrlo lijepa."

Svoju karijeru počeli ste svirajući s odličnom hip-hop skupinom, a iste večeri, kada nastupate u Osijeku, na pozornici će se naći i nekoliko odličnih hip-hopera. Kako gledate na tu vrstu glazbe? Koju vrstu glazbe posebno cijenite?

"Volim različite vrste glazbe i ni jednu ne bih posebno izdvajao. Smatram da dobra glazba nema granica i podjela na stilove... Nisam toliko upućen u hip-hop, a skupina koju spominjete u pitanju zvala se Freundeskreis i bila je ne samo hip-hoperska već i mješavina više vrsta glazbe, koju je teško definirati. Osobno, volim glazbu koja dolazi iz srca i koja ima poruku, ali koja nudi i zabavu. U to pripada i hip-hop, ali i druge vrste glazbe."

Možete li otprilike najaviti što osječka publika može očekivati na koncertu?

"Hm, ne znam još točno... Svirat ćemo pjesme koje se nalaze na posljednjem studijskom albumu "Diversity", ali i veće hitove s prijašnjih albuma. To će biti vrlo zanimljiv set pjesama... Mi uživamo u glazbi i uživamo dijeliti glazbu s drugim ljudima. Stoga pozivam Osječane da dođu jer vjerujem da će to biti energična i kreativna razmjena glazbe i duha."

Tko je Gentleman?
Rođen je 1975. u Osnabruecku, a pravo mu je ime Tilmann Otto. Godine 1999. izdaje prvijenac "Trodin On" koji obilježava začetak nove reggae-scene u Njemačkoj. Na svom drugom albumu "Journey To Jah" (2002.) osigurava gostovanja uglednih glazbenika kao što su Bounty Killder, Capleton, Luciano i Mikey Genera. Album "Confidence" iz 2004. donosi mu ogroman uspjeh te završava na prvom mjestu njemačkih top-ljestvica, a singl "Superior" postaje svjetski reggae-hit. Tri godine poslije pak objavljuje album "Another Intensity", kojim učvršćuje status europske reggae-zvijezde. Posljednja su mu dva albuma "Diversity" (2010.) i "Diversity Live" (2011.).

Možete li nam otkriti neke nove projekte koje radite? Hoćete li možda uskoro snimati novi studijski album?

"Tek nedavno sam objavio "live" album, pod naslovom "Diversity Live", i trenutačno sam usredotočen na njegovu promociju. Zbog toga do listopada traje turneja po Europi, na kojoj obilazimo mnoge gradove i festivale. No budući da sam stalno okružen glazbenicima i njihovim zanimljivim idejama, ozbiljno razmišljam o novom studijskom projektu, ali ne znam još kada ću ga objaviti. Prije toga svakako ću prvo objaviti "best of" s najvećim hitovima, ali i nekim ekskluzivnim snimkama i pjesmama... Vrlo brzo posljednji studijski album "Diversity" bit će objavljen i u SAD-u pa me čekaju promocije i tamo."

Tekst: Tomislav Levak/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: