Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Autoškole: Kukaju da nema posla, a najskuplji su u državi

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65845
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.06.2011. 19:05 
Naslov:  Autoškole: Kukaju da nema posla, a najskuplji su u državi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Autoškole u Osijeku i dalje proživljavaju teške dane, a punih učionica i čekanja za slobodnog instruktora rijetki se još i sjećaju.

U najstarijoj autoškoli u Osijeku - Slavoncu prije samo dvije godine radilo je šest instruktora, a danas ih je dvoje. To niti ne treba čuditi kada se uzme u obzir da je u posljednjoj upisanoj grupi bilo šest kandidata za vozača B kategorije, a nekada ih je bilo i po 40.

- “Teško se nosimo s takvom situacijom i poslovanje se svodi na borbu za goli život. Pomak nabolje se vidi jedino kod informiranja sugrađana koji češće dolaze i više se raspituju, ali pri upisu i plaćanju nema nikakvih pomaka. I dalje radimo s malim brojem kandidata, nitko nema novca, svi traže odgode plaćanja i bezbrojne rate”, kaže Vencel Golemac, direktor autoškole Slavonac.

Srećom, dodaje Golemac, u Slavoncu se nije moralo dijeliti otkaze jer je više instruktora u zadnje vrijeme otišlo u mirovinu pa se broj zaposlenih smanjio bez nepopularnih otkaza. Preživljavanju autoškola sigurno ne pomaže ni cijena polaganja koja za kandidate koji sve polože od prve i plaćaju gotovinom bez odgoda premašuje 8.000 kuna. Od tog iznosa, dio koji pripada autoškoli je nešto više od 6.300 kuna. Slična priča i u autoškoli Blic koja nudi i polaganje za A kategoriju. No, za polaganje za motocikl rijetki se i raspituju, a od početka godine do danas A kategoriju polagalo je samo četvero kandidata.

- “S toliko kandidata ne isplati nam se imati motor, registrirati ga i održavati, a sada je takva situacija da se ne isplati niti prodavati ga. Broj kandidata za B kategoriju u dvije godine je prepolovljen. Nekada smo u učionicu donosili dodatne stolice, bilo je više od 20 kandidata, a danas bude jedva sedam. Radimo za pokrivanje troškova, plaće idu, ali zarade nema. Troškovi su veliki, automobili moraju biti noviji, dobro opremljeni, servisirani, a to je sve jako skupo”, kaže Bojan Dmitrović, predavač u autoškoli Blic.

Problem i državna matura!?

Cijena je sigurno najveća prepreka za buduće kandidate za vozača, ali instruktori upozoravaju kako manjem broju kandidata pridonosi i državna matura. Nekada je kraj školske godine značio upis prave bujice maturanata u autoškole, ali danas im ostaje manje vremena za bilo što osim učenja. Kraj proljeća i početak ljeta donose određeno povećanje broja kandidata, ali to je neznatno i nedovoljno da bi se osjetilo u poslovanju.

Polaganje za B kategoriju:

Autoškola jednokratno 6.352 kune
Autoškola na rate 6.872
Liječničko uvjerenje 430,50
Predavanje iz prve pomoći 500
Ispit iz prve pomoći 136,85
Ispit iz prometnih propisa 220
Ispit iz upravljanja vozilom 418,92

Ukupno: 8.058,27 kuna

Usporedba cijena:

Osijek oko 6.300 kuna
Zagreb oko 5.600 kuna
Rijeka oko5.600 kuna
Split oko 5.700 kuna

Autor: Ivan Sekol/Glas-Slavonije.hr
Foto: Daniel Antunović/foto-arhiv 031


Zadnja promjena: Redakcija 031; 09.06.2011. 21:34; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Jaz
Offline
Avatar

Ukupno postova: 142
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.06.2011. 19:42 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

...a da ne spominjemo koliko se plaća ako kojim "slučajem" padneš na ispitu iz upravljanja vozilom... Evil or Very Mad

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.06.2011. 19:47 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zar nije u jednom prijašnjem topicu receno kako su autoškole Osijeku spustile cijenu na granicu isplativosti....
ocito da se može još jeftinije....

ili je ova razlika od 700 kunica...malo da se podmaže prolaznost

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Commander
Offline
Ukupno postova: 76
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.06.2011. 20:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

imamo milijon autoškola u Osijeku i svi su nabili cijene za poludit- jos jedan u nizu pokusaja da se obogate preko noći
toliko sam ogorčen da bih išao radije u Srbiju polagati gdje je četiri puta jeftinije!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
oftopik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 431
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.06.2011. 20:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

2004. je bilo oko 5k kn sveukupno. čime oni pravdaju 3k kn poskupljenja??

..gorivo a? osijek031.com smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
passati5
Offline
Ukupno postova: 59
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.06.2011. 20:18 
Naslov:  Re: Kukaju da nema posla, a najskuplji su u državi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

kad sam ja polagao b kat.1993 koštalo je 1800kn na zastavi 128 na plin, bilo je i tasovih golfića, vidi sad sve novi auti krediti lježu na naplatu živi se na "nivou her žika". sve je skupo jer je sve na KREDIT.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sale car
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1305
Lokacija: Grad na Dravi
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.06.2011. 20:43 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

passati5 je napisao/la: ›
kad sam ja polagao b kat.1993 koštalo je 1800kn na zastavi 128 na plin, bilo je i tasovih golfića, vidi sad sve novi auti krediti lježu na naplatu živi se na "nivou her žika". sve je skupo jer je sve na KREDIT.


nisam siguran, ali mislim da mi je netko pričao da autoškole ne smiju imati vozila starija od 5 godina...

_________________
"... napokon mirni, napokon slobodni, napokon u svojoj državi, a sad smo siromašni..."
---Elemental - iz dana u dan---
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
The Visitor
Offline
Ukupno postova: 7
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.06.2011. 21:48 
Naslov:  Re: Autoškole: Kukaju da nema posla, a najskuplji su u državi
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Problem autoskola u Osijeku je taj sto ih ima previse. Zakon koji ogranicava broj skola u gradu ili zupaniji, nisam siguran, je donesen nakon sto je broj skola bio debelo iznad dopustene granice, i naravno da se na temelju tog zakona broj skola nije smio smanjiti.
kada bi se broj autoskola smanjio, kada bi se recimo nekoliko njih udruzile, smanjili bi si trosak, povecali broj kandidata i time bili u mogucnosti smanjiti cijene. Ne znam zasto to ne cine ako su vremena teska koliko tvrde da jesu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
cavino
Offline
Ukupno postova: 200
Spol: Muško Muško
Post Postano: 09.06.2011. 22:17 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

preko milju eura za polaganje..čista zakonska pljačka !!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
kolovođa
Offline
Ukupno postova: 11
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.06.2011. 22:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nešto sam načuo neznam jeli istina nadam se da netko od vas zna, da se moram dodatno plačati nekakav poseban HAK-ov auto il tako nešta da se nemože sa običnim od auto škole.Nisam siguran tako da me nemojte hvatati za riječ Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbird700
Offline
Ukupno postova: 106
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 09.06.2011. 23:34 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ispit voziš na onom autu na kojem si učio, samo što plaćaš sat vožnje autoškoli i preplaćuješ dnevnicu hakovom ispitivaču

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
little_bee
Offline
Avatar

Ukupno postova: 234
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 10.06.2011. 9:58 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

točne su informacije da auto mora biti ne stariji od 5 godina, i mora imati 5 vrata.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
blackbird700
Offline
Ukupno postova: 106
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 10.06.2011. 10:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

little_bee je napisao/la: ›
točne su informacije da auto mora biti ne stariji od 5 godina, i mora imati 5 vrata.


mora imat barem 4 vrata

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
GrgaZlatoper
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: iza čoška opali te Joška
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 10.06.2011. 13:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

The Visitor je napisao/la: ›
Problem autoskola u Osijeku je taj sto ih ima previse. Zakon koji ogranicava broj skola u gradu ili zupaniji, nisam siguran, je donesen nakon sto je broj skola bio debelo iznad dopustene granice, i naravno da se na temelju tog zakona broj skola nije smio smanjiti.
kada bi se broj autoskola smanjio, kada bi se recimo nekoliko njih udruzile, smanjili bi si trosak, povecali broj kandidata i time bili u mogucnosti smanjiti cijene. Ne znam zasto to ne cine ako su vremena teska koliko tvrde da jesu.


Baš obratno! Treba ih imati što više zbog konkurencije. Što mislite kakva bi tek cijena bila da imamo samo jednu auto-školu bez ikakve konkurencije.

_________________
Ujo na n-tu kada n->∞
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Dovla Šex
Offline
Avatar

Ukupno postova: 165
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 10.06.2011. 14:12 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Sam nek oni kukaju da im je teško, mogu i propast što se mene tiće. Da je netko pametan i normalan spustio bi malo cijenu i tako privukao nove polaznike.

_________________
Don't wait for the perfect moment...Take the moment and make it perfect...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: