Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



QR kod

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.04.2011. 14:30 
Naslov:  QR kod
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Zanima me koristi li tko od vas QR kodove za nešto? Prije koji dan istraživala sam malo o QR-u i skontala zanimljiv način izrade vlastitog QR koda, na najlakši mogući način, bez aplikacija i sl.

Za one koji ne znaju što je QR kod i koja je njegova primjena...

QR (engl. quick response) kod dvodimenzionalni je kod, koji svojom funkcionalnošću nalikuje standardnim bar kodovima, s jednom ključnom razlikom – može ga se čitati putem mobitela.

U rasteru kvadratića koji tvore kod krije se tekstualna poruka. Najčešće je to web adresa. Nakon očitavanja QR koda, browser mobitela odmah se usmjerava na adresu koju taj QR kod sadržava. U usporedbi s prepisivanjem web adrese, ova tehnologija omogućuje pristup željenoj web adresi brzim i jednostavnim postupkom, bez ikakvog tipkanja.

QR kodove može očitati svaki mobilni uređaj s fotoaparatom i pristupom Internetu koji ima instaliranu aplikaciju za čitanje QR kodova. Nekim su uređajima te aplikacije već tvornički instalirane, a za ostale postoji velik izbor besplatnih aplikacija koje se mogu skinuti s Interneta.

Ukoliko u vaš mobilni uređaj aplikacija za čitanje QR kodova nije tvornički instalirana, u browser mobitela upišite jednu od sljedećih adresa za skidanje besplatne aplikacije:

http://www.i-nigma.mobi/
http://reader.kaywa.com

Stranica će automatski prepoznati vaš uređaj (ukoliko za njega postoji software), i pitati želite li preuzeti software za čitanje QR kodova. Nakon potvrde, skidanja i instalacije software-a, vaš će mobilni uređaj moći čitati QR kodove. Prilikom fotografiranja QR koda, potrebno je pripaziti da QR kod zauzme većinu zaslona.

Za svoj LG GS290 Purple skinula sam aplikaciju s ove stranice: http://www.i-nigma.mobi/ i mogu reći da odlično radi i da mi je tehnologija QR kodova vrlo zanimljiva, i jednostavna.

Ukoliko želite generirati svoj vlastiti QR kod (vaša vlastita web stranica, omiljeni portal, vaš Facebook ili LinkedIn profil i td.), možete to učiniti na vrlo jednostavan način.

Na ovoj web stranici upišite željenu web adresu i kliknite Generiraj.

Nakon što ste to učinili, prikazat će vam se sljedeće:



To je najjednostavniji način na koji se može generirati QR kod.

Najprije sam naišla na Goo.gl (Google-ov URL Shortener) i tamo generirala QR kod.

Malo više posla, ali evo pic tutoriala:

1. Najprije upišete URL adresu i zatim kliknite na Shorten.



2. Kopirajte samo jedan dio shorten linka, kao što je prikazano na slici.



3. U address bar zalijepite dio linka koji ste kopirali, dodajte ".qr" i zatim pritisnite Enter.



4. Uz malo više truda, imate svoj vlastiti QR kod. Wink



Konkretno, moj QR kod sadrži adresu portala www.osijek031.com te bi vas na nju browser mobitela trebao preusmjeriti nakon što skenira kod.

Inače, QR kod možete otisnuti na majice, vizitke, naljepnice i sl. Kako kontam, kod nas to i nije previše zastupljeno, ali svakako je fora. Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ja_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 138
Spol: Muško Muško
Post Postano: 14.04.2011. 16:05 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Oću i ja..

_________________
Breastfeeding

It Rocks!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.04.2011. 19:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

bilo je jedino zanimljivo dok je bila ona nagradna igra sa qr kodovima..

a kome to treba, i cemu sluzi nemam blage veze..
kad vidis npr kamion konzumov jel nije lakse zapamtit konzum nego uzimat smarfon i slikat i skidat aplikaciju koja prepoznaje qr itd. upises konzum u gugl i gotovo.
bezveze

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 14.04.2011. 19:45 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

fatalni_cevap je napisao/la (Pogledaj post): › bilo je jedino zanimljivo dok je bila ona nagradna igra sa qr kodovima..

a kome to treba, i cemu sluzi nemam blage veze..
kad vidis npr kamion konzumov jel nije lakse zapamtit konzum nego uzimat smarfon i slikat i skidat aplikaciju koja prepoznaje qr itd. upises konzum u gugl i gotovo.
bezveze

Meni je ovo zanimljivo. Ne mora sad Konzum umjesto svog imena po kamionima stavljati QR kod i sl. Mislim da nije cilj da se sve zamijeni s QR-om.

Zanimljivo mi je to što taj kod izgleda kao nešto totalno bzvz, a ispod toga se krije nešto, a što se krije - moraš skontati sam. It's an enigma.

Pogledaj ovaj video, pa ćeš možda skontati o čemu pričam. U SAD-u je to daleko zastupljenije nego kod nas, pa se QR može stvarno svugdje naći.



Mislim da je primjer koji si naveo (Konzumov kamion) malo pogrešan, jer bi ovakve stvari, prema mom mišljenju, trebale ići na nešto statično, da stigneš uslikati.

Pogledaj i video u kojem je prikazan QR Calvina Kleina na billboard-u u NY-u.



_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2011. 0:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

a konzumov kamion sam bubnio bezveze i nema veze nis cim
hah
u biti nekontam ja ocemu ti pricas al nije ni bitno Very Happy
znam ja sta je qr, kako se pravi, vidio sam ih puno itd.
ali "totalno bezveze" izgledaju i kodovi npr perla ili nekog drugog programskog jezika pa nije toliko fora a hah.
i opet kazem ovo totalno bezveze taj cijeli koncept i smisao toga.

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.04.2011. 8:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Nema meni ovo baš neki prevelik smisao.

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
ja_ivica
Offline
Avatar

Ukupno postova: 138
Spol: Muško Muško
Post Postano: 15.04.2011. 9:31 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Ljudovi,

promasili ste smisao QR kooda.
Kada zelite nesto reci javno, a nemate pravo ili muda da to izjavite, ucinite to QR koodom otiskanom na vasoj majici, zastavi ili kojecemu.

Recimo, zelite plasirat odjeb vladi, rasistima (wink), zlokobne i inace zabranjene poruke na stadionima... sve to mozete reci QR koodom.
Evo, ideje, otisnite na majici "Placam za seks" ili "Kita mi je XYZ mm i volim ABCD", possibilities are endless Wink

Sve ovo prihvatite s dozom humora, ofkors.

_________________
Breastfeeding

It Rocks!
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
nake_rado
Offline
Avatar

Ukupno postova: 5684
Lokacija: mala soba 3 sa 3
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 15.04.2011. 10:59 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja_ivica je napisao/la: ›
Evo, ideje, otisnite na majici "Placam za seks" ili "Kita mi je XYZ mm i volim ABCD", possibilities are endless Wink

Sve ovo prihvatite s dozom humora, ofkors.

e ovo mi već ima neki smisao Very Happy ono gore je bilo loš pokušaj brendinga

_________________
dr. offtopic

be strong be happy and don't let anyone to make you angry
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Stella1989
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2929
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 15.04.2011. 14:00 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nake_rado je napisao/la (Pogledaj post): ›
ja_ivica je napisao/la: ›
Evo, ideje, otisnite na majici "Placam za seks" ili "Kita mi je XYZ mm i volim ABCD", possibilities are endless Wink

Sve ovo prihvatite s dozom humora, ofkors.

e ovo mi već ima neki smisao Very Happy ono gore je bilo loš pokušaj brendinga

Nije nikakav pokušaj brandinga, već moje mišljenje/zanimanje za tehnologiju QR kodova.

@ja_ivica, good one. Wink

_________________
Ace Ventura: I'm ready to go in, Coach, just give me a chance. I know there's a lot riding on it, but it's all psychological. Just gotta stay in a positive frame of mind.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 16.04.2011. 15:54 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

QR kod koristim kao vizitku.

Vrlo je zanimljivo koliko napredni svijet kuži quick-response, dok Balkan...

"E KAKA TI TO ŠARA TU ŠTA ĆE MI TO ŠTA JA MOGU S TIM"

Za korisnike smartphone-ova s Android operativnim sustavom: na Android Marketu postoji besplatna aplikacija Barcode Scanner koja čita QR.

A za kreiranje uvijek imate i ovo: http://createqrcode.appspot.com/

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: