Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Ovlasti policije - neograničene

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Circa
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3149
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 27.05.2006. 13:04 
Naslov: Bad ! Ovlasti policije - neograničene
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Neobičan događaj imala su dvojica Osječana protekloga tjedna navečer vozeći se biciklima promenadom. Dok su se vozila iz Tvrđe prema cestovnom mostu, odjednom se ispred njih stvorio bijeli automobil, koji im je presjekao put, a iz njega su s baterijskim svjetiljkama izišla dva čovjeka.

- Ostali smo zbunjeni, isprepadani, kao da smo u nekom filmu potjere za opakim bjeguncima - prepričala su nam dvojica čitatelja čiji su podaci poznati redakciji, ali su odlučili ostati anonimni.

- Počeli su nam pretraživati i džepove. Frend mi kaže kako je njemu “njegov” policajac pokazao značku, ali onaj koji je bio zadužen za mene, nije mi pokazao ništa. Osim toga, sam mi je stavio ruku u džep i nakon što sam ga upozorio da to ne smije bez sudskog naloga, postao je neljubazan. Još je rekao da će me zatvoriti u postaju na šest sati i dobiti nalog “pa ću ja vidjeti”. Ma, odnosili su se prema nama kao da smo kriminalci. Na kraju sam sve izvadio iz džepova, a potom i sve iz novčanika. Kad sam počeo zapitkivati što sad to treba značiti, zašto toliko prepipavanja i tomu slično, rekao mi je kako ću, ako ne udovoljim njihovim prohtjevima, biti odveden u postaju i tamo će ishoditi sve naloge da me se pretrese. Nije im bilo dosta pa smo se morali i izuvati. Ljudi koji su povremeno nailazili zaobilazili su nas u širokom luku i tko zna što su pomislili - prepričala su dvojica Osječana.

U svojoj su verziji događaja naveli i kako je došlo do zaoštravanja odnosa s policajcima jer su, osjećajući se potpuno nevinima, dopustili sebi postavljati im pitanja koja im se nisu svidjela.

- Već sam strahovito bio iznerviran njihovim ponašanjem i doslovce sam rekao da me slobodno mogu odvesti u postaju. Pa zbilja smo se osjećali poniženo skidajući se, prevrčući džepove i izuvajući se pred prolaznicima. Sve to ni krivi ni dužni - zaključili su Osječani.

Ovlasti policije
U Policijskoj upravi osječko-baranjskoj razgovarali smo s načelnikom Ureda načelnika Stipom Rimcem, koji je pokušao pojasniti gdje je granica između onoga što policija smije i ne smije činiti, nabrojivši sve oblike postupanja koje policijski službenik ima pravo primijeniti.

- Ovlasti koje policijski službenici mogu primijeniti i koje propisuje Zakon o policiji su provjera i utvrđivanje identiteta osobe, pozivanje, dovođenje, traganje za osobama i predmetima, privremeno ograničenje slobode kretanja, davanje upozorenja i zapovijedi, privremeno oduzimanje predmeta, poligrafsko testiranje, pregled prostorija, prostora, objekata i dokumentacije, pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava, osiguranje i pregled mjesta događaja, zaprimanje prijava, javno raspisivanje nagrade, snimanje na javnim mjestima, uporaba sredstava prisile, zaštita žrtava kaznenih djela i drugih osoba, te prikupljanje, obrada i korištenje osobnih podataka - nabrojio je Rimac.

Iz toga proizlazi kako su dvojica Osječana na promenadi prošla bolje nego što su mogla. Sve nabrojene radnje, uključujući i skidanje obuće, svrstane su u redovite policijske ovlasti ako policijski službenici procijene da će to biti potrebno i kako bi eventualno odstupanje od takvoga postupka moglo ugroziti započetu istragu. Uz to, ako osoba odbije omogućiti uvid u predmete koje nosi sa sobom, policijski službenik će sam s punim pravom provjeriti sadržaj predmeta ili prometnog sredstva koje pregledava.

- Ako je potrebno, policijski službenik će i nasilno otvoriti predmet, a pri tome će nastojati da šteta bude što manja. No učinjenu štetu obavezno mora fotografirati ili snimiti. Razumije se, radi daljnjeg postupka - dodaje Rimac.
Gotovo jednako stvari stoje i pri prvom susretu s policajcima. Policijski službenik prvo mora pokazati značku i na propisani se način predstaviti, te objasniti razloge primjene ovlasti. No, ako smatra kako će time ugroziti istragu, taj postupak može preskočiti.

- U slučaju privođenja radi daljnje istrage policijski službenik ima pravo zadržati osobu najduže šest sati. Ako za to vrijeme ne pribavi nalog za pretragu, osobu se mora pustiti. Razlika od privođenja je uhićenje. Tada se najkasnije za 24 sata osobu mora privesti istražnom sucu - ispričao je Rimac.

Građani se mogu žaliti
Iz svega je vidljivo kako policijski službenici imaju ovlasti sami procjenjivati, te na osnovi svoje procjene pojačati intenzitet ispitivanja ili promijeniti standardni postupak pretrage osoba, predmeta ili prijevoznih sredstava. Smatraju li ipak pregledane osobe, poput dvojice Osječana iz ove priče, kako su policijski službenici prekoračili svoje ovlasti ili ih bilo kojim nepravilnim ili nezakonitim postupkom povrijedili, imaju se pravo žaliti. Službe kojima se u tim slučajevima može poslati prigovor su Odsjek za zakonitost postupanja ili Odjel za unutarnju kontrolu MUP-a. Zakonski rok za obavještavanje osobe o utvrđenom činjeničnom stanju i poduzetim mjerama spomenute su službe dužne dati u roku od 30 dana od prijma prijave.

Prenosimo sa stranica Glasa Slavonije

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Luigy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 54
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 27.05.2006. 18:37 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U prijevodu, ako si policajac smijes raditi sta god zelis...
Zamisli smiju nasilno otvarati predmete i skinuti te golog i to je jos svrstano u redovite policijske ovlasti.
Da ne povjerujes. Sto bi znacilo ode nasa privatnost u kur.. Ne smijes se vise ni setat gradom, a da ti murjak ne sere...



p.s. ispricavam se zbog psovki!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
---
Offline
Ukupno postova: 2910
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 28.05.2006. 22:21 
Naslov:  Re: Ovlasti policije - neograničene
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bio sam u sličnoj situaciji, doduše na cesti.

manja razlika, meni su obojica morali pokazati značke čije brojke sam si uredno zapisao prije nastavka razgovora, nepotrebno je reći kako su prijetili privođenjem, zadržavanjem itd, na što sam im se nacerio odgovorom kako me mogu odmah privesti jer daljeg razgovora nema dok ne dobijem brojeve znački.
slijedeći korak je trebao biti pretres mene i vozila, na što su dobili zahtjev za sudskim nalogom. onda smo opet bili na istoj točki, oni meni prijete privođenjem itd...na što sam im rekao da me doslovno: ne zanima zašto me žele pretresti, ne zanima zapovijed koju imaju, ne zanima ni opće dobro i javni interes...zanima me samo nalog kojeg nemate, i dok ga ne budete imali pretresa NEMA. privođenju se protivim isključivo verbalno, a kad se bude utvrdilo da ste me bezrazložno priveli podižem privatnu tužbu protiv obojice za naknadu prouzročene financijske štete, jer sam na poslovnom putu, kaznenu prijavu zbog prekoračenje ovlasti i zloporabe istih, te disciplinski (znam, trebao sam reći stegovni) postupak također protiv obojice. kad sve skupa započne, JA neću dozvoliti da se sve nabrzinu završi, a koštaće vas obojicu osobnog bankrota i radnog mjesta.kraj citata. osijek031.com smile

ko da ih je netko ladnom vodom zalio osijek031.com smile

uz isprike, zaželiše mi još i ugodno veče... osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Luigy
Offline
Avatar

Ukupno postova: 54
Lokacija: OSIJEK
Spol: Muško Muško
Post Postano: 29.05.2006. 17:44 
Naslov:  Re: Ovlasti policije - neograničene
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

To care!!
osijek031.com smile osijek031.com smile osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: