Korisničko ime: Lozinka:
Naslovna Forum 031 Galerija 031 Oglasi 031 Novi korisnik!
Novosti
Najave i reporti
Kolumne
Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama



Školarci osvježili grad duhom japanske kulture [foto]

Prethodna tema View printer-friendly version Pošalji prijatelju ovu temu kao e-mail Tražilica Ispiši broj poruka na ovu temu svakog postera Snimi cijelu temu u text datoteku Sljedeća tema


Započnite novu temuOdgovorite na temu
Autor Poruka
Redakcija 031
Offline
Avatar

Ukupno postova: 65790
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 18.03.2011. 22:02 
Naslov:  Školarci osvježili grad duhom japanske kulture [foto]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

U prostorima Isusovačke klasične gimnazije, povodom 13. obljetnice škole, 18. ožujka 2011. održan je projekt pod nazivom Japan – približimo istok svijeta istoku Hrvatske. Idejni autori ovog projekta su Gabrijela, Vanesa i Jakov, učenici gimnazije, a uz njih, u projektu su sudjelovali i ostali učenici, profesori, ali i Škola za tekstil, dizajn i primjerene umjetnosti koja je skrojila i sašila sva odijela. Na otvaranju ovog projekta sudjelovali su i učenici prvog razreda Osnovne škole Mladost koji su prigodnim igrokazom pozdravili sve prisutne. Sadržaj i uvodnu riječ vodila je Marija Klasić Petrović, koordinatorica projekta.

Galerija 031: Japan - približimo istok svijeta istoku Hrvatske
[Foto: Jasmina Gorjanski][18.03.2011.]

Nakon minute šutnje za sve žrtve tsunamija i govora patera Zvonimira Rubinića, te župana Osječko-baranjske županije Vladimira Šišljagića, projekt je i službeno otvoren, pa su se brojni posjetioci u grupama zaputili prema podrumu, prvoj „postaji“ gdje su učenici pokušali dočarati strahote i posljedice pada atomske bombe na Hiroshimu, 06. kolovoza 1945. Na samom ulazu posjetitelji su mogli razgledati suvenire kulturnih, tradicionalnih i umjetničkih predmeta koji obilježavaju Japan.

Kroz prvi i drugi kat raspoređene su radionice salona za uljepšavanje i vrta za ukrašavanje u kojem je postavljeno stablo trešnje. U japanskoj kulturi trešnja je simbol uspjeha, a cvijet trešnje duh samuraja. Japanski vrt odražava poštovanje biljkama jer su one najstariji stanovnici našeg planeta. Medijska radionica predstavljala je poznate japanske video igrice, crtiće i sve zanimljivosti vezane uz Anima likove, dok nam je radionica kulture, života i vjere pokazala čovjeka u njegovoj duhovnoj prirodi, popraćeno sa spojem tradicije i suvremenosti. Ceremoniju čaja, možda jedno od najfascinantnijih umijeća vezanih za samuraje, učenici su prikazali kroz vrlo zanimljivu dramsku predstavu. Kroz radionicu manga crtanja i origamija posjetitelji su mogli vidjeti na koje se sve načine oblikuju i izrađuju predmeti od papira s modernim japanskim crtačkim tehnikama. Radionica borilačkih vještina pokazala nam je kako pojedinac treba u samoobrani koristiti prvenstveno svoj um, a tek onda snagu, jer glavi pokretač snage je u našim glavama.

U potkrovlju gimnazije učenici su napravili pravi mali japanski restoran, s niskim stolicama i stolovima, obučeni u tradicionalnu japansku odjeću. Na meniju su su tako bili kolač od azuki graha, sushi, kolačić od riže, te zeleni čaj.

Osim radionica, učenici su imali i dva kratka performansa. Popularno književno djelo Karla Brucknera „Sadako hoće živjeti“ predstavili su kroz 15-minutnu predstavu s kojom su vrlo potresno dočarali svu atmosferu i događaje u knjizi, što je vrlo pohvalno ako uzmemo u obzir da su to učenici 1. razreda srednje škole. Drugi performans je bio humoristična predstava, „Tri samuraja“.

Projekt je bio otvoren od 12 do 18 sati i kroz to vrijeme prostorijama gimnazije prošao je veliki broj posjetitelja, mnogi potreseni trenutnom situacijom koja je zahvatila Japan. Projekt su također sponzorski popratili županija Osječko-baranjska, koja je ovom prilikom zamoljena i za pomoć za obnovu fasade na školi, grad Osijek, Hrvatski crveni križ, Vrtni centar i tiskara IBL.

Tekst & foto: Hrvoje Jurić

Pročitajte i pogledajte...
Najava 031: Isusovačka klasična gimnazija: 'Japan - približimo istok svijeta istoku Hrvatske'

Galerija 031: Isusovačka gimnazija: projekt "Olimpska Grčka" [2008.]















Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Frost
Offline
Avatar

Ukupno postova: 6403
Lokacija: EU
Spol: Muško Muško
Upozorenja : 1
Post Postano: 18.03.2011. 23:32 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bio, vidio, svaka čast klincima na ideji i realizaciji Smile


sjedi, 5 Smile

_________________
When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
america
Offline
Ukupno postova: 96
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.03.2011. 10:13 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

[quote="Frost"]
Bio, vidio, svaka čast klincima na ideji i realizaciji Smile


sjedi, 5 Smile


Potpisujem!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
annai
Offline
Avatar

Ukupno postova: 38
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.03.2011. 11:06 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilo je odlično! Uživala sam u restoranu i salonu za uljepšavanje... fino sam se nasmijala na "Tri samuraja" i zabavila na borilačkim vještinama. A pad bombe na Hirošimu u podrumu - svaka čast... mnogi neće priznati, ali u određenim trenucima sam pošteno od straha stisnula svoju kolegicu... pogotovo kad su počeli skakati sa svih strana... jedva čekam vidjeti slijedeći projekt...

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
anna11b
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 19.03.2011. 14:03 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

annai je napisao/la: ›
Bilo je odlično! Uživala sam u restoranu i salonu za uljepšavanje... fino sam se nasmijala na "Tri samuraja" i zabavila na borilačkim vještinama. A pad bombe na Hirošimu u podrumu - svaka čast... mnogi neće priznati, ali u određenim trenucima sam pošteno od straha stisnula svoju kolegicu... pogotovo kad su počeli skakati sa svih strana... jedva čekam vidjeti slijedeći projekt...


Potpisujem!
Sve je bilo i više nego izvrsno!! Naprosto sam oduševljena!
Izdvojila bih ''Tri samuraja'' i ''Sadako želi živjeti'', a posebno taj efektni pad atomske bombe na Hirošimu... također moram priznati da smo se moje prijateljice i ja stalno držale stisnute jedna uz drugu... pošteno su nas preplašili... =), ali imam samo riječi hvale za projekt i učenike koji su ga vrlo uspješno realizirali...
Bravo!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
zen031
Offline
Ukupno postova: 1236
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.03.2011. 14:44 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Odlično je bilo, probao sam sushi i ostao živ, smirio se u promatranju ceremonije čaja, a nakon toga u podrumu umalo razbio glavu dok su me ozračeni ljudi-zombiji pokušavali zgrabiti. Smile

Čestitke na organizaciji i želim vam da svake godine budete sve bolji i bolji.

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
audiworld
Offline
Avatar

Ukupno postova: 2078
Spol: Nebitno Nebitno
Upozorenja : 2Upozorenja : 2
Post Postano: 19.03.2011. 14:49 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

ja nisam bio u podrumu da se stisnem s vama:-D

_________________
.... alergičan na seljačine, primitivce, podobne i ine..... volim i ocvale studente.. alergičan na marijuanu... tu travu treba tretirat pesticidima
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.03.2011. 15:51 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

svaka cast.
ali meni je grcka neusporediva s ovim Smile

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Nuša Matanova
Offline
Avatar

Ukupno postova: 30
Lokacija: promjenjiva
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 19.03.2011. 16:07 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nešto pozitivno Smile sve pohvale...
klasičari su svake godine sve bolji u projektima

_________________
"I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best."
— Marilyn Monroe
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
lingvist
Offline
Ukupno postova: 353
Lokacija: Osijek - Bosutsko
Spol: Muško Muško
Post Postano: 19.03.2011. 20:28 
Naslov:  Re: Školarci osvježili grad duhom japanske kulture [foto]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Predobro su napravili! Čestitam, klasičari!

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
CRAY
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.03.2011. 2:09 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

nidzo je napisao/la (Pogledaj post): › svaka cast.
ali meni je grcka neusporediva s ovim Smile


ajde nidzo ne trabunjaj Very Happy grcka im (nam) je bila puno blize podrucje ... ovo je bilo odlicno odradjeno s obzirom koliko doticaja s japanom imamo ... za potrebe projekta grcke samo smo mi dofurali preko 500 eura rekvizita iz grcke Very Happy

ako iduće bude egipat (koji ove godine nije prošao), e to će bit genijalno Smile

go ikg, go Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
snaša
Offline
Avatar

Ukupno postova: 820
Lokacija: 7 km od centra
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.03.2011. 7:26 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

E sad kad slušam dojmove (i čitam) i još kad vidim fotke, baš mi je žao što nisam bila..

_________________
Niti jedan dokaz ne podupire tezu da je život ozbiljan.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
fatalni_cevap
Offline
Avatar

Ukupno postova: 541
Lokacija: Osijek
Spol: Žensko Žensko
Post Postano: 20.03.2011. 18:46 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

CRAY je napisao/la: ›
nidzo je napisao/la (Pogledaj post): › svaka cast.
ali meni je grcka neusporediva s ovim Smile


ajde nidzo ne trabunjaj Very Happy grcka im (nam) je bila puno blize podrucje ... ovo je bilo odlicno odradjeno s obzirom koliko doticaja s japanom imamo ... za potrebe projekta grcke samo smo mi dofurali preko 500 eura rekvizita iz grcke Very Happy

ako iduće bude egipat (koji ove godine nije prošao), e to će bit genijalno Smile

go ikg, go Smile

slazem se ja s tim svim...
za grcku je bilo love puno od sponzora (znam i brojku al eto Very Happy ) a sada vjerujem da nije.
klasicari znaju mnogo vise o grckoj nego japanu, nema onog mateja da napravi promociju kako spada hahh itd. itd.
zato sam i reko svaka cast jer i ovo je odlicno ! necu vise grcku spominjat

_________________
Potpis
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
Sleepwalker
Offline
Avatar

Ukupno postova: 350
Lokacija: A place between sleep and awake.
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.03.2011. 21:48 
Naslov:  Re: Školarci osvježili grad duhom japanske kulture [foto]
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilo je ok. Pohvala za trud osijek031.com smile

_________________
Colorless green ideas sleep furiously.
Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
flora f.
Offline
Ukupno postova: 1
Spol: Nebitno Nebitno
Post Postano: 20.03.2011. 22:23 
Naslov:  
Citirajte i odgovorite[Vrh] 

Bilo je jako zanimljivo, pohvale učenicima!
Zna li netko kako se zove dečko koji se nalazi na lijevoj strani zadnje fotografije u plavo-bijeloj trenerci ????? Smile

Korisnički profil  Download Poruke   Ocijeni poruku  
 



 Skoči u forum: