Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Najaktivniji meteorski potok: Roj Perzeidi, 2011.

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65861
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.08.2011. 15:55 
Naslov:  Najaktivniji meteorski potok: Roj Perzeidi, 2011.
Od 11.08.2011. 20:00 do 13.08.2011. 23:58 (uključivo)
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bliže nam se dani kada nam noćno nebo uljepšava najaktivniji meteorski potok u godini, Perzeidi, astronomski fenomen koji uveseljava zaljubljenike u svemir, diljem svijeta. Stoga Vam dostavljamo nekoliko kratkih naputaka i savjeta za promatranje.

Samo ljeto nije bogato astronomskim događanjima, ali Perzeidi spadaju u skupinu meteorskih potoka koji svake godine oduševljava profesionalce i amatere, kada sjaj stotina svijetlećih kamenih kugli, vidljivih golim okom, tijekom noći oplemenjuje noćno nebo. Nazivamo ih često još, po narodnom običaju, “zvijezdama padalicama“ ili “nebeskim krijesnicama“, a u posljednje vrijeme i “Suze svetog Lovre“, obzirom da se maksimum njihove aktivnosti poklapa sa danom slavljenja Sv. Lovre.

Što su zapravo Perzeidi?

Meteorska roj Perzeidi svoj su naziv dobili po zviježđu Perzeja u kojemu se nalazi njihov radijant, tj. točka prividnog izvora meteora (kada se prati putanja njihova sjaja). Na isti način su i svi drugi meteorski rojevi dobili naziv – prema zviježđu u kojem se nalazi njihov radijant. Ovaj prijedlog postavio je u 19. stoljeću Giovanni Schiaparelli.

Perzeidi su aktivni u razdoblju od 23. srpnja do 22. kolovoza, s maksimumom aktivnosti (najviše meteora u satu) 11.- 13. kolovoza, svake godine. Točan sat maksimuma je zapravo još uvijek prilično nezahvalno pretpostaviti. Inače, brojnost i vidljivost meteora polako raste prema datumu maksimuma, i nešto brže opada prema kraju aktivnosti. Prosječno, nešto su sjajniji prije i za vrijeme maksimuma nego nakon njega!

Kako opažati Perzeide?

Najbolje vrijeme za opažanje Perzeida su noći s 11./12. te 12./13. Nakon ponoći, jer je tada prividno izvorište meteora (radijant) dovoljno visoko te će učestalost pojavljivanja meteora biti dovoljno brojna. Osnovno pravilo kod astronomskih opažanja, pa tako i opažanja meteora, je - naoružati se strpljenjem - vrlo se često događa da nekoliko minuta nema ništa, a onda se u svega nekoliko sekundi pojavi desetak sjajnih meteora!

Za opažanje meteora nije vam potrebno nikakvo optičko pomagalo - dovoljne su
samo vaše oči! Za početak potrebno je otići izvan područja koja nisu svjetlosno zagađena, barem izvan područja direktne vidljivosti žarulja iz armatura javne i druge rasvjete.

Najpovoljniji položaj za opažanje je ležeći. Potrebno se dobro odjenuti (i ljeti su noći hladne!) uzeti vreću za spavanje (ili deku). Tada ugasiti sva svjetla (baterijske lampe, mobiteli i sl.) i sačekati desetak-petnaestak minuta u mraku da se oči priviknu na mrak kako bismo mogli vidjeti i one manje sjajne meteore.

Nažalost, ove godine će nebo obasjavati gotovo pun Mjesec. Izaći će oko ponoći te osvjetljavati krajolik, što će smanjiti sam užitak promatranja “zvijezda padalica“ te vjerojatno i broj uočenih.

Astronomsko društvo “Anonymus“
[email protected]

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: