Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Luka je otišao u Finsku, Alena iz Njemačke doselila u Osijek

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65705
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 21.07.2011. 11:56 
Naslov:  Luka je otišao u Finsku, Alena iz Njemačke doselila u Osijek
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zamijeniti vlastitu obitelj, prijatelje, školu i uobičajenu rutinu neizvjesnošću potpuno nove sredine i kulture dvanaestomjesečna je avantura u koju se upuštaju samo najhrabriji. Da takvu hrabrost mogu imati i srednjoškolci dokazali su Alena Höfer (16) i Luka Poljak (19). Luka se prije tri godine, popunivši na nagovor majke prijavnicu za međunarodnu razmjenu učenika, nije ni nadao da će udobnost vlastitoga doma na godinu dana zamijeniti dalekim, nepoznatim prostorom u kući sedmeročlane obitelji situirane u malom selu od 3.500 stanovnika na sjeveru Finske.

- Htio sam malo začiniti svoj život. Finci su zanimljivi, iako podosta drukčiji od nas. Pomalo su zatvoreni, distancirani, gotovo hladni, pa sam nesvjesno s vremenom i sam poprimio neke od tih karakteristika. Ipak, moram priznati da su me odlično prihvatili i da je i njima iskustvo našega suživota nešto što ih je obogatilo, prisjeća se Luka, ističući da su Finci narod koji mnogo ulaže u školstvo i kulturu, čemu je i sam posvjedočio pohađajući ondje glazbenu gimnaziju.

- Plesao sam u folkloru te sam, naučivši tradicionalne finske plesove, nastupao i s njihovom folklornom postavom, dodaje Luka, koji je u vrijeme boravka u Finskoj, uz različite hobije, uspio naučiti i finski i švedski jezik.

Problema s jezikom nije imala ni Alena, koja je prije 11 mjeseci iz Njemačke došla u Osijek i čija jednogodišnja pustolovina ovih dana upravo završava.

- Iako sam u Jezičnoj gimnaziji naišla na profesore koji ne znaju ni engleski ni njemački, s većinom sam se Osječana uspješno sporazumijevala i nisam imala poteškoća s praćenjem nastave. Kad sam došla nisam znala ni riječ hrvatskoga, no danas gotovo sve razumijem, pohvalila se Alena koja je, kako tvrdi obitelj Poljak, zanimljiva mlada dama koja je svojim dolaskom, otvorenošću i pristupačnošću unijela radost u njihov dom.

- Zaista su me lijepo prihvatili i pomogli mi da se prilagodim njihovim navikama te postanem punopravni član njihove obitelji, zadovoljno napominje Alena, ističući kako u Osijeku nije imala mnogo vremena za nostalgiju. Naime, učenici na razmjeni, kao jedan od preduvjeta, prihvaćaju i ograničeno kontaktiranje s vlastitom obitelji koju ostavljaju iza sebe. Međusobni posjeti nisu dozvoljeni, a komuniciraju gotovo isključivo preko Interneta.

Najveći problem - polarni dan

- Najteže mi je u Finskoj bilo prilagoditi se polarnim danima i noćima. U vrijeme polarnih noći svjetlosti je bilo samo u trajanju od 3 sata, po mraku sam išao i u školu i iz škole. Ipak, pravi su mi problem predstavljali polarni dani kada Sunce uopće ne zalazi, na to se nisam mogao nikako priviknuti i znao bih zaspati premoren tek u 5 ujutro, priznaje Luka.

Kako se prijaviti?

- Prijaviti se za razmjenu učenika može zaista svatko - napominje Luka Poljak, koji je ujedno i voditelj osječkog područnog kotara zagrebačke Udruge za interkulturalno učenje “Globus”. Informacije o djelovanju Udruge moguće je dobiti na broju telefona 091/883-9957 ili putem e-mail adresa [email protected] i [email protected].

Tekst: M.Tomić/Glas-Slavonije.hr
Foto: Klas/foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: