Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Predstavljeni dosad postignuti rezultati projekta NATREG

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65907
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 03.06.2011. 10:30 
Naslov:  Predstavljeni dosad postignuti rezultati projekta NATREG
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Pred brojnim predstavnicima tijela javne uprave i interesnih skupina građana, u Osijeku i Koprivnici predstavljeni su 1. i 2. lipnja 2011. dosad postignuti rezultati projekta NATREG, pokrenutog od strane pet zemalja partnera: Hrvatske, Italije, Austrije, Srbije i Slovenije, s ciljem promoviranja potencijala zaštićenih područja kao pokretača održivog regionalnog razvoja, kao i povećanja svijesti o važnosti zaštite prirode. Projekt NATREG dio je Transnacionalnog programa za Jugoistočnu Europu (SEE), a financiran je iz sredstava Europskog regionalnog razvojnog fonda (ERDF) Europske unije.

Povećan interes državnih institucija i nadležnih tijela za zaštićena prirodna područja ne znači samo očuvanje prirodnih bogatstava, nego i donošenje dalekosežnijih odluka usmjerenih prema održivom gospodarskom razvoju naznačenih područja, zaključak je partnera programa NATREG, tijekom predstavljanja njegovih rezultata. Od pokretanja programa u ožujku 2009. godine, NATREG (Managing Natural Assets and Protected Areas as Sustainable Regional Development Opportunities) pod svojim je okriljem ujedinio brojne mjerodavne institucije Hrvatske, Italije, Austrije, Srbije i Slovenije, koje su se aktivno uključile u razvijanje zajedničke transnacionalne strategije upravljanja u zaštićenim područjima.

Tijekom protekle dvije i pol godine, projektom je bilo obuhvaćeno šest zaštićenih područja prirode: Delta rijeke Po (Italija), Štajerska i Vellacher Kotscha (Austrija), Pohorje (Slovenija) te Delibatska peščara (Srbija). Kao pilot područje u Republici Hrvatskoj određeno je zaštićeno područje Regionalnog parka Mura – Drava na području Koprivničko-križevačke županije.

Iako se kao najveća vrijednost zaštićenih prirodnih područja najčešće spominje upravo očuvanje prirodnih bogatstava i biološke raznolikosti, manje je poznat njihov potencijal u području održivog socijalnog i gospodarskog razvoja na razini ukupne zajednice. Dapače, pitanje zaštićenih prirodnih područja često nailazi na neodobravanje lokalnih vlasti i stanovništva, koji ga smatraju ne samo zadiranjem u svakodnevni način života, nego i prijetnjom za gospodarski razvoj.

Kako bi se potaknulo aktivnije uključivanje građana i tijela javne uprave u ovu problematiku, u državama-partnerima, uključujući Hrvatsku, tijekom trajanja projekta razvijene su brojne studije o mogućnostima održivog razvoja te planovi upravljanja zaštićenim područjima, kojima je unaprjeđena suradnja različitih interesnih skupina i nadležnih institucija na području zaštite prirode. Ovo je posebice važno u svjetlu planiranog ulaska Hrvatske u Europsku uniju te uključivanja u NATURA 2000, najveću koordiniranu mrežu područja očuvanja prirode u svijetu.

Također, novi trendovi upravljanja zaštićenim prirodnim područjima svrstali su i Hrvatsku u red zemalja koje prepoznaju buduće gospodarske trendove, koji će se nedvojbeno kretati u smjeru održivog razvoja. Isticanje potencijala zaštićenih prirodnih područja u području održivog socijalnog i gospodarskog razvoja jedno je od glavnih zasluga projekta NATREG.

- Uključivanje što šireg kruga dionika u zaštitu prirode od velike je važnosti pri jačanju participatornog planiranja u upravljanju zaštićenim područjima, kao i pri snaženju percepcije o očuvanoj prirodi kao vrijednom resursu. Svakodnevna iskustva govore nam kako građani u Hrvatskoj još uvijek nemaju potpunu predodžbu o potencijalu zaštićenih prirodnih područja u području održivog gospodarskog napretka. Sigurni smo kako će uspostavljanje kvalitetnije komunikacije između hrvatskih javnih ustanova i najšireg kruga lokalnih korisnika prostora u konačnici rezultirati i kvalitetnijom podrškom na terenu prilikom budućeg planiranja upravljanja zaštićenim područjima – poručila je Mirna Bojić, voditeljica Odsjeka za provedbu međunarodnih konvencija Uprave za zaštitu prirode Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Iako je kraj projekta NATREG predviđen za srpanj ove godine, zabilježeni rezultati utrli su put daljnjoj suradnji nadležnih institucija zemalja regije. Predstavnici zemalja-partnera projekta tako su najavili nekoliko novih projekata, kao što je prekogranična suradnja slovenskih i austrijskih partnera vezana uz prekogranični projekt ALPA (Održivo upravljanje alpskim pašnjacima). Konačna odluka o razvoju novih projekata bit će donesena na posljednjem sastanku NATREG partnera sljedećeg mjeseca.


Konferencija za novinare povodom predstavljanja rezultata projekta NATREG

NATREG - međunarodna suradnja za zaštitu prirode

Projekt NATREG (Managing Natural Assets and Protected Areas as Sustainable Regional Development Opportunities) pokrenut je u ožujku 2009. godine s ciljem promoviranja prirodnih vrijednosti i potencijala zaštićenih područja kao pokretača održivog regionalnog razvoja, kao i povećanja svijesti o zaštiti prirode. Utemeljen od strane nadležnih institucija pet zemalja-partnera (Austrije, Hrvatske, Italije, Slovenije i Srbije), projekt NATREG dio je Transnacionalnog programa za Jugoistočnu Europu (SEE), a financiran je iz sredstava Europskog regionalnog razvojnog fonda (ERDF) Europske unije.

Tijekom protekle dvije i pol godine, projektom je bilo obuhvaćeno šest zaštićenih područja u Italiji (Delta rijeke Po), Austriji (Vellacher Kotscha), Sloveniji (Pohorje), Srbiji (Delibatska peščara). Kao pilot područje u Republici Hrvatskoj određeno je zaštićeno područje Regionalnog parka Mura – Drava na području Koprivničko-križevačke županije. Potporu projektu u Hrvatskoj su pružile brojne mjerodavne institucije te tijela državne uprave, na čelu s Ministarstvom kulture Republike Hrvatske.

Predviđeno trajanje projekta jest do srpnja 2011. godine.

Zaštićena prirodna područja kao poticaj ekonomskog razvoja

Iako se kao najveća vrijednost zaštićenih prirodnih područja najčešće spominje upravo očuvanje prirodnih bogatstava i biološke raznolikosti, manje je poznat njihov potencijal u području socijalnog i gospodarskog razvoja na razini ukupne zajednice. Dapače, pitanje zaštićenih prirodnih područja u velikom broju slučajeva nailazi na neodobravanje lokalnih vlasti i stanovništva, koji ga smatraju ne samo zadiranjem u svakodnevni način života, nego i prijetnjom za daljnji razvoj ekonomije i potencijalno otvaranje novih radnih mjesta. Također, zaštita prirode još uvijek nije u dovoljnoj mjeri povezana s razvojem zaštićenih područja.

Suočene sa spomenutim izazovima, pet zemalja regije Alpe - Adria - Panonia pokrenulo je projekt NATREG, s ciljem razvijanja zajedničke transnacionalne strategije upravljanja u zaštićenim područjima. Na ovaj se način postojeće prirodne vrijednosti nastojalo povezati s mogućnostima održivog gospodarskog napretka u spomenutim regijama.

Zaštićena područja obuhvaćena projektom

Regionalni park Mura - Drava (Koprivničko-križevačka županija, Hrvatska) - preventivno zaštićen 2008. godine te proglašen regionalnim parkom u veljači 2011., Regionalni park Mura - Drava proteže se kroz pet hrvatskih županija, a odlikuje se bogatstvom biljnog i životinjskog svijeta te prirodnim tokom rijeke Drave. Kako bi se građani i ciljne skupine što bolje upoznali s budućem funkcioniranjem prvog regionalnog parka u Hrvatskoj, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Državni zavod za zaštitu prirode organizirali su niz konzultativnih radionica, a u planu je i izrada plana upravljanja Regionalnim parkom. Projektom NATREG obuhvaćeno je područje Regionalnog parka u Koprivničko-križevačkoj županiji.

Deliblatska peščara (Vojvodina, Srbija) - specijalni rezervat prirode (SRP) Deliblatska peščara jedan je od najvećih oaza pješčane, stepske, šumske i vegetacije vlažnih staništa u Panonskoj nizini. Jedno od najvećih središta biološke raznolikosti u Europi i regiji, poznato po mnoštvu ptičjih vrsta, zaštićeno je i kao IBA područje (Important Bird Area).

Pohorje (Slovenija) - 840 kilometara rasprostranjen planinski kompleks najpoznatiji je kao stanište brojnih životinjskih vrsta, posebice ptica, leptira i vodozemaca. Od 2001. godine Pohorje se pokušava zaštititi kao regionalni park, dok je tri godine kasnije proglašeno Natura 2000 područjem (SPA i SCI).

Regionalni park Delte rijeke Po (Italija) - čak 70.500 hektara regionalnog parka oblikovano je zajedničkom aktivnošću dijelova rijeke koji utječu u Jadransko more i samoga mora, predstavljajući jednu od najvažnijih močvarnih zona na mediteranu i Europi, s natprosječnim biljnim i životinjskim staništima te natprosječnom bioraznolikošću.

Štajerska (Austrija) - druga najveća pokrajina Austrije s površinom od 16.000 km2 poznata je i kao "Zeleno srce" Austrije (61 posto zemljinog pokrova čine šume). Zbog velikog broja zaštićenih područja, postoji velika potreba za osiguranjem poveznice staništa putem izgradnje "zelene mreže".

Vellachner Kotschna (Austrija) - Zaštićeno područje u najjužnijem dijelu Austrije, proglašeno zaštićenim područjem od strane Koruške vlade daleke 1959. godine. Godine 2002. određeno je kao PSCI (zaštićeno područje od posebnog interesa) NATURA 2000 područje. Kao glavni cilj navodi očuvanje jedinstvene biološke zajednice.

Partneri programa

Vodeći partner u projektu
o Zavod za zaštitu prirode Republike Slovenije
Ostali partneri
o Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog planiranja Republike Slovenije
o Zavod za prostorno uređenje Koprivničko-križevačke županije
o Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Koprivničko-križevačke županije
o Regionalni centar zaštite okoliša za Srednju i Istočnu Europu, Slovenija
o Javna ustanova Vojvodinašume, Petrovaradin
o Veneto Regija, Odjel za prostorno planiranje i parkove
o Sveučilište u Klagenfurtu, Odjel za ekonomiju, Klagenfurt
o Regionalna Agencija za zaštitu okoliša - ARPA Emilia Romagna
o Ured Vlade Štajerske, Odjel 16 - Prostorno planiranje i regionalni razvoj
o Ured Vlade Štajerske, Odjel 20 - Prostorno planiranje i razvoj, Odjel za zaštitu prirode

Kako će se postignuti rezultati odraziti na Hrvatsku

Tijekom čitavog trajanja projekta, zajednički napori sudionika bili su usmjereni ka uspostavljanju transnacionalne i međusektorske suradnje te razvijanju zajedničke strategije upravljanja zaštićenim područjima.

S tim ciljem, u Hrvatskoj su tijekom trajanja projekta razvijene brojne studije o mogućnostima održivog razvoja te planovi upravljanja zaštićenim područjima, kojima je unaprjeđena suradnja različitih interesnih skupina na području zaštite prirode. U isto vrijeme, pojačana je i suradnja između nadležnih institucija i tijela vlasti, čime su utvrđeni primjeri dobre prakse za daljnja otvaranja novih zaštićenih područja u Hrvatskoj. Ovo je posebice važno u svjetlu ulaska Hrvatske u Europsku uniju te uključivanja u NATURA 2000, najveću koordiniranu mrežu područja očuvanja prirode u svijetu. Samo u posljednjih četvrt stoljeća u Europi je uspostavljeno oko 26 tisuća NATURA 2000 područja, koja prekrivaju više od 850 000 km2 površine EU.

Također, novi trendovi upravljanja zaštićenim prirodnim područjima svrstali su Hrvatsku u red zemalja koje prepoznaju buduće gospodarske trendove, koji će se nedvojbeno kretati u smjeru održivog razvoja. Isticanje potencijala zaštićenih prirodnih područja u području održivog socijalnog i gospodarskog razvoja jedno je od glavnih zasluga projekta NATREG. Razvoj gospodarstva i turizma u sklopu zaštićenih prirodnih područja, korištenje geotermalne, solarne i energije vjetra te promoviranje autohtonog kulturnog nasljeđa samo su neki od načina aktivnijeg uključivanja građana u zaštićena područja.

Regionalni centar zaštite okoliša za Srednju i Istočnu Europu,
Ured u Hrvatskoj

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: