Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Mojih 35 kvadrata

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Online
Avatar

Ukupno postova: 65688
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2011. 19:00 
Naslov:  Mojih 35 kvadrata
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U 35 kvadrata skupio sam cijeli svoj život, sve što sam do sada postigao, svaku rečenicu koju sam napisao, sve sam zapakirao u ovaj stan. Svako jutro kad se probudim u svom skromnom gnijezdu od 35 kvadrata, osmjehnem se i otvorim vrata kupaonice koja sam sam načinio i postavio, perem zube i umivam se, pogledam u ogledalo i sretan sam jer živim onako kako sam oduvijek htio, sam sa sobom. Imam jedan mali ormar u koji mi taman stane sva odjeća koju sam godinama skupljao. Dobar dio stvari imam od djeda – par košulja, odijelo i njegov najdraži karirani sako sa zakrpama na laktovima, kroz koji on i dalje živi kroz mene.

Kuhinja mi nije velika, ali mi ni ne treba veća, taman mi je. Svake nedjelje napravim si juhu iz vrećice i sjedim za starim stolom u kuhinjici u kojoj veliki prozor gleda na ulicu. S drugog kata zgrade imam odličan pogled na ljude, pomalo voajerski. Nekada dok sjedim tako sam, u mraku, i gledam kroz prozor kako ljudi hodaju, u meni se bude stari nemiri povezani s nekim kontaktima koje sam bio prisiljen prekinuti. Teško je s ljudima, nekada gotovo nemoguće, ali nisam taj koji će ići na silu. Nekada je najbolje skloniti se i pustiti stvari neka teku svojim tokom, polako i lagano.

Gledajući ljude kako s velikim teretom hodaju gradom, pomislim na ljubav koju sam nekada davno osjetio i shvatim da i dalje poznajem taj osjećaj, ali ga više ne osjetim. Zaključao sam se iznutra, skupio poput ježa i izbacio svoje oštre bodlje tako da svakog tko mi se približi ozlijedim bez oklijevanja. Jedan pogrešan potez obilježio mi je život, ali, usudio bih se reći, ne samo moj. Poslušao sam savjete drugih ljudi, samoprozvanih prijatelja, da vrijeme liječi sve, svaku poru, ožiljak i sjećanje na sretne dane. Ne znam koliko je taj recept uspješan, ali vrijeme u mom slučaju krvavo sporo prolazi, dok su rezultati vidljivi, ali miljama daleko. Bit će bolje – rekli su mi, tješili me – nije ona jedina – da ih nitko nije ni pitao za mišljenje. Ljudi vole svuda zabijati svoj nos, pogotovo u tuđe probleme, dok svoju tvrđavicu brane sa svim mogućim sredstvima. Zato i jesam sam, bez igdje ikoga, ali sada konačno imam sebe, onakvog kakvog sam i zaslužio.

Život u stanu od 35 kvadrata zapravo skroz ima smisla - potpuno je komforan i ispunjen samoćom, ali je ispunjen do posljednjeg kvadrata. Kamo god pogledam, sve odiše mnome - svaki kutak, ravan zid, čaša u regalu, stolica za stolom, posuda u kuhinji – svaki predmet je tu s razlogom postavljen od strane mene, zato jer sam ja tako htio. Kad prvi puta u životu, s 30–ak godina, radiš stvari koje želiš onako kako želiš, život opet ima smisla, bez obzira koliku si cijenu morao platiti za to. Kolika god da je, nikada nije previsoka.

Iz kupaonice idem u kuhinju koja broji puna 3 elementa, s obješenim propaljenim rukavicama za pećnicu u kojoj s guštom nedjeljom pravim lasagne. Obožavam ih praviti, bez obzira kako sam naučio i svaki puta su mi sve ukusnije. Jedne nedjelje sam imao priliku da ih napravim za novu osobu u ovoj pustinji zvanoj Ja, i baš tada mi nisu uspjele. U toj cijeloj spontanoj i nadasve komičnoj situaciji, naručili smo ćevape, ali smo pojeli i lasagne, nas dvoje proždrljivaca.

Znam da smo mogli i uspjeti, da nismo imali teret koji smo oboje nosili na krhkim plećima. Sada, kad smo oboje načisto sa svime, spremni za nove pobjede i poraze, bojimo se pokušati napraviti taj logičan korak, još jednom za kraj okušati sreću, samo zato jer smo u samom startu osudili sami sebe na samoću i neuspjeh. Još jedna osoba koja je prošla kroz moj život poput vihora, ali da ovaj puta nisam osjetio ni najmanju trunčicu boli i straha da ću biti povrijeđen. Da li mi je to nalagala moja ravnodušnost, nametnuta od strane prve i jedine, ili sam si ja sam dao za pravo da se više neću samouništavati? Ne znam, ali sada je i kasno za takva pitanja. Sada shvaćam koliko je život zapravo kratak, rekao bih prekratak, da bismo bili toliko povrijeđeni, puni nerazumijevanja, izgubljeni i patili za jednom osobom, dok nam drugi daruju srce na pladnju, zauzvrat ne trežeći ništa. Često se mrzim što sam čovjek.

I tako, živim vam ja ne nešto previše napetim i zanimljivim životom u stanu od 35 kvadrata, oblijepljenim tapetama na sjevernom zidu, 3 slike koje sam sam naslikao i 2 lampe. Dugo godina sam si u glavi slagao kakav život želim, gdje i s kim provesti starost, koliko djece bih htio, kakav auto bih vozio, dugi niz godina sam to radio. A onda sam odlučio to provesti u djelo, pa sad živim u stanu od 35 kvadrata, sam.

Da li sam sretan? Jesam, ali uvijek ima onaj "ali". Nešto me čeka iza ugla, nešto stvarno i toplo, veliko i nježno, ispunjeno emocijama i dobrotom, stvarnim problemima, porama i manama. Čeka me i želi podijeliti ovu tugu sa mnom, ujutro piti kavu u mojoj kuhinji, ležati na mom krevetu, sa mnom gledati ljude kroz prozor. Znam da želi biti u mom stanu, ispuniti ga svojom samoćom i uklopiti se u moj život u 35 kvadrata koji mi predstavljaju sve. I kako sada razmišljati hladne glave, ne misliti na posljedice i osloboditi se straha od neuspjeha?

Napravit ću najbolje što znam – okrenuti se na drugu stranu, neko vrijeme zaboravljati i ne sjećati se. Ostavit ću srce zatvoreno u kutiju, tako je najbolje. Kad prođe neko vrijeme, sjest ću u kuhinju, gledati ljude kroz prozor i s teškom mukom pustiti "Wish You Were Here", baš kao što sam nekada znao. I sve će opet imati smisla, život u ovih 35 kvadrata će biti kao i prije, tužano sretan, jednostavno kompliciran i samo moj.

Tekst: Hrvoje Jurić
Foto: foto-arhiv 031

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
meduza_
Offline
Avatar

Ukupno postova: 217
Lokacija: Josipovac
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.05.2011. 19:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Totalno prepoznajem sebe u tvojoj priči.....

_________________
Bolje biti malo lud nego malo pametan...
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
roogalica
Offline
Ukupno postova: 2
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2011. 19:14 
Naslov:  Re: Mojih 35 kvadrata
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

da te vidim u nasih 22,85!!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Coca Cola
Offline
Avatar

Ukupno postova: 394
Lokacija: n'djamena
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 1
Post Postano: 22.05.2011. 19:20 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Lega u k.... ..! Pre star si za svoje godine (netko prije stari) a cini mi se da imas 30.. ja sa 30 sigurno necu tako ocajavati i zivjeti samotnjacki zivot barem cu se potruditi da necu!

I dalje ne shvacam cemu ovo zasluzuje biti na glavnoj stranici?

To je samo moje skromno misljenje o tom tekstu..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.05.2011. 19:25 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Eto, sad smo saznali gdje H.J. živi i što kuha nedjeljom.

Dobro, hoće mi netko objasniti čime je autor ove kolumne uopće zaslužio biti predstavljen javnosti? Mislim, što je tu toliko posebno?

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Đeđa_zaboravih_lozinku_od
Offline
Avatar

Ukupno postova: 161
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.05.2011. 19:29 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

patetično do besvjesti, ogledni primjerak čovjeka bez muda

_________________
:->o=
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2011. 19:39 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

zen031 je napisao/la (Pogledaj post): › Eto, sad smo saznali gdje H.J. živi i što kuha nedjeljom.

Dobro, hoće mi netko objasniti čime je autor ove kolumne uopće zaslužio biti predstavljen javnosti? Mislim, što je tu toliko posebno?

Prije koji tjedan autor je bio djevojčica koja prosi po ulici. Nemoj da te to zabrinjava.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sedmi_patuljak
Offline
Avatar

Ukupno postova: 94
Lokacija: Tamo daleko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.05.2011. 19:48 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Svi smo imali više manje sličnu priču, treba skupiti snagu i ići dalje. Jednom se živi stoga otvorenog srca kreni u novi život pa šta bude. Želim ti sreću i da nađeš ono za što ti srce čezne.

_________________
Sultan od Bruneja
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
mali od čače
Offline
Ukupno postova: 413
Lokacija: selo veselo
Spol: Muško Muško
Post Postano: 22.05.2011. 19:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

who cares?!.. bolje stavite tjedni tv raspored nego ovakve gluposti..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ivan_hoee
Offline
Ukupno postova: 13
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2011. 20:01 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nazovi pisac. lol.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
MF
Offline
Avatar

Ukupno postova: 120
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.05.2011. 20:04 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Too sad Sad ali sedmi_patuljak dobro reče - idemo dalje! Srce je povrijeđeno i svatko se nosi s tugom kako zna. Ali ne treba izbaciti bodlje i zatvoriti se u sebe i svojih 35 kvadrata. Ja volim napraviti upravo obrnuto Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
GrgaZlatoper
Offline
Avatar

Ukupno postova: 206
Lokacija: iza čoška opali te Joška
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 22.05.2011. 20:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Koliko samo beščutnih komentara, bože mili. Ali budite sigurni da vas ovakvo promišljanje ubuduće čeka i dao Bog da barem do tada imate ovakav stančić Molitva

_________________
Ujo na n-tu kada n->∞
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Alnea
Offline
Ukupno postova: 108
Lokacija: susjedstvo
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 22.05.2011. 20:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

GrgaZlatoper je napisao/la: ›
Koliko samo beščutnih komentara, bože mili. Ali budite sigurni da vas ovakvo promišljanje ubuduće čeka i dao Bog da barem do tada imate ovakav stančić Molitva

Bravo!
Ako vam se ne svidja clanak, nemojte citat pobogu! nigdje ne pise da ga morate citat!

Lijepo napisano!

_________________
U mojoj glavi sve izgleda bolje, tamo je sve sto pozelim moje!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Provokator
Offline
Avatar

Ukupno postova: 1500
Lokacija: US and A
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 22.05.2011. 20:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

za gospodina iz članka poruka:

život je borba, bori se ne odustaj i nekukaj

_________________
... za bunt je potreban um
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 22.05.2011. 20:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Jadni naši intelektualci, pogledaj ih samo kako žive i ponose se. Na niske su grane pali, pa kukaju ne bi li isprosili nešto.

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: