Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



U većini trgovina kupcima trgovci ne kažu ni “dobar dan”

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65811
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2011. 10:55 
Naslov:  U većini trgovina kupcima trgovci ne kažu ni “dobar dan”
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

- Ovaj projekt primjenjiv je ne samo za kupce nego i za nas studente. Dokazao nam je da je bitan ugođaj trgovine, ali je ipak najvažnija usluga jer dobrom uslugom možemo prodati proizvod. Voljela bih da je više takvih predmeta, gdje nije naglasak na “štrebanju”, nego na praksi. Konkretno, u ovom slučaju naglasak je na stalnom dokazivanju smisla i važnosti prodaje robe, proizvoda i usluga.

Ovo je samo jedan od 35 komentara studenata treće godine osječkog Ekonomskog fakuleta, smjer Poduzetništvo, koji su sudjelovali u projektu “Kupac je uvijek u pravu”. Projekt je u sklopu kolegija Prodajne vještine osmislila njihova profesorica, mr.sc. Ljerka Sedlan-König.

- To je druga generacija studenata uključenih u ovaj projekt. Seminarski rad koji rade po skupinama ujedno je njihov završni zadatak na kolegiju. Istraživanje su radili dva tjedna, obišli brojne trgovine, analizirali ih i na kraju u zaključku iznijeli ono što su vidjeli i uočili. Zadovoljna sam njihovim radom jer su uspješno primijenili teorijska znanja u praksi, senzibilizirali se da znaju primijetiti nijanse i shvatili koliko je usluga važna u svakodnevnom životu - ističe mentorica Sedlan-König. I tu projekt ne završava: tri studentice radit će završni rad na temelju ovih seminarskih radova.

A dojmovi studenata su zanimljivi: “Ušli smo u šest trgovina i ni u jednoj nam nitko nije rekao dobar dan. U nekim trgovinama ima više osoblja koje slaže robu i čisti prodavaonicu umjesto da služi kupce. Samo nas je u jednoj trgovini dočekao osmijeh prodavača.”

Bez obzira na moderan, lijepo uređen prostor, studenti su zaključili da je prodavač taj koji čini razliku i koji je presudan čimbenik hoće li kupac kupiti proizvod u određenoj trgovini ili neće. Tako su najviše bodova dobivala prodajna mjesta u kojima je prodavač bio ljubazan i uslužan.

- Nakon ovog istraživanja počeli smo više pozornosti obraćati na trgovca nego na ponudu robe. Premda razumijemo da velik broj trgovaca ima malu plaću i da ih nema dovoljno na prodajnom mjestu, to nije opravdanje za neljubaznost i neprofesionalnost osoblja - kaže student Ivo.

Iako je većina trgovaca nisko motivirana, studenti smatraju da je ljudski faktor odlučujući u borbi protiv konkurencije. Rijetki su poslodavci koji ulažu u obuku svojih zaposlenika ili ih potiču da uče nove vještine. Možda bi izbor zaposlenika mjeseca bio jedan od pozitivnih koraka naprijed, savjetuju studenti.

Tko su bili istraživači?

U projektu su sudjelovali studenti: Tomislav Ručević, Kristijan Novosel, Marijan Palić, Marko Lucić, Marinko Oršolić, Zrinka Hrkač, Martina Milec, Nikolina Dudrak, Mirela Vargović, Tihana Vaci, Mihaela Đukić, Marija Barišić, Jasmina Silov, Ana Brkić, Ivor Nađ, Nanša Jukić, Marko Bučanović, Leo Tosenberger, Danijel Čakalić, Dario Čatalinac, Sara Ilakovac, Sanja Barišić, Ana Šoltić, Filip Mirković, Boris Matić, Ivana Biočić, Petar Kereta, Martina Majer, Katarina Opačak, Marko Matijević, Ivan Lažeta, Luka Magdić, Denis Terek, Toni Barišić i Nikola Tadić.

Najbolje ocijenjeni

U segmentu sportske opreme studenti su najbolju ocjenu dodijelili trgovini Sport shop, u segmentu cipela trgovini Franco, kozmetike - Iris, odjeće za mlade - Levi's i Zara, kućanskih aparata - Konikom, dok je najbolje ocijenjena trgovina satovima Silver u Strossmayerovoj ulici.

Tekst: Vesna Latinović/Glas-Slavonije.hr

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
porezni obveznik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 347
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2011. 11:16 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bravo braćo studenti, e sad lijepo zapamtite to vaše istraživačko iskustvo pa kada za dvije tri godine budete radili po trgovinama kao prodavači od vas očekujemo nasmijana lica i visoku motiviranost.
Nisam trgovac, a ovo mi se čini kao reklama za ove gore navedene iako usluga je tamo uistinu ok.

_________________
˝Najbolje što se Hrvatskoj moglo dogoditi je privatizacija˝.
Borislav Škegro
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2011. 11:24 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

porezni obveznik je napisao/la: ›
Bravo braćo studenti, e sad lijepo zapamtite to vaše istraživačko iskustvo pa kada za dvije tri godine budete radili po trgovinama kao prodavači od vas očekujemo nasmijana lica i visoku motiviranost.
Nisam trgovac, a ovo mi se čini kao reklama za ove gore navedene iako usluga je tamo uistinu ok.

nisam ni ja student, a ne radim ni u trgovini, ali radim u uredu s ljudima, za neveliku plaću, i svejedno mi ne pada na pamet biti drzak, otresit ili neljubazan prema ljudima koji mi dolaze.

što se reklame tiče, nemam ništa protiv ako se spominju u ovako pozitivnom svjetlu! neka budu primjer ostalima.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
sape123
Offline
Ukupno postova: 3
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2011. 11:31 
Naslov:  Re: U većini trgovina kupcima trgovci ne kažu ni “dobar dan”
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ja radim kao trgovac iako sam završila fakultet. Trudim se uvijek biti ljubazna i uglavnom u tome uspijevam. Samo, nekada je jako teško to postići kada ti uđu u trgovinu neljubazne i nekulturne osobe koje ti ni ne odzdrave nada ih lijepo pozdraviš niti te ne pogledaju kada ih pitam da li trebaju pomoć. Osim toga, jako je teško biti motiviran kada dnevni promet bude moja dupla mjesečna plaća, a šef i dalje nije zadovoljan prometom. Naravno da je bolje raditi išta nego ništa, ali nije sve tako crno i bijelo kako se misli.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
hrvojeeee
Offline
Avatar

Ukupno postova: 30
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2011. 11:56 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

"A dojmovi studenata su zanimljivi: “Ušli smo u šest trgovina i ni u jednoj nam nitko nije rekao dobar dan. U nekim trgovinama ima više osoblja koje slaže robu i čisti prodavaonicu umjesto da služi kupce. Samo nas je u jednoj trgovini dočekao osmijeh prodavača.

Ti jadni trgovci moraju slagati robu, moraju čistiti police, uz to moraju stići na blagajnu kako se ne bi stvorio red. I uz to još da misle na osmijeh...vjeruj mi da je to vrlo teško...ja to uopće od njih ne zahtjevam, budući da uz plaće koje primaju i posao koji obavljaju, svaki normalan ustaje ljut i odlazi na posao...
Kupac je uvijek u pravu - ma zaboravite to, dok stojite nekad u redu, samo promatrajte te kupce...pa jebote, ima nekih kojima bi zabranio ulaz u trgovinu.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2011. 12:10 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hrvojeeee je napisao/la (Pogledaj post): › "A dojmovi studenata su zanimljivi: “Ušli smo u šest trgovina i ni u jednoj nam nitko nije rekao dobar dan. U nekim trgovinama ima više osoblja koje slaže robu i čisti prodavaonicu umjesto da služi kupce. Samo nas je u jednoj trgovini dočekao osmijeh prodavača.

Ti jadni trgovci moraju slagati robu, moraju čistiti police, uz to moraju stići na blagajnu kako se ne bi stvorio red. I uz to još da misle na osmijeh...vjeruj mi da je to vrlo teško...ja to uopće od njih ne zahtjevam, budući da uz plaće koje primaju i posao koji obavljaju, svaki normalan ustaje ljut i odlazi na posao...
Kupac je uvijek u pravu - ma zaboravite to, dok stojite nekad u redu, samo promatrajte te kupce...pa jebote, ima nekih kojima bi zabranio ulaz u trgovinu.

Trgovci su tu da ih se Fight jer tada mogu raditi za dvije osobe, a ponekad i za više.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
muvifrik
Offline
Avatar

Ukupno postova: 878
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2011. 12:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

u mulleru su super tete na blagajnama

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
DonQuijote
Offline
Avatar

Ukupno postova: 4291
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2011. 13:14 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

hrvojeeee je napisao/la: ›
Ti jadni trgovci moraju slagati robu, moraju čistiti police, uz to moraju stići na blagajnu kako se ne bi stvorio red. I uz to još da misle na osmijeh...vjeruj mi da je to vrlo teško...ja to uopće od njih ne zahtjevam, budući da uz plaće koje primaju i posao koji obavljaju, svaki normalan ustaje ljut i odlazi na posao...
Kupac je uvijek u pravu - ma zaboravite to, dok stojite nekad u redu, samo promatrajte te kupce...pa jebote, ima nekih kojima bi zabranio ulaz u trgovinu.

ništa od toga nije isprika za neljubaznost prema onom kupcu koji to eventualno nije baš zaslužio (ima i takvih, jasno). i sam sam radio kao konobar, imao svojih loših dana i svakakvih gostiju, bio naživciran od šefa ili nešto četvrto, ali je to posao koji zahtijeva osmijeh i ljubaznost, a i moja osobna kultura mi nalaže takvo ponašanje, tako da iz prve ruke znam da za drskost i neljubaznost nema isprike!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2011. 14:08 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

trgovci su odvratnoi cas izuzetcima....uvijek budem ljubazan prema njima al u konzumu su posebno bezobrazni i otresiti
znam da nije lako radio sam i ja taj posao ali...malo vise postovanja prema kupcu...
jedino od njih su gore tete u policiji

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
passati5
Offline
Ukupno postova: 59
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2011. 14:12 
Naslov:  Re: U većini trgovina kupcima trgovci ne kažu ni “dobar dan”
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

- kaže student Ivo. Samo ti ljepo završi studij pa kad ne budeš imao nekoga da te ubaci u neku parazitsku službu završit ćeš kao punjač polica ili prodavač, oni koji rade taj posao u Osijeku dobro znaju o čemu pričam ja sam to prošao više ne bi hvala.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nk
Offline
Avatar

Ukupno postova: 79
Lokacija: os
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2011. 14:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

raditi danas u trgovini je sranje,radiš za malu plaću,šefovi te zajebavaju, a i većina kupaca.plaća je velebna i to je odraz jednog zaposlenika...slažem se da treba biti ljubazan i pristojan,ipak je to odraz kulture i kučnog odgoja ali usporedite nasmješeno lice tete u DM-u i u Konzumu..jedna dobiva 6000 kn a druga 2800 za skoro isti posao..

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
rockeros
Offline
Avatar

Ukupno postova: 661
Lokacija: Osijek
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2011. 16:36 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ne dobije 2800 dobije ipak vise jer legica mi radi tamo....ne opravdavam male place ali ako ja nemam posao i ne radim i mogu biti ljubazan prema njima ne moraju one biti nadrkane na mene...

_________________
crk'o nam Marshall-mislim na pojačalo
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2011. 16:38 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

s obzirom kakva bahata neljubazna nekulturna stoka sitnog zuba od kupaca dolazi u trgovinu....cudim se da ti trgovci vec nisu nekog zaklali na sred trgovine...za primjer ostalim kupcima koji smatraju da im trgovac mora zanositi jaja u zavoju cim su stupili u trgovinu....

danas svaki kurac zna doci u trgovinu i odmah tražiti sva moguca prava te lijeciti svooje komplekse na trgovcima...samo zato jer znaju da im trgovci moraju titrati oko guzice...

moje osobno mišljenje je....ako si ljubazan prema covjeku...ta ljubaznost ce ti se i vratiti...

ako na bahat nacin pristupiš prodavacu...tako ce ti se i vratiti.....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
francika
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2791
Lokacija: Osijek
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.05.2011. 16:57 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ma nije problem u prodavačicama. Problem je u kupcima. Svaka prodavačica se nasmješi kad nanjuši da netko ima namjeru potrošiti novce, a ne da samo gleda i isprobava.

_________________
U svakom kukolju ima i žita.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
tamna strana
Offline
Avatar

Ukupno postova: 3515
Lokacija: Čepin
Spol: Muško Muško
Post Postano: 18.05.2011. 17:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

francika je napisao/la: ›
Ma nije problem u prodavačicama. Problem je u kupcima. Svaka prodavačica se nasmješi kad nanjuši da netko ima namjeru potrošiti novce, a ne da samo gleda i isprobava.


nije ni u tome problem
vec u pogrešnoj postavljenoj anketi/akciji cemu vec
jer budimo realni...
generalizirati trgovce na osnovu jednog ulaska u trgovinu....malo je ako ne i nadasve glupo

zašto netko od tih studenata nije proveo jedno radno vrijeme pored trgovca da se nagleda i nasluša svakojakih kupaca...
te onda neka taj samo jedan dan proveden s prodavacem....pomnoži sa godinama rada u trgovini....pa ce vidjeti gdje je nestala ljubaznost prodavaca....

e pa gospodo...nestala je u onom trenutku kad su se svi poceli izdrkavati nad prodavacima.....

_________________
najbolje je biti glup, gluh, nijem i lijep osijek031.com smile

U duši sam dijete koje ne zna da mrzi...
U životu sam putnik koji uvijek pronađe pogrešan put...
A u stvarnosti sam budala koja uzalud VOLI.....
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: